Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dulciurile copilariei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 atupi, on 13 aprilie 2018 - 16:16, said:

Asta e ce cauti dar sunt doar ptr export Posted Image

vad ca nu au gaura:|

 41ex, on 13 aprilie 2018 - 16:33, said:

ar trebui sa filmeze cand o intreaba pe vanzatoare "aveti veverita pofticioasa"? Posted Image

eu imi imaginam ca ii ceream saracii femei, ciocolata cu basini:))...daca mai era si coada, ce faceam:|..

Edited by jimi91, 13 April 2018 - 16:40.


#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Nedelcu-90, on 13 aprilie 2018 - 16:17, said:

Daca tot suntem la acest capitol...poate'mi spune si mie cineva cum se numesc acele "cacareze" de ciocolata cu ceva pufulete in ele   care se gaseau intr o punga rosie?

se numesc viva rollo cereale glazurate
https://www.cora.ro/...-100g-P-1816329

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
"Sultana, napolitana, învelită în cicocolată...".
Mai erau chestii Turceşti: guma <<Turbo>>, acadelele <<Tip-Top>>, bomboanele <<Bonibon>> (se mai găsesc), jelurile <<Jelibon>> (sau Gembum, cum le ziceam eu).
<<Mars>>, <<Snickers>>, <<Twix>> erau ceva mai scumpicele. Dar astea nu-s Turceşti.

#22
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
Veverita Pofticioasa sunt cei care ii mancam in copilarie. Se fac la Baia Mare. Cand mergeam in Constanta era o piata acolo pe soseaua de centura de unde puteai sa iei un sac la pret foarte mic. Gen 20 lei sacul de 20 pungi si luam cu sacii. Dupa ce am mancat multi saci de dastia mi s-a luat si am renuntat dar sunt foarte buni. Au ramas cu acelasi gust de dinainte de 89.
Din pacate pufuletii ingrasa rau si va recomand sa mancati mai putini.

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi plăcea îngheţata de la "Algida". Era şi una de post (aia cu fructe).

Edited by djl, 13 April 2018 - 16:41.


#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
jimi, ciocolata aerata au avut si cei de la poiana sau primola, la un moment dat.

si mai exista un sortiment chiar ciudat la milka, cu un fel de drajeuri efervescente in interior, care par ca iti explodeaza in gura, e tare nasoala senzatia
https://www.cora.ro/...-250g-P-2471058

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 unpuisor, on 13 aprilie 2018 - 16:40, said:

Veverita Pofticioasa sunt cei care ii mancam in copilarie. Se fac la Baia Mare. Cand mergeam in Constanta era o piata acolo pe soseaua de centura de unde puteai sa iei un sac la pret foarte mic. Gen 20 lei sacul de 20 pungi si luam cu sacii. Dupa ce am mancat multi saci de dastia mi s-a luat si am renuntat dar sunt foarte buni. Au ramas cu acelasi gust de dinainte de 89.
Din pacate pufuletii ingrasa rau si va recomand sa mancati mai putini.

exista mai multe sortimente? sau doar cu sare?  parca erau si cu altceva (pizza, cascaval, ketchup)..nu mai retin

#26
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
Dintre dulciurile copilariei am regasit la o retea de supermarket din bucuresti foarte multe marca lor. Nuga cu stafide, foarte buna pe la vreo 2-3 lei, pufarine tot asa la vreo 2 lei, cips, bomboane dinalea mici care se puneau pe coliva la 3 lei si mai recent ciocolata de casa.

Pe vremea lu raposatu pufuletii erau doar cu sare. O singura data am mancat unii cu zahar dar nu i-am mai regasit.

Edited by unpuisor, 13 April 2018 - 16:45.


#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 corinadaniela, on 13 aprilie 2018 - 16:43, said:

jimi, ciocolata aerata au avut si cei de la poiana sau primola, la un moment dat.

si mai exista un sortiment chiar ciudat la milka, cu un fel de drajeuri efervescente in interior, care par ca iti explodeaza in gura, e tare nasoala senzatia
https://www.cora.ro/...-250g-P-2471058

oo

in fine, milka era pentru cei mai instariti:))... mi-ai adus aminte de o ciocolata cu pocnitori in gura, sau cum s-or numi  :))...era o ciocolata alba...

 unpuisor, on 13 aprilie 2018 - 16:44, said:

Dintre dulciurile copilariei am regasit la o retea de supermarket din bucuresti foarte multe marca lor. Nuga cu stafide, foarte buna pe la vreo 2-3 lei, pufarine tot asa la vreo 2 lei, cips, bomboane dinalea mici care se puneau pe coliva la 3 lei si mai recent ciocolata de casa.

Pe vremea lu raposatu pufuletii erau doar cu sare. O singura data am mancat unii cu zahar dar nu i-am mai regasit.

parca era ceva colorat pe ei...in fine...probabil ca astia sunt, de la veverita pofticioasa, dar, ma gandesc, parca era desenat un iepure pe punga..nu mai erau si alte firme care produceau pufuleti? genul asta, cu gaura in ei?

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Să nu uităm de "Exlcent", stafide şi arahide învelite în ciocolată   :yes:

#29
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ciocolata ROM si napolitana JOE asta e copilaria mea. Desigur mai erau ciocolatele Africana si Laura, Poiana parca era scumpa.
Mai erau cornurile Chipicao redenumite Pokemon, cred ca sunt 7days de fapt.
Tortul de ciocolata din biscuiti Petit Beurre era baza.
Si jeleurile Sugus.
Aveam o vecina cofetareasa, ne aducea aia la prajituri cand venea de la servici.

Edited by SpeedDemon, 13 April 2018 - 17:06.


#30
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
ai crescut cu facaturi.
dulciurile adevarate: ciubuc de ala ros cu alb, bomboane galbene cu urme de lamaie, dropsuri cu menta, cacao, etc.
mi-au cazut 4 masele de la ele.

#31
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Mie-mi plăceau Bonibon.
Mult mai târziu au apărut Skittles și M&Ms pe la noi.

[ https://gidabilinci.com/wp-content/uploads/2016/11/bonibonnnn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Nici macar dulciurile nu mai sunt ce au fost.
Auzi la el,sa numeasca pufuletii dulciuri.Eventual aia imbracati in ciocolata sa fie dulciuri,ca astialaltii sunt de-a dreptul sarati.
Dulciuri de copilarie?Rahat,caramele,alvita,nougat,ciocolata,bomboane pentru pom,etc.,cam astea ar fi ducliuri.

#33
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 16.08.2010
Halviță. Acadele. Floricele bila (lipite cu sirop).

p.s. pufuletii nu sunt dulciuri, decat aia trasi in ciocolata. Nici cipsurile.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Din capitolul "dulciuri ce nu mai sunt ce au fost", crema "Finetti". "Finetti, finetti, you'll be a star" zicea reclama. A ajuns o porcărie, precum napolitanele "Joe".

#35
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 jimi91, on 13 aprilie 2018 - 15:51, said:

nu pot sa ma duc la tanti vanzatoarea si sa-i cer ciocolata cu basini:
Vorba sinucigasului - incercarea moarte n-are Posted Image

Attached Files



#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ciocolata Africana era super cand eram mai mic, acuma se mai gaseste insa e o mizerie, nu se compara cu ce era demult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate