Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Dulciurile copilariei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#145
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 giuliani, on 18 aprilie 2018 - 13:02, said:


pai la noi halvaua si halvita era totuna......chestia aia maronie cu gust de floarea soarelui Posted Image

La "noi" unde, in ce zona a tarii? Ca n-am auzit pe nimeni pana acum sa faca aceasta confuzie halva-halvita.

Halvita de pe vremea lui Caragiale a evoluat in nuga, produs mai adaptat vremurilor.
Cand eram copil am mancat o nuga uriasa, cred ca avea 700 sau 800 de grame.

Si tot din partea de copilarie pe care am prins-o in epoca de aur, tin minte placinta dobrogeana, care era cea mai buna din cat am mancat vreodata. O taiau vanzatoarele fierbinte, direct din tavi, era bataie pe ea....mereu era coada si muream de pofta asteptand sa ne vina randul.

#146
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

 corinadaniela, on 18 aprilie 2018 - 13:15, said:

1 - nuga si halvita seamana ca aspect, dar au consistenta diferita.

2 - halvaua se facea pe vremuri din floarea soarelui, acum se gaseste si din susan si este mai albicioasa la culoare, dar n-are nici-o legatura nici cu nuga, nici cu halvita.

3 - in copilarie spuneam halvita si la produsul sub forma de batoane spiralate sau bomboane pe bat (kojak), facute din pasta de zahar modelata. batoanele erau de obicei albe, bomobanele erau uneori si roz.

1- in mare, afirmatia este adevarata, doar ca difera FOARTE MULT si la gust, alvitza (vazui prin dexuri ca cica ar fi fara h in fata)fiind mult mai aromata, sau avind o cu totul alta aroma fata de nuga.
2 - cooooooo-rect!!!!
3 - alias sugiuc ;) :D alvitza se comercializa DOAR calupuri din care de taia (spargea) bucati de marimi convenabile cumparatorului.

#147
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Bibulus, on 18 aprilie 2018 - 13:24, said:

La "noi" unde, in ce zona a tarii? Ca n-am auzit pe nimeni pana acum sa faca aceasta confuzie halva-halvita.

Halvita de pe vremea lui Caragiale a evoluat in nuga, produs mai adaptat vremurilor.
Cand eram copil am mancat o nuga uriasa, cred ca avea 700 sau 800 de grame.

Si tot din partea de copilarie pe care am prins-o in epoca de aur, tin minte placinta dobrogeana, care era cea mai buna din cat am mancat vreodata. O taiau vanzatoarele fierbinte, direct din tavi, era bataie pe ea....mereu era coada si muream de pofta asteptand sa ne vina randul.


in ardeal. halva(halvita) era una, nuga era alta treaba :)

#148
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cred ca te inseala memoria. Niciodata nu am auzit ca acesti termeni sa se confunde si sa aratae acelasi lucru. Halva, halvita. Total diferit.

In satul de vacanta, cea mai buna placinta dobrogeana. Cel putin asa imi zice memoria si imi amintesc franturi, ca niste fotografii, cu tavile alea mari rotunde, aburinde, cu placinta buna.
Am mai vazut si in alte parti tavi din alea si placinta, dar nu ca acolo. Dar sa nu ma intrebati mai mult, da precis trebuie sa fi fost cea mai buna. Nu de alta...

#149
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 r_murphy, on 18 aprilie 2018 - 13:31, said:

1- in mare, afirmatia este adevarata, doar ca difera FOARTE MULT si la gust, alvitza (vazui prin dexuri ca cica ar fi fara h in fata)fiind mult mai aromata, sau avind o cu totul alta aroma fata de nuga.
2 - cooooooo-rect!!!!
3 - alias sugiuc Posted Image Posted Image alvitza se comercializa DOAR calupuri din care de taia (spargea) bucati de marimi convenabile cumparatorului.

da, stiam ca si gustul difera, dar nu am mai intrat in detalii. vizual, in functie si de producator, cele doua pot fi confundate de cineva care nu consuma asa ceva sau nu este familiarizat cu dulciurile respective.
pff, n-am vazut niciodata acele calupuri despre care povestesti, unde se comercializau, la bacanie sau magazinele cu dulciuri si cafea ?
poate eram prea mica sau poate in orasul meu nu se gasea asa ceva.
pentru ca tot veni vorba despre bacanii/magazine cu dulciuri si cafea, voi va amintiti mirosul demential din aceste magazine ? un amestec de aroma de cafea, cacao, dulce, rom si vanilie...parca si aerul era dulce la gust, nu stiu cum sa explic...asa le invidiam pe vanzatoarele care lucrau acolo...

#150
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 Bibulus, on 18 aprilie 2018 - 13:24, said:


Si tot din partea de copilarie pe care am prins-o in epoca de aur, tin minte placinta dobrogeana, care era cea mai buna din cat am mancat vreodata. O taiau vanzatoarele fierbinte, direct din tavi, era bataie pe ea....mereu era coada si muream de pofta asteptand sa ne vina randul.

daaa, si mie imi placea mult! Ieseam la joaca (pe vremea aia era plin de parculete in cartierul respectiv), strangeam cu totii bani si luam placinta dobrogeana de la cofe si rosii de la aprozar :)
Lactobarul era departe, ca acolo aveai si clatite. Ce bine si frumos a fost! Ma ref la copilarie, nu am nici cea mai mica nostalgie dupa regimul comunist

#151
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Și din ciclul dulciurilor făcute in casa: clătite făcute din macaroane fără ou, in loc de făina, a mâncat careva dintre voi?

#152
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 richelieu, on 18 aprilie 2018 - 21:20, said:

Și din ciclul dulciurilor făcute in casa: clătite făcute din macaroane fără ou, in loc de făina, a mâncat careva dintre voi?

Nu :(

#153
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
E simplu :). Făina era raționalizata, macaroanele alea (de fapt melcisori), nu. Și erau o porcărie sinistra, care se desfacea imediat in contact cu un lichid. Și atunci, gospodinele inventive, băgau melcisorii la umflat in lapte și se transformau intr-o pasta, pe care o diluau corespunzător și făceau clătite din ea :)

#154
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

 corinadaniela, on 18 aprilie 2018 - 14:51, said:

pff, n-am vazut niciodata acele calupuri despre care povestesti, unde se comercializau, la bacanie sau magazinele cu dulciuri si cafea ?

erau de dimensiuni relativ cam cit o jumatate de ladita de marmelada, invelita in hirtie (tin bine minte faptul asta, pentru ca ne chinuiam sa o dezlipim .. Posted Image ) si DA, se vindea (ciudat, doar inainte de "interzisa" sarbatoare ..), mai bine zis se gasea, doar inainte de lasata secului. in ceeace priveste bacaniile, revin cu imaginea celei linga care am crescut .. Posted Image

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

am lasat expre imaginea mai larga pentru ca am constatat ca inca se mai vede gardul si punctul de control al fostei fabrici delicia - excelent / bucuresti, printre ultimele in care s-a mai produs unica, singura si cea mai adevarata dintre adevarate alvitze (din nou fara h) pe care am avut norocul sa le gust / maninc.

despre mirosuri, nu le contest pe cele amintite de tine, insa mie mi-a rams mirosul de cafea ATUNCI risnita in masinariile alea ca niste ciupercute. ma trimetea maicamea-mare sa-i iau cite 100g .. "dar spune-le sa ti-o risneasca atunci" .. veneam cu punga inca fierbinte ..


daaaarrrrrr, astea sunt aiureli de comunistoizi nostalgici, asa ceva nu s-a intimplat in Romania comunista si ceausista, nu a existat, sunt de-a dreptul fabulatii care merita sanctionate cu asprime de catre cei care stiu mai bine din ce au citit.

COPII!!! SA NU CREDETI CE CITITI AICI.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

si o frintura din "imensul" tablou cu sigla ci-co ..

Edited by r_murphy, 19 April 2018 - 06:53.


#155
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
off topic: tipul asta de case, de cartier, imi place cel mai mult (nu iau acum in considerare faptul ca sunt darapanate, neingrijite (unele), locuite de etnii, distruse)
pt cine stie zona: pe str. avrig, in spatele Macedonia (unde e poarta de aprovizionare), e o vila superba, cu o mare gradina. La un pas de colaps, din pacate, ce trist! :(

#156
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007

 irina2014, on 19 aprilie 2018 - 08:13, said:

pt cine stie zona: pe str. avrig, in spatele Macedonia

de la viluta aia mai spre ferdinand / dimitrov citeva case, pe la jumatatea anilor 60, acolo se afla o maternitate unde subsemnatul a catadicsit sa iasa "la lumina" ;)

#157
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 r_murphy, on 19 aprilie 2018 - 11:05, said:

de la viluta aia mai spre ferdinand / dimitrov citeva case, pe la jumatatea anilor 60, acolo se afla o maternitate unde subsemnatul a catadicsit sa iasa "la lumina" Posted Image
Maternitatea la cateva sute de metri de Matasari, loc de pierzanie. Posted Image
Si-a pierdut, asemenea lui Stefan Furtuna, "gloria" de altadata.

Edited by nniki, 19 April 2018 - 23:12.


#158
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
pentru buna si coretca intelegere a afirmatiei, ce are matasariul cu maternitatea de pe avrig, sau este o afirmatie incadrabila la genul "calu' mfuge, iar cu pisica nu poti bate cuie" ?!?!?!?
lumineaza te rog un intelect precar.

#159
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Şerbetul!

@ r_murphy : maternitatea e cumva în vila aia unde era Protecţia Consumatorului şi acum e Direcţia de sănătate publică a Municipiului Bucureşti. Cam la intersecţia cu Elve Ştefănescu Ştefan.

Edited by djl, 20 April 2018 - 11:10.


#160
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
Cozonac cu mac!

#161
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
cam asa: ....?

Attached Files


Edited by irina2014, 22 May 2018 - 19:59.


#162
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Irino, dacă mi-ai fi fost soție, ne făceam amândoi de 150kg :lol:


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate