Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Pago plateste - aplicatie de Android pentru plata utilitatilor

- - - - -
  • Please log in to reply
421 replies to this topic

andupustiu

andupustiu

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postamami, on 26 decembrie 2018 - 22:56, said:

Pentru bonus de 1200 puncte inseamna ca a avut factura de 12.000 RON sau de 6.000 RON.(10% sau 5%)
Putin probabil, eu am avut o factura de 85 Ron si am primit firimituri

Fă-ți card Mastercard nou , plătește factura sau plateste ceva in avans și primești 12 lei in puncte bonus.Probabil când ai platit acea factura nu era promoția din decembrie in limita a 12 lei care se acordă automat la prima plata a unei facturi cu un card Mastercard nefolosit in aplicație.

Edited by andupustiu, 26 December 2018 - 23:46.

omg99

omg99

Senior Member

Se poate plati in avans? Cum?

costinuti

costinuti

Active Member

• Grup: Members
@andupustiu Ciudat ce zici/ca ai primit atata (1200pb) pt o plata mica, uite ce scrie in regulamentul lor mai jos
Am si eu card Mastercard (nefolosit) dar am lasat sa se stranga facturile pt o plata mai mare, promotia fiind valabila pana la 31.01.2019 conform screenshot.

Attached Files

Edited by costinuti, 27 December 2018 - 03:53.

motoplus

motoplus

Junior Member

Foarte interesanta si utila aceasta aplicatie, dar ...

cred ca Pago ar trebui sa aiba drepturi de acces limitat macar la conturile furnizorilor care ofera servicii online mai complexe, de genul RCS-RDS, adica sa aiba acces doar la facturile emise.
Daca eventualele brese de securitate al aplicatiei Pago permit unui hacker sa fure datele mele de conectare la Enel sau Engie, sa zicem, paguba nu este asa de mare, dar daca fura datele de conectare la Digi situatia este foarte grava, existand pericolul sa activeze servicii sau sa le upgradeze, sa faca achizitii, sa inchida servicii, sa modifice parole de acces la unele servicii, sa blocheze cartela sim, sa transmita un index eronat la digi energy, etc.

Ar trebui ca Digi sa creeze posibilitatea logarii cu drepturi restranse (doar la vizualizarea facturii), iar acest subcont sa fie singurul pentru care Pago sa fie autorizat sa-l acceseze.

Un exemplu: aplicatia my.enel de la Enel permite logarea unui imputernicit care nu are acces la toate functiunile, doar vede numarul facturii, cat este de plata si poate efectua plata cu cardul.

Edited by motoplus, 27 December 2018 - 16:27.

costinuti

costinuti

Active Member

View Postmotoplus, on 27 decembrie 2018 - 16:27, said:

Foarte interesanta si utila aceasta aplicatie, dar ...

cred ca Pago ar trebui sa aiba drepturi de acces limitat macar la conturile furnizorilor care ofera servicii online mai complexe, de genul RCS-RDS, adica sa aiba acces doar la facturile emise.
Daca eventualele brese de securitate al aplicatiei Pago permit unui hacker sa fure datele mele de conectare la Enel sau Engie, sa zicem, paguba nu este asa de mare, dar daca fura datele de conectare la Digi situatia este foarte grava, existand pericolul sa activeze servicii sau sa le upgradeze, sa faca achizitii, sa inchida servicii, sa modifice parole de acces la unele servicii, sa blocheze cartela sim, sa transmita un index eronat la digi energy, etc.

Ar trebui ca Digi sa creeze posibilitatea logarii cu drepturi restranse (doar la vizualizarea facturii), iar acest subcont sa fie singurul pentru care Pago sa fie autorizat sa-l acceseze.

Un exemplu: aplicatia my.enel de la Enel permite logarea unui imputernicit care nu are acces la toate functiunile, doar vede numarul facturii, cat este de plata si poate efectua plata cu cardul.

Pai hacker-ul ala de care zici daca iti intra in telefon deja e grav si ai o deja o mare problema avand o bresa de securitate in tot telefonul si nu doar in pago.

De ex. pe iOS chiar as vrea sa vad hacker-ul ala care sparge securitatea sistemului =))))))))))))) securitate pe care nici FBI-ul nu au reusit sa o sparga in trecut si au cerut ajutorul altor parteneri =))))
Problema fiind de fapt doar pe Android :)

andupustiu

andupustiu

Senior Member

Plătiți o factură din nou cu un card Mastercard nou și primiți 1200 puncte moca , nu contează suma. ;)

motoplus

motoplus

Junior Member

View Postcostinuti, on 27 decembrie 2018 - 20:31, said:

Pai hacker-ul ala de care zici daca iti intra in telefon deja e grav si ai o deja o mare problema avand o bresa de securitate in tot telefonul si nu doar in pago.

Ma refeream la posibilitatea ca datele de conectare salvate pe serverele Pago sa fie furate. Asa cum s-a intamplat la case mai mari, se poate intampla si la Pago. Nu vorbim de riscul ca telefonul cuiva sa fie infectat, aia este strict problema celui in cauza.

Eu mai astept. Desi apreciez mult facilitatile oferite, o sa las Pago sa-mi afle datele de conectare la Digi abia atunci cand RCS-RDS va garanta ca accesul acestei aplicatii o sa fie limitat strict la citirea si descarcarea facturilor.

O sugestie pentru RCS-RDS: atunci cand o persoana vrea sa-si inscrie in Pago datele contului Digi, sa faca o solicitare in acest sens catre Digi, nicidecum sa-si dezvaluie datele de conectare direct in aplicatia Pago. Practic Digi trebuie sa creeze pentru Pago un cont de utilizator cu drepturi limitate, cu alt user si parola decat cele cu care ma conectez eu. In felul acesta responsabilitatea privind securitatea datelor de logare in Digi ar reveni exclusiv celor doi operatori RCS-RDS si Pago si niciun virus de pe telefonul meu n-ar putea sa acceseze contul Digi prin intermediul aplicatiei Pago.

costinuti

costinuti

Active Member

Aha, tu de fapt ai o problema cu RCS-RDS si nu cu Pago Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by costinuti, 28 December 2018 - 10:36.

cuculea

cuculea

Senior Member

in aplicatia Pago, la setari, aveti undeva o rubrica despre securitate, mai spre sfarsitul paginii...acolo spune exact cum face Pago cu datele...le cripteaza in primul rand. Cititi ce scrie acolo, poate va mai linistiti cu privire la furatul datelor

andupustiu

andupustiu

Senior Member

Are inca o grămadă de buguri de zici că încă e o aplicație beta.Dupa ce am apăsat plateste și nu am mai introdus datele cardului a dispărut ceea ce am de plata la factura .Pe web la furnizor încă apare că am de plata dar în aplicația Pago s-a schimbat în 0 lei de plata.

Edited by andupustiu, 28 December 2018 - 22:25.

cuculea

cuculea

Senior Member

View Postandupustiu, on 28 decembrie 2018 - 22:24, said:

Are inca o grămadă de buguri de zici că încă e o aplicație beta.Dupa ce am apăsat plateste și nu am mai introdus datele cardului a dispărut ceea ce am de plata la factura .Pe web la furnizor încă apare că am de plata dar în aplicația Pago s-a schimbat în 0 lei de plata.
Cand ai facut plata din Pago? La furnizor va aparea ca si platita, adica 0, abia dupa 2-3 zile, dar data platii va fi conisderata data in care tu ai apasat PALTESTE din Pago. E specificat clar asta in instructiunile aplicatiei, mai bine zis , uita te la intrebari frecvente si e acolo o rubrica despre asa ceva.
Si daca faci o plata prin ordin de plata IB , catre un furnizor, tot dupa cateva zile iti va fi inregistrata de catre furnizor.

Edited by cuculea, 28 December 2018 - 22:34.

mstanciu

mstanciu

Active Member

Daca platesti o factura vineri dupa-amiaza, succes sa iti apara tie data platii vineri!

Se comporta ca o plata catre o alta banca, ca si cum pago nu ar avea posibilitatea sa plateasca instant (asa cum poti face din contul ale carui credentiale le introduci). Din punctul asta de vedere pago e net inferior, si prefer sa pierd jumatate de ora pe luna ca sa platesc 5 facturi, dar sa fiu sigur ca plata s-a facut imediat, chiar si sambata seara.
Si da, prefer ca la fiecare plata sa imi ceara codul 3D Secure, nu ca aici, unde nu am macar posibilitatea sa aleg optiunea asta. In privinta securitatii vreau sa aleg eu, nu sa mi se impuna o anumita solutie.

Cel semnalat nu a fost bug, dar sunt destule probleme punctuale semnalate pe chat si recunoscute. Asta pot accepta de la o aplicatie gen maps sau joc, dar nu de la una careia imi incredintez datele cardului, ale masinii, etc.

Pe mine pago nu m-a convins. Poate daca as avea de platit zeci de facturi lunar ar fi foarte util. Dar la 5 cate am eu... nu ma ajuta.

costinuti

costinuti

Active Member

View Postandupustiu, on 28 decembrie 2018 - 01:09, said:

Plătiți o factură din nou cu un card Mastercard nou și primiți 1200 puncte moca , nu contează suma. ;)
Te rog sa nu mai dezinformezi, am efectuat plata si am primit puncte conform regulamentului, 10% din valoare si nu 1200pb; exact cum credeam ca este :)

Edited by costinuti, 29 December 2018 - 17:58.

andupustiu

andupustiu

Senior Member

View Postcostinuti, on 29 decembrie 2018 - 17:57, said:

Te rog sa nu mai dezinformezi, am efectuat plata si am primit puncte conform regulamentului, 10% din valoare si nu 1200pb; exact cum credeam ca este :)
Eu am primit 1200 puncte cu o factura de 32.45 lei

costinuti

costinuti

Active Member

Cred ca aveai contul vechi si de aceea.

george_c_ro

george_c_ro

Member

View Postmstanciu, on 28 decembrie 2018 - 23:10, said:

Daca platesti o factura vineri dupa-amiaza, succes sa iti apara tie data platii vineri!

Se comporta ca o plata catre o alta banca, ca si cum pago nu ar avea posibilitatea sa plateasca instant (asa cum poti face din contul ale carui credentiale le introduci). Din punctul asta de vedere pago e net inferior, si prefer sa pierd jumatate de ora pe luna ca sa platesc 5 facturi, dar sa fiu sigur ca plata s-a facut imediat, chiar si sambata seara.
Si da, prefer ca la fiecare plata sa imi ceara codul 3D Secure, nu ca aici, unde nu am macar posibilitatea sa aleg optiunea asta. In privinta securitatii vreau sa aleg eu, nu sa mi se impuna o anumita solutie.

Cel semnalat nu a fost bug, dar sunt destule probleme punctuale semnalate pe chat si recunoscute. Asta pot accepta de la o aplicatie gen maps sau joc, dar nu de la una careia imi incredintez datele cardului, ale masinii, etc.

Pe mine pago nu m-a convins. Poate daca as avea de platit zeci de facturi lunar ar fi foarte util. Dar la 5 cate am eu... nu ma ajuta.

Attached Files

mstanciu

mstanciu

Active Member

Poate nu s-a inteles din ce am spus, dar eu iti vorbesc din practica.
Tu ai incercat sa platesti dupa o anumita ora (sa zicem 17:00) ori intr-o zi nelucratoare, sau crezi orbeste ce scrie acolo? Incearca, si vorbim dupa.

Inca ceva: uita-te pe extrasul cardului: tu faci doar o plata catre pago (un srl din ilfov), si NU direct catre furnizor. Scrie si asta in faq?

cuculea

cuculea

Senior Member

View Postmstanciu, on 05 ianuarie 2019 - 23:46, said:

Inca ceva: uita-te pe extrasul cardului: tu faci doar o plata catre pago (un srl din ilfov), si NU direct catre furnizor. Scrie si asta in faq?
Da, asa este, pe extrasul tau iti apare o plata catre PAGO + furnizor, deci practic , intai banii se duc la Pago. Dar...de unde stii ca , in secunda urmatoare Pago nu face plata catre furnizor minus coisionul lor? Eu cred ca e ceva automat si la Pago, fac plata instant catre furnizor, nu cred ca sta cineva in ziua lucratoare sa ia la lins platile si apoi sa faca manual plata cu plata catre furnizori.

Si da, eu cred ce screi acolo, in FAQ ul lor, daca nu ar fi adevarat, iti imaginezi ca ar fi fost cazuri de penalizari ale clientilor furnizorilor si s-ar fi auzit. Eu personal nu am platit in ultima zi o factura cu ei sa pot confirma cele scrie in FAQ, dar ii cred. Hai sa nu fim asa de conspirativi, oamenii chiar nu sunt tepari si am senztia ca nici nu vor sa fie asa. Au creat un business garantat de mastercard totusi.

Edited by cuculea, 06 January 2019 - 18:02.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate