Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Pago plateste - aplicatie de Android pentru plata utilitatilor

- - - - -
  • Please log in to reply
421 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 rosix, on 14 aprilie 2018 - 05:25, said:


Da.. E cam acelasi lucru. Nu stiu daca aplicatia bancara face plati la date prestabilite, de pe card, cu comision zero... ca asta e ideea.  Asa, dintr-un mobile banking, oricine poate face plati.

Ideea cu Pago este ca... cei care o folosesc sunt, in majoritate tineri informati care au si alte mijloace (pot plati si pe net, cu telefonul, etc)... Pensionarii sau lumea comuna... tot la coada la Posta se aseaza, sa plateasca o factura de curent sau de cablu desi multi pensionari au card de debit pe care primesc pensia si ar putea sa gaseasca o solutie mai simpla.
daca ma insel, scuze, dar parca nu de mult sustineai ca nu ai nici un card si nici nu ai nevoie de unul?

#20
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
mai nou in Pago nu merg platile cu cardurile Libra ,OPT,  CEC .

#21
AmoRouS

AmoRouS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 11.01.2007
Intrebare pentru cine se pricepe la programare...cum fac cei de la pago legatura intre furnizori si cum iau automat soldurile? Au un soi de contract cu agentiile? Sau pur si simplu se folosesc de api-urile lor sau de interfetele lor de logare?

#22
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Aplicaţia românească de fintech Pago lansează un sistem de recompensare la plata cu cardul şi extinde secţiunea Asigurări

https://www.startupc...gurari.htm?hpHN

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
La doar cateva facturi platite am deja aprox. 4 lei din puncte... la facturile de iarna cred ca scot numai din puncte un abonament DigiMobil Posted Image

#24
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Ce rol are codul de invitatie? De unde se poate lua unul si cum se genereaza din contul propriu (pentru altcineva) ?

#25
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Dacă trimiți invitație cuiva, și persoana respectivă instalează aplicația, amundoua persoanele primesc cite 200 de puncte. Puncte care pot fi folosite la plata facturilor.
(Dacă vrei să folosești un cod, la instalarea aplicației bagă Mihai694)

Edited by amami, 13 December 2018 - 20:28.


#26
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Extrem de limitat numărul de furnizori la care se poate plati... Avem puzderie de furnizori de utilități și servicii; sute, mii! Trebuie să ajungă la nivel de furnizori regionali și locali, poate si companii în  subordinea administrațiilor locale că să devină interesant Pago. Furnizorul meu de gaz...e in secolul trecut!

#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Fuserisk, on 15 decembrie 2018 - 15:45, said:

Extrem de limitat numărul de furnizori la care se poate plati... Avem puzderie de furnizori de utilități și servicii; sute, mii! Trebuie să ajungă la nivel de furnizori regionali și locali, poate si companii în  subordinea administrațiilor locale că să devină interesant Pago. Furnizorul meu de gaz...e in secolul trecut!
Asta nu insemana ca e limitat...daca tu imi arati un alt serviciu de acest gen , in Romania, care are mai multi furnizori...eu acum ma mut la ei. AM incercat cu Orange Money si mobilPay...muuuuull, muulllt mai putini furnizori, nici macar la jumate din ce are Pago.
Mai mult decat atat, si furnizorii trebuie sa vrea sa se inroleze in acest sitem, Pago cere un acces in baza de date a furnizorului, daca furnizorul e batut in cap si nu il intereseaza de asa ceva....degeaba.

De curand, PAGo a introdus plata asigurarilor la NN Sisgurari de viata.  Odata cu asta, pentru mine, PAGO acopera 90 la suta din nevoile mele de plata a facturilor. In orasul in care stau, doar compania de ridicat gunoiul nu au acceptat sa fie inrolati in PAGO. Dar daca ati stiti ce firma handicapata e, nu v-ati mai mira...exact tipul de companie comunista care are monopol..

#28
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Jos pălăria, sper sa devină populari și să devină mai atractivi pentru furnizori. E un serviciu necesar. Între timp mi-am făcut cont și am adăugat câteva conturi de furnizori. Întâmpin dificultăți cu vreo doua conturi de CeZ(nici saitul lor nu merge) și unul de Digi(banui că are legătură cu setările de confidențialitate); încă mă mai documentez.

Edited by Fuserisk, 15 December 2018 - 19:13.


#29
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 amami, on 13 decembrie 2018 - 20:13, said:

Dacă trimiți invitație cuiva, și persoana respectivă instalează aplicația, amundoua persoanele primesc cite 200 de puncte. Puncte care pot fi folosite la plata facturilor.
(Dacă vrei să folosești un cod, la instalarea aplicației bagă Mihai694)
Salut, am folosit si eu codul tau (thanks) si am primit 350 de puncte: 200 pt invite si 150 pt creare cont :); Cont creat prin aplicatia din App Store iOS
Prin urmare recomand crearea unui cont nou in defavoarea conectarii prin Google si Facebook.
Totusi am impresia ca valoarea punctelor primite sunt aleatorii nefiind la fel la toti.
(Cod disponibil la instalarea aplicației ce poate fi folosit de cine vrea optional: Costin692)

Attached Files


Edited by costinuti, 16 December 2018 - 11:54.


#30
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
A mai întâmpinat careva dificultăți cu conectarea unui cont de Digi și cum a rezolvat?! Două le-am conectat fără probleme al treilea nu vrea nici mort. Exclus să greșesc username sau parolă. Din browsere sau aplicații mă conectez la el fără probleme. Mulțumesc

Edited by Fuserisk, 16 December 2018 - 14:27.


#31
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Vezi ca au un suport chiar ok, iti raspund repede. Poti sa le dai un mesaj sa ii intrebi.

#32
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Am reușit până să-mi și al treilea cont de Digi după 1 mil de incercari. CEZ -urile încă nu merg. CEZ a făcut schimbari; mi-am creat conturi noi. Nici un abonat CEZ pe aici?
LE
Deocamdată la CeZ am platit online, pe saitul lor.

Edited by Fuserisk, 17 December 2018 - 16:32.


#33
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
A început să meargă și CEZ. Mi-a mai rămas furnizorul de gaz...O să le pun o întrebare când au de gând să se modernizeze și ei. N-au sistem de plăți online și dacă nu rezolvă asta într-un fel sau altul în viitorul apropiat mă "portez" de la ei. Restul; apa, salubritatea...slabe șanse! Ii doare in cot; au monopol și fură cu aleșii poporului local.

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Aceeasi situatie si la mine cu furnizorul de servicii de salubrittae...nu imi imaginema ca in anul 2018 inca mai exista , in Romania, companii care incaseaza tone de bani si nu au un amarat de site , iar le unicul si singurul nr de telefon , raspunde femeia de servici . Nu discut despre rezolvarea plangerilor . De nu stiu cate ori am semnalat neridicarea gunoiului, pur si simplu imi inchideau telefonul in nas. Un comunism mai mare ca asta nu am vazut. Ce te astepti, sa incheie contract cu Pago? Ei nu au un amarat de site in html .

#35
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007
Se pot plati facturi si scanand codul de bare; sau nici macar factura nu emit?

#36
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmstanciu, on 18 decembrie 2018 - 19:24, said:

Se pot plati facturi si scanand codul de bare; sau nici macar factura nu emit?
Emit facturi, nirmal ca emit....tousi. Emit stilul ala de factura mica stil bon, dar tot factura fiscala e. Parca nu au cod de bare, dar cu Pago nu cred ca poti folois codul de bare sa platesti facturile , decat la Nn asigurari.
Platesc factura prin clasicul transfer bancar din internet banking.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate