Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Retur colet si anulare prelungire abonament mobil, telefonic

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Salutare,
Marti am facut o prelungire la un abonament de mobil si am luat un Nokia3. Telefonul este praf, vreau sa renunt la el si la prelungirea pe 24 luni. Cele 24 luni initiale expira exact maine.
M-am uitat pe site la ei si pe alte site-uri, care sunt pasii care trebuie urmati. E o varza, inclusiv contractul Telekom si partea de Denuntare unilaterala...Am sunat la 1234 si dupa ce un domn a vorbit de parca vroia sa ma bata...am fost anuntat ca voi fi sunat luni pentru a mi se face un formular de retur.
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva, va rog sa imi ziceti daca am fost prostit (adica nu ma vor suna si sa zicem vor incerca sa faca cele 15 zile lucratoare drept de retur - nule) sau daca asa procedeaza si asa e normal.
Multumesc in avans.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Urmeaza pasii privind politica de retur si notifica (preferabil pe mail) ca vrei sa renunti la noul abonament. Dupa ce ai toate confirmarile (ca ai reveni la abonamentul initial) poti face ce vrei.

#3
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Astept luni sa vad daca sunt sunat, daca nu, trimit eu o cerere cum ca renunt la trecerea la abonamentul nou si sa ma informeze unde si cum fac returul telefonului.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdariusgherman, on 13 aprilie 2018 - 14:49, said:

Astept luni sa vad daca sunt sunat, daca nu, trimit eu o cerere cum ca renunt la trecerea la abonamentul nou si sa ma informeze unde si cum fac returul telefonului.

Nu te suna nici drku... Trimite oficial, cu recomandata cu confirmare de primire, solicitare de incetarea de contract.. anexezi si returul telefonului, in copie, tot... si scapi drku de belea.

Citeste bine ce scrie in contract ca denuntarea unilaterala se face cu un termen inainte (exclus maine)... de regula tre sa te trezesti ca iti expira contractul cu cel putin 30 de zile inainte, daca vrei sa faci o chestie. Problema e ca romanul e lacom, pune botul la telefoane gratis apoi, cand vede ca sunt niste jafuri, vrea sa renunte la contract de pe o zi pe alta.  Parerea mea este sa faci totul in forma scrisa cat mai clar si mai curat si sa nu astepti sa te sune tot felul de terminati cu 4 clase din call-center.

Edited by rosix, 13 April 2018 - 14:53.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Un telefon de 500 lei la emag cum vrei sa fie... bun ? :)

#6
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Am gasit la ei formular retur produse denutare unilaterala ( https://media.teleko...ania_Mobile.pdf ) asta este pentru telefon. Dar inainte voi face o cerere, scrisa de mana si semnata, si o voi trimite pe mail cum ca renunt la prelungirea facuta telefonic.

@andreic, e vina mea, ca am un nokia 8 si 2 nokia 6 in familie, nu ma gandeam ca nokia 3, cu MediaTek inside, e chiar o prastie :(

Edited by dariusgherman, 13 April 2018 - 15:00.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdariusgherman, on 13 aprilie 2018 - 14:59, said:

Am gasit la ei formular retur produse denutare unilaterala ( https://media.teleko...ania_Mobile.pdf ) asta este pentru telefon. Dar inainte voi face o cerere, scrisa de mana si semnata, si o voi trimite pe mail cum ca renunt la prelungirea facuta telefonic.

Nu mai face nicio cerere, completeaza direct formularul daca te-ai hotarat sa renunti la ei, pentru ca esti la limita termenului. Daca totusi vrei sa negociezi ceva, fa cum vrei...  Eu am inteles ca te-ai suparat si ca vrei sa-ti bagi picioarele in tot...

Eu am avut noroc cand le-am negociat contractul la ai mei, cu Telekom, ca m-a sunat o duduie de la fidelizare, dupa ce am trimis un mail si care a inteles corect ce vreau, fara alte discutii si n-am avut probleme cu ei.. dar sunt altii (berbeci unii dintre ei - am scris mai sus de ce) care si-au complicat viata cu un kkt de telefon pe care putea sa si-l cumpere si singuri, in rate, din alta parte.

Ca asa-i romanu... cand ii dai ceva pe la nas gratis.. s-a terminat.

Daca nu-ti place telefonul ala si te contacteaza, cere si tu altceva, la prelungire de contract.. minute in fix, upgrade la TV sau internet... vezi tu... daca vrei sa continui cu ei.

Eu niciodata nu m-am pacalit cu tablete sau telefoane cu astia sau cu altii (Digi, UPC, etc)... dar milioane de romani... DA, nene... daca le dai cu telefonul gratis pe la nas.. s-a terminat.

Edited by rosix, 13 April 2018 - 15:11.


#8
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Mie imi expira in 14 aprilie cei 2 ani initiali. Marti 10 aprilie mergeam spre Mall in vederea de a porta/muta numarul pe un prepay. Am zis sa sun un consultant sa vedem ce si cum, si cumva am ales sa iau un telefon si un abonament de 10 euro (cel pe care il am acuma e de 8.95, nu are importanta). Eu cred ca cel mai bine e o cererea scrisa si trimisa pe [email protected], in care zic ca renunt la comanda, si renunt la prelungirea facuta. Renuntarea la comanda se face in baza unui formular. Renuntarea la abonament o scriu eu de mana, o semnez si le-o trimit .pdf. Trebuie sa fie perfect si suficient de bine ce fac. Nimeni nu iti poate refuza o cerere si nu poate comenta ca doar pe nu stiu ce tipizat de al lor poti sa ceri una alta. O cerere, legal, trebuie sa fie acceptata oriunde.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Baiatul s`a trezit din gresala ca i`au facut inca un abonament, el are ab fix si mobil.
Au sunat pentru modificarea si prelungirea  ab de mobil , a confirmat, modificat, totul OK.
A doua zi au sunat iara, ceva 4G .... el le spune ca`i OK, a facut prelungirea si ramine asa, in fapt erau cei care faceau oferta pentru prelungirea la ab fix.
Nici el n`a fost atent, era la volan, aia la fel, au inteles doar ca`i OK si s`a trezit cu un colet continind un telefon si o cartela 4G, cartele cu nr nou si contract la fel.
Luat coletul, contractul si mers la un oficiu comercial Telekom si rugat sa rezilieze contractul nou din cauza neintelegerii.
Totul a mers fara nici un fel de strimbaturi, reprosuri, talpi sau orice altceva.
Fata s`a comportat super OK, a rezolvat totul in 2 timpi si 3 miscari.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdariusgherman, on 13 aprilie 2018 - 15:15, said:

Mie imi expira in 14 aprilie cei 2 ani initiali. Marti 10 aprilie mergeam spre Mall in vederea de a porta/muta numarul pe un prepay. Am zis sa sun un consultant sa vedem ce si cum, si cumva am ales sa iau un telefon si un abonament de 10 euro (cel pe care il am acuma e de 8.95, nu are importanta). Eu cred ca cel mai bine e o cererea scrisa si trimisa pe [email protected], in care zic ca renunt la comanda, si renunt la prelungirea facuta. Renuntarea la comanda se face in baza unui formular. Renuntarea la abonament o scriu eu de mana, o semnez si le-o trimit .pdf. Trebuie sa fie perfect si suficient de bine ce fac. Nimeni nu iti poate refuza o cerere si nu poate comenta ca doar pe nu stiu ce tipizat de al lor poti sa ceri una alta. O cerere, legal, trebuie sa fie acceptata oriunde.

Bine.. fa asa... sper sa nu se kk pe ei ca n-au primit mailul... ii cred in stare. Cea mai legala cerere e aia trimisa prin posta cu recomandata cu confirmare de primire, in termenul prevazut in contract.

#11
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Eu voi trimite cererea de renuntare la prelungirea abonamentului si formularul de retur. Le voi cere sa imi zica unde sa le trimit acel colet si sa aiba in vedere cele 14 zile lucratoare, care se scurg din momentul in care am primit coletul.

E prima si ultima data cand intru in c......i dintr-astea, nu merita stresul.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostIon_Bumbu, on 13 aprilie 2018 - 15:18, said:

Baiatul s`a trezit din gresala ca i`au facut inca un abonament, el are ab fix si mobil.
Au sunat pentru modificarea si prelungirea  ab de mobil , a confirmat, modificat, totul OK.
A doua zi au sunat iara, ceva 4G .... el le spune ca`i OK, a facut prelungirea si ramine asa, in fapt erau cei care faceau oferta pentru prelungirea la ab fix.
Nici el n`a fost atent, era la volan, aia la fel, au inteles doar ca`i OK si s`a trezit cu un colet continind un telefon si o cartela 4G, cartele cu nr nou si contract la fel.

Ai uitat sa spui, ca in prima faza ai salivat dupa telefon, precum cainele lu Pavlov, la bec.. Asta era cel mai important de spus.  Nu ca nu ti-ai permite sau ca nu mai ai deja 3 telefoane in casa dar, daca e moka, de ce nu.

#13
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Avand in vedere ca acum platesc 9 euro, pentru 1 euro in plus pe luna si telefonul, care e ~500 ron, sa vina gratis mi s-a parut cat de cat ok.
Daca mai are careva sugestii, le citesc cu placere, luni cand revin la munca. Multumesc pentru sprijin.

Edited by dariusgherman, 13 April 2018 - 15:25.


#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View Postrosix, on 13 aprilie 2018 - 15:22, said:


Ai uitat sa spui, ca in prima faza ai salivat dupa telefon,

Dragul meu, la oferta aia se da o petarda de Viper!!!
Eu nu am decit 2 E6 pe care nu le dau pentru nici un alt telefon!
Pentru deplasari, lucrari, apa, ploaie am un Cat, si cred ca mai am inca vreo 2 prin casa.
Abonamentul era al baiatului care n`are decit 2 Balckberry deci chiar pe nimeni n`a interesat telefonul.
El a dorit doar 4G nelimitat pe vechiul lui abonament, nu unu nou, atit si nimic mai mult, a iesit un pic de incurcatura, rezolvata prompt de
personalul Telekom.
Nu inteleg de ce va place sa scrieti numa traznai!

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi ca orice denuntare a contractului se face la [email protected]

View Postdariusgherman, on 13 aprilie 2018 - 15:15, said:

Mie imi expira in 14 aprilie cei 2 ani initiali. Marti 10 aprilie mergeam spre Mall in vederea de a porta/muta numarul pe un prepay. Am zis sa sun un consultant sa vedem ce si cum, si cumva am ales sa iau un telefon si un abonament de 10 euro (cel pe care il am acuma e de 8.95, nu are importanta). Eu cred ca cel mai bine e o cererea scrisa si trimisa pe [email protected], in care zic ca renunt la comanda, si renunt la prelungirea facuta. Renuntarea la comanda se face in baza unui formular. Renuntarea la abonament o scriu eu de mana, o semnez si le-o trimit .pdf. Trebuie sa fie perfect si suficient de bine ce fac. Nimeni nu iti poate refuza o cerere si nu poate comenta ca doar pe nu stiu ce tipizat de al lor poti sa ceri una alta. O cerere, legal, trebuie sa fie acceptata oriunde.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdariusgherman, on 13 aprilie 2018 - 15:24, said:

Avand in vedere ca acum platesc 9 euro, pentru 1 euro in plus pe luna si telefonul, care e ~500 ron, sa vina gratis mi s-a parut cat de cat ok.
Daca mai are careva sugestii, le citesc cu placere, luni cand revin la munca. Multumesc pentru sprijin.

Baga reziliere pe mail, daca te-ai hotarat... nu intarzia nicio clipa.

#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Trimite pe mail atat notificare de anulare contract incheiat la distanta cat si notificare pentru retur.
De restul e treaba lor sa se ocupe si te vor contacta. Tu notificarea sa o ai facuta in termenul de 14 zile.

#18
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postdariusgherman, on 13 aprilie 2018 - 14:59, said:

voi face o cerere, scrisa de mana si semnata, si o voi trimite pe mail cum ca renunt la prelungirea facuta telefonic.
Vezi ca cererea se poate aproba au ba. Rezilierea se notifica, nu faci cerere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate