Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cele mai frumoase computere și laptopuri produse vreodată

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
1983 Otrona Attache 5300
Attached File  phlsphthght-292-4-250214.JPG   171.52K   18 downloadsAttached File  phlsphthght-292-5-250214.JPG   240.23K   19 downloadsAttached File  phlsphthght-292-6-250214.JPG   282.7K   19 downloadsAttached File  phlsphthght-292-7-250214.JPG   154.59K   19 downloads

Sony HITBIT HB-101 & HB-F1XDmk2
Attached File  85738b131e8831ed51ec47512004dc5e.jpg   468.47K   18 downloads Attached File  Sony_HB-F1XDmk2.JPG   100.32K   17 downloadsAttached File  Sony_HB-F1XDmk2_right.jpg   60.69K   15 downloads

Edited by STARTREK1, 13 April 2018 - 18:27.


#38
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Astea sunt un fel de terminale industriale inutilizabile azi. Ceva de tipul hc-urilor românesti fara sistem de operare. La ele nu poti da drumul si să admiri cum merg cum zumzăie ventilatoarele hardul.

View PostNeaceasca85, on 13 aprilie 2018 - 16:24, said:

Desktopurile cu carcasa neagra imi plac mult.

Am avut Delux din 2007 pana in 2015, de cand am un Asus.
Delux era carcasa si sursa nu stiu daca asamblau computere sub brand ci doar poate sisteme din piese.
si la mine cam tot pe acolo merg cele mai vechi amintiri cam 2007 2005 maxim. Pe la prescott northwood windsor, manilla. In perioada aia m-am angajat si am avut de-a face cu asa ceva, negre evident că erau aproape noi. Mai erau in uz si cele mai vechi in carcase albe, nu stiu ce configuratii, propabil din anii anteriori socket A socket 370 socket 478. Laptopuri single core. Dacă ar posta cineva aici carcase de atunci pana acum, carcase simple si pc-uri brand, laptopuri de atunci.
M-am dus atunci de mi-am cumpărat Pc ca să am si acasă. Greu i-am găsit un loc, camera cu fundu-n sus că ditamai utilajul imi montam acasă. Nici net nu aveam. In cateva zile i-am găsit un loc mai ok să pot face ordine in cameră.
Mi-am luat direct ecran LCD, crt n-am avut decât mai tarziu un sh ieftin de mi-am pus două ecrane ca să fie cea mai mare şmecheie.
După ce am devenit maniac al pc-urilor mi-am mai luat si cele mai vechi care nu le prinsesem. Aceam ceva nostalgii mai vechi cu toate cele peste 286 de pe la interneturi cafe scoala cunoştinte

Edited by babarzotea, 13 April 2018 - 19:50.


#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
@ STARTREK1 : primul îmi place. "Sony" aşa şi aşa.
@ babarzotea : aprops de chestii industriale, o oţelărie Siemens-Martin e ceva impresionant. Dar numai în Rusia mai găseşti aşa ceva  :(

#40
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi probabil tehnica a evoluat si tările mai dezvoltate au abandonat procedeul siemens martin. Procedeele actuale or fi mai economice, mai rentabile. Poate si in belarus iran coreea de nord cuba china au.

In toate domeniile se fac inovări si se schimbă cu timpul procesele de fabricatie. Aia inseamna să demolezi jumate o fabrică. Crezi că ceausecu ar fi fabricat si azi pe aceleasi procedee aceleasi produse? dacă apare un procedeu de obtinut aluminiul mai ieftin cu siguranţă toată uzina de la slatina ar modifica-o sau desfinţa cu toată impresionabilitatea existentă.

Edited by babarzotea, 13 April 2018 - 19:45.


#41
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Nu cred ca vreodata as fi ales un calculator/laptop in functie de "aspectul fizic".
Totusi tin minte cat de mult mi-a placut HC 2000 cand l-am scos din cutie
https://www.1000bit....2000/hc-2000 (1).jpg
Imi parea elegant, interesant ca forma, fata de cel pe care il vazusem pana atunci
https://www.1000bit....cie/cip03_2.jpg

#42
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Djl consideră PC bun actual si modern antichitatea lui de core 2 duo luat acum vreo 2 ani second hand, ceea ce este de fapt pt noi ceilalti istorie sau la nivel de nostalgie.

Acum spui că nu iti plac telefoanele inteligente si tabletele, dar peste 10-15 ani vei căuta asa ceva si ne vei face aici topice cu cele mai faine smartfoane si tablete
Vrei să vezi pe viu vechiturile? poţi merge la muzeele tehnice din alte ţări. Ei si-au pastrat tehnica veche in muzee, noi ca ţară am aruncat-o pt mărunţis de fer vechi

De ce spun ca pc-urile nu au ce cauta in case?
Pt că nu le poti asorta cu mobilierul si ambientul deloc desi s-au făcut tot felul de incercari. Lafel de bine poţi forţa să bagi in cameră un strung, o cutie cu scule de la maşină, motocicleta  sau uneltele de la câmp.

Acea cutie cu partea din spate metalica si nevopsită, plină de cabluri in spate se trage de la vechile aparate de tip osciloscop, generator de semnal si voltmetru ampermetru si consola de comanda sau terminal si orice alt aparat ce se introducea intr-un tablou de comanda mare si contactul cu restul ansamblului se realiza prin mufe aflate in spate pe carcasa aparatului, iar spatele acolo era metalic nevopsit. Dvd playerele, DVR-urile, statiile audio de amplificare si alte aparate de acel tip prezente in diverse incăperi nu neapărat locuinţe, tot din acel aspect de "ceas de tablu" se trag la aspect general

PC-ul este ca un aparat industrial adus in mediul de birou si apoi si prin locuinţe. Aspectl si nepotrivirea sunt evidente si mereu au stat in gat utilizatorilor, multi inlocuindu-le cu laptopuri sau sisteme all in one (mai rar).
dacă ai vizualiza o instalatie industrială adevarată cu parte de comandă control si orice altceva electric vei vedea că nu are cutii si aparate improvizate pe termen nedefinit si legate cu cabluri, ci totul este băgat in panou de comandă gigantic cu mii de ecrane butoane taste afisaje, lămpi de semnal difuzoare. Fiecare din aparatele componente ale panoului masiv snt mini pc-uri sau alte aparate introduse acolo si conectate prin mufe aflate in spate.

Legatri cu fire la vedere făceau doar ăia cu improvizările sau mai nou ăia cu minatul de cryptomonede cu pc-uri, o improvizatie completă teribil de urâtă la aspect si de prost gust

Edited by babarzotea, 13 April 2018 - 22:31.


#43
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
strămoșii carcaselor PC

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   413.13K   11 downloads


#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am afirmat vreodată că Core 2 Duo e modern. Mi-aş dori un Quad Core, ca să se mişte mai bine.

#45
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Îmi place cum arată Huawei matebook x pro.

[ https://i.imgur.com/AuB7wke.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mr_nobody_, 15 April 2018 - 15:41.


#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Care arata ca un macbook pro :) ...

Macbook-ul il consider cel mai frumos laptop facut vreodata si drept dovada este faptul ca a rezistat peste timp aproape neschimbat si, mai mult, concurenta incearca sa il copieze cat de mult posibil in gama ultrabook.

#47
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postdjl, on 14 aprilie 2018 - 10:33, said:

Nu am afirmat vreodată că Core 2 Duo e modern. Mi-aş dori un Quad Core, ca să se mişte mai bine.
Posted Image
Pai nu e tot un drac, socket LGA775? Tot SATA II are placa de baza, tot controller DDR2, etc. Ca sa se miste PC-ul mai bine echipeaza-l cu o platforma completa (MB+CPU+RAM) mai recenta, gen ceva pe LGA 1150/1155 macar...daca nu ai bani de 1151.CPU Core2Duo Quad Core e mort si ingropat din 2011.

#48
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi poate dorea un quad core pe soket mai nou.
Recomand să-şi ia un Thuban vechi hexacore, sau un zambezi. Cu rizenul nu are ce face decât dacă e maxim dual core, pt că şi dacă e single core sau sub single core spulberă concurenţa.

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T5EzASjesm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4iEjwhprs7k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-OSXeNVM3UI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Cum se foloseau computerele de acest fel ? semiconsole integrate in tastatura cu procesor de hc sau comodore? placa video unde era?
https://www.olx.ro/o...ri-IDaMrrd.html

Nici nu au valoare se pare, costa doar 5 lei

Edited by babarzotea, 22 April 2018 - 20:30.


#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Şi ăsta era: https://forum.softpe...-decembrie2023/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate