Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Recuperare Date

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Daniel_S2001

Daniel_S2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.02.2018
Buna ziua ! Sa incep asa : am un calculator care are dual boot Ubuntu si windows. Acuma cateva zile fratele meu (cu care impart calculatorul ) a intrat in BIOS si  a dat nush pe unde reset default, eu nefiind acasa , si uite asa m-am trezit ca numai imi acceseaza ubuntu si intra direct in windows. Acuma am vazut pe internet ca datele din Ubuntu raman asa ca r-am reinstalat si am gasit o partie numita recovery unde cred ca sunt datele mele. Intrebare este cum as pute accesa aceea partitie , si cum pot sa imi recuperez datele de pe ea??
Multumesc mult!!!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ai reinstalat le-ai cam suprascris.
Dar nu mult doar pe la colțuri.
Posted Image

Scoți hardul și îl pui în alt sistem.
Eu cel mai mult am folosit pentru recuperări de date GET DATA BACK
E ceva pentru asta și de la Recuva.

Trebuia să faci asta fără să reinstalezi.

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Partitia recovery este pentru Windows. Cel mai probabil ai nevoie doar să schimbi ordinea de bootare.
Dar numai tu poţi vedea opţiunile din BIOS, deci trebuie să faci câteva încercări. Adică pui HDD-ul cu Linux ca optiune principala.

Daca nu a fost modificat altceva, ar trebui sa mearga "la cheie"!

Edited by NelsonMandela, 13 April 2018 - 12:38.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ma-ndoiesc ca "Recovery" e partitia de Ubuntu...
Intra intr-o sesiune live cu un cd/ stick de Linux (orice Linux), acceseaza partitiiile si salveaza datele pe un stick sau in cloud.

Daca vrei iar dual-boot fie folosesti EasyBCD din windows, fie reinstalezi GRub2: https://forum.softpe...otloader-grub2/

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDaniel_S2001, on 13 aprilie 2018 - 12:02, said:

Buna ziua ! Sa incep asa : am un calculator care are dual boot Ubuntu si windows. Acuma cateva zile fratele meu (cu care impart calculatorul ) a intrat in BIOS si  a dat nush pe unde reset default, eu nefiind acasa , si uite asa m-am trezit ca numai imi acceseaza ubuntu si intra direct in windows. Acuma am vazut pe internet ca datele din Ubuntu raman asa ca r-am reinstalat si am gasit o partie numita recovery unde cred ca sunt datele mele. Intrebare este cum as pute accesa aceea partitie , si cum pot sa imi recuperez datele de pe ea??
Multumesc mult!!!
Cel mai probabil datele tale erau inca acolo, dar cand l-ai reinstalat, ai suprascris acele date.

La revedere date.

Data viitoare sa intrebi comunitatea inainte de a face orice. Nu doar sa cercetezi individual, ca nu te pricepi si faci nazbatii ca asta.

Si in general, a inspecta nu poate strica nimic, dar operatii de scriere pot face asta. Iar instalarea unui OS e o operatie de scriere. Curat ar fi fost sa bootezi cu un sistem live si sa inspectezi, cu sustinerea comunitatii. Apoi, cand ai toate informatiile, te apuci de operatii de scriere.

#6
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
EasyBCD reface si butarea Linux.

Edited by alexzsky2, 13 April 2018 - 13:54.


#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Aveai doar o partiție / pentru Ubuntu sau / și /home? Ai ales la instalare să formateze /home?

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă nu mai boot-a Ubuntu, nu trebuia reinstalat; corectai config în bios și mai studiai problema pe internet; așa după ce l-ai reinstalat mai vrei și recuperare fișiere din partiția lunix.
Rezolvă-l și pune parolă la bios!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate