Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Utilizatorii mințiți de producători actualizări de securitate.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
https://www.idevice....orii-telefoane/

#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
https://www.xda-deve...curity-patches/

#3
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Mie imi plac comentariile din link.

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
reclama anti reclama aple is da sh..it asta e non stire
Acum  sa testezi 1200 de telefoane si dai verdict ?
brand LTE nu am auzit, TCL - sa fim seriosi
"este cunoscut pentru faptul ca este folosit de catre multe companii care nu prea dau doi bani pe vasta majoritate dintre clienti "
sa moor nu alta

google si moto se lauda ca lanseaza la zi , ultimul update de soft  etc
ps azi tocmai ce am primit pe huawei update cu crectii de secutitate pt   1 martie 2018 , la zi cum s-ar zice

petarde cu mediatek probabil nu primesc , mai ales cele luate prin operatori + rebranduitele noastre/ altora

Edited by botelucian, 13 April 2018 - 12:20.


#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ce-i aia securitate?
Cînd vinzi antiviruși, trebuiesc scoși și virușii în prelabil....cine nu s-a prins...

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite și articolul - nu e nevoie să facem trafic pe site-ul ăla...


Mare articol. Inutil, scris prost, sunt șanse ca vreo mamaie să fie impresionată de gravitatea situației

Quote

Android este cunoscut pentru faptul ca este folosit de catre multe companii care nu prea dau doi bani pe vasta majoritate dintre clienti, iar un nou studiu releva faptul ca multi dintre clienti au fost mintiti de producatori. Conform unui studiu desfasurat pe o perioada de 2 ani de catre o companie numita SRL, utilizatorii Android au fost mintiti de catre producatorii de telefoane ca nu au actualizari de securitate disponibile, cand in realitate acestea erau oferite. Companii precum Google, Samsung, HTC, Motorola, LTE, sau TCL au telefoane Android pentru care nu ofera toate actualizarile de securitate disponibile pentru Android-ul standard, ceea ce este ciudat. Se pare ca in cazul anumitor telefoane Android ar fi vorba chiar si de peste 10 actualizari de securitate pentru Android care nu sunt afisate pentru utilizatori, iar aceasta este o problema uriasa, pentru ca lasa multe telefoane vulnerabile in fata hackerilor.

Android – utilizatorii mintiti de producatorii de telefoane Peste 1200 de telefoane Android au fost verificate de-a lungul timpului, iar descoperirea este uluitoare, din moment ce toate telefoanele iPhone au disponibile toate actualizarile impreuna, cand sunt oferite de catre Apple. Evitand sa ofere actualizari de securitate pentru telefoanele Android proprii, producatorii isi mint clientii si le ofera un sentiment fals de securitate, cand in realitate acestia pot avea telefoanele exploatate de catre hackeri fara ca ei sa stie. “The missed patches aren’t just an isolated incident, either. According to Wired, SRL tested firmware from 1,200 phones from companies like Google, Samsung, HTC, Motorola, LTE, and TCL for every Android patch released last year. They found that even major flagships from Samsung and Sony occasionally missed a patch.” Google, Samsung, sau Sony, se numara printre companiile unde putine actualizari de securitate ale Android sunt “sarite” de catre telefoane, insa producatori ca ZTE si TCL sar si cate 10 fara sa le pese de clienti. Google a anuntat ca va investiga descoperirile si va incerca sa forteze producatorii sa-si actualizeze toate telefoanele Android pentru a tine utilizatorii in siguranta, insa cei de la Google se chinuie de ani de zile sa aduca ordine in jungla Android, insa duce o lupta surda cu partenerii sai.
Android – utilizatorii mintiti de producatorii de telefoane Peste 1200 de telefoane Android au fost verificate de-a lungul timpului, iar descoperirea este uluitoare, din moment ce toate telefoanele iPhone au disponibile toate actualizarile impreuna, cand sunt oferite de catre Apple. Evitand sa ofere actualizari de securitate pentru telefoanele Android proprii, producatorii isi mint clientii si le ofera un sentiment fals de securitate, cand in realitate acestia pot avea telefoanele exploatate de catre hackeri fara ca ei sa stie. “The missed patches aren’t just an isolated incident, either. According to Wired, SRL tested firmware from 1,200 phones from companies like Google, Samsung, HTC, Motorola, LTE, and TCL for every Android patch released last year. They found that even major flagships from Samsung and Sony occasionally missed a patch.” Google, Samsung, sau Sony, se numara printre companiile unde putine actualizari de securitate ale Android sunt “sarite” de catre telefoane, insa producatori ca ZTE si TCL sar si cate 10 fara sa le pese de clienti. Google a anuntat ca va investiga descoperirile si va incerca sa forteze producatorii sa-si actualizeze toate telefoanele Android pentru a tine utilizatorii in siguranta, insa cei de la Google se chinuie de ani de zile sa aduca ordine in jungla Android, insa duce o lupta surda cu partenerii sai.

Citeste articolul integral pe: https://www.idevice....orii-telefoane/



Edited by exceswater, 13 April 2018 - 12:23.


#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
de pe facebook furaciune :
Despre "PROTECȚIA" datelor ��
– Alo ! Giovanni pizza-service?
– Nu! noi suntem Google pizza-service!
– Ah scuzati, am gresit numarul.
– Nu ati gresit, noi am cumparat numarul.
– Ah, atunci as dori….
– Poate ca de obicei?
– Cunoasteti preferintele mele?
– Conform ultimelor 12 comenzi înregistrate, ati comandat pizza cu rosii, mozzarella si salam.
– OK! asta doresc si acum.
– Pot sa va recomand de aceasta data pizza cu salata, legume si rosii uscate?
– Nu! ….urasc legumele!
– Dar valoarea colesterolului la dvs. este foarte ridicata!
– De unde stiti asta?
– Din fisa dvs. de sanatate. Avem rezultatele probelor de sânge din ultimii 7 ani.
– Ok! Dar eu nu doresc aceasta pizza! Si de fapt am luat medicamente pentru scaderea colesterolului!
– Nu ati luat permanent medicamentele! Acum 4 luni ati cumparat o cutie cu 30 pastile la o farmacie online. De atunci nimic…
– Am mai cumparat si de la o alta farmacie!
– Dar pe cartea de credit nu figureaza nicio plata facuta la o farmacie!
– Am platit cash!
– Conform contului dv. nu ati scos banii necesari!
– Am si alte surse de bani !
– Aceasta nu reiese din declaratia dv. de venituri! Înseamna ca aveti venituri nedeclarate! Va trebui sa anuntam fiscul.
– M-am saturat de Google, Facebook, Twitter si altii. Am sa ma mut pe o insula fara Internet, fara telefon si unde nu ma poate spiona nimeni!!
– Da, va inteleg, dar trebuie sa va reinnoiti pasaportul, caci este expirat de 5 luni.

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nu zic ca nu-i asa, da' articolu' zici ca-i scris de unu' ce s-o mutat recent de pe site-u' Taraf. Acolo dadea dedicatii.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ma asteptam ca LG sa fie ultimul din lista, am fost pe aproape, sunt penultimii, sper sa iasa rapid de pe piata smartphone-urilor, au scos numai rebuturi de telefoane pana acum.
Pe de alta parte, articolul e o mare palma data celor de la Mediatek, cam asta e de retinut de acolo.

Edit: am intrat pe articolul original, evit mizeriile de site-uri care copiaza, dupa o saptamana de la publicare, textul integral si "uita" sa puna sursa.

Edited by gumball3000, 13 April 2018 - 12:54.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Faptul ca utilizatorii cred (sau li se induce ideea) ca acele actualizari sunt indispensabile, fara de care telefonul ar fi infectat sau filat, este tot o falsa teorie. Oricum esti urmarit, cu sau fara acele actualizari. In unele cazuri filarea este inlesnita tocmai ca urmare a ultimelor actualizari.

#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Idevice = ishit
Clickbait.

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
In mod normal ar trebui că la 2 luni toți producătorii de telefoane să bage aceste updateuri in softurile lor.

#13
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Chinezii sunt pe primul loc in a schimba doar data fara a face real vreo actualizare de securitate.
Puteti verifica daca data corespunde cu:
https://play.google....abs.snoopsnitch

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate