Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teren Arenda

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Va salut,

Cum pot sa aflu un pret mediu al pietei pentru arendarea unor terenuri agricole intr-o anumita zona. Exista o bursa? Sau puteti sa-mi spuneti un pret mediu pe ha?

Si in cazul in care terenurile sunt lucrate de catre un tert fara instiintarea proprietarului, cum poate afla proprietarul cine I-a lucrat terenul? Exista vreo evidenta la primarie?

Multuesc,

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 un_dac, on 13 aprilie 2018 - 09:47, said:

Si in cazul in care terenurile sunt lucrate de catre un tert fara instiintarea proprietarului, cum poate afla proprietarul cine I-a lucrat terenul? Exista vreo evidenta la primarie?
ar trebui sa existe. Vezi ca primariile au si email site si telefon, desi e posibil sa nu functioneze nici una din ele.
si ai grija ce semnezi... nu semna contracte de arenda! vei scapa f greu din ele, unele sint pe 10 ani!

si mai e ceva: in general arendasii dau 500 ron oamenilor si ei iau 800 de la apia ca subventie... plus profit etc

asa ca spune-le ca iti depui singur dosarul la apia si le dai terenul sa il lucreze gratuit... cu ce doresc ei sa planteze, aia declari la apia.

#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 unbrutus, on 13 aprilie 2018 - 10:05, said:

si mai e ceva: in general arendasii dau 500 ron oamenilor si ei iau 800 de la apia ca subventie... plus profit etc

APIA era urmatoarea intrebare. Sa inteleg ca subventia e 800 lei / ha indifferent de cultura?. E mai bine sa dai terenul in arenda gratis si sa incasezi subventia?

Merci,

LE: si inca ceva: cum pot verifica pretul de productie sau recolta la ha dupa ce dau terenul in arenda? Daca imi zice X t/ha s-au facut anul asta, am vreo posibilitate sa verific?

Edited by un_dac, 13 April 2018 - 10:18.


#4
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
ce problema ai tu cu productia lui ala? Daca il dai in arenda,primesti arenda, nu ai treaba cat face ala pe hectar..    Si da, e mai bine sa il declari tu la Apia, pai nu tia explicat colegul mai sus?  Apropo, despre ce suprafata vorbim?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La ce lenesi sunt oamenii in ziua de azi, daca le dau terenul in arenda trebuie sa le dau si bani pentru ce mi-l ingrijesc Posted Image

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 unbrutus, on 13 aprilie 2018 - 10:05, said:

si mai e ceva: in general arendasii dau 500 ron oamenilor si ei iau 800 de la apia ca subventie... plus profit etc

Crezi ca ar trebui sa faca invers?

Edited by adisz, 13 April 2018 - 11:26.


#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 un_dac, on 13 aprilie 2018 - 10:12, said:

APIA era urmatoarea intrebare. Sa inteleg ca subventia e 800 lei / ha indifferent de cultura?. E mai bine sa dai terenul in arenda gratis si sa incasezi subventia?

Merci,

LE: si inca ceva: cum pot verifica pretul de productie sau recolta la ha dupa ce dau terenul in arenda? Daca imi zice X t/ha s-au facut anul asta, am vreo posibilitate sa verific?
nu e 800 lei/ha indiferent de cultura, poate ajunge si la 1000 euro, depinde de cultura.
Tu insa nu poti cultiva decat ce vrea arendasul din zona, trebuie sa te intelegi cu el omeneste.

El iti spune "anul asta cultiv porumb" si tu depui dosarul la apia pt porumb

Atentie, nu mai e arendas pt tine! Tu ii inchiriezi gratuit terenul, nu e arendas, atentie mare, asta e cheia... contractul de arenda e o mare capcana pt noi cei mici si fraieri si bun pt ei cei mari si smecheri (legea e facuta de alde Culita Tarata, Porumboiu etc cu mii de hectare)

Nu poti verifca recolta in mod realist... de aia si e mai bine sa faci varianta cu APIA, nu te mai intereseaza cat a obtinut

 adisz, on 13 aprilie 2018 - 11:26, said:

Crezi ca ar trebui sa faca invers?
cam asa ceva, ar trebui sa nu pacaleasca oamenii. dar ei ii pacalesc... pe principiul romanului, sa furam daca se poate.

#8
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 rhdghdhs, on 13 aprilie 2018 - 11:08, said:

ce problema ai tu cu productia lui ala? Daca il dai in arenda,primesti arenda, nu ai treaba cat face ala pe hectar..  

Pentru ca o varianta e sa plateasca arenda in % din productie (1t/ha de exemplu) sau contravaloarea in bani. In varianta asta, nu am control, nu pot sa verific cat a fost productia, sau costul de productie.

 rhdghdhs, on 13 aprilie 2018 - 11:08, said:

Apropo, despre ce suprafata vorbim?

sunt mai multe terenuri in mai multe commune/judete (deci implicit mai multe primarii de umblat). Cumulate cred ca pe undeva pe la 7-800 ha, nu stiu exact pana in 1000 ha. Are vreo importanta suprafata?

 unbrutus, on 13 aprilie 2018 - 11:48, said:

nu e 800 lei/ha indiferent de cultura, poate ajunge si la 1000 euro, depinde de cultura.
Tu insa nu poti cultiva decat ce vrea arendasul din zona, trebuie sa te intelegi cu el omeneste.

El iti spune "anul asta cultiv porumb" si tu depui dosarul la apia pt porumb

Atentie, nu mai e arendas pt tine! Tu ii inchiriezi gratuit terenul, nu e arendas, atentie mare, asta e cheia... contractul de arenda e o mare capcana pt noi cei mici si fraieri si bun pt ei cei mari si smecheri (legea e facuta de alde Culita Tarata, Porumboiu etc cu mii de hectare)

Nu poti verifca recolta in mod realist... de aia si e mai bine sa faci varianta cu APIA, nu te mai intereseaza cat a obtinut


cam asa ceva, ar trebui sa nu pacaleasca oamenii. dar ei ii pacalesc... pe principiul romanului, sa furam daca se poate.

Exclus varianta cu inetels omeneste, doar contract.

Zi-mi te rog de ce nu pot sa negociez perioada contractului de arenda? Nu pot sa-l fac pe 5 ani de exemplu? Imi impune cineva strict pe 10 ani? Si de ce nu pot sa ies din contractual respectiv?

Edited by un_dac, 13 April 2018 - 12:43.


#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
nu am spus ca nu poti negocia contractul, insa in numele stabilitatii si comasarii suprafetelor agricole, contractele de arenda favorizeaza pe aia mari, pt ca politicienii care fac legile in agricultura sint toti investiti pana in gat in domeniul asta, sint detinatori de terenuri si arendasi.

Burta de arendas e o vorba din popor... nu e degeaba... castiga multi bani pt ca e f usor pt ei sa pacaleasca proprietarii

#10
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Legal, cel care lucreaza terenul incaseaza subventia. Cel care detine terenul, poate sa-l dea in arenda.
Exista si procedura aflata in afara legii, prin care proprietarul declara terenul la APIA, si incaseaza el subventia chiar daca nu il lucreaza el.
Dar aici sunt niste riscuri mari la care va expuneti, pentru ca legea nu va mai protejeaza.
In cazul in care proprietarul depune cererea la APIA, el este responsabil de ce a declarat acolo. Orice control de la APIA il vizeaza pe cel care a depus declaratia, chiar daca nu el lucreaza terenul in realitate.
Daca depui cativa ani declaratia, si apoi la control se descopera nereguli mari, APIA o sa ceara inapoi banii incasati retroactiv. Daca e si pe persoana fizica, se impune rapid sechestru pe bunurile personale pentru recuperarea sumei.
Poate tu declari cultura de porumb, si cel care lucreaza nu mai pune... sau pune altceva, sau nu pune pe toata suprafata declarata de tine din diverse cauze, toata raspunderea cade pe cel care a depus declaratia la APIA.
Daca nimeresti si la teledectie, si nu ai digitizat corect parcelele, o sa apara niste incurcaturi mari. Tu declari 30 de ha de lucerna, dar desenezi parcela gresit pe harta si te suprapui cu 10 ha cu vecinul care a pus grau, foarte posibil iti taie parcela respectiva de la plata, in cel mai usor caz. Daca ai cadastru sau coordonatele topo, e mai usor la digitizare.
Dar si asa, daca ala care lucreaza isi pune cateva ha de cartof sau grau, si tu declari lucerna, esti bun de plata.
Daca cel care lucreaza, foloseste pesticide/ingrasaminte chimice interzise, sau in afara perioadei permise,sau pune floarea soarelui/rapita/alte melifere, o trateaza cu cine stie ce substanta adusa din Basarabia sau Serbia,  si mor albinele, sau dupa ploaie apa se scurge in canale de irigatii/rau si se produce poluare  iarasi vei fi tu tras la raspundere. Pentru ca in fata legii, tu esti responsabil de ce se intampla pe acel teren.
Si sunt o multime de alte coduri de bune practici pe care le poate incalca cel care lucreaza, si pedeapsa sa cada pe cel care a declarat la APIA. Ca imprastie iarna gunoi de grajd, ca nu ara in curba de nivel pe panta... ca deranjeaza pitulicele ...
Eu lucrez terenul, am si proprietate, si in arenda, si la mica intelegere. Deigur, sunt mai linistit cand stiu ca APIA nu ma controleaza pe mine Posted Image Dar dupa cateva experiente avute de proprietari cu controalele APIA, cam toti vor sa facem contract de arenda.

Edited by rand, 17 April 2018 - 08:18.


#11
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Referitor la bunele practici pentru mediu: o persoană declara la apia in fiecare an o suprafață de zeci de hectare cu o singura cultura. Sfatuit de consilierul apia ca pierde bani cu o singura cultura a recunoscut ca nu lucrează terenul. Nu sa lasat cu sancțiuni. A rămas la înțelegere ca altcineva îi face prestări de servicii. Cea mai bună dovadă că lucrează terenul este dovada realizării producției, cu factura si contract vînzare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate