Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Mazda 6 sau VW Bora

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Că așa face săracul când iese din foame, își ia costum, ceas cât un apometru și mașînă.

Am avut ocazia să văd niște indivizi, șantieriști în Italia. Un grup de prieteni dintr-un sat care se ajutaseră unul pe altul și ajunseseră mulți acolo.

Ghici cu ce modele de Mercedes identice veneau în concedii ?
Ghici dacă și-au făcut cumva casa locuibilă ?
Nu.

Mercedes, ceas și costum.
Asta era pentru ei definiția avuției.

Ca pentru mulți alții.
Nu trăim oare în secolul lui am ?
Sunt a murit de mult...

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTruculMagic, on 13 aprilie 2018 - 11:06, said:

Deoarece sunt niste idioti, am ocazia sa am legaturi cu nemti si conduc frantuzoaice sau japoneze deoarece nu suporta sa conduca ceva german ca are toata lumea, sau cu S-class umbla numai directorii, desi multi si-ar putea permite unul,
Hopa!
Deci nu suntem singurii care nu suferim Logan-ul fiindcă are toată lumea!
Cât despre 4 ace, în ceea ce mă priveşte pe mine, am jurat să port costum (adică sacou şi pantaloni la fel) numai de două ori în viaţă: la nuntă (s-a întâmplat) şi la înmormântare.
Nu-mi plac bărbaţii în costum, îmi plac ţinutele sport. Sacou am purtat de 4 ori în cei 44 de ani pe care-i am, ultima dată undeva prin 2005, la un botez.
"Eu consider că un slip e de-ajuns,
10 beri şi-o gagică cu trupul uns..."

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBursul, on 13 aprilie 2018 - 11:24, said:

Dar sunt intretinute. Chiar ieri erau in fata mea un Mercedes Coupe si langa un Golf 4. Pai eu ma uitam la Golf 4, ca am avut. Vad si Golf 1 pe strada, dar arata bine.

Si la noi nu exista oameni care sa le intretina sau ce ? La mine de exemplu pun doar OEM sau producatori de top si cunosc o multime care fac asta. Apoi nu mai zic de uleiuri care sunt schimbate din 10 in 10k km , in timp ce prin germania puneau ulei de 30k km Posted Image

View PostPSC, on 13 aprilie 2018 - 11:36, said:

Nu-mi plac bărbaţii în costum, îmi plac ţinutele sport. Sacou am purtat de 4 ori în cei 44 de ani pe care-i am, ultima dată undeva prin 2005, la un botez.
"Eu consider că un slip e de-ajuns,
10 beri şi-o gagică cu trupul uns..."

Sa fim seriosi... cand mergi la un eventiment mai important (nu botez si tampenii ca astea sunt doar pe la noi), o intalnire, etc... ne sta foarte bine intr-un costum modern, un ceas , etc Posted Image  Nu costume din alea largi cum aveau parintii in urma cu 20 ani Posted Image

#22
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016
Revenind la subiect totuși
Am găsit un Golf 1.6fsi 110cp cu 210000km foarte bine ingrijit și dotat cum rar am vazut pe un golf/bora. Fata de celelalte este înmatriculat. Singura problemă consider ca este consumul. Am avut Apel Astra 1.6 16v 101cp și imi consuma destul de mult, am înteles că acest fsi este mai puternic și culmea...mai economic.
În prezent sunt proprietar de Focus 1.8TDCI 116cp, aseară mi-a picat turbina pentru a doua oară în 2 ani :))) 2ani=63.000km=2turbine
+ Mazda 6 pt aspect exterior/interior
+ VW Bora pt motor și calitate
+ vw golf pt dotări, intreținere și faptul ca este inmatriculată

Aștept păreri in continuare despre subiect. Se pare că discuția a ajuns la alte capitole, mai nou despre haine :))

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu personal n-aș merge pe FSI.

Sunt destule probleme pe la ele, mofturoase la benzină, trebuie să tragi de ele.
MPI, mai clasic mai fiabil.

Care este bugetul și orașul ?

Turbina aia de ce a picat ?
Conduci subturat ? Oraș ?

Edited by exceswater, 13 April 2018 - 13:33.


#24
gtr2rr3

gtr2rr3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 18.09.2016

View Postexceswater, on 13 aprilie 2018 - 13:32, said:

Eu personal n-aș merge pe FSI.

Sunt destule probleme pe la ele, mofturoase la benzină, trebuie să tragi de ele.
MPI, mai clasic mai fiabil.

Care este bugetul și orașul ?

Turbina aia de ce a picat ?
Conduci subturat ? Oraș ?
Ceva in 2000euro
Turbina inca nu stiu de ce a picat, luni intră in service. Conduc si in oras si in afara, subturat clar nu, stiu cum se folosește un motor diesel.


#25
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
ce oameni ciudati pe aici...
intr-o tara care pana acum 5-7 ani era plina de Dacii 1310, Cielo, Supernove si alte masini, acum rad de unul ca isi ia o masina de 2000euro.

masina aia acum 1 an cand mergea prin Germania era masina buna, intretinuta dar azi ca o cumpara un roman e de dat la gunoi.

suntem cea mai saraca tara din UE cot la cot cu bulgarii, ce v-ati astepta? sa isi permita oricine masina de 10 mii euro? masini de 2000euro s-au cumparat si acum 10 ani si acum 20 de ani si se vor cumpara si peste 10 ani Posted Image

Edited by bossake, 13 April 2018 - 16:53.


#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In nici un caz 1.6fsi , e un gunoi de motor , primul experiment esuat al VW , pe golf 5 l-au mai imbunatatit insa tot gunoi ramane.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
În calitate de proprietar de Mazda 6 2.0 121cp GY(combi) recomand cu drag modelul ăsta.Posted Image

#28
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017

View PostSpeedDemon, on 13 aprilie 2018 - 09:11, said:

Evident nu ai nici o cunostinta despre lumea auto. Ce cauti pe aria aceasta? De ce emiti pareri cand nu esti deloc in cunostinta de cauza? Ai laut in considerare o cariera in politica?
Aici nu e vorba de motoare Wankel gen 13B-REW sau  RENESIS, motoare care de altfel in mainile cuiva care stie sa le conduca au durata marisoara de viata. Sunt RX-7-uri din anii '90 inca cu motorul original chit ca au fost modificate spre un plus de putere, si alergate, pana la urma asta ii place motorului Wankel, sa stea la turatie mare, sa consume, ca na alta boala romaneasca, consumul.
Mazda a inovat mereu, singurii care au indraznit sa se tina tare cu motoarele Wankel, au folosit ciclul Miller cu vreo 20 de ani inainte sa inceapa si Audi. Singurii care continua sa inoveze motoarele N/A cand toti au trecut pe supraaliementare.
Parere personala, Mazda 6 clar, mai spatioasa, probabil detinuta de proprietari mai cunoscatori cat de cat in ale automobilelor, mult mai spatioasa, fiind in alta clasa de dimensiuni, iar Bora 2002 e pur si simplu hidoasa. Aiurea tinand cont ca Passat din acceasi vreme a imbatranit foarte frumos si inca arata bine dupa 20 de ani.

Cat despre masinile noi, te forteaza sa dai bani la reprezentate cat e in garantie. Reprezentele taxeaza serios, si au fost destule cazuri in care doar s-au facut ca schimba piese. Eu unul prefer sa stau langa mecanic, il mai si ajut unde e nevoie, ies mult mai ieftin, pune exact ce piese vreau si aia e. Sunt masini care nu is de luat fara garantie, dar Mazda nu e genul ala de masina.

O sa intru in politica atunci cand e timpul . Degeaba au motoare bune daca se strica restul masini si nu gasesti mecanici .
Masinile nemtesti nu sant asa performante dar te tin zeci de ani .

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbossake, on 13 aprilie 2018 - 16:52, said:

suntem cea mai saraca tara din UE cot la cot cu bulgarii, ce v-ati astepta?
În 10 ani (2007-2017), sau 11 ani dacă luăm în considerare şi capetele acestui interval, bulgarii şi-au schimbat aproape în totalitate parcul auto. Cine a avut bani pentru o maşină nouă şi-a luat nouă, cine nu, a luat de la samsari sau de la cunoscuţi. Oricum, dacă în 2007 parcul auto al Bulgariei era la nivelul celui românesc din anii 90, în 2017 situaţia era la fel ca la noi.
Prin urmare, deşi la fel de săraci ca noi, lor le-a luat mai puţin să scape de Moskvich şi Lada. Mai au câteva în circulaţie, cu toate astea la noi vezi mai multe maşini Dacia 1310 decât la ei maşini din aceeaşi gamă.
Unde mai pui că şi bulgarii au prins gustul SUV-urilor (la noi fiind, totuşi, mai multe SUV-uri, inclusiv unde nu este nevoie de ele).
Nu cunosc situaţia transportului de călători în Bulgaria, atât urban cât şi interurban, dar sunt destule localităţi în care trenul nu ajunge. Reţeaua feroviară din România a fost bună la vremea ei, au distrus-o nenorociţii care s-au perindat în fruntea ţării din 1990 încoace. Ca urmare, transportul rutier este (un rău) necesar în România, indiferent cât am vrea să ne declarăm de eco-friendly.
Să vedem ce se întâmplă cu preţul petrolului pe fondul actualelor evenimente din Siria; deocamdată am constatat că preţul unui litru de benzină a crescut cu 10 stotinki la staţia Shell din Ruse, din decembrie 2017 şi până zilele trecute.

Edited by PSC, 14 April 2018 - 19:04.


#30
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
pai asta s-a intamplat si la noi, rablele aproape au disparut in totalitate.
dar lumea deja stramba din nas si cand cineva isi ia o masina din 2002 (cazul de fata) ca e o rabla si asta si trebuie sa isi ia o masina de nu stiu cate mii de euro.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPSC, on 14 aprilie 2018 - 19:04, said:

În 10 ani (2007-2017), sau 11 ani dacă luăm în considerare şi capetele acestui interval, bulgarii şi-au schimbat aproape în totalitate parcul auto. Cine a avut bani pentru o maşină nouă şi-a luat nouă, cine nu, a luat de la samsari sau de la cunoscuţi. Oricum, dacă în 2007 parcul auto al Bulgariei era la nivelul celui românesc din anii 90, în 2017 situaţia era la fel ca la noi.
Prin urmare, deşi la fel de săraci ca noi, lor le-a luat mai puţin să scape de Moskvich şi Lada. Mai au câteva în circulaţie, cu toate astea la noi vezi mai multe maşini Dacia 1310 decât la ei maşini din aceeaşi gamă.
Unde mai pui că şi bulgarii au prins gustul SUV-urilor (la noi fiind, totuşi, mai multe SUV-uri, inclusiv unde nu este nevoie de ele).
Nu cunosc situaţia transportului de călători în Bulgaria, atât urban cât şi interurban, dar sunt destule localităţi în care trenul nu ajunge. Reţeaua feroviară din România a fost bună la vremea ei, au distrus-o nenorociţii care s-au perindat în fruntea ţării din 1990 încoace. Ca urmare, transportul rutier este (un rău) necesar în România, indiferent cât am vrea să ne declarăm de eco-friendly.
Să vedem ce se întâmplă cu preţul petrolului pe fondul actualelor evenimente din Siria; deocamdată am constatat că preţul unui litru de benzină a crescut cu 10 stotinki la staţia Shell din Ruse, din decembrie 2017 şi până zilele trecute.
Locuiesc la o aruncatura de bat de un oras bulgaresc (Vidin) pe care-l "calc" destul de des si n-am vazut masinile alea noi de zici tu. Numai jafuri foarte vechi si prost intretinute. Si orasul arata la fel. O duc muuult mai rau ca noi.
On topic: Bora.

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View Postexceswater, on 13 aprilie 2018 - 07:33, said:

Salutare

Eu aș merge pe care dintre ele arată mai bine...
Asta imi aduce aminte de Bancul următor:
Un barbat avea 3 femei cu care se insoare si nu stia pe care sa o aleaga. Asa ca hotara sa le dea la fiecare cate 5000$ si sa vada ce face fiecare cu ei.

Prima cheltuie banii pe imbracaminte, farduri, coafura etc:

– Uite am cheltuit banii ca fiu frumoasa pentru tine, pentru ca te iubesc.

A doua ii cumpara lui adidasi, tv, racheta de tenis, echipament de fotbal, bere etc.

– Uite am cheltuit banii pentru ce iti place tie, pentru ca te iubesc.

A treia a investit banii, a facut 10000$.

– Uite cei 5000$ care mi i-ai dat si restul de 5000$ i-am investit iar pentru noi pentru ca te iubesc.

Dupa o lunga deliberare … a ales-o pe cea cu sanii cei mai mari!



View Postgtr2rr3, on 13 aprilie 2018 - 13:07, said:

Revenind la subiect totuși
Am găsit un Golf 1.6fsi 110cp cu 210000km foarte bine ingrijit și dotat cum rar am vazut pe un golf/bora. Fata de celelalte este înmatriculat. Singura problemă consider ca este consumul. Am avut Apel Astra 1.6 16v 101cp și imi consuma destul de mult, am înteles că acest fsi este mai puternic și culmea...mai economic.
În prezent sunt proprietar de Focus 1.8TDCI 116cp, aseară mi-a picat turbina pentru a doua oară în 2 ani :))) 2ani=63.000km=2turbine
+ Mazda 6 pt aspect exterior/interior
+ VW Bora pt motor și calitate
+ vw golf pt dotări, intreținere și faptul ca este inmatriculată

Aștept păreri in continuare despre subiect. Se pare că discuția a ajuns la alte capitole, mai nou despre haine :))
Dacă in 60.000 km au picat doua turbine, buba e undeva între volan și scaun :).
Nu-i așa pe de alta parte, ca a doua turbina a fost second hand, sau aftermarket?

#33
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

View Postrichelieu, on 17 aprilie 2018 - 10:06, said:


Nu-i așa pe de alta parte, ca a doua turbina a fost second hand, sau aftermarket?

garret aftermarket merge?? deși cam e pt. cunoscători asta...

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Garret nu cade in nici 30.000km :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate