Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Regim gluten free!

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
Salut prieteni, sper ca am postat bine.
Eu nu am intoleranta la gluten dar un regim ma face sa-l exclud din viata de zi cu zi si pana acum ori nu am stiut eu unde sa caut paine ori nu au avut ei. Cert este ca am gasit doar la Mega Image, decat nimic merge dar intrebarea mea este urmatoarea, ce fel de faina fara gluten sa folosesc care sa se asemene catusi de putin cu faina de grau? Ca painea fara gluten mi se pare cam dulceaga pentru gustul meu. :(

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Daca gasesti...tapioca (faina de manioc). Sau maniocul prajit se aseamana destul de mult la gust cu piinea. Probabil merge si cuptor
Nu stiu insa daca ai sa gasesti.

#3
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
E plin de produse fara gluten la Kaufland...

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cum adica paine fara gluten? nu mai mananci pine si gata. sunt atatea alimente pe lume....

#5
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Se gaseste paine fara gluten la carefour, kaufland, penny. Dar trebuie sa cauti sau sa intrebi angajatii de acolo.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Glutenul este acel ceva care face produsele fainoase sa fie placute, eliminand-ul ramai cu o chestei dezgustatoare. Asta este o chestie promovata de tot felul de pseudo-blogger-i care vor sa para interesanti.

Am cumparat cateva chestii fara gluten si au fost mizere, atat la gust cat si la aspect, iar pretul mult mai mare decat la un produs conventional.
Documenteaza-te si nu mai inghitit tot ce se scrie pe internet.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mamaliga nu are gluten si e si mai sanatoasa si ieftina.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pana acum vreo 2 ani nu stia nici drequ ce ii glutenul, acum toata lumea vrea fara gluten.

Edited by SpeedDemon, 12 April 2018 - 20:23.


#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 AMV, on 12 aprilie 2018 - 19:21, said:

Salut prieteni, sper ca am postat bine.
Eu nu am intoleranta la gluten dar un regim ma face sa-l exclud din viata de zi cu zi si pana acum ori nu am stiut eu unde sa caut paine ori nu au avut ei. Cert este ca am gasit doar la Mega Image, decat nimic merge dar intrebarea mea este urmatoarea, ce fel de faina fara gluten sa folosesc care sa se asemene catusi de putin cu faina de grau? Ca painea fara gluten mi se pare cam dulceaga pentru gustul meu. Posted Image
nu am vreo fabrica de paine, insa isi fac o recomandare prieteneasca sa te documentezi mai subiectiv asupra subiectului, de preferat chiar de citit niste studii efectuate prin vest.
Din pacate ai sa constati cu stupoare ca glutenul, sau mai bine zis, painea noastra cea de toate zilele, nu este chiar asa daunatoare precum pare.
De exemplu, ca sa fac o comparatie, mai degraba daca mananci doar pui fara porc ai vedea efecte mai benefice pentru sanatate decat sa nu mananci paine. Nu ca am ceva cu porcul, ceafa de porc pe gratar e sfanta. Insa sunt studii care nu sunt facute pe picior de unde reiese ca glutenul nu este inamicul numero uno al secolului.
Insa asta e doar o mica problema, pentru ca sa zicem ca poti sa stai fara paine. Chiar si eu mananc o paine per total in 2-3 zile.
Ce o sa constati cu stupoare este ca un procent FOARTE MARE din alimentatia ta de zi cu zi contine gluten, pana si fideaua de o pui in supa.

Ca sa fiu ontopic totusi, poti sa iti iei faina de orez, este in orice mall, si amidon de porumb separat, si iti faci paine din asta. Nu o sa iti placa, dar iti atingi telul.
Acum nici sa o dai in extrema cealalta si sa mananci numai buruieni nu e ok. Ajungi sa iti ploua in gura cand tunzi gazonul cum imi ploua mie in gura cand face vecinu ceafa la gratar.

#10
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,581
  • Înscris: 10.08.2009

 AMV, on 12 aprilie 2018 - 19:21, said:

Salut prieteni, sper ca am postat bine.
Eu nu am intoleranta la gluten dar un regim ma face sa-l exclud din viata de zi cu zi si pana acum ori nu am stiut eu unde sa caut paine ori nu au avut ei. Cert este ca am gasit doar la Mega Image, decat nimic merge dar intrebarea mea este urmatoarea, ce fel de faina fara gluten sa folosesc care sa se asemene catusi de putin cu faina de grau? Ca painea fara gluten mi se pare cam dulceaga pentru gustul meu. Posted Image

Nu mai manca paine.
Painea fara gluten e ca berea fara alcool si femeia gonflabila.
Painea aia neagra cu cartofi facuta la Covasna o avea gluten ?Posted Image
Ok, nu sunt mancator de paine.Posted Image
Vorba unei colege, mamaliga ce are ?

Edited by DANANDREI2001, 12 April 2018 - 20:28.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Eu cred ca initiatorul (poate confirma) are alergie la proteina gluten... adica diaree, gaze, stare proasta, probleme cu respiratia etc... daca consuma gluten, si astfel cauta un regim fara el. Dar e stupid sa nu mananci gluten atunci cand organismul e in regula si permite...
Deci nu e vorba de o alegere ci de o obligatie a organismului... si da exista o gramada fara gluten si sunt inscriptionate ca atare, painea speciala etc...

Edited by andreic, 12 April 2018 - 20:35.


#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Ai sa ramai surprins cati oameni perfect sanatosi o ard "gluten free", doar ca este la moda.

#13
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007

 andreic, on 12 aprilie 2018 - 20:34, said:

Eu cred ca initiatorul (poate confirma) are alergie la proteina gluten... adica diaree, gaze, stare proasta, probleme cu respiratia etc... daca consuma gluten, si astfel cauta un regim fara el. Dar e stupid sa nu mananci gluten atunci cand organismul e in regula si permite...
Deci nu e vorba de o alegere ci de o obligatie a organismului... si da exista o gramada fara gluten si sunt inscriptionate ca atare, painea speciala etc...

Avand in vedere ca omul incepe mesajul cu "Eu nu am intoleranta la gluten...", esti pe din-afara ca mai pe orice topic de care te apropii.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 AMV, on 12 aprilie 2018 - 19:21, said:

Salut prieteni, sper ca am postat bine.
Eu nu am intoleranta la gluten dar un regim ma face sa-l exclud din viata de zi cu zi si pana acum ori nu am stiut eu unde sa caut paine ori nu au avut ei. Cert este ca am gasit doar la Mega Image, decat nimic merge dar intrebarea mea este urmatoarea, ce fel de faina fara gluten sa folosesc care sa se asemene catusi de putin cu faina de grau? Ca painea fara gluten mi se pare cam dulceaga pentru gustul meu. Posted Image
Nu mai mananc paine de ani de zile.Odata ce te obijnuiesti, nu mai ai nevoie de ea.

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca nu ai intoleranta la Gluten nu ai de ce sa tii un regim gluten free. E cea mai mare prostie.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 keta, on 13 aprilie 2018 - 00:59, said:

Daca nu ai intoleranta la Gluten nu ai de ce sa tii un regim gluten free. E cea mai mare prostie.
Categoric, asa este. Iata ce afirma Dr. Oz:

<<€œIată de ce nu este bine să renunți la gluten și să consumi produsele din comerț etichetate ca fiind fără gluten:

1.Dieta fără gluten este bogată Ăźn grăsimi și săracă Ăźn fibre.

2.Studiile arată că dieta fără gluten produce un deficit de fier, folați, vitamina B3, vitamina B1, calciu, vitamina B12, fosfor și zinc.

3.Produsele din comerț etichetate fără gluten te pot Ăźngrășa, deoarece conțin multe calorii, zahăr și grăsimi. Producătorii Ăźnlocuiesc glutenul din ele cu diverse uleiuri, unt sau ouă, rezultĂąnd un produs Ăźn multe cazuri hipercaloric.

4.Fără fibrele care se regăsesc Ăźn produsele cu gluten vei fi tentat să mănĂąnci mai mult, deoarece senzația de sațietate nu va mai fi una de durată. >>

Edited by Freddy12, 13 April 2018 - 14:09.


#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cum adica nu am fibre fara gluten? daca mananc patrunjel, marar si salata, nu am fibre? asta e o prostie.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 rich1974, on 13 aprilie 2018 - 14:15, said:

cum adica nu am fibre fara gluten? daca mananc patrunjel, marar si salata, nu am fibre? asta e o prostie.
Cred ca e vorba de produsele fainoase nu de zarzavaturi sau o fi o greșeală de traducere.  Eu am dat copy-paste dupa un articol care il citează pe dr. Oz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate