Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Căutam pe olx ce se mai vinde și am găsit de vânzare teren agricol un hectar. Am căutat pe google ce înseamnă teren agricol și am găsit ca se pot construi construcții provizorii.
Eu l-as cumpara pt a planta căpșuni anul viitor.
Terenul e înconjurat de alte terenuri agricole.
Întrebarea mea este dacă pe un teren agricol as putea construi o casa mică pt a depozita unelte de lucru și poate pt a locui acolo cât timp e de lucru? N-as vrea sa-l cumpăr și sa aflu dupaia ca nu pot construi pe el o căsuța mică.
Ce am găsit pe google e ca poți construi pe un teren agricol doar dacă terenul de lângă e teren intravilan. E adevărat așa ceva?
Și terenul nu e la drumul principal. Cine îl vinde spune ca drumul pana acolo e public. Alta întrebare e dacă e posibil ca drumul public sa fie privat? Sau e obligatoriu sa fie drum public? N-as vrea sa cumpăr și in timp sa n-am acces la el.
Se poate împrejmui cu gard un teren agricol?
Încă nu m-am dus sa văd și sa cer acte ca nu ma simt așa bine și nu știu dacă are rost sa ma duc pana acolo mai ales dacă ar fi posibilitatea sa fie terenul altcuiva drumul de acces pana la teren.
Dacă știe cineva despre terenuri agricole sa-mi spună ca tare ma mânca să-l cumpăr. E vorba de un hectar.

Mai o întrebare. Am citit pe google ca dacă terenul e otrăvit cu nitriti sau nitrați, nu mai are valoare. Cum aflu? Iau pământ de acolo și îl duc la analize?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Drumul public, e public.
De ce nu ii ceri cadastrul ca sa vezi ce fel de drum e acolo (DC, DT)

Poti sa construiesti ceva provizoriu, sau sa aduci ceva mobil ( un container, de ex.).
Pentru gard ai nevoie de autorizatie.

Ai vrea tu ca sa fie "otravit" cu nitrati, fosfati si ceva saruri de potasiu, eventual. Posted Image

Edited by pasilla, 12 April 2018 - 18:34.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si tu vrei acum sa ghicim in globul de cristal, unde e drumul respeciv si al cui e? In mod normal, cei de la primarie ar trebui sa stie, ar trebui sa apara in extrasul cf, de care oricum ai nevoie, sa vezi al cui e in acte terenul, ce suprafata are, care sunt hotarele, sa nu te trezesti ca cumperi ceva ce defapt nu apartine in totalitate vanzatorului. Constructii nu se prea pot face in extravilan, doar fara fundatie, gen baraci, containere, rulote.

#4
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Pai am zis sa nu ma duc degeaba pana acolo. De Cf știam sa cer. La un teren ce alte acte ar trebui sa mai cer? Înțeleg de la pasiila sa cer un cadastru? Habar n-am cum e la terenuri.

Nu as vrea sa fie otrăvit ca vreau sa plantez căpșuni.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E suficient Extras CF. Acolo ai cam tot.
Nu stiu cum se poate vedea daca este arendat, dar asta se rezolva la notar, in cazul in care cumperi.


Nu are cum sa fie otravit, poate doar daca vrei productie ecologica.
Mai important este sa nu fie intro mlastina, sau nisipos, sau saraturat, sau infertil din cine stie ce motive ( deci trebuie vazut ).Daca e plin de buruieni , e ok in principiu.

Edited by pasilla, 12 April 2018 - 18:44.


#6
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Mersi. Îl sun pe om si dacă are timp ma duc sa văd. Acuș se întuneca. :) Atât am stat sa ma gândesc dacă e o idee buna sau nu ca deja se întuneca. Săptămâna viitoare mai am timp dacă azi nu ajung.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 milovme, on 12 aprilie 2018 - 18:47, said:

Mersi. Îl sun pe om si dacă are timp ma duc sa văd. Acuș se întuneca. Posted Image Atât am stat sa ma gândesc dacă e o idee buna sau nu ca deja se întuneca. Săptămâna viitoare mai am timp dacă azi nu ajung.
Oricum dureaza ceva timp cumpararea de teren agricol.

#8
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am sunat. Luni ma duc sa văd actele și terenul. Un hectar e cam puțin sa scot profit cu căpșuni. Măcar terenul e aproape de oraș. Eu locuiesc in Timisoara și terenul e in giarmata mare la 12 km-15 km de mine.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 milovme, on 12 aprilie 2018 - 18:54, said:

Am sunat. Luni ma duc sa văd actele și terenul. Un hectar e cam puțin sa scot profit cu căpșuni. Măcar terenul e aproape de oraș. Eu locuiesc in Timisoara și terenul e in giarmata mare la 12 km-15 km de mine.
1 HA e cam mult de munca pentru capsuni. Profit iese, daca ai cum sa iti vinzi marfa.

#10
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 pasilla, on 12 aprilie 2018 - 18:53, said:


Oricum dureaza ceva timp cumpararea de teren agricol.
  Am uitat ca cutisem acuma câteva săptămâni niște legi despre cumpărarea unui teren agricol.
Erau niște condiții. Trebuie sa caut sa citesc din nou. Mersi

Marfa as vinde-o angro. La câte piețe sunt in Timisoara cât scot eu dintr-un hectar cred ca reușesc sa le dau. Acum câțiva ani am văzut la știri ca cei are cresc căpșuni aveau cam 5 hectare.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fa-ti temele bine. E o investitie serioasa + toate costurile pana la vanzare.
La 20 tone, un leu in plus, sau minus la pretul pe kg poate reprezenta diferenta intre succes si esec.

#12
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Nici un teren nu se poate vinde fara drum de acces, daca drumul de acces este privat o sa primesti o cota indiviza din drum (este obligat), toti care au proprietati acolo vor avea cota indiviza din drum daca este privat, dar astea extravilane rar au drum privat pentru ca sunt langa drumurile comunale.

Ca sa-l poti cumpara trebuie sa aibe cadastru, intabulare si sa fie afisat la primarie ca se vinde terenul extravilan.

Edited by tenzen, 12 April 2018 - 19:55.


#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
ce meseria ai?ai mai lucrat teren până acum sau este prima afacere așa văzută undeva? cel mai bine ar fi să ai ceva solar iar apa este neapărat să existe din belșug atenție la acest aspect care trebuie să primeze în cazul culturii de căpșuni

#14
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
N-am mai lucrat teren. ( dar am mai vrut :). )
Eu ma gândeam sa forez apa și sa trag niște furtunuri cu găurele de-a lungul liniei plantate.  Acuma când scriu ma gândesc ca hidroforul merge pe curent electric. Ar mai fi hidrofor ca și pompele alea vechi ce erau demult pe străzi.
Unde as planta căpșuni as face solarii. As pune niște lemne și as prinde folie de plastic peste. As mai vrea și zmeura și poate afine.
Ma gândesc sa nu muncesc cu lunile acolo și intr-o zi sau noapte când nu sunt acolo, sa ma trezesc fără hidrofor sau recolta. De aia as construi ceva acolo sa bag hidroforul înăuntru. Și unele scule. Pot să-mi pun și camere de filmat ca nu sunt scumpe. O camera full hd are și unghiul de deschidere mare și costa 100 lei. Cu doua ma descurc. Și ascund undeva dvr-ul și hardul. Și ma uit de pe telefon. Camera o pun fără sa se vadă. O camuflez. :D
Cine a pus anunțul a zis ca el are procura de la proprietar. Și am întrebat unde e proprietarul. A zis ca e in sat și poate sa vina și proprietarul sa facem actele. Eu m-am gândit ca oricum adun toate actele și merg la notar sa vadă. Și musai vreau sa vina proprietarul din acte sa facem actele dacă ma hotărăsc să-l cumpăr.
Acuma ma gândesc ca poate din cauza legilor pt vânzare cumpărare teren agricol cel care a pus anunțul are procura. Oricum eu nu l-as lua cu procura ci as vrea sa fie pe numele meu.
A zis ca are toate actele in regula și pana anul trecut a fost lucrat de proprietarul din acte. El l-a cumpărat recent și n-a primit subvenții de la stat sau fonduri europene.
Terenul costa 7 mii euro puțin negociabil. Și a zis ca se afla la 500 m de terenul de fotbal din giarmata mare.
Eu dacă l-as lua abia de la anul as putea sa ma ocup de el. Dacă e chiar așa de greu sa cumpăr un teren agricol pe numele meu atunci o să-mi cumpăr o casa la 30 km de Timisoara care are gradina de 3 mii mp. Costa pana in 15 mii euro și am curent și internet.

 pasilla, on 12 aprilie 2018 - 19:07, said:

Fa-ti temele bine. E o investitie serioasa + toate costurile pana la vanzare.
La 20 tone, un leu in plus, sau minus la pretul pe kg poate reprezenta diferenta intre succes si esec.
Eu as face și doar de dragul sa ma uit la teren și plantație. Ma relaxează și ma bucura sa vad o plantatie mare și sa știu ca e a mea :)

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu ai mai lucrat teren, las-o balta.
Camerele de luat vederi sunt un vis, daca nu ai acces la curent electric si oricum nu iti pazesc recolta.

#16
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 tenzen, on 12 aprilie 2018 - 19:50, said:

Nici un teren nu se poate vinde fara drum de acces, daca drumul de acces este privat o sa primesti o cota indiviza din drum (este obligat), toti care au proprietati acolo vor avea cota indiviza din drum daca este privat, dar astea extravilane rar au drum privat pentru ca sunt langa drumurile comunale.

Ca sa-l poti cumpara trebuie sa aibe cadastru, intabulare si sa fie afisat la primarie ca se vinde terenul extravilan.
Mersi de răspuns. Așa mi se părea și mie logic dar am zis totuși sa întreb

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mergi si studiaza bine zona. Vezi cam ce cultiva vecinii, Daca nciunul nu cultiva capsuni, f probabil terenul si zona nu se preteaza la asa ceva. Vezi si cum au rezolvat ei cu irigatia. Panza de apa poate fi la 5m, sau 50, nu e totuna. Daca nu ai electricitate, cu motopompa sau generator, iar s-ar putea sa te coste mai mult benzina decat scoti din capsuni, daca nu ti se fura tot, inainte sa apuci sa gusti. De regula, de asemenea treburi se apuca cei cu experienta in domeniu, pot estima mai corect cheltuielile si profitul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate