Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Brichete(rumegus) sau lemne(fag,salcam)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,460
  • Înscris: 16.08.2010

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2018 - 18:31, said:


Infunda cosul? Sau fac fum?

Plopul nu e lemn de foc.

Lemn de foc este: stejarul, fagul, salcamul, carpenul, chiar si ciresul, prunul, zarzarul...

#20
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
la 15mp, rezuma-te la lemn, dai banii aiurea si mai exista si riscul sa bage cei batrani mai multi bricheti decat trebuie, si aia o cam ia razna.

#21
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
ai grija cu batranii, au tendinta sa puna cam mult pe foc!
iar in cazul brichetelor, 2 brichete in plus inseamna foarte mult!
oricum, trebuiesc amestecate, brichetele nu ard singure in soba!

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Emag vinde peleti :))

https://www.emag.ro/...1/pd/DDFR8KBBM/

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e Emag. E pe Marketplace.

#24
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Lemnele vs brichete ;
O tona de lemne este posibil sa cantareasca 500 kg iar brichetele aproape au 1000 kg / tona .
Este singura diferenta .

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca vorbim de tepe, astea sunt si la lemne si la brichete.
Altfel 1000 kg= 1 tona.

Edited by pasilla, 12 April 2018 - 21:10.


#26
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Am folosit in fiecare iarna lemn si ocazional bricheti.
E destul de greu de tras o concluzie. Depinde de producator, de esenta de lemn din care sunt facuti brichetii, de conditiile in care au fost presati, etc.
Iarna trecuta am avut niste bricheti foarte buni, de la ddman. Negri la suprafata si sectiune hexagonala. Ardeau foarte bine si nu lasau multa cenusa.
Iarna asta am avut unii huati din hombac, paralelipipedici, cate 6 la tipla. Se aprindeau greu si lasau foarte multa cenusa. Asta in conditiile in care lemnul folosit era mesteacan, uscat bine, care arde violent si ar fi trebuit sa aprinda brichetii imediat.
Ca si cantitate de combustibil solid, am ars cam 3 mc lemn (mesteacan) si 8 pachete de bricheti a cate 10 Kg / pachet.
Suprafata incalzita este de aproape 100 mp, casa de lemn (pe doua nivele) de tip framing, cu vata minerala in structura si polistiren de 10 cm pe exterior.

Asta este cazul meu, poate ai noroc sa prinzi bricheti mai buni. Stiu ca e o firma in Covasna care face bricheti din salcie (soi care creste foarte repede si este cultivata special pentru asta) la pret mic, dar nu sunt foarte eficienti.
Cum zicea un coleg mai sus, ia un pachet si vezi ce randament are. Dar sa te orientezi numai catre esente tari (fag, stejar).
Oricum, asta nu inseamna ca iarna urmatoare vei gasi la acelasi producator aceeasi calitate si randament. Nu lua de acum brichetii decat daca ai conditii foarte bune de depozitare. Altfel vor trage apa si vor mucegai.
Succes!

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postclaz, on 12 aprilie 2018 - 23:49, said:

Am folosit in fiecare iarna lemn si ocazional bricheti.
E destul de greu de tras o concluzie. Depinde de producator, de esenta de lemn din care sunt facuti brichetii, de conditiile in care au fost presati, etc.
Iarna trecuta am avut niste bricheti foarte buni, de la ddman. Negri la suprafata si sectiune hexagonala. Ardeau foarte bine si nu lasau multa cenusa.
Iarna asta am avut unii huati din hombac, paralelipipedici, cate 6 la tipla. Se aprindeau greu si lasau foarte multa cenusa. Asta in conditiile in care lemnul folosit era mesteacan, uscat bine, care arde violent si ar fi trebuit sa aprinda brichetii imediat.
Ca si cantitate de combustibil solid, am ars cam 3 mc lemn (mesteacan) si 8 pachete de bricheti a cate 10 Kg / pachet.
Suprafata incalzita este de aproape 100 mp, casa de lemn (pe doua nivele) de tip framing, cu vata minerala in structura si polistiren de 10 cm pe exterior.

Asta este cazul meu, poate ai noroc sa prinzi bricheti mai buni. Stiu ca e o firma in Covasna care face bricheti din salcie (soi care creste foarte repede si este cultivata special pentru asta) la pret mic, dar nu sunt foarte eficienti.
Cum zicea un coleg mai sus, ia un pachet si vezi ce randament are. Dar sa te orientezi numai catre esente tari (fag, stejar).
Oricum, asta nu inseamna ca iarna urmatoare vei gasi la acelasi producator aceeasi calitate si randament. Nu lua de acum brichetii decat daca ai conditii foarte bune de depozitare. Altfel vor trage apa si vor mucegai.
Succes!

Multumesc frumos de raspuns.. ce parere ai de 700 de lei tona de brichete? ma intereseaza daca ar fi bune calitativ...sau e pretul prea mic?

Edited by jimi91, 13 April 2018 - 00:31.


#28
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View Post_R_A_D_U, on 12 aprilie 2018 - 19:17, said:

Da, amestecate cu lignit. Consum vreo 4 tone lignit si 4 MC lemn de salcim uscat de 2 ani.

Aprind focul de sus in jos.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/igHnZQtpHFQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De unde cumperi lignit? Da-mi te rog detalii si eu am Viadrus, ma intereseaza pret, ambalare este uscat ud?

#29
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,460
  • Înscris: 16.08.2010

View PostBingo, on 12 aprilie 2018 - 20:48, said:

Lemnele vs brichete ;
O tona de lemne este posibil sa cantareasca 500 kg iar brichetele aproape au 1000 kg / tona .
Este singura diferenta .

Probabil ca ai vrut sa zici un metru cub de lemne. Variaza in functie de esenta si umiditate.

#30
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postjimi91, on 13 aprilie 2018 - 00:27, said:

Multumesc frumos de raspuns.. ce parere ai de 700 de lei tona de brichete? ma intereseaza daca ar fi bune calitativ...sau e pretul prea mic?
Chiar nu stiu ce sa spun. Ia o mostra, arde-o, si compara rezultatul la aceeasi cantitate de lemn ars.
Insa inca o data: mare atentie la depozitare! Daca lemnul umezit se poate recupera, brichetii din rumegus sunt compromisi definitiv.

#31
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Jimi, pentru soba cu plita chiar  eu asi zice sunt interzisi , unii bricheti isi maresc volumul in timpul arderii , nimeni nu a specificat acest lucru pana acum ,  poti pune 3 bricheti in soba si incap lejer , dupa ce ia foc se dilata si blocheaza zona de ardere astfel focul nu mai circula spre cos  va iesi plrintre cercuri si portitza ,  multe cazuri de decese cand soba sa infundat peste noapte iar locatarii au fost gasiti decedati din cauza monoxidului de carbon , deci clar NU BRICHETI , mai bine cartoane decat bricheti ,
Si la drept vorbind daca e cazul unor batrani , sa nu cumva sa le dai lectii de aprins focu in soba sau ars lemne facut mancare la ceaun , stiu ei mai bine ce au ei de facut  mai bine decat multi inginerasi de pe la noi din tara .

Edited by marius_vfp, 18 April 2018 - 17:55.


#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFreeThinker, on 13 aprilie 2018 - 07:31, said:


Probabil ca ai vrut sa zici un metru cub de lemne. Variaza in functie de esenta si umiditate.
Cred ca se referea la tona "comerciala" Adica cumperi 1 tona de lemn si dupa ce se usuca ramai cu 500 kg.

#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postmarius_vfp, on 18 aprilie 2018 - 17:53, said:

Jimi, pentru soba cu plita chiar  eu asi zice sunt interzisi , unii bricheti isi maresc volumul in timpul arderii , nimeni nu a specificat acest lucru pana acum ,  poti pune 3 bricheti in soba si incap lejer , dupa ce ia foc se dilata si blocheaza zona de ardere astfel focul nu mai circula spre cos  va iesi plrintre cercuri si portitza ,  multe cazuri de decese cand soba sa infundat peste noapte iar locatarii au fost gasiti decedati din cauza monoxidului de carbon , deci clar NU BRICHETI , mai bine cartoane decat bricheti ,
Si la drept vorbind daca e cazul unor batrani , sa nu cumva sa le dai lectii de aprins focu in soba sau ars lemne facut mancare la ceaun , stiu ei mai bine ce au ei de facut  mai bine decat multi inginerasi de pe la noi din tara .
sunt 2 case

una cu toate utilitatile  inclusiv centrala   (unde dorm ei).. si o casa folosita pe post de bucatarie (unde avem plita), dar nu e izolata, nimic la ea...trebuie daramata si refacuta.....nu merita investit in ea...
Am bagat bani acum cativa ani sa refac soba cu plita..este ceva esential la tara:)...mancare in 2 secunde...

Inca nu am cumparat, momentan am alte probleme pe cap..sper ca pana la sfarsitul lunii sa reusesc sa cumpar un sac de brichete :)

#34
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,460
  • Înscris: 16.08.2010

View Postpasilla, on 18 aprilie 2018 - 18:07, said:

Cred ca se referea la tona "comerciala" Adica cumperi 1 tona de lemn si dupa ce se usuca ramai cu 500 kg.

Nu prea se vinde lemnul de foc la tona. Se vinde la metru ster sau metru cub. Cine cumpara la tona si sa mai fie si ud/verde isi merita soarta.

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFreeThinker, on 18 aprilie 2018 - 19:14, said:


Nu prea se vinde lemnul de foc la tona. Se vinde la metru ster sau metru cub. Cine cumpara la tona si sa mai fie si ud/verde isi merita soarta.
Nici la metru ster nu iesi mai bine. Tot verde si umflat, in plus cu poduri si alte smecherii.
La metru cub adevarat nu prea vinde nimeni.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
e vreo diferenta ca viteza de ardere?

ma uit acum ca mc de lemn spart de foc, e cca 5-600lei mc (probabil ster)
brichetii sunt cam 1.1lei/kg

1 kg bricheti cica scoate 4000kcal = 4652w

1.1 lei fac 4.6kw caldura

un ac 1.1lei = 2kw electric * 3.5 randament = 7kw caldura pompata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate