Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Depozit in cont la care nu esti titular

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.04.2015
Vreau sa platesc o suma de bani unei persoane si nu doresc sa o fac in cash. Avand numele si IBAN-ul recipientului, este posibil sa ma duc la ghisheul bancii sa fac depozitul si sa obtin o chitanta? Exista costuri bancare la o astfel de tranzactie (CEC Bank sau Banca Transilvania)?

Multumesc.

Edited by palr1234, 12 April 2018 - 14:24.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti, dar numai la banca unde are contul.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tot cash depui și la bancă.
Tu vrei dovada de fapt că l-ai plătit?

Nu există costuri. Câți bani pui atâta îi apar în cont.

Edited by exceswater, 12 April 2018 - 14:34.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Poti sa o faci si prin unul din serviciile western union sau money gram. Eu am primit zilele trecute niste bani prin western union, i-am dat expeditorului numele corect (asa cum apare in cartea de identitate), mi-a trimis un sms cu un numar pe care trebuia sa-l dau la ghiseul unde de unde am ridicat banii. Am dat CI, numarul  si am primit banii. Nu stiu care sunt taxele, comisioanele. In cazul meu, expeditorul a ales metoda de trimitere a banilor.
Eu nu am platit sau nu mi s-a retinut ceva, probabil ca expeditorul (platitorul) a dat.
De exemplu, BCR foloseste money gram, Banca Transilvania are western union.

Edited by altuser09, 12 April 2018 - 14:39.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Western și Moneygram costă.
Omul vrea gratis și cu dovadă.
Direct la banca lui cum ai zis. Transilvania de exemplu.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
eu cred ca ai vrut sa spui ca vrei sa depui bani in contul acelei persoane, nu sa faci un depozit pe numele ei. suma este in lei sau in valuta ? depaseste 10.000 euro sau echivalentul in lei ?
daca am intuit corect, da, poti sa depui bani la ghiseul oricarei agentii sau sucursale a bancii la care persoana are cont curent deschis. daca persoana are cont curent doar in lei, ii depui lei, daca are si in euro, ii depui suma direct in euro.

pe de alta parte tu ai suma respectiva cash sau o ai in contul tau, oricare ar fi acela ? suma este in lei sau in alta valuta ?
in acest caz, daca ai si internet banking, poti face transferul sumei on-line, direct in contul persoanei, tranzactia iti apare in extrasul de cont/istoric tranzactii si poti cere si extras de cont tiparit de la banca unde ai tu contul, sa se vada data, suma si contul unde ai virat banii.
de preferat ar fi ca tranzactiile sa se faca intre conturi in aceeasi moneda (lei-lei sau euro-euro). de exemplu, nu este avantajos ca tu sa transferi euro si persoana sa aiba doar cont in lei, pierde la conversia valutara si pot fi si oarece taxe sau comisioane pentru asta.
verifica ce taxe sau comisioane iti incaseaza banca ta pentru acest tip de transfer.

cel mai bine ar fi sa suni la departamentul relatii cu clientii/call-center al bancilor sus-mentionate si sa intrebi concret ce te intereseaza sau sa citesti un pic pe site-urile oficiale ale celor doua banci.

Edited by corinadaniela, 12 April 2018 - 14:46.


#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu poti sa faci depozit.
Poti doar sa depui banii in contul curent al persoanei.

#8
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
La depunere in cont, sunt unele banci care au comision, altele care nu. Dar oricum, vorbim de cativa lei, nu de o suma mare.

#9
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
La depunere cash in contul altei persoane nu se percep comisioane de la depunator la cele mai multe banci printre care si alea mentionate.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
BCR si ING stiu sigur ca au comision la o astfel de depunere, restul n-am idee. Intrebi la ghiseu.

#11
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View Postromangx, on 12 aprilie 2018 - 14:48, said:

La depunere cash in contul altei persoane nu se percep comisioane de la depunator la cele mai multe banci printre care si alea mentionate.
La Banca Romaneasca, BCR si parca si la BRD am platit.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
Attached File  BCR.png   163.73K   16 downloads
Alimentare DEPOZIT nu poti face
Poti face o plata in lei doar.
O poti face si online. Primesti chitanta (fisier pdf).

#13
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
@dorin_2k, nu e clar ca se referea la depunere, si nu depozit? :)

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001
In titlu a scris DEPOZIT.
Nu a revenit cu alte precizari.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Vreau sa platesc o suma de bani unei persoane si nu doresc sa o fac in cash. Avand numele si IBAN-ul recipientului, este posibil sa ma duc la ghisheul bancii sa fac depozitul si sa obtin o chitanta? Exista costuri bancare la o astfel de tranzactie (CEC Bank sau Banca Transilvania)?

Omul are de plătit niște bani cuiva și nu vrea să îi pună direct în palmă, să nu coste extra și probabil să aibă o dovadă.

Te duci la Transilvania și pui banii în contul omului. Ai și chitanță.
Restul discuțiilor sunt efectiv inutile.

A scris depozit dar vroia să spună altceva...

Edited by exceswater, 12 April 2018 - 15:43.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
O sa ma duc si eu sa depun niste cash in contul <puneti un nume de persoana publica> dupa care il dau pe goarna ca a primit spaga.
In mod normal nu ar trebui sa poti depune bani in contul cuiva fara acceptul persoanei si sunt banci care respecta aceasta regula.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

View Postexceswater, on 12 aprilie 2018 - 15:43, said:

A scris depozit dar vroia să spună altceva...
Da, da! Ca tu esti Mama Omida si stii ce a gandit dar nu a scris!

A facut topicul si a iesit. Nu mai intra deloc aici.

View Postoverseas, on 12 aprilie 2018 - 15:51, said:

O sa ma duc si eu sa depun niste cash in contul <puneti un nume de persoana publica> dupa care il dau pe goarna ca a primit spaga.
In mod normal nu ar trebui sa poti depune bani in contul cuiva fara acceptul persoanei si sunt banci care respecta aceasta regula.
La BCR la ghiseul automat, daca ai doar codul de bare (al oricarui cont) poti pune bani in cont fara probleme.
L-am pus si pe al meu aici pe forum mai demult, dar nici macar un leu nu mi-a pus cineva in cont.

La ce banca ai vazut tu ca nu accepta sa depui bani in contul unei persoane fara acceptul ei? Nu (cred) exista asa ceva.

Edited by dorin_2k, 12 April 2018 - 15:55.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdorin_2k, on 12 aprilie 2018 - 15:53, said:


La BCR la ghiseul automat, daca ai doar codul de bare (al oricarui cont) poti pune bani in cont fara probleme.
L-am pus si pe al meu aici pe forum mai demult, dar nici macar un leu nu mi-a pus cineva in cont.

Aia se numeste plata factura.
Cand o sa ai functie publica iti pun eu bani in cont.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate