Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Poziții color mașină

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Anx123

Anx123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2018
Vreau și eu un răspuns concret dacă ai voie cu poziții color față la mașină. Am mai văzut topicuri dar erau cam vechi și nu sunt sigur.
În caz că nu sunt, are ceva dacă iau cu telecomandă și în timpul mersului le las albe? Posted Image) Și așa abia se văd în mers.

Și nu vreau comentarii de genul: "arată nașpa", "nu-s faine" etc.

Edited by Anx123, 12 April 2018 - 14:22.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai voie pana te prinde cineva!

Deci...nu ai voie!

Citeste Codul rutier, e bun si ala mai vechi.

Edited by arab, 12 April 2018 - 14:23.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View PostAnx123, on 12 aprilie 2018 - 14:16, said:

Și nu vreau comentarii de genul: "arată nașpa", "nu-s faine" etc.

Oricum arata naspa Posted Image rromie (imi place cum a modificat cuvantu Posted Image )

PS : nu ai voie Posted Image . iti poti lua amenda, dar partea amuzanta e ca vad multi prin oras si nu le zice nimeni nimic .. deci , da-i bataie

PS 2 : numa sa nu iesi din tara cu ele... eu mi-am luat amenda in germania pentru foliile de pe fata (125 de euro si m-au pus sa le dau jos acolo Posted Image )

offtopic cu povestea : cand am pus foliile , mi-a zis ala ca daca vreau pe fata, pune pe riscu meu si asa am facut... in Germania eram pe portiunea unde nu e limita. Mergeam cu 160 kmh.. si vad masina de politie in fata. si am zis hai sa ii depasesc si am calcat-o pana la vreo 190-200 km/h... am trecut de ei , au venit ei dupaia si m-au depasit. M-am speriat, am crezut ca am intrat pe portiunea cu limita de viteza si nu am vazut.
Am tras pe dreapta in prima benzinarie, ca au pus chestia aia cu "follow us". Las geamu' jos si imi zice ca e doar un control rutier. M-am linistit. A mers cu actele la masina lui dupa care vine inapoi si imi zice ca nu am voie cu folii pe fata. I-am zis ca asa am cumparat masina si ca nu am stiut ca nu am voie. Am zis ca scap, dar in loc de 250 de euro mi-a dat amenda doar 125 Posted Image )
Dupa care ma intreaba daca am triunghiu, extinctor si trusa medicala... i-am zis ca da (desi nu aveam trusa medicala) .. face politistul "hai sa mi le arati" Posted Image
Merg spre portbagaj si i-am aratat extinctorul si triunghiurile. I-am zis sa stea putin ca sa scot gentile (ca eram 2 cupluri) ca sa pot scoate trusa... in timp ce am dat jos a doua geanta m-a intrebat unde merg si i-am zis ca o saptamana in vacanta in franta dar eu deja am inceput sa pun gentile inapoi, am inchis portbagaju si ne-am luat cu altele Posted Image .. de trusa am scapat
daca nu ma manca in cur sa ii depasesc, scapam de amenda pentru folii

concluzie : romanu pana nu e si fudul, nu e prost destul

Edited by Andreysc7, 12 April 2018 - 14:34.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni
urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

10.montarea la autovehicul si tractor agricol sau forestier, remorca sau tramvai a luminilor de alta
culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari
neomologate;


clasa a III-a: de la șase la opt puncte-amendă (de la 870 la 1.160 de lei).

Edited by pasilla, 12 April 2018 - 14:29.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
OUG 195/2002, art 101 (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
alin. 10
10. montarea la autovehicul şi tractor agricol sau forestier, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;

Lamurit?

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@ Anx123
daca tot platesti amenda si ramai fara talon si cu dovada fara drept de circulatie

mai bine ia-ti niste leduri de 10.000lumeni macar sa stii o socoteala.

Spoiler

Edited by arg, 12 April 2018 - 14:36.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă e BMW ai voie cu orice.
Dacă în timpul mersului le lași albe, când le lași colorate ? Noaptea ?

Stai că nu e BMW că vroiai angel eyes dacă era.

Ce faci cu ele stai cu mașina pe loc cu pozițiile aprinse să moară dușmanii de ciudă că ce beculețe ai tu ?

Edited by exceswater, 12 April 2018 - 14:38.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAnx123, on 12 aprilie 2018 - 14:16, said:

Vreau și eu un răspuns concret dacă ai voie cu poziții color față la mașină. Am mai văzut topicuri dar erau cam vechi și nu sunt sigur.
Și nu vreau comentarii de genul: "arată nașpa", "nu-s faine" etc.



Da' intrebari de genul ai permis sau ai habar de ce cuprinde OUG 195 (actualizata) accepti?

ps.
OUG 195 (actualizata) este biblia conducatorului auto.Cred ca ai auzit de ea.Acolo,in doua propozitii ti se explica clar si concis cum devine cazu' cu pozitiile.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View Postexceswater, on 12 aprilie 2018 - 14:37, said:

Dacă e BMW ai voie cu orice.

Clar. Asta scrie in cartea masinii :) . Sa nu uitam ca astia cu bmw putem face parcare oriunde doar prin apasarea unui singur buton

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
si ati uitat de asta:
"Articolul 112
(1 ) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:
c ) vehiculul circula noaptea fara faruri sau lampi de semnalizare, dispozitivele de iluminare si semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevazute in normele tehnice in vigoare;
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decat cele omologate;"

+
(2 ) In situatiile prevazute la alin. (1 ) lit. b ) , c ) , e ) , g ) , h1 ) , k ) , o ) , p ) , r ) si s ) , la retinerea certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie, iar in cazurile prevazute la alin. (1 ) lit. a ) , d ) , f ) , h ) , i ) , j ) , l ) , m ) , n ) , t ) , u ) , v ) si x ) , o dovada inlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.

Edited by arg, 12 April 2018 - 14:43.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostAndreysc7, on 12 aprilie 2018 - 14:38, said:

Clar. Asta scrie in cartea masinii :) . Sa nu uitam ca astia cu BMW putem face parcare oriunde doar prin apasarea unui singur buton

Plus asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d22JqSYlffs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
ce-i lumina aia galbena ? Intreb pentru ca am si eu BMW batran e39 530D si nu le-am vazut niciodata :lol:

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Jumate din lumina pe care o aprinzi când vrea bo$$ să parcheze oriunde.

On topic

E voie doar alb sau galben - funcție de locul unde e lampa de poziție. Lumina de poziție e ca să te vezi noaptea când ești oprit mai anapoda nu parcat.
Un om serios nu face manelisme pe mașină cu improvizații cu lumini mov sau nu știu cum.

Edited by exceswater, 12 April 2018 - 14:52.


#14
Anx123

Anx123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.04.2018

View Postexceswater, on 12 aprilie 2018 - 14:37, said:

Dacă e BMW ai voie cu orice.
Dacă în timpul mersului le lași albe, când le lași colorate ? Noaptea ?

Stai că nu e BMW că vroiai angel eyes dacă era.

Ce faci cu ele stai cu mașina pe loc cu pozițiile aprinse să moară dușmanii de ciudă că ce beculețe ai tu ?

Așa e, nu e bmw.
Nu-mi pasă de ce crede lumea. Atât timp cât îmi place mie, asta e.

Eu voiam să știu doar dacă e legal sau nu în timpul mersului cât și pe loc.

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E legal dar nu pe drumuri publice. In curtea ta pui ce vrei pe masina si in mers si pe loc. Hai ma, pe bune...

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune ceva pe ea care să te ajute. Un mp3 cu bluetooth.
Un car pc. Alte boxe. Pune niște huse de calitate.

Lumini de interior, bord cu neon, chestii de genul ăsta.
Fă-i un tuning optic, fă ceva de calitate.
E un sfat nu o critică.

Deși mă repet, nu e voie cu alte poziții.
Te riști aiurea, plus că poți râmâne fără certificat.

Pe loc ? Păi dară nu e statuie.

Dacă o ții în curte poți să faci ce vrei cu ea.
Ca să o utilizezi pe drumurile publice o modifici numai omologat.

Edited by exceswater, 12 April 2018 - 15:23.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
in primul rand niste becuri noi si bune
pe urma faruri noi, daca cele vechi sunt prea galbene si au oglinzile arse

mai departe, stergatoare noi, parbriz nou, o camera video buna.

un suport de telefon bun, un telefon bun care sa ruleze waze-ul ok

maruntisuri de genul asta, care chiar fac condusul mai placut.

Edited by arg, 12 April 2018 - 15:17.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View PostAnx123, on 12 aprilie 2018 - 14:16, said:

dacă ai voie cu poziții color față la mașină.
Ce ai acum tot sunt color. Albe, galbene,... Nu sunt tot culori?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate