Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

deces ford ka, frica de a cumpara automobil

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Poti schimba puntea spate de la dezmembrari daca merita sau iti iei un alt Ford Ka, sunt ieftine si excelente pentru Bucuresti.

Edited by spooky51, 12 April 2018 - 14:34.


#38
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Astia cu transportul in comun cred ca sunt aia care lucreaza in fabrici si uzine, sau centre comerciale, unde stau minim 8 ore pe zi lipiti de scaun/utilaj/raft si au statia de autobuz fix in fata.
Mergi tu cu transportul in comun pe timp de ploaie si ninsoare sau canicula... am incercat experienta asta, am ajuns jumatate ud la destinatie.
Si daca mai ai norocul sa treaca un destept cu viteza prin lacurile de acumulare apa de ploaie din capitala (ca e greu cu asfaltarea si canalizarea), te stropeste si te uda si daca e trotuarul lat de 5 metri.
Daca mai dai si peste un destept ca ala de la RATB care "curata sinele" si s-a gandit ca daca tot e pe acolo sa curete si statiile de calatori, aruncand tone de zapada pe ei si ii arunca in traficul rutier... esti boss de boss... o sa iti placa transportul in comun la maxim.

Edited by romangx, 12 April 2018 - 14:37.


#39
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Ia uita-te aici:

https://www.olx.ro/o...html#67ee658d2b

E primul Logan care are ESP. Si e tare eftin!
Imi place ca are proiectoare ce ceata...undercover!

#40
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
https://www.olx.ro/o...8eeee8;promoted
https://www.olx.ro/o...html#017e413743
https://www.olx.ro/o...html#017e413743
https://www.olx.ro/o...html#4c98038e98
https://www.olx.ro/o...25783e;promoted

Edited by elbjorn, 12 April 2018 - 14:35.


#41
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postpetre69, on 12 aprilie 2018 - 14:24, said:

da bre
am si scuter , am si bicicleta electrica pt naveta, am si un mtb pt oras , si am nevoie si de o rabla .......deranjez?

am si abonament la uber , si cand pot perge cu metroul merg , deci sunt destul de civilizat da-ma drequ dar de o rabla tot am nevoie

Chiar nu inteleg de ce se trezesc unii sa mormaie cand vrea cineva masina de 1000 de eur.
Ne-am dat dracu si tuturor ne trebuie doar masini de la 10000 de eur in sus ? Si noi ?
Eu inteleg ca ai nevoie de o coaja cu care sa te misti din A in B si de care sa nu te doara sufletu cand dai in toate gropile din sosea si sunt de acord cu tine.
Vezi ca ti-am dat mai sus niste link-uri.
Ca sfat, poti merge linistit pe Opel Corsa, am avut unul de care am fost foarte multumit si l-am vandut in stare foarte buna. Ieftin la intretinere si taxe.

View Postelbjorn, on 12 aprilie 2018 - 14:34, said:


Recomandari foarte bune. Tot respectul.

#42
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postpetre69, on 12 aprilie 2018 - 14:06, said:

bai nene, lasati-ma cu una noua si alte alea
ce sa fac eu cu una noua cand merg 15-20 km media zilnica prin gropile si ambuteiajele lui firea

View Postpetre69, on 12 aprilie 2018 - 14:24, said:

da bre
am si scuter , am si bicicleta electrica pt naveta, am si un mtb pt oras , si am nevoie si de o rabla .......deranjez?

am si abonament la uber , si cand pot perge cu metroul merg , deci sunt destul de civilizat da-ma drequ dar de o rabla tot am nevoie
Nu zic sa iei masina noua, la un rulaj de 6-7mii/an nu stiu cat renteaza, dar fie. Personal zic sa iei macar ceva la 5000 euro daca tot vrei o masina.
Toata lumea se plange de ambuteiajele lu firea, dar multi nu trec mai departe de problema si se gandesc sa efectiv in anumite zone nu se poate face nimic, tocmai pentru ca starzile sunt inguste si nu poti darama blocuri sau diverse constructii doar ca sa latesti soseaua, chestie valabila in centru unde sunt cele mai multe probleme. Asa a fost conceput orasul initial pentru o capacitate anume. Capacitatea aia s-a depasit, prostii astia promit ca sa castige voturi, dar nu au ce face oricum. Singurul lucru care se poate face pentru inceput e limitarea numarului de masini. Daca noi ca oameni nu schimbam nimic in acest sens degaba asteptam schimbarea de mai sus. Sunt mai multe masini decat face fata orasul asta, daca nu s-ar mai parca atat pe marginea drumului s-ar fluidiza putin traficul. Nu parcarile sunt problema, ca oricum nestimtii vor lasa masina pe marginea drumului unde au treba desi parcare exista la 2-300m cu plata.
Degaba s-ar face si parcari, tot nu s-ar rezolva problema. Solutia la noi este disciplina, sa se bage masiv pe strazi politie si sa ii arda pe toti smecherasii astia care fac ce vor in rafic. Du-te in parcarea subterana de la universitate si vezi cate locuri libere sunt si cate masini lasate aiurea pe la suprafata....

#43
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostTz3posu, on 12 aprilie 2018 - 14:38, said:

Nu zic sa iei masina noua, la un rulaj de 6-7mii/an nu stiu cat renteaza, dar fie. Personal zic sa iei macar ceva la 5000 euro daca tot vrei o masina.
Toata lumea se plange de ambuteiajele lu firea, dar multi nu trec mai departe de problema si se gandesc sa efectiv in anumite zone nu se poate face nimic, tocmai pentru ca starzile sunt inguste si nu poti darama blocuri sau diverse constructii doar ca sa latesti soseaua, chestie valabila in centru unde sunt cele mai multe probleme. Asa a fost conceput orasul initial pentru o capacitate anume. Capacitatea aia s-a depasit, prostii astia promit ca sa castige voturi, dar nu au ce face oricum. Singurul lucru care se poate face pentru inceput e limitarea numarului de masini. Daca noi ca oameni nu schimbam nimic in acest sens degaba asteptam schimbarea de mai sus. Sunt mai multe masini decat face fata orasul asta, daca nu s-ar mai parca atat pe marginea drumului s-ar fluidiza putin traficul. Nu parcarile sunt problema, ca oricum nestimtii vor lasa masina pe marginea drumului unde au treba desi parcare exista la 2-300m cu plata.
Degaba s-ar face si parcari, tot nu s-ar rezolva problema. Solutia la noi este disciplina, sa se bage masiv pe strazi politie si sa ii arda pe toti smecherasii astia care fac ce vor in rafic. Du-te in parcarea subterana de la universitate si vezi cate locuri libere sunt si cate masini lasate aiurea pe la suprafata....
Care e legatura cu subiectul ? Orasul va fi aglomerat si cu masini de 50000 de eur si cu masini de 1000 de eur. Nu are nicio relevanta pretul.
Si inca o chestie, daca iti permiti sa dai 5000 de eur pe masina ai voie sa circuli, daca nu, nu ai voie sa iei masina ? E un criteriu pe baza caruia "ai voie" sau "n-ai voie" ceva ?

#44
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
E vorba ca toti se plang de aglomeratie inclusiv initiatorul, dar nu facem nimic.
Stiu ca masina a ajuns o necesitate bla bla bla sunt de acord, dar asta nu inseamna ca trebuie sa umplem strazile cu toate tablele ruginite ce se dezmembreaza.
Schimbarea incepe cu fiecare din noi, daca noi nu facem nimic putem sa asteptam la astia cu functii la nesfarsit.
Daca cei ce nu isi permit o masina (pentru ca alea la 1000 euro nu se numesc masini) nu si-ar lua, atunci am avea mai putine masini si gaze de inhalat fix sub nasul tau. Este atat de simplu.
Nu este vorba de criterii ai voie si nu ai voie. Doar ca fiecare face ce vrea fara sa fie ceva care sa limiteze chestia asta, de aia era buna o taxa cum e in alte tari de genul +100% din valoare cum au alte tari.

Voi uitati ca a conduce o masina nu e un drept ce trebuie sa il aiba toata lumea prin nastere, e un privilegiu ce este dobandit de din ce in ce mai multi dobitoci sau poate voi nu va loviti de ei prin trafic si ma lovesc doar eu.

#45
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postpetre69, on 12 aprilie 2018 - 14:06, said:

bai nene, lasati-ma cu una noua si alte alea
ce sa fac eu cu una noua cand merg 15-20 km media zilnica prin gropile si ambuteiajele lui firea
O masina buna pt. mers 15-20 Km zilnic costa mai mult de 1.000 euro !
Asadar ai de ales intre:
1) a cumpara un harb la 1.000 euro in care sa bagi bani in reparatii ulterioare;
2) a cumpara o masina SH cu mai mult de 1.000 euro in care sa nu (prea) mai bagi bani;
3) a cumpara cea mai ieftina masina noua de pe piata romaneasca.

Alternativa e sa cumperi cea mai rezistenta, fiabila si ieftina masina, chit ca pretul depaseste 10.000 euro  Posted Image
Vorba aia, dai un ban da' stii ca e buna, fiabila si te tine multi ani o masina noua folosita doar 15-20 Km zilnic.


l.e.:

View Postpetre69, on 12 aprilie 2018 - 13:34, said:

deces Ford ka
sa-i fie tarana usoara !
Faci pomana masinii ? serios.

Edited by super8, 12 April 2018 - 14:53.


#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ia uite
https://carzz.ro/dae...nt_1351470.html


Daca tine pana la urmatorul ITP e bun

#47
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
El se gandea ca daca doar bogatii care cumpara masini noi de >50.000 euro au masini atunci clar vor fi mai putine masini...
Din fericire, s-a cam abolit sistemul asta de gandire in care doar boierii au dreptul sa detina proprietati...

View PostMagicwisewolf, on 12 aprilie 2018 - 14:43, said:

Care e legatura cu subiectul ? Orasul va fi aglomerat si cu masini de 50000 de eur si cu masini de 1000 de eur. Nu are nicio relevanta pretul.
Si inca o chestie, daca iti permiti sa dai 5000 de eur pe masina ai voie sa circuli, daca nu, nu ai voie sa iei masina ? E un criteriu pe baza caruia "ai voie" sau "n-ai voie" ceva ?


#48
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
https://www.autoscou...rt=price&desc=0
Poti lua una din germania si sa-ti repari masina, sau chiar de aici

Edited by cata, 12 April 2018 - 14:53.


#49
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu vreau si inmatriculata, ca aia mai imi trebuie sa umblu si pe la rar
mai bine ma spanzur

#50
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postromangx, on 12 aprilie 2018 - 14:50, said:

El se gandea ca daca doar bogatii care cumpara masini noi de >50.000 euro au masini atunci clar vor fi mai putine masini...
Din fericire, s-a cam abolit sistemul asta de gandire in care doar boierii au dreptul sa detina proprietati...
Amice, am zis 5000 euro, mi se pare cam cea mai decenta suma pentru o masina sh. Pana la 50.000 euro e departe.
Exagerezi fara vreun motiv, nu gandesc cum incerci tu sa faci sa para.
Uite-te cate masini sunt pe strazi, uite-te la ce nivel de trai avem si pe ce salarii muncesc foarte multi dintre noi si vezi daca e normal ca atunci cand abia traiesti dupa o luna pe alta sa mai tragi dupa tine si o masina. Sunt foarte multi oameni in situatia asta, cu rate peste rate ca asa le place sa isi traiasca viata in speranta ca o sa le fie mai bine, dar e fix pe dos.

Nu zic ca e cazul initiatorului, am avut o sugestie, este pur o parere pesonala si trebuie tratata ca atare.

#51
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostTz3posu, on 12 aprilie 2018 - 14:48, said:

E vorba ca toti se plang de aglomeratie inclusiv initiatorul, dar nu facem nimic.
Stiu ca masina a ajuns o necesitate bla bla bla sunt de acord, dar asta nu inseamna ca trebuie sa umplem strazile cu toate tablele ruginite ce se dezmembreaza.
Schimbarea incepe cu fiecare din noi, daca noi nu facem nimic putem sa asteptam la astia cu functii la nesfarsit.
Daca cei ce nu isi permit o masina (pentru ca alea la 1000 euro nu se numesc masini) nu si-ar lua, atunci am avea mai putine masini si gaze de inhalat fix sub nasul tau. Este atat de simplu.
Nu este vorba de criterii ai voie si nu ai voie. Doar ca fiecare face ce vrea fara sa fie ceva care sa limiteze chestia asta, de aia era buna o taxa cum e in alte tari de genul +100% din valoare cum au alte tari.

Voi uitati ca a conduce o masina nu e un drept ce trebuie sa il aiba toata lumea prin nastere, e un privilegiu ce este dobandit de din ce in ce mai multi dobitoci sau poate voi nu va loviti de ei prin trafic si ma lovesc doar eu.

Si eu ma lovesc de ei, dar ii ignor.
Sunt de acord ca de la noi trebuie sa vina schimbarea, DAR, cum sa schimbi ceva, daca nivelul de trai e cel care e ?
Tu crezi ca Petre sau eu, sau inca 1 milion de oameni nu si-ar dori masini noi o data la 4-5 ani, excursii in tari exotice de 2-3 ori pe an, file de somon la micul dejun si numai suc de portocale din pomul din gradina casei noastre de 500000 de eur din cartierul rezidential de lux inaugurat anul trecut ? Ba da, dar te pocneste realitatea si trebuie sa te adaptezi. Sunt destul de multi care isi permit si au nevoie de masini de 1000-2000 de eur. Asta e. Pe cine sa dam vina, in afara de boii care ne conduc de 30 de ani ?
Eu zic sa fim mai toleranti si cu cei mai putin avuti. Si acestia sunt oameni si chiar oameni ok de cele mai multe ori.
Asta a fost offtopic, nu o lua ca pe altceva decat o observatie, fara intentia de a fi rautacios.

On topic :
https://www.olx.ro/o...html#0700e947a2
https://www.olx.ro/o...html#0700e947a2

#52
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
buuun , hai sa o lamurim si pe asta cu masina noua sau mai noua si chiar virgina
sa presupunem ca imi permit, dar am o mica problema
vreau daia ieftina
ce fac ?......................caut jaf, daca ma duce 4 ani sunt boier

#53
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Crede-ma ca ai raspuns mult mai pertinent fata de altii de aici. Este in regula, fiecare are dreptul la o opinie. Problema pleaca de la educatie, suntem unde suntem din cauza educatiei sau mai bine zis din lipsa ei. De aia suntem condusi de cine suntem, de obicei majoritatea oamenilor ce au o educatie si s-au format la inceputul vietii acum duc o viata decenta, cu un salariu decent ce le permite sa nu traiasca de pe o luna pe alta. Cei mai putini norocosi, baietii rai cum le zice care erau smecherii in copilariile noastre nu au avut toti noroc si acum fara studii si competente probabil lucreaza pe salarii mici sau cam mici. De aia avem nivelul asta, ca astia fara educatie sunt usor de manipulat, fix ce are nevoie cineva care isi doreste putere.

Ma opresc aici ca e deja offtopic cam mult si imi cer scuze initiatorului si evident sper sa nu creada ca l-am inclus in povestea asta, a fost o simpla discutie pe care multi oricum nu vor putea sa o intelega ci se rezuma la a citi fara sa gandeasca ce am scris cu adevarat.

@petre69, daca te lasa inima sa arunci 4-5000 pe o masina iti aduci din afara singur sau prin cineva o masina foarte decenta, crede-ma. Gasesti masini de 4-5 maxim 6 ani vechime foarte bine dotate, am un exemplu in familie cu o masina de genul. Da-mi voie sa cred ca o sa te satisfaca mai mult decat o tabla la 1000 euro cu care iti e frica sa pleci de acasa.

Edited by Tz3posu, 12 April 2018 - 15:15.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpetre69, on 12 aprilie 2018 - 14:59, said:


mai bine ma spanzur
Pune o poza inainte si dupa operatiune... :D

Decit sa iei alta, mai bine investeti aia 1000 de euro in regina vietii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate