Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sunt platile prin transfer bancar sigure?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

 dreaQ, on 12 aprilie 2018 - 13:10, said:

Eu am reusit si ca client si ca comerciant.
PS emag are de mult timp implemantata restituirea/ creditarea pe card in caz ca te razgandesti.
Noi aici vorbim de banca, nu de emag.

#20
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Intrebarea ta a fost: Ati reusit voi sa anulati vreo plata cu cardul (de debit)?
Raspunsul meu a fost DA, am reusit. Am vorbit la comerciant si a anulat tranzactia/plata iar banii s-au intors in cont (la care aveam asociat cardul de debit).

Separat ti-am mai spus ca, la randul meu, am intors banii unui client care se sucise, facuse plata cu cardul. In interfata procesatorului am creditat tranzactia cu suma respectiva iar banii i s-au intors omului.

Sau, poate nu asta ai vrut sa intrebi.

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Bine man. Vorbesti aiurea, sa nu taci.

Quote

in cazul in care nu primesc produsul, pot sa ma duc la banca sa anuleze transferul, ca la platile prin card ?


#22
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Te oftici aiurea. Ti-am dat cu copy/paste. Ti-am raspuns fix la intrebare. Ca nu stii sa formulezi e altceva...
dar fie ca tine ca sa te simti bine. Si iti dau si un like sa te simti si mai bine :D

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ghostdlr, on 12 aprilie 2018 - 11:29, said:

Vreau sa cumpar ceva de la un magazin care accepta doar plati prin transfer bancar.
Cand fac transferul urmeaza sa scriu numarul facturii pe care o achit la detalii plata .
Intrebarea e ... in cazul in care nu primesc produsul, pot sa ma duc la banca sa anuleze transferul, ca la platile prin card ?

Majoritatea magazinelor serioase accepta plata online cu cardul deci nu virament. Nu vei putea anula plata dar vei putea initia demersuri la furnizor sa-ti dea banii inapoi, daca nu primesti produsul sau il returnezi.

#24
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011

 dreaQ, on 12 aprilie 2018 - 14:32, said:

Intrebarea ta a fost: Ati reusit voi sa anulati vreo plata cu cardul (de debit)?
Raspunsul meu a fost DA, am reusit. Am vorbit la comerciant si a anulat tranzactia/plata iar banii s-au intors in cont (la care aveam asociat cardul de debit).

Separat ti-am mai spus ca, la randul meu, am intors banii unui client care se sucise, facuse plata cu cardul. In interfata procesatorului am creditat tranzactia cu suma respectiva iar banii i s-au intors omului.

Sau, poate nu asta ai vrut sa intrebi.

Cuvintele cheie aici sunt "Am vorbit la comerciant si a anulat tranzactia/plata iar banii s-au intors in cont", deci presupun ca fara acordul prealabil al comerciantului nu se poate anula nimic, adica te duci la banca si spui ca ai chef sa se anuleze plata si gata.

#25
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ai dreptate, normal ca nu se poate. Cum ar fi sa facem comenzi iar mai apoi sa le anulam direct prin banca. Adica si cu marfa pe masa si cu banii inapoi in cont. Normal ca banca nu vrea sa fie organ de cercetare.

#26
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ba se poate.
Banca cere de la comerciant hartogaria doveditoare, daca nu o produce, atunci banca da castig de cauza clientului, cum e normal.
Sistemul este gandit tocmai pentru a proteja clientii bancii de comercianti care iau banii dar nu livreaza clientului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate