Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Sunt platile prin transfer bancar sigure?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 17.10.2015
Vreau sa cumpar ceva de la un magazin care accepta doar plati prin transfer bancar.
Cand fac transferul urmeaza sa scriu numarul facturii pe care o achit la detalii plata .

Intrebarea e ... in cazul in care nu primesc produsul, pot sa ma duc la banca sa anuleze transferul, ca la platile prin card ?

Edited by ghostdlr, 12 April 2018 - 11:30.


#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu. Poti in schimb sa ceri magazinului sa-ti returneze banii daca nu ai primit produsul.
Ce plati prin card poti sa anulezi? Eu stiu ca, odata ce ti-ai introdus PIN-ul sau parola 3DSecure, se cheama ca ai autorizat plata cu manuta ta.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sistemul de plati da, dar ramane de vazut cat de serios e magazinul...

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdanvlas, on 12 aprilie 2018 - 11:41, said:

Nu. Poti in schimb sa ceri magazinului sa-ti returneze banii daca nu ai primit produsul.
Ce plati prin card poti sa anulezi? Eu stiu ca, odata ce ti-ai introdus PIN-ul sau parola 3DSecure, se cheama ca ai autorizat plata cu manuta ta.

tu cand faci cumparaturi cu cardul iti bagi PIN-ul? :lol: vezi ca te-au facut baietii de bani :lol:

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdanvlas, on 12 aprilie 2018 - 11:41, said:

PIN-ul sau parola 3DSecure,

View Postlaffin, on 12 aprilie 2018 - 11:42, said:

tu cand faci cumparaturi cu cardul iti bagi PIN-ul? Posted Image vezi ca te-au facut baietii de bani Posted Image
Ceteste pina la capat, intelege ce ai cetit, apoi comenteaza.

View Postghostdlr, on 12 aprilie 2018 - 11:29, said:

de la un magazin
Si acest magazin ar fi..... ?!
Oricum, din start e suspecta treaba.
Cred ca singura explicatie plauzibila ar fi ca acel magazin lucreaza doar cu firme, nu cu persoane fizice.
Dar si atunci ar fi trebui sa accepte macar plata cu card, e cam aceeasi brinza cu transfer bancar.
APoi, cum a zis un coleg mai sus, platile prin transfer bancar sint OK, n-au nici o treaba.
Magazinul trebuie sa fie OK, sa-ti si livreze produsul respectiv, cu caracteristicile respective, si nu 3 kg de cartofi (sau poate cumperi chiar cartofi, in acest caz voi zice castraveti).

Edited by trollerul_de_serviciu, 12 April 2018 - 11:49.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
@laffin: cunosti sensul cuvantului "sau"?

View Postdanvlas, on 12 aprilie 2018 - 11:41, said:

Nu. Poti in schimb sa ceri magazinului sa-ti returneze banii daca nu ai primit produsul.
Ce plati prin card poti sa anulezi? Eu stiu ca, odata ce ti-ai introdus PIN-ul sau parola 3DSecure, se cheama ca ai autorizat plata cu manuta ta.

poti cere chargeback pt platile cu cardul chiar daca ai autorizat tranzactia, daca produsul nu ti-a fost livrat.


View Posttrollerul_de_serviciu, on 12 aprilie 2018 - 11:48, said:

Dar si atunci ar fi trebui sa accepte macar plata cu card, e cam aceeasi brinza cu transfer bancar.
nu-i chiar acelasi lucru.,
pentru plata cu cardul trebuie un contract cu un procesator de plati online si integrarea sistemului acestuia in site-ul magazinului. nu-i groaznic de greu, dar nu toata lumea se pricepe sa faca asta.
pentru plata prin OP ai nevoie doar de un cont bancar.

Edited by _Smiley_, 12 April 2018 - 11:51.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce magazin?

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postghostdlr, on 12 aprilie 2018 - 11:29, said:

Vreau sa cumpar ceva de la un magazin care accepta doar plati prin transfer bancar.
Cand fac transferul urmeaza sa scriu numarul facturii pe care o achit la detalii plata .

Intrebarea e ... in cazul in care nu primesc produsul, pot sa ma duc la banca sa anuleze transferul, ca la platile prin card ?

depinde card. Multe carduri de credit oferă protecție la cumpărături on-line.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai spune ce magazin e si iti zicem daca e sau nu teapa.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Plata prin transfer bancar o faci pe baza unui contract cu acea firma si te protejezi prin clauzele din contract.

#11
ghostdlr

ghostdlr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 17.10.2015
Asta-i magazinul:
http://www.e-solare.com/

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sunt seriosi stai linistit.

PS. am cumparat de la astia acum ceva timp un panou fotovoltaic pentru o rulota.

Edited by dreaQ, 12 April 2018 - 12:00.


#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
E firma veche, din 2009, presupuin ca se pot verifica o multime de informatii despre ei.
Din pacate, site-ul e facut cu picioarele, informatiile sint scrise destul de prost:
"Cum platesc:
...prin banca (persoana fizica sau juridica), pentru platile mai mari sau la distanta, in baza facturii proforme...."
Bun, deci eu ca persoana fizica le platesc prin banca, la distanta, adica sa-mi trimita produsele prin curier.
Dar, sa mergem mai jos 2 rinduri:
"Produsele aflate pe stoc se achita integral la livrare"
Deci, ei imi trimit proforma, apoi trimit produsul (sau impreuna, nu conteaza).
Este livrat produsul si e platesc la banca.
Ma rog, platesc daca mai vreau, proforma aia nu are valoare contabila (dar are valoare juridica?, habar am, intreb aici).
Iar coletul nu este ramburs, ca trebuie platit la banca.
Deci, platesc doar daca vreu, din ce au scris ei acolo, corect ?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdanvlas, on 12 aprilie 2018 - 11:41, said:

Nu. Poti in schimb sa ceri magazinului sa-ti returneze banii daca nu ai primit produsul.
Ce plati prin card poti sa anulezi? Eu stiu ca, odata ce ti-ai introdus PIN-ul sau parola 3DSecure, se cheama ca ai autorizat plata cu manuta ta.
Se cheama refuz de plata, se contacteaza banca. Banii sunt rezervati dar nu platiti.
Bine chestia e ca treaba e limitata in timp, daca dureaza mai mult tranzactia e considerata valida si ramane sa "te judeci" cu magazinul, ei au drept de stornare.

Edited by andreic, 12 April 2018 - 12:11.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In principiu, poti anula o plata intr-un timp rezonabil, in sensul ca faci palta dupa 15-16 si, in cazul in care nu ridici produsele, dimineata, la prima ora ceri anularea OP-ul (in banca).

Mai ai varianta unui OP documentar (mai rar pentru piata interna si prea putin intalnit la persoanele fizice). Poti vorbi in banca sa vezi cum poti emite un OP (sau BO) si sa nu se plateasca pana nu se prezinta documentele de receptie. Platile prin hartii bancare speciale (cu anumite conditii) sunt mai scumpe decat cele normale.

Daca faci plata pe persoana fizica, ai varianta ANPC. Mai bine intrebi in banca si mai contactezi firma sa vezi ce pasi ai de urmat. Mi se pare cam ciudat sa nu poti plati cu cardul online (mai sigur pentru comparator, intrucat cine incaseaza va trebui sa aduca niste hartii pentru a incasa banii).

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ati reusit voi sa anulati vreo plata cu cardul (de debit)? Ca eu am incercat si mi-au zis ca doar daca a avut loc o infractiune, trebuie sa treci pe la Politie mai intai.

#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu am reusit si ca client si ca comerciant.
PS emag are de mult timp implemantata restituirea/ creditarea pe card in caz ca te razgandesti.

Edited by dreaQ, 12 April 2018 - 13:11.


#18
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postdanvlas, on 12 aprilie 2018 - 11:41, said:

Nu. Poti in schimb sa ceri magazinului sa-ti returneze banii daca nu ai primit produsul.
Ce plati prin card poti sa anulezi? Eu stiu ca, odata ce ti-ai introdus PIN-ul sau parola 3DSecure, se cheama ca ai autorizat plata cu manuta ta.
Orice plata poate fi anulata... se cheama refuz de plata.
De ce crezi ca au bancile taxa pentru cerere de refuz de plata?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate