Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Topic special pt soferii speciali care conduc bolizi de sute de cai

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#145
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu avea ce pisca frana de servici deloc ! Frana de motor si acceleratie , asta daca stia sa si conduca dar , asa cum am zis , multi isi iau masini puternice si la prima accelerare o fac zob Posted Image

#146
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Pe langa frana de motor poti frana usor, dar cu multa grija, de multe ori si frana de motor poate fi prea mult si tot sa fuga spatele.
Cel putin asta am invatat eu pana acum.

Edited by arg, 27 April 2018 - 16:08.


#147
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 27 aprilie 2018 - 16:06, said:

Pe langa frana de motor poti frana usor, dar cu multa grija.
Insisti cu o prostie ! Dovada ca experienta ta la volan e foarte limitata . Tocmai aia a fost greseala putoiului ca a piscat frana de servici !

Edited by Baxon, 27 April 2018 - 16:07.


#148
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Ala nu a piscat frana s-a panicat si a franat serios, ca altfel nu pierdea aderenta pe rotile din fata.
Tot golf am si eu si nu o ia razna asa usor, trebuie sa insisti, sa-i faci in ciuda.

Ala se apropia de o interseactie si trebuia sa incetineasca, doar ca lipsa de experienta si reflexele proaste l-au dovedit.

Edited by arg, 27 April 2018 - 16:12.


#149
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 27 aprilie 2018 - 16:09, said:

Tot golf am si eu si nu o ia razna asa usor, trebuie sa insisti, sa-i faci in ciuda.


Tu compari râciul de golf 1,6 alt tau cu un GTI ?! Hai du-te la somn .

Edited by Baxon, 27 April 2018 - 16:17.


#150
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu ai intels nimic, gt-ul ala (daca e ingrijit si in forma buna) e si mai greu de scos in decor...

"râciul de golf 1,6" presupui gresit ca masina mea e ne ingrijita si e in stare proasta...

Edited by arg, 27 April 2018 - 16:24.


#151
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

 arg, on 27 aprilie 2018 - 15:37, said:

posibil, dar eu am invatat din filmul ala ca masina se comporta altfel la viteza mare si trebuie sa inveti sa o manevrezi la viteza aia.

culmea e ca daca nu o bruschezi aiurea electronic o aseaza ok pe sosea.

eu pe simulator am incercat si cu tot cu lag-ul de la program tot m-am prins ca nu e bine sa-i dau prea multe comenzi ca pierd aderenta si ajung in decor.
eu am trisat un pic cu programul si am invatat sa ma dau pe zapada si pe gheata inainte sa am ocazia pe real, iar cand am mi-a alunecat masina am avut surpriza ca reflexul corect era acolo, si am redresat-o usor si corect pana sa-mi dau seama ce fac (cam ca atunci cand te impinge cineva si faci un pas ca sa te echilibrezi)
Eu am învățat ca dacă un prost te provoacă la o liniuța, sa îl lasi in plata Domnului :). Nu ca asta ar fi fost intenția aluia cu motorul, el doar a vrut sa plece primul de la semafor :) Dar mușchiul încordat, generează fiare îndoite :))
Bine ca in cazul de fata, doar fiare.

A greșit ca a frânat. Nu avea niciun motiv sa frâneze acolo. Trebuia cel mult ajustata din acceleratie, sau lăsată in pace și se redresa singura. A frânat și prost, măcar dacă frâna hotărât.

#152
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Dar nu l-a provocat nimeni, doar i-au cantat gargaunii din cap.
Oricum eu nu-i inteleg pe astia care duc pedala la podea dar nu au habar sa tina masina pe drum la viteza aia.
Iar cu cei ce vor liniuta am o mare placere in ai face sa se duca de unii singuri. (discret sa nu risc vreo suspendare)

Edited by arg, 30 April 2018 - 08:21.


#153
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C1l9lub0AIQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#154
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

 arg, on 30 aprilie 2018 - 07:54, said:

Dar nu l-a provocat nimeni, doar i-au cantat gargaunii din cap.
Oricum eu nu-i inteleg pe astia care duc pedala la podea dar nu au habar sa tina masina pe drum la viteza aia.
Iar cu cei ce vor liniuta am o mare placere in ai face sa se duca de unii singuri. (discret sa nu risc vreo suspendare)
In mintea lui, a fost provocat de motociclist :))

Și eu le fac la fel. :)

#155
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
m-a luat o data valu (prima si ultima data), pe la 60km/h am franat rapid, iar celalalt era sa se rostogoleasca in curba pe care eu o vazusem si el nu.

Edited by arg, 30 April 2018 - 13:56.


#156
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
250+285
Fara misto. Totusi, nu'i topic de mine, pt ca eu ii man incet, nu le dau bice. Nici pe autostrada nu le dau mai mult de 120
Masini puternice si sofer teribilist, iresponsabil... proasta combinatie.

#157
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 27 aprilie 2018 - 16:22, said:

"râciul de golf 1,6" presupui gresit ca masina mea e ne ingrijita si e in stare proasta...
Nu la asta m-am referit ci la faptul ca golful tau are un râci de motor , slab , e o masina de oras si atat ... GTI-ul e altceva ( studiaza ce e ca poate intelegi , poate nu ... ) .
P.S. Nu posta aici daca nu ai peste 150 CP ca te faci de minune ...

Edited by Baxon, 19 May 2018 - 14:21.


#158
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Fiat 75 de cai + Mitsubishi Lancer 143 de cai


Aștept înfrigurat căluții inițiatorului și dacă se poate vârsta permisului.

#159
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Încă aștept...

#160
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Eu am 150 de cai din fabrică pe una bucata căruță. Dar nu știu câți mai sunt vii după 11 ani...

Pe serpentine mă descurcam mai bine cu mașina de 75 CP sau cu cea de 90 CP pentru că aveau ampatamentul mai mic (una benzină, cealaltă Diesel). Cu actuala merg mai bine, mă ajută în depășiri, demaraj, etc dar fiind mai lungă altfel trebuie să mă încadrez în spații limitate.

#161
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
m-am dat si eu pe sinaia-posada.... o da, am prins gustu.
am hranit bine herghelia (papa bun) si era sa intru in perete la deal pe la posada...

Edited by arg, 09 August 2018 - 16:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate