Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ford Focus 2019

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
633 replies to this topic

#469
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Nu arunc cu pietre mai ales ca sunt posesor de Focus, dar problema (pt ca e o problema! ) cu filtrul de particule e serioasa la 1.0 ecoboost.
La noi inca nu e asa evidenta pt ca nu sunt f multe unitati vandute inca, dar din ce lecturez pe afara e destul de nasol.

Alarma de regenerare in fiecare saptamana, conditionare sa faci un drum de vreo 20 minute asa gratis/pe banii tai...regenerare fortata la dealer...trist.
Problema e acuta la 1.0 nu si la 1.5 ecoboost.
Si se bat cap in cap, in ideea ca iti iei o cilindree mica daca stii ca faci mult urban...si tocmai acolo apar problemele

https://www.fordowne...-on-petrol-car/

#470
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sper ca nu e complet off-topic, dar aveti idee ce tip de cutie automata e montata pe Kuga, 2018, 1.5 benzina? Am conduso cativa zeci de km urban si nu mi-a placut deloc dpdv al sportivitatii.

#471
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 figo1988, on 03 mai 2019 - 10:03, said:

Sper ca nu e complet off-topic, dar aveti idee ce tip de cutie automata e montata pe Kuga, 2018, 1.5 benzina? Am conduso cativa zeci de km urban si nu mi-a placut deloc dpdv al sportivitatii.
powershit ceva..dublucluster....etc.

e destul de problematică, am un prieten, fost coleg cu cristimate care are și se plânge de ea. merge la un cunoscut mereu de o reglează.

#472
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017

 Octavian___, on 03 mai 2019 - 09:59, said:

Nu arunc cu pietre mai ales ca sunt posesor de Focus, dar problema (pt ca e o problema! ) cu filtrul de particule e serioasa la 1.0 ecoboost.
La noi inca nu e asa evidenta pt ca nu sunt f multe unitati vandute inca, dar din ce lecturez pe afara e destul de nasol.

Alarma de regenerare in fiecare saptamana, conditionare sa faci un drum de vreo 20 minute asa gratis/pe banii tai...regenerare fortata la dealer...trist.
Problema e acuta la 1.0 nu si la 1.5 ecoboost.
Si se bat cap in cap, in ideea ca iti iei o cilindree mica daca stii ca faci mult urban...si tocmai acolo apar problemele

https://www.fordowne...-on-petrol-car/

Problema nu e acuta la 1.5 din doua motive.
- Motoarele sunt mai putin fortate si atunci emit mai putine particule
- De obicei cine-si ia 1.5 de obicei circula mai mult extraurban si deci cu emisii mult ai mici.

Din ce-am observat problema apare la 1.0 125 CP, nu si la cel de 100 CP. Parerea mea nebazata insa pe ceva stiintific este ca la cel de 125 CP au fortat prea mult limitele (intr-o vreme au avut si probleme cu emisiile in condusul real la acesta). Nici-un producator vad ca nu are vreun 1.0 cu 125 CP.

 figo1988, on 03 mai 2019 - 10:03, said:

Sper ca nu e complet off-topic, dar aveti idee ce tip de cutie automata e montata pe Kuga, 2018, 1.5 benzina? Am conduso cativa zeci de km urban si nu mi-a placut deloc dpdv al sportivitatii.
Automata cu convertor de cuplu in 6 trepte. Powersift nu a pus decat la diesel.
Pe noile modele au trecut la convertizor de cuplu in 8 trepte atat la diesel cat si la benzina. Sunt mult mai bune si mai fiabile. Probabil ca sunt ca si cele folosite de BMW (parca acesta are cutii cu convertizor de cuplu in 8 trepte

#473
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Din ce am lecturat la 1.5 sistemul de unjectie e unu mai complex cu rezultat posibil la un amestec mai corect fata de injectia directa
"combination of port-fuel and direct-fuel injection"

#474
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Nu stiam asta. E vorba de acelasi sistem de injectie si la 1.5 vechi in 4 cilindri sau numai la cel nou in 3 cilindri ?

#475
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Cel nou in 3 cil.
Dual port injection

https://noln.net/201...-engine-design/

#476
andy_padurean

andy_padurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.10.2008
Salut. O întrebare, sper ca e ok aici, nu vreau sa deschid topic nou pt asta.
Un trend edition cu motorul de 125 plus dotările de ai jos la prețul de 15821 (rabla inclusă) e bun sau se poate negocia mai bine?
1.Aer conditionat automat cu reglare in 2 zoneKeyless entry si oglinzi pliabile electricSenzor de ploaie, oglinda electrocroma
2. Pachet Iarna –scaune fata incalzite,volan incalzit,parbriz incalzit
3. Camera video  180 grade
4.Roata rezerva mica
5.Geamuri fumurii spate
6.Vopsea nemetalizata rosie /alba la alegere
Mulțumesc

#477
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
E bun prețul.

#478
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
Dacă vrei să folosești masina mai mult în oraș este recomandat sa crești la 1,5 ecoboost. Motorul de 1l 125cp are probleme cu filtru de particule acesta se umple foarte repede și la 1000 2000km prin oras cei primi mesaj de regenerare

#479
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Am motorizarea de 1.0 125 și sunt foarte mulțumit. Am ~8000 km cu mașina. Consumul este bun (București 7,5-8,5%, extraurban 5-6%). Mesajul de regenerare l-am primit o singură dată după vreo 1500 km numai prin București, dar a dispărut după un drum scurt în afara orașului (10-15 km) și nu a mai reapărut.

#480
andy_padurean

andy_padurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.10.2008
Mașina v-a fii folosita prinde cel puțin un drum de 200 km pe săptămână pe dn/autostradă, restul de km fiind în Arad, un oraș care nu e foarte aglomerat (cel puțin nu pe ruta și intervalul orar în care circul eu).

#481
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
E bun pretu, cam asa se fac reducerile, 1400 sau 1500 cat e rabla si vreo 2000+ de la dealer.

Dar fa bine si pune si pune si pilot auyomat/cruze control (sau are?? ) , e singura treaba care o regret, nu stiu un mi-a fost capu.
Nu fa greseala sa nu pui daca nu are.

Daca esti din Arad poate ne intalnim pe viitor intr-o seara sa ti-o admir.
La modelu vechi sa ii arda jarul pt ca si alb si rosu costau extra!
Am vrut alb, arata super ok alb

#482
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
CC nu-i prea vad rostul in Romania. Doar ACC dar parca asta nu se pune pe echiparea Trend

#483
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
@ford4

Exista motorde 1.0 130Cp la Honda, stiu ca multi fac alergie la aceasta marca, dar am simtit nevoia sa il amintesc. Un motor foarte reusit. Deci, se poate, doar ca trebuie cautate solutii in Asia, nu in UE sau USA.

Edited by takis, 07 May 2019 - 20:28.


#484
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Pe site la Asko apar cu 126 CP. In fine, ai idee daca si ei au pus GPF pe ele ?
Oricum e de apreciat ca Honda este singurul producator care vad ca nu se mai ascunde dupa normele NEDC si afiseaza si pe cele WLTP

#485
andy_padurean

andy_padurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.10.2008

 Octavian___, on 07 mai 2019 - 17:21, said:

E bun pretu, cam asa se fac reducerile, 1400 sau 1500 cat e rabla si vreo 2000+ de la dealer.

Dar fa bine si pune si pune si pilot auyomat/cruze control (sau are?? ) , e singura treaba care o regret, nu stiu un mi-a fost capu.
Nu fa greseala sa nu pui daca nu are.

Daca esti din Arad poate ne intalnim pe viitor intr-o seara sa ti-o admir.
La modelu vechi sa ii arda jarul pt ca si alb si rosu costau extra!
Am vrut alb, arata super ok alb

Pun sigur cc, nu concep fără. Pt mine à fost foarte util și pe mașină actuala. Ies destul și din tara, dar și în țară a fost bun. Asta are.
Da, sigur ca ne putem vedea sa o vezi, dacă o iau. Încă nu-s decis 100% ca o sa fie Ford

#486
alexdumitru30

alexdumitru30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2019
Buna ziua,

Am comandat un Ford focus nou de la colina motors pe 9 feb 2019. Mi-au spus ca masina are termen contractual de livrare 4 luni dar de obicei ajunge in 3 luni, intre timp am fost sunat de cei de la colina si mi s-a spus ca masina va mai intarzia o luna (dupa cele 4 luni contractuale) deoarece sunt probleme cu furnizorii la amortizoarele controlate continuu. Au revenit si mi-au spus ca pe 01,07,2019 masina are termen de fabricare si urmeaza sa ajunga in tara la sfarsitul lui iulie. Acum 2 zile m-au sunat iar si mi-au spus ca nu se mai fabrica Ford Focus cu amortizoare controle continuu si nu se stie cand va veni masina chiar daca renunt la aceasta optiune.

A mai intampinat cineva problema asta?

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate