Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Vad ca nu exista un subiect despre Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate  (sau AICI) prescurtat  PIAS fiind platforma si destul de populara cred ca aici ii era locul (daca nu, rog un moderator sa o mute pe o arie corespunzatoare ca eu nu am gasit alta potrivita).
Platforma Informatica din Asigurarile de Sanatate PIAS are 4 componente:
SIUI - Sistemul Informatic Unic Integrat.
SIPE - Sistemul Informatic pentru Prescriptia Electronica.
CEAS - Sistemul informatic pentru Cardul Electronic de Asigurari de Sanatate si
DES - Dosarul Electronic de Sanatate -toate sunt interconectate intre ele si au functionat bine inca de la inceput, pretinde Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.
Am deschis subiectul pentru ca "Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate!" este cazuta (deci aveam nevoie sa discut despre acest lucru si bineinteles in viitor poate si alte lucruri legate de aceasta platforma.), la voi e la fel? stie cineva de cat timp este asa? vad ca nu exista un mesaj ca se face vreo revizie, ca a fost atacata de hackeri etc.

Edited by stlk, 12 April 2018 - 09:36.


#2
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
La mine functioneaza  al doilea link. La primul am eroarea cu imposibilitatea conectarii.

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postsirtius, on 12 aprilie 2018 - 09:35, said:

La mine functioneaza  al doilea link. La primul am eroarea cu imposibilitatea conectarii.
Siteul functioneaza insa poti verifica daca esti asigurat sau nu? Nu arata tot asa ca in foto?

Edited by stlk, 12 April 2018 - 09:41.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
LMAO, nu merge SIUI

Cred ca e distractie mare azi prin spitale, cabinete si farmacii :lol:

View Poststlk, on 12 aprilie 2018 - 09:39, said:

Siteul functioneaza insa poti verifica daca esti asigurat sau nu? Nu arata tot asa ca in foto?

SIUI e cazut, nu siteul.

#5
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
mizeria asta mai mult nu merge decat merge. sau merge de parca sta.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostLex404, on 12 aprilie 2018 - 09:42, said:

LMAO, nu merge SIUI
Cred ca e distractie mare azi prin spitale, cabinete si farmacii Posted Image
Cred ca e jale daca sunt cazute cele 4 componente (SIUI, SIPE, CEAS ,DES), prima data m-am gandit ca e o problema la mine.
Am vazut la tine LMAO, cred ca asta e componenta cu numarul 5 Posted Image

View PostLex404, on 12 aprilie 2018 - 09:42, said:

SIUI e cazut, nu siteul.
Pe mine ma intereseaza platforma! (siteul .cnas.ro nu are legatura directa cu platforma, e independent! am pus linkul deoarece se putea verifica calitatea de asigurat si pe siteul ala)

Edited by stlk, 12 April 2018 - 09:54.


#7
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008

View Poststlk, on 12 aprilie 2018 - 09:39, said:

Siteul functioneaza insa poti verifica daca esti asigurat sau nu? Nu arata tot asa ca in foto?
Ai dreptate. A picat din nou.....

#8
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003

View PostLex404, on 12 aprilie 2018 - 09:42, said:

SIUI e cazut, nu siteul.
SIUI merge. Vai de steaua lui da' merge. :)
Interfata online pentru verificare asigurat nu merge.

#9
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
vaisamar, o tara care se tot lauda ca are programatori de top nu e capabila sa faca un sistem banal pentru standardele de azi.
cine stie ce interogari imbecile au bagat acolo mitomanii care au castigat licitatia. probabil nici n-au pus indecsi pe unde trebuie, de aia si merge ca penis tot timpu.

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Din ce vad pe FB (la recenzii) sistemul de verificare asigurat nu functiona cum trebuie pe 28 martie .
Acum sistemul este mort si nu vad vreun punct de vedere, un anunt ceva, nici pe siteul cnas.ro nici pe FB etc si culmea! nici in presa nu scrie nimic despre acest lucru (ei care sareau ca arsi la disfunctionalitati din astea).
Cred ca daca vreau sa aflu informatii, o sa-mi dea raspunsul asta (vezi foto-Sursa FB) adica un fel de: "avem platforma dar hai sa corespondam prin Email"

Edited by stlk, 12 April 2018 - 10:17.


#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014

View Postalx42, on 12 aprilie 2018 - 10:02, said:

vaisamar, o tara care se tot lauda ca are programatori de top nu e capabila sa faca un sistem banal pentru standardele de azi.

Nimeni nu m-a contactat pe LinkedIn.

#12
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postalx42, on 12 aprilie 2018 - 10:02, said:

vaisamar, o tara care se tot lauda ca are programatori de top nu e capabila sa faca un sistem banal pentru standardele de azi.
cine stie ce interogari imbecile au bagat acolo mitomanii care au castigat licitatia. probabil nici n-au pus indecsi pe unde trebuie, de aia si merge ca penis tot timpu.

ghita a castigat. nu ala de la portita, ala din serbia.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Toate sistemele vor fi integrate in Platforma Unica de Listare a Asiguratilor, unde se vor putea obtine toate datele necesare.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Pai daca programatorul nr 1 al tarii, Ghita, a fost fortat sa plece in Serbia?

Ne pleaca valorile...

Noroc ca cica castigam toate olimpiadele de matematica si informatica... candva vom avea si un sistem informatic functional.
Sau nu?

#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Podul de piatra s-a daramat,
A venit apa si l-a luat,
Vom face altul pe rau in jos, Altul mai trainic si mai frumos!
Unii dintre noi au invatat cantecul la gradinita..........istoria se repeta conform cantecului......
Inainte lucrurile se faceau ca sa reziste, sa dainuie.......azi se fac (toate) pentru a putea fi inlocuite. Macar de ar fi inlocuite cu altele mai bune! Eu ma indoiesc.

Edited by altuser09, 12 April 2018 - 13:00.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
siui.casan.ro:82/Asigurati/
HTTP Error 503. The service is unavailable.
nici al-II-lea nu merge, pentru ca are iframe cu primul

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Poststlk, on 12 aprilie 2018 - 09:21, said:

Am deschis subiectul pentru ca "Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate!" este cazuta (deci aveam nevoie sa discut despre acest lucru si bineinteles in viitor poate si alte lucruri legate de aceasta platforma.), la voi e la fel? stie cineva de cat timp este asa? vad ca nu exista un mesaj ca se face vreo revizie, ca a fost atacata de hackeri etc.

Stai linistit ca cea similara de la Casa de Pensii e cazuta de la inceputul anului 2018 (portalul CNPP e tot acolo, dar e doar de forma, de imagine, daca te loghezi in el merge o pola). Cand i-am intrebat ce au de gand mi-au raspuns halucinant ca softul a fost facut de Ghitza si acesta a fugit din tara, deci e firesc sa nu mai functioneze nimic.

Ceva de genul... "Nu voi l-ati dat in gat pe Ghitza, bai bulangiilor... ?"

Edited by rosix, 12 April 2018 - 16:53.


#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Poststlk, on 12 aprilie 2018 - 10:06, said:

...
Cred ca daca vreau sa aflu informatii, o sa-mi dea raspunsul asta (vezi foto-Sursa FB) adica un fel de: "avem platforma dar hai sa corespondam prin Email"
Spuneam mai sus acest lucru insa am intrebat  pe FB-ul lor de ce nu functioneaza sistemul respectiv si am primit ca raspuns...stergerea comentariului! Asa se rezolva lucrurile in Romania, te reduce la tacere in loc sa-si rezolve problemele!  Asta e a doua mare institutie a statului care imi sterge comentariul in loc sa-mi dea un raspuns oarecare (cealalta chiar m-a reclamat celor de la Facebook ca nu am nume real ca sa-mi inchida contul dar nu au rezolvat nimic).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate