Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tablete ChromeOS

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Stiu ca e vorba de forumul Android insa nu cred ca merita un forum dedicat ChromeOS, sistemele de operare avand acelasi parinte si ChromeOS primind de curand optiunea de a rula si aplicatii Android.

ChromeOS e un sistem de operare mai spre MacOSX, centrat in jurul browserului Chrome (versiune desktop, nu mobil ca pe Android) dar nu numai, adica e defapt o editie Linux pe care functioneaza Chrome, Chrome AppStore, si, destul de important Google Play Store (aplicatii Android).
Mi se pare destul de interesant, e o platforma cu potential de crestere, axata si pe productivitate, spre deosebire de tabletele Android care par intr-un impas major in ultima vreme.

Pana acum au aparut multe laptopuri chromebook, la preturi atractive in general (pret de tableta), bune pentru scoala, browsing, etc. Marele dezavantaj (din punctul meu de vedere) e ca cam 80% au rezolutie HD (1366x768) ceea ce le face neatractive in general.
In ultima vreme insa au inceput sa apara si variante 1080p, si chiar si laptopuri premium (Google Pixelbook).

Infine, ca sa ajungem la subiectul forumului, in ultima luna au fost anuntate si 2 tablete interesante:

[ https://static.acer.com/up/Resource/Acer/Laptops/Chromebook_Tab_10/features/20180321/Acer-Chromebook-Tab-10-D651N_features_KSP_04_large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acer ChromeTab 10, 1080p, 4gb RAM, HexaCore OP1, Pen, microSD slot, ~330Euro

[ https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/DSLJcPuWSk2SCuItUskxr0WWRuA=/0x0:3786x2525/920x613/filters:focal(1591x961:2195x1565):format(webp)/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/59299923/HP_Chromebook_x2_FrontLeft_Detached_copy.0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

HP Chromebook x2, 12.3", 2400 x 1600, core m3, 4gb ram, pen, ~600Euro

Ambele mi se pare atractive. Marturisesc ca nu am inca un device ChromeOS (in Romania vad ca e si greu fiind aproape inexistente) dar ma tenteaza ideea, in locul unei tablete Android care sa ruleze totusi aplicatii Android si sa ofere mai mult.

Daca am facut subiectul unde nu trebuia, imi cer scuze.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
La ce productivitate de referi? Tabletele sunt gandite pentru consumatorii de continut, nu pentru productivitate! Iar ChromeOS nu-i chiar ceea ce s-ar putea numi un ecosistem complet, multi-tasking din moment ce e menit sa ruleze in principal aplicatii web...

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008

View Postshogun1, on 12 aprilie 2018 - 08:56, said:

La ce productivitate de referi? Tabletele sunt gandite pentru consumatorii de continut, nu pentru productivitate! Iar ChromeOS nu-i chiar ceea ce s-ar putea numi un ecosistem complet, multi-tasking din moment ce e menit sa ruleze in principal aplicatii web...

Cum pusca mea? Ca de ani de zile urla astia ca tabletele sunt viitorul si ca nu mai e nevoie de desktop sau laptop...

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Depinde ce faci pe dispozitivele alea! Desktop nu mai folosesc nici eu, dar baza e laptopul, tableta e pentru navigat pe internet, urmarit ceva filme online, samd.

LE: in plus ChromeOS chiar e limitat, as zice ca daca vrei ceva similar ar fi preferabil RemixOS sau PhoenixOS, bazate pe Android-x86 (Android pentru pc/ laptop).

Edited by shogun1, 12 April 2018 - 09:17.


#5
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Avantajul la Chrome OS e că ai browser-ul desktop. Alt avantaj e că nu pot să-și bage nasul producătorii prin software, cum fac cu Android. Foarte greu găsești dispozitiv Android curat.

Încă un avantaj: update-uri direct de la Google pentru mulți ani. Posted Image

#6
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004

View Postshogun1, on 12 aprilie 2018 - 08:56, said:

La ce productivitate de referi? Tabletele sunt gandite pentru consumatorii de continut, nu pentru productivitate! Iar ChromeOS nu-i chiar ceea ce s-ar putea numi un ecosistem complet, multi-tasking din moment ce e menit sa ruleze in principal aplicatii web...
office docs de exemplu. chiar si faptul ca e full desktop Chrome si nu o versiune de mobil ca pe tabletele de android e un lucru pozitiv.
Aplicatiile web sunt in containere webpack, pe sub e linux (Gentoo Linux), linie de comanda:
[ https://www.linux.com/images/stories/41373/installing-kubuntu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chrome OS may soon be able to run Linux applications in a container
Future versions of Chrome OS won’t pause Android apps when switching windows

Ce vreau sa zic e ca potentialul e mai mare aici pentru productivitate decat pe Android.

Edited by Cris007, 12 April 2018 - 10:51.


#7
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
Par simpatice tabletele expuse, acum trebuie vazute la lucru.
Eu cred ca viitorul apartine tabletelor, deja se apropie din ce in ce mai mult de laptop-uri si in anumite aplicatii le si depasesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate