Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

"Fundatia" de Isaac Asimov, productie Apple

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#91
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 lucifer76, on 04 octombrie 2021 - 10:55, said:

E stupid sa transformi un barbat in femeie cand mai exista in opera lui Asimov un robot care chiar e femeie.
[

daca mai tin bine minte, era hermafrodit(a) se putea autofecunda si spre sfirsit a ales sa fie ... femeie, era fiintza vie, nu android, nu robot. ma insel????

#92
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu, Dors era robot, astia chiar aveau sex, nu il schimbau.

#93
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 03.03.2007
Ca cititor de Fundatie...

Nu am nicio problema cu introducerea a noi caractere care sa faca serialul mai inclusiv si mai usor de frecventat pentru audientele moderne. Nu e ca si cum cartile sunt pline de personaje complexe de nu ai nevoie de nimeni altcineva. Dar vreau macar ca actiunea si filosofia generala a cartilor sa se regaseasca in scenariu. Noile personaje ar trebui sa intareasca acel plot, nu sa-l zadarniceasca si sa-l inlocuiasca cu inventii scenaricesti de doi bani. Daca maine ecranizam Rendezvous with Rama, accept fara probleme sa mai bagi 1 negru, 1 native american si o femeie in randul echipajului - dar m-as opune daca modificam plotul radical de nu mai recunosti mai nimic din cartea originala.

#94
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Bre, in Rama personajul principal e negresa 😁.

#95
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

 r_murphy, on 04 octombrie 2021 - 10:58, said:

daca mai tin bine minte, era hermafrodit(a) se putea autofecunda si spre sfirsit a ales sa fie ... femeie, era fiintza vie, nu android, nu robot. ma insel????
Da!
Probabil ca te referi la Fallom.

#96
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 lucifer76, on 04 octombrie 2021 - 11:05, said:

Nu, Dors era robot, astia chiar aveau sex, nu il schimbau.

 octav727, on 04 octombrie 2021 - 12:42, said:

Da!
Probabil ca te referi la Fallom.

uite cum ma faceti sa iau din nou la citit toate volumele ..

#97
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ca sa iti fac pofta, stii cum si-a pierdut Dors memoria si de ce apare mai tarziu in carti fara sa il mai recunoasca pe Seldon?

 octav727, on 04 octombrie 2021 - 12:42, said:


Da!
Probabil ca te referi la Fallom.
Asta parca ajunge sa poarte personalitatea lui Daneel, nu ca hotaraste daca devine robot sau fiinta umana.

 r_murphy, on 04 octombrie 2021 - 13:47, said:

uite cum ma faceti sa iau din nou la citit toate volumele ..
Cartile sunt super, pacat ca serialul o da in balarii PC in loc sa respecte actiunea din carti.

#98
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

 lucifer76, on 04 octombrie 2021 - 14:02, said:

Asta parca ajunge sa poarte personalitatea lui Daneel, nu ca hotaraste daca devine robot sau fiinta umana.
Pai... cine hotareste daca devine fiinta umana sau robot? Poate cyborg... Posted Image
Fallom este personajul la care se referea r_murphy, descendenta/descendentul colonistilor de pe Solaria (si visul fiecarui sustinator al miscarilor woke/lgbtqxyz?).
Dap, Daneel o vede ca pe o posibilitate de a-si continua propria existenta in Fundatia si Pamantul.

La vrajeala cu ''rasismul'' pun botu' doar spalatii pe creier, n-are rost sa insist...
Cat despre absenta personajelor feminine din Fundatia lui Asimov... isi aminteste cineva de Bliss/Gaia, Darya si Arkady Darell, Wanda Seldon?

#99
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 03.03.2007

 lucifer76, on 04 octombrie 2021 - 12:34, said:

Bre, in Rama personajul principal e negresa ��.

Unul din personaje - si oricum e cancelled de woke crowd pe motiv ca atributele ei... fizice sunt asa de promovate.

#100
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Mie mi se pare ca să dezbați despre sexul unui robot e PC la pătrat. Și fix ăștia sunt cei care se plâng de PC.

În poveste e absolut irelevant dacă Daneel e "bărbat" sau "femeie". În original il cheamă "R Daneel". Nu Mr. sau Ms, ci "R".

Dors e altceva, din simplul motiv ca se fte cu Hari și mai rău, parca se și căsătoresc, deși nu-s sigur ca BOR at fi de acord cu căsătoria cu roboti :D  Dacă apare personajul și e "bărbat" atunci înseamnă Hari e gay,atunci da, poți sa spui ca au denaturat povestea inutil și ar fi un artificiu PC de rahat.

Și Arthur Clarke ar trebui poate înjurat, ca o arde cam PC. De exemplu personajul din The Last Theorem nu doar ca nu-i alb, dar mai e și bisexual.

Edited by KiloW, 04 October 2021 - 21:01.


#101
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am citit trilogia si mi-a placut la vremea respectiva... chiar daca nu am putut face rost de carti de cat pe rand si nu in ordinea cronologica a actiunii.

Serialul se foloseste de renumele autorului/seriei doar ca sa faca propaganda politica de stanga pentru acceptarea rasiala, LGBTSMUTEWX si altele asemenea.
Rezultatul este cel mult mediocru :(

#102
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Episodul 3 mi-a placut cel mai mult pina acum si mi-a trezit curiozitatea pentru ce urmeaza.
Am totusi o problema de intelegere legata de timeline. La sfarsitul primului episod e prezentată Salvor Hardin si scrie ca scena respectiva are loc la 35 de ani dupa Dornick/Seldon.
Acum in episodul al treilea, se povestește cum ca artefactul ala de pe Terminus e vechi de nu știu când, si coloniștii cred ca a fost construit de aliens, etc.
Cum e de fapt?

PS: Interpretarea personajului Demerzel e cea mai reușită dintre toți pina acum.

 lucifer76, on 03 octombrie 2021 - 06:25, said:

Primele 20 minute din episodul 3 sunt despre Cleon,adica umplutura inutila. Nu au explicat ce e cu Fundatia, in schimb au reusit sa ocupe timpul cu balast.

Mi s-a părut ca da un pic de context bucata aia. Deci ca necititor al seriei, percep altfel...
Bine, parca ma vad peste 3 saptamani comentând la Dune ca nu îmi convine cutare și cutare :D, deși acolo e vorba de Villeneuve, am încredere în el.


Edited by alexneo, 05 October 2021 - 20:14.


#103
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

 alexneo, on 05 octombrie 2021 - 20:22, said:

Am totusi o problema de intelegere legata de timeline. La sfarsitul primului episod e prezentată Salvor Hardin si scrie ca scena respectiva are loc la 35 de ani dupa Dornick/Seldon.
Acum in episodul al treilea, se povestește cum ca artefactul ala de pe Terminus e vechi de nu știu când, si coloniștii cred ca a fost construit de aliens, etc.
Cum e de fapt?
În galaxia imaginata de Asimov nu exista viață extraterestră - ultima carte din a doua trilogie ofera o explicație.
Probabil că acel ozn este Bolta Timpului (the Vault).

#104
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 octav727, on 06 octombrie 2021 - 01:05, said:

În galaxia imaginata de Asimov nu exista viață extraterestră - ultima carte din a doua trilogie ofera o explicație.
De fapt, exista. Nu ar fi trebuit, in Sfarsitul eternitatii se explica de ce, dar exista. Entitatile din reteaua informatica a Trantorului, cele salvate la un moment dat de anumiti oameni si trimise spre marginea galaxiei, extraterestrii exterminati de roboti in timpul terraformarii galaxiei, etc. De fapt, de amenintarea extratereștrilor se teme Daneel cand a proiectat Gaia.

#105
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 KiloW, on 04 octombrie 2021 - 20:49, said:

În poveste e absolut irelevant dacă Daneel e "bărbat" sau "femeie". În original il cheamă "R Daneel". Nu Mr. sau Ms, ci "R".
Din textele vremii:

Elijah Baley este chemat pe Aurora pentru a ancheta distrugerea robotului umanoid R. Jander Panell, identic cu R. Daneel Olivaw. Deoarece Jander fusese membru în staff-ul Gladiei Delmarre (pe care, în Soarele gol, Baley o ajutase să plece pe Aurora), detectivul o intervievează pe femeie și află că ea și robotul fuseseră implicați într-o relație sexuală.

Daca citesti toata seria e imposibil sa-ti imaginezi robotul ca fiind femeie.

#106
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

 KiloW, on 04 octombrie 2021 - 20:49, said:

Mie mi se pare ca să dezbați despre sexul unui robot e PC la pătrat. Și fix ăștia sunt cei care se plâng de PC.
Mie mi se pare un argument jenibil, mai ales in cazul de fata. Daneel este replica perfecta a unuia dintre creatorii sai - Dr. Sarton. Care era barbat... Nu are rost sa intru in detalii, se pare ca unii au citit Fundatia la fel cum am citit eu Suge-o Ramona.
Oricum, mai vorbim dupa ce acest kkt pc/woke va inceta sa fie o strada cu sens unic.

 KiloW, on 04 octombrie 2021 - 20:49, said:

In poveste e absolut irelevant dacă Daneel e "bărbat" sau "femeie". În original il cheamă "R Daneel". Nu Mr. sau Ms, ci "R".
Vrei sa zici ''o cheama'' Posted Image

#107
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Deci pina la urma cum e?
Salvor Hardin timeline este la 35 de ani distanta de exilul lui Seldon?

#108
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
The story begins in 50 F.E. on Terminus, which has almost no mineral resources.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate