Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Nokia 7 Plus

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1755 replies to this topic

#37
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
NU Google se ocupa de update-urile pentru telefoanele aflate in programul Android One. Ei doar coloaboreaza cu OEM-ul care a "scos" telefonul si inlesneste actualizarile rapide. Daca Nokia, Xiaomi, HTC, Lenovo (si ce alte OEM-uri mai participa la acest program) nu reusesc sa finiseze in timp util softul primit de la G, or sa apara "mici" intarzieri. Chiar si-asa, patch-urile de securitate si upgrade-urile vor fi mult mai rapide in comparatie cu telefoanele care nu fac parte din Android One.

Google s-a ocupat direct doar de actualizarile pentru seria Nexus (RIP!) si de anul trecut incoace de Pixel.

#38
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Care-i greutea acestui telefon? Nu am gasit in specificatii.

#39
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
186 g.

#40
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
Ma tenteaza acest telefon, dar cand am auzit ca are 186 g, mi-a cazut fata ...
probabil si mana o sa mi cada dupa o utilizare de o ora :)))
Am de ales intre acesta si Zenfone 5, dar cred ca o sa aleg zenfone ul , desi e mai slabut la procesor si la baterie, are un design mai finisat, atragator, si o greutate ok .
Sper ca si pretul este mai mic.
Sunt curios care camera e mai buna.
voi ce ziceti? e diferenta mare intre astea 2 telefoane?

#41
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Din cate stiu eu asus face placi de baza, unitati optice, coolere si alte periferice. Printre care si telefoane. Mai bine un xiaomi sau un elephone decat asus. Nokia ala da clasa. Te bucuri ca e mai usor telefonul cu 30 de grame, cat 2 bomboane mai mari dar cand o sa ti se termine bateria si o sa il pui la incarcat de 2 ori pe zi o sa te zgarii pe fata.
In gama asta de sd 660 intra mi note 3, nokia 7 plus, elephone u pro, si mai nou zte nubia z18 mini. Ultimul e cel mai ieftin si destul de aratos dar inca nu a aparut nici in china.

#42
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
m-am gandit si eu la nubia z18mini, dar mi e frica de softul ala necunoscut,
Dar Asus de ce nu e bun? Si samsung fac masini de spalat, tv, etc, dar fac si telefoane bune. Asus de ce nu ar face?

#43
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
186g se incadreaza in gama telefoanelor mari de 6", nu cred ca 10g in plus sau in minus sunt asa de importante.

#44
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
pai asta i faza, ca sunt 30 g :)))) si se simte.

#45
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Ca, dealtfel, mănușile iarna…

#46
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Eu dupa ce am avut telefoane cu baterie de 4000 la ecran de 5 inch nu mai vreau sa cobor standardul pt ceva sub. Chiar daca e mai greu telefonul, faptul ca tine cel putin 2 zile e un plus.
De ce nu e bun asus? pai intra pe forum la ei si o sa vezi de ce. Toti fug de ele, se strica destul de des si sunt pline de buguri. Plus ca au preturi mari pt ceea ce ofera. O firma care nu e consacrata pe telefoane, cu preturi de samsung sau apple?
Si eu sunt in dubii cu Nubia ala din cauza softului dar arata bine si femeile se uita la telefoane ca la masini, adica la culoare si design nu la ce e sub capota.
Nokia 7 plus arata relativ bine, are si suficienti cai sub capota doar ca e al naibii de scump. repet, la vreo 14-15 bulioane ar fi fost mult mai ok pretul.

Edited by unpuisor, 17 April 2018 - 09:26.


#47
budugudan80

budugudan80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.10.2010
Asus fac telefoane destul de bune, mai ales de la seria Zenfone 2 incoace, cu specificatii cat de cat bune, dar un pret un pic cam ridicat pentru ce ofera. M-am interesat la un momendat de un Zenfone 3 cand a aparut la noi, dar nu mi-a placut interfata lor (care are destul de multe chestii faine pentru unii), si am inteles ca stau un pic cam prost la actualizari de securitate si de OS. Tine-ti cont ca nici Nokia prima data nu a facut telefoane, ei s-au facut recunoscuti pe plan mondial pentru altceva, telefoanele au venit ca o intarire a ceea ce insemna numele Nokia la momentul respectiv (si ce mai inseamna acum). Eu inca am "nitele" dubii cu privire la fiabilitatea actualelor telefoane Nokia in comparatie cu cele de dinainte de a fi cumparati de Microsoft (alt sistem de operare pe care ei acum nu-l controleaza in totalitate). Sper sa se ridice la nivelul asteptarilor, eu inca stau in dubii pentru un 7 Plus sau 6 (2018)

View Postunpuisor, on 17 aprilie 2018 - 09:22, said:

Eu dupa ce am avut telefoane cu baterie de 4000 la ecran de 5 inch nu mai vreau sa cobor standardul pt ceva sub. Chiar daca e mai greu telefonul, faptul ca tine cel putin 2 zile e un plus.
De ce nu e bun asus? pai intra pe forum la ei si o sa vezi de ce. Toti fug de ele, se strica destul de des si sunt pline de buguri. Plus ca au preturi mari pt ceea ce ofera. O firma care nu e consacrata pe telefoane, cu preturi de samsung sau apple?
Si eu sunt in dubii cu Nubia ala din cauza softului dar arata bine si femeile se uita la telefoane ca la masini, adica la culoare si design nu la ce e sub capota.
Nokia 7 plus arata relativ bine, are si suficienti cai sub capota doar ca e al naibii de scump. repet, la vreo 14-15 bulioane ar fi fost mult mai ok pretul.

La seria Zenfone nu prea sunt multe bug-uri, dar la seriile C, Max, Live, Go si ce naibii mai au am auzit/citit ca au ceva probleme, dar sunt si din alta clasa pentru care se adreseaza. Am un prieten cu Zenfone 3 care era foarte foarte multumit de telefon, mai putin de faptul ca nu prea primea update-urile la timpul promis de ei.

#48
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nici eu nu sunt inca lamurit ce sa cumpar intre Nokia 7 plus si Nokia 6.1. Actualul meu telefon are 142mm lungime pentru un ecran de 5inch, Nokia 6.1 are aproape 149mm pentru ecran de 5.5inch iar 7 plus aproape 158.5mm pt ecran de 6 inch. cele 10-20 gr diferente le consider nesemnificative. de asemenea pentru utilizare urbana nu prea conteaza cei 2cm diferenta de lungime. Problema mea este ca am telefonul cu mine si in drumetii, pe bicicleta, calatorii, la plaja, etc. si acum consider (teoretic ca practic nu stiu cum e Posted Image) ca acest 7 plus mai mult m-ar incurca. Posted Image Oricum la ambele lipseste protectia la praf, ploaie.

Edited by edri, 17 April 2018 - 10:40.


#49
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
Daca vine vorba de femei, sa recunoastem ca Zenfone 5 e mai frumos decat Nokia 7.
Interfata am inteles ca s-a simplificat mult la zenfone, asa ca e un concurent destul de bun.
Astept sa vad camerele comparate si bateria (din cate stiu SD636 e mai eficient la baterie decat SD660 de pe nokia. ) deci s-ar putea sa nu fie mare diferenta la baterie.
Mai ramane de vazut si pretul oficial in Romania, si se poate compara si decide atunci :D

#50
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
deci, zenfone 5 a copiat firma aia cu maru de a rupt, ecran cu notch din ala... mai bine nu, plus marginile alea cat casa... ecran de 6,2 cu baterie de 3300 sau ecran 6 cu baterie 3800, care crezi ca tine mai mult? 636 e mai incet decat 660. Chiar daca e mai eficient. Singura chestie interesanta la asus mi se pare modemul care cica ar fi de 2 ori mai rapid. Nu imi dau seama daca spatele e din sticla sau aluminiu dar la nokia e sigur aluminiu cu ceva vopsea deasupra. E mai rezistent. Daca vine si mai scump.... deja nokia pare la pret de xiaomi fata de asus

#51
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Acuma pe bune, voi va cumparati telefon sa va admire femeile si barbatii din jur sau il cumparati pentru voi?
Sa inteleg ca pentru unii tineri din ziua de azi telefonul scump iti confera un statut special in societate?! Adica "uite ma ce telefon de 3000 de lei are ala, sigur e plin de bani" si de cele mai multe ori ala e rupt un cur si numai figurile is de el.

#52
budugudan80

budugudan80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 12.10.2010

View Postedri, on 17 aprilie 2018 - 10:38, said:

Nici eu nu sunt inca lamurit ce sa cumpar intre Nokia 7 plus si Nokia 6.1. Actualul meu telefon are 142mm lungime pentru un ecran de 5inch, Nokia 6.1 are aproape 149mm pentru ecran de 5.5inch iar 7 plus aproape 158.5mm pt ecran de 6 inch. cele 10-20 gr diferente le consider nesemnificative. de asemenea pentru utilizare urbana nu prea conteaza cei 2cm diferenta de lungime. Problema mea este ca am telefonul cu mine si in drumetii, pe bicicleta, calatorii, la plaja, etc. si acum consider (teoretic ca practic nu stiu cum e Posted Image) ca acest 7 plus mai mult m-ar incurca. Posted Image Oricum la ambele lipseste protectia la praf, ploaie.
Ba contează și lungimea. Dacă la ecran de 5.5 mai reușești să scrii cu o singură mână la 6.0 nu prea

View Postunpuisor, on 17 aprilie 2018 - 11:36, said:

deci, zenfone 5 a copiat firma aia cu maru de a rupt, ecran cu notch din ala... mai bine nu, plus marginile alea cat casa... ecran de 6,2 cu baterie de 3300 sau ecran 6 cu baterie 3800, care crezi ca tine mai mult? 636 e mai incet decat 660. Chiar daca e mai eficient. Singura chestie interesanta la asus mi se pare modemul care cica ar fi de 2 ori mai rapid. Nu imi dau seama daca spatele e din sticla sau aluminiu dar la nokia e sigur aluminiu cu ceva vopsea deasupra. E mai rezistent. Daca vine si mai scump.... deja nokia pare la pret de xiaomi fata de asus
La ZenFone 4 era din sticlă, cred că și la 5 este la fel

View PostMrNiceGuy, on 17 aprilie 2018 - 11:37, said:

Acuma pe bune, voi va cumparati telefon sa va admire femeile si barbatii din jur sau il cumparati pentru voi?
Sa inteleg ca pentru unii tineri din ziua de azi telefonul scump iti confera un statut special in societate?! Adica "uite ma ce telefon de 3000 de lei are ala, sigur e plin de bani" si de cele mai multe ori ala e rupt un cur si numai figurile is de el.
Corect

#53
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Noi vorbeam de telefoane pt nevestele noastre care vor jucarii cat mai aratoase. Eu am un le pro 3 si cred ca o sa il mai tin cel putin 2 ani in ciuda design-ului vechi.
Oricum atat asus cat si nokia... cand scoti pe piata telefon cu sd600+ la pret mai mare de sd 835 deja iti dai cu stangu in dreptu'.

#54
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
Pai nu-l cumpar din magazin.
O sa gasim pe olx cu 200-400 lei mai ieftin, sigilat. Probabil fara garantie, dar asta e...

am de ales intre Nokia 7 plus, Zenfone 5 si Galaxy A8 2018... Astept sa apara toate 3 la reviewuri si apoi ma decid...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate