Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Am voie cu borseta in avion?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
te lasa garantat
bagajul de mana mare il vei lasa la scara avionului si il vei ridica de pe banda de bagale de cala

edit:am mers cu ryan air de pe otopeni pe 2 aprilie.personal am avut pachetul plus cumparat dar am vazut multe persoane cu 2 bagaje si unul il trimiteau la cala deci nu vad nici o problema la o borseta.fiind dimensiuni mici in cel mai rau caz il pui in valiza

Edited by dejanalex, 11 April 2018 - 20:04.


#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.ryanair....iew/Baggage#0-1

Cui ii e lene sa dea click:
If you have purchased "Priority & 2 cabin bags" or a Plus/Flexi ticket you can carry the following on-board:
  • One small bag e.g. handbag, laptop bag etc. not exceeding 35cm x 20cm x 20cm
  • One cabin bag, not exceeding 55cm x 40cm x 20cm in size and 10kg in weight.
If you have not purchased "Priority & 2 cabin bags" or a Plus/Flexi ticket you can carry the following on-board:
  • 1 small bag on board (35cm x 20cm x 20cm)
  • If a second cabin bag (55cm x 40cm x 20cm) is brought to the gate, it will be put in the aircraft hold free of charge. The Regulations on Cabin Baggage apply.
Si pentru Wizz: https://wizzair.com/...ation/baggage#/
Passengers without WIZZ Priority are allowed to carry only one item of hand luggage ( 55 x 40 x 23cm, max. 10kg)

P.S: astia care sustineti ca il lasa garantat, ati zburat vreodata cu vreuna dintre cele doua companii mentionate de initiator?

Edited by AlexEn, 11 April 2018 - 20:05.


#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 dorin_2k, on 11 aprilie 2018 - 18:59, said:

Si nu incape borseta in bagajul de cabina?

     Nu incape ! E vorba in mod evident de o caramida de 50 de mii de euroi.

#22
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
M-am speriat, citisem borfeta.
Eu port o borseta la drum si nu am patit nimic in avion.

#23
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018

 CeapaIndustries, on 11 aprilie 2018 - 19:29, said:



Va rugam sa ne scuzati, nu toata lumea foloseste avionul pe post de autobuz.
Banuiesc ca si tu cand faci ceva prima oara la fel reactioneaza oamenii in jurul tau: "bai frate da prost e asta, uite, e prima oara la el, incredibil"
eu nu ti-am zis ca esti prost.. Dar e la mintea cocosului ca o borseta nu ti-o trece nimeni ca bagaj.

#24
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Da ai voie. Gentile nu se considera bagaj de mana, oriunde te-ai duce. E ca si cum femeile nu ar avea voie cu geanta/poseta in avion

#25
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Multumesc frumos tuturor pt raspuns. Revin cu feedback. Deschid netul pe la 10.000 cu un scop caritabil, sa dau feedback pe softpedia,da? :))

#26
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Chestia e ca sunt reguli, dar cateodata mi scapi, eu stateam la check in si in fata mea un nene, avea intre 50 si 60, avea un bagj de cabina si o geanta de laptop pe umar in care avea lucruri si nu laptop, l-a pus s faca din cele 2 bagaje unul singur, ca nah. Statea omu si se uita cum o sa faca, ca noroc ca gasise pe.cineva cui sa ii paseze un bagaj. Altii erau tot cu geamantan de cabina din ala de plastic, care era evident ca era putin mai mare, i-a pus sa il bage in rastelul ala ca sa vada dimensiunile, nu incapea asa ca matusa le-a taiat chitanta, desi au zis ca au mai zburat cu acelasi bagaj.

#27
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 I_am_RunninG, on 11 aprilie 2018 - 22:29, said:

Pai nu imi dau seama. Omul intreaba daca are voie cu borseta si tu o dai cu genti de laptop si altele :))
Ideea e ca sunt momente cand nu te intreaba ce ai la mana, iar alteori sunt foarte inflexibili si tin sa te taxeze. Cum o sa fie in cazul lui o sa vada, dar nu cred sa fie o problema. Asa de greu intelegi tu de obicei sau e doar de data asta?

#28
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Eu as interzice borsetele peste tot.

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 utopias, on 11 aprilie 2018 - 21:14, said:

Da ai voie. Gentile nu se considera bagaj de mana, oriunde te-ai duce. E ca si cum femeile nu ar avea voie cu geanta/poseta in avion

Gresit. Am vazut multe situatii in care personalul de la checkin a cerut in mod express punerea gentii in bagajul de mana. Evident s-a lasat cu discutii si cu certuri, dar s-au conformat pasagerii.

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Să nu depășească 35x20x20 și îl poți lua în cabină. Până acum puteai lua în cabină și pe ăla de 55x40x20. Acum ți-l trimite la cală dacă nu ai Priority. Gratuit totuși.

#31
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005

 utopias, on 11 aprilie 2018 - 21:14, said:

Da ai voie. Gentile nu se considera bagaj de mana, oriunde te-ai duce. E ca si cum femeile nu ar avea voie cu geanta/poseta in avion
Surprinzator, la WizzAir la imbarcare au insistat ca nevasta-mea sa-si bage poseta in bagajul de mana. Ne-am conformat, nu era o poseta mare asa ca a incaput fara probleme intr-un rucsac.

Edited by gelublabla, 12 April 2018 - 07:50.


#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 bobo323, on 11 aprilie 2018 - 19:01, said:

Incape. Oare dupa ce o bag in bagaj, am voie sa o scot dupa ce urc in avion?

In bagajul ala poti sa ai 157 de borsete,daca iti incap si poti sa scoti tot ce vrei.Nu-i totuna ca scoti o pereche de chiloti jegosi sau o borseta?

#33
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 utopias, on 11 aprilie 2018 - 21:14, said:

Da ai voie. Gentile nu se considera bagaj de mana, oriunde te-ai duce. E ca si cum femeile nu ar avea voie cu geanta/poseta in avion
Nimic mai gresit. Gentile doamnelor sunt considerate bagaj de mana. Ai 2 variante cu ele. Le tratezi ca bagaj de mana sau le bagi in bagajul de mana. La Ryanair te lasa cu ea daca dai bagajul mare de mana la cala si poti pastra geanta aia daca se incadreaza ca dimensiuni in bagaj mic de mana.
Personal ma bucur ca au bagat regula asta pentru ca inainte mereu erau probleme cand urcam spre ultimii in avion si peste tot era full pentru ca isi puneau toti toate bagajele sus, de la cele mici la cele mari, la geci, cumparaturi dutyfree....chestii pe care trebuie sa le pastreze sub scaunul din fata lor. Daca s-ar putea sa existe o strictele si mai mare si sa nu mai treaca cu vederea bagajele ce depasesc dimensiulile mentionate pe mine m-ar bucura mai mult. Asta ca sa se confiormeze toti ce isi cara toate chestiile inutile dupa ei si sa invete sa respecte niste reguli.

Edited by Tz3posu, 12 April 2018 - 13:23.


#34
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Asa se intampla cand unii zic cum cred ei ca ar fi normal si nu impartasesc din experientele proprii, doar dupa ce le patesti iti dai seama ca poate fi si altcumva de cum ai crezut ca ar fi normal.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tz3posu, on 12 aprilie 2018 - 13:06, said:

Nimic mai gresit. Gentile doamnelor sunt considerate bagaj de mana. Ai 2 variante cu ele. Le tratezi ca bagaj de mana sau le bagi in bagajul de mana. La Ryanair te lasa cu ea daca dai bagajul mare de mana la cala si poti pastra geanta aia daca se incadreaza ca dimensiuni in bagaj mic de mana.
Personal ma bucur ca au bagat regula asta pentru ca inainte mereu erau probleme cand urcam spre ultimii in avion si peste tot era full pentru ca isi puneau toti toate bagajele sus, de la cele mici la cele mari, la geci, cumparaturi dutyfree....chestii pe care trebuie sa le pastreze sub scaunul din fata lor. Daca s-ar putea sa existe o strictele si mai mare si sa nu mai treaca cu vederea bagajele ce depasesc dimensiulile mentionate pe mine m-ar bucura mai mult. Asta ca sa se confirmeze toti ce isi cara toate chestiile inutile dupa ei si sa invete sa respecte niste reguli.

Iti dau mare dreptate.

Si adaug si eu ceva. Cand vad pe unii nesimtiti care isi pun absolut tot sus...
Si spatiul de sub scaun este tot pt bagaje. Puneti-le frate si acolo. Eu mereu cand am calatorit cu rucsacul, l-am pus sub scaun.

Am intalnit situatii cand sus era ocupat tot spatiul din tot avionul cu toate balariile, de la haine si sacosi, pana la sticle de apa, posetute, etc. Si din cauza lor erau calatori care nu aveau spatiu pt bagajul mare de mana. Ar trebui o lege, prioritate au bagajele mari de mana sus. Daca ai o posetuta o poti pune si sub scaun, nu neaparat sus. Pt ca aia cu bagaj mare de mana chiar nu au spatiu sub scaun.

Nesimtiti. Si asta s-a intamplat doar pe rute cu romani. Bine, si pe rute din tari de lumea a treia.

Edited by MembruAnonim, 12 April 2018 - 13:17.


#36
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Nu a comentat nimeni absolut nimic la ryanair. Sa vedem cu wizz acum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate