Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Cum interpretati numerele complexe?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
O interpretare simpla la nivel de liceu ar fi spatiul cartezian bidimensional unde axa x este axa reala , iar axa y este axa imaginara. Dar cum interpretam functiile complexe, functiile definite pe C la m cu valori in C la n ?

#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai nu le interpretam in niciun fel, eu eram cel mai bun la matematica in generala, in liceu am inceput sa scartai pentru ca materia a devenit foarte complicata, iar cand am ajuns la numere complexe deja mi s-a taiat firul - nu am reusit sa le inteleg intuitiv, adica faceam exercitii cu ele, dar mi se parea ca le fac asa mecanic, pe de rost, ca nu inteleg de fapt ce se intampla acolo, tot conceptul mi s-a parut foarte dubios - numere imaginare, numere complexe - pareau o inventie asa doar de dragul matematicii, sa mai vina cu ceva in plus...

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Da....limba chineza ,araba, indiana  sau  in ce limba ai scris? Asta ca sa exemplific cat se poate de clar ce pare pentru unii mai ca mine , ce ai scris acolo. Si cu asta ma opresc din postat pe topicul asta ca cred ca am zis ceea ce trebuia sa zic deja...

#4
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006

View PostDormi_Hete, on 11 aprilie 2018 - 18:00, said:

cum interpretam functiile complexe, functiile definite pe C la m cu valori in C la n ?
Foarte asemanator cu modul in care interpretam functiile definite pe R^(m*2) cu valori in R^(n*2)

#5
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017

View PostDormi_Hete, on 11 aprilie 2018 - 18:00, said:

O interpretare simpla la nivel de liceu ar fi spatiul cartezian bidimensional unde axa x este axa reala , iar axa y este axa imaginara. Dar cum interpretam functiile complexe, functiile definite pe C la m cu valori in C la n ?

Cred ca print cuvantul "interpretare" intelegi modul de a intelege intuitiv functiile de mai multe variabile complexe.
Daca te intereseaza serios asta, te poti uita la lista de exemple de la inceputul vol. 1 al cartii lui Boris Sabat.
Cartea a fost tradusa si in franceza: B. Chabat, "Introduction à l'analyse complexe".
Ideea de baza este sa studiezi la inceput submultimi ale spatiului complex multidimensional, si abia dupa aceea functii definite pe astfel de multimi.
In cartea lui Sabat (sau Chabat) sunt reprezentate grafic functii de doua variabile complexe, identificand numerele complexe cu modulele lor.
Aceasta metoda scade numarul de dimensiuni reale, si astfe e posibila reprezentarea grafica.

#6
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Te uiti la o halba de bere. Partea de jos e partea reala. Partea de sus, spuma, e partea imaginara. Si partea imaginara provine din partea reala, iar in anumite conditii se intoarce tot acolo.

Edited by Patefon, 06 June 2018 - 10:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate