Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Windows 10 aspect

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
xIustinx

xIustinx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.06.2016
Salut. Recent am cumparat un laptop second foarte ingrijit. Un Asus cu i3 gen a 5a, nvidia 920m.. Avea un windows 10 folosit  de el. Arata foarte bine ca aspect, am ramas uimit de felul in care se vedeau video-urile in browser, avea o calitate foarte buna a imaginii(redare video), grafica la jocuri era foarte ridicata, performanta era pe masura. A trebuit sa-l reinstalez deoarece era conectat cu contul lui de microsoft si mai avea niste fisiere personale. Imi facea mare placere sa stau pe windows-ul ala. Arata bestial. Am  instalat windows 10 PRO insa nu sunt multumit de el. Arata foarte naspa, browserul arata foarte mare si urat, video-urile numai sunt la fel cum erau (din punct de vedere al calitatii) pagina din browser arata foarte mare (e 100%), clientul de la un anumit joc e foarte mare ca si aspect, imi ocupa tot ecranul aproape, cand intru in joc grafica e foarte naspa fata de cum arata inainte, ba chiar fps-urile sunt si mai scazute, inainte nu era asa..Mentionez ca am rezolutia la maxim, driverele sunt instalate(de la placa si procesor+ celelalte), am facut tot felul de setari dar nu observ nici o schimbare. Vreau sa fie cum era inainte dar nush ce ar trbii sa fac. Oare era alta versiune de windows 10?

https://imgur.com/a/gWt8h Ori Education e versiunea pe care o am acum sau pro?

Edited by xIustinx, 11 April 2018 - 01:29.


#2
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 28.04.2014
Salut si Hristos a Inviat. Din imagine se vede ca folosesti Windows 10 Education. Depinde daca cel care ti-a vandut laptop-ul nu avea un "Windows Custom" sau alta versiune/editie de Windows 10.

#3
alexzsky2

alexzsky2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 29.11.2014
Hristos a Inviat.
win 10 pro 64 bit apoi astepti sa-si faca treaba,prin update i-si va lua tot ce are nevoie. Trebuie doar sa ai rabdare.
Din ceea ce povestesti,nu si-a luat grafica.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Cere vânzătorului DVD-ul cu drivere care era în cutie în momentul cumpărării dacă nu, le găseşti pe site-ul producătorului. Trebuie instalate obligatoriu.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 xIustinx, on 11 aprilie 2018 - 01:25, said:

https://imgur.com/a/gWt8h Ori Education e versiunea pe care o am acum sau pro?

Daca acolo scrie Education nu are cum sa fie Pro.
Contacteaza persoana de la care ai cumparat laptop-ul,cred ca-i cea mai facila rezolvare.

#6
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Clientul de la LoL se poate face mai mic din setarile lui, default e "pe majoritatea ecranului"
Iar la video-urile si imagine, nu ai definit ce se simte diferit. Daca culorile erau mult mai intense inainte, atunci poti rezolva usor, modificand saturatia imaginii din nvidia control panel/intel control panel sau din Windows.

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Windows 10 e o tâmpenie, nu poți modifica fonturile decât printr-un alt program, nu poți schimba culorile, e albul acela orbitor, semnele grafice foarte mici. Windows 98 era mult mai aspectuos.

#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
@dark

Sau nu stii tu sa-l configurezi. Problemele de scalare se rezolva oarecum usor din display settings, culorile la fel, le poti schimba.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 dark, on 11 aprilie 2018 - 10:46, said:

Windows 10 e o tâmpenie, nu poți modifica fonturile decât printr-un alt program, nu poți schimba culorile, e albul acela orbitor, semnele grafice foarte mici. Windows 98 era mult mai aspectuos.

Aia cu culorile a fost in prima versiune. De atunci au mai fost lansate o gramada. Faptul ca e education sau pro sau ce o fi nu are treaba cu aspectul. Initiatorul nu a instalat driverele video si le-a lasat pe cele gasite de windows care sunt generice. Cauta-le pe cele oficiale.

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 dark, on 11 aprilie 2018 - 10:46, said:

e albul acela orbitor

Albul "orbitor" nu e de la sistemul de operare, e de la ecran. Dati contrastul mai jos ca nu va obliga nimeni sa-l tineti la maxim.

#11
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Seteaza din Nvidia Control Panel - > Display -> Change Resolution -> Output dynamic range : default e limited,tu il pui pe Full,ca sa profiti la maxim de culoriile display-ului.

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
@dani.user
Albul ala orbitor (nu stiu daca la toate versiunile de w10, ca nu am avut nevoia sa le testez pe toate), e fix de la sistemul de operare w10.

Le
Pe acelasi monitor, w7 se "desfasoara" absolut perfect iar w10 "arde retina"...

Edited by tEo, 11 April 2018 - 16:07.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Fara sa influenteze setarile monitorului (ce le vezi cand umbli prin meniul acestuia), Windowsul nu poate spune monitorului sa afiseze un alb mai intens decat maximum pentru anumite setari.

Mai degraba tind sa cred ca w7 era setat incat sa diminueze acel alb, vezi ce-a scris Petran_Marius mai sus.

#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
Asa... iar cei cu placa video amd? Ca ei nu au nvidia control panel...

@xlustinx
Din pacate, cred ca doar fostul proprietar te poate lamuri ce modificari i-a adus windowsului respectiv.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate