Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calatorie Pamant - Marte; curiozitate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostMr_Woppit, on 11 aprilie 2018 - 20:18, said:

"Idiotii" aia nu spun ca exista viata, ci ca planeta, se afla intr-o zona in care este posibila, daca exista, prezenta apei in forma lichida, de unde poate exista si conditii prielnice vietii, etc.
Alti idioti, prezenti si prin zona, care nu inteleg ce spun cei de mai inainte, presupun ca daca s-a descoperit o astfel de planeta, cineva din cei care au descoperit-o a presupus ca e deja populata si se uita la Bundy.
Stiinta este relativ clara.
Idiotii din paragraful de mai sus, nu inteleg insa nimic din ea insa cum prostia vine la pachet cu gura mare, (ca asa a invatat prostul ca se poate baga in seama, dand din coate si afirmandu-si tampeniile, constant si pe oriunde poate), suntem bombardati de experti in de toate, cu pareri bombastice, pe care insa daca ii iei la bani marunti, descoperi rapid ca sunt niste nimeni cu acces la net si cam atat.

Nu, netul e plin de specimene care atacă persoanele, nu ideile. Și mai sunt și pe funcții.

Știința e relativ clară? Hmm... Exact asta am zis și eu. A ajuns un kitsch. Ipoteze și presupuneri afirmate ca adevăruri. Pe care le împrăștie prostimea.

Dar luminează-ne și pe noi:
- cum detectează planetele în jurul stelelor, să vedem dacă știi, apoi,
- cum află distanțele la care orbitează,
- care e marja de eroare la metodele lor, asta e cea mai importantă, având în vedere că e vorba de distanțe de mii de ani lumină și corpuri infime raportate la acele distanțe.
Întâmplător, sunt un mare pasionat de astronomie, ceea ce mă face să cred că trolezi și jignești aiurea.

#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
unde e apa e viata...cam asta stiu ca e logica.. si avem un satelit in sistemul nostru solar (nu mai retin planeta)..se numeste Europa si aparent e formata din apa

#39
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postursamajor, on 11 aprilie 2018 - 21:50, said:

Nu, netul e plin de specimene care atacă persoanele, nu ideile. Și mai sunt și pe funcții.

Ti se pare ca am spus ceva de tine?

Ti-am explicat doar de ce ideile postate cu titlu de "cunoscator" si in care jignesti multi altii care muncesc in domeniu sunt gresite si evident ti-am raspuns in acelasi ton.

View Postursamajor, on 11 aprilie 2018 - 21:50, said:

Dar luminează-ne și pe noi:
- cum detectează planetele în jurul stelelor, să vedem dacă știi, apoi,
- cum află distanțele la care orbitează,
- care e marja de eroare la metodele lor, asta e cea mai importantă, având în vedere că e vorba de distanțe de mii de ani lumină și corpuri infime raportate la acele distanțe.
Întâmplător, sunt un mare pasionat de astronomie, ceea ce mă face să cred că trolezi și jignești aiurea.

Ca idee, sa stii ca mi se pare de prost gust, ca dupa ce faci pe unii si pe altii idioti, sa te plangi ca ceea ce spui este tratat in aceeasi maniera iar ca idee, 5 posturi pe un blog acum 5 ani, nu te fac expert.

Cum detecteaza? Sunt 5 sau 6 metode bazate pe observatia sistemului respectiv: observarea directa a oscilatiei stelei daca planetele care o orbiteaza sunt suficient de masive, observarea aceleasi oscilatii dar in raport cu alte stele din apropiere, intensitatea variabila a luminii la trecerea unei planete prin fata stelei, microlensing (la trecerea planetei prin fata stelei si la fel, daca este destul de masiva sa disturbe lumina stelei respective), fotografiere directa, dupa eliminarea sursei luminoase si o metoda folosita pentru a gasi planete care ar putea orbita pulsari (dar care nu am auzit si nu am urmarit daca a dat rezultate)

Distantele .. de asemenea mai multe metode: prin paralaxa, calculand masa stelei si tinand cont de diminuarea luminii stelei precum si timpul in care se intampla, respectiv cu calcularea razei orbitei din a treia lege a lui Kepler, prin calcularea masei exoplanetei si determinarea ulterioara a marimii orbitei, etc

Erorile masuratorilor difera de la metoda la metoda si incep sa se manifeste de la pur si simplu pozitionarea planetei in afara directiei dintre steaua respectiva si pamant, de la surprinderea incompleta a trecerii (nu stii ca urmeaza si doar dupa ce ai detectat, incepi masurarea si presupui ceea ce a fost inainte de momentul observatiei si speri sa o prinzi si datile viitoare), un sistem de stele binare care orbiteaza intre ele, una mai mica, suficient cat sa-ti dea un fals pozitiv, etc

Erorile calculate, planificate pentru Gaia de exemplu sunt de ~10 microsecunde de arc, ceea ce presupune detectie relativ corecta pentru planete ceva mai mari ca pamantul dar pe alta parte, Harp, citeam ca a reusit pentru o planeta cu orbita mica (cam 60 de zile), sa faca peste 150 de observatii, in ultimii 7-8 ani, ceea ce a redus erorile foarte mult.

Oricum tehnologia evolueaza dar pentru discutie, asa cum ar trebui ea sa se mentina obiectiv si nu inventata, respectiv detectia cu prioritate a planetelor cu gravitatie rezonabila, in zona habitabila, este arhisuficient de corecta iar in momentul asta, acolo unde pozitionarea permite au reusit sa faca inclusiv spectrometrie pe lumina stelei care "traverseaza atmosfera" planetei si sa-si dea seama ce elemente sunt posibile.

#40
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Spectrometrul este cel mai bun instrument pe care-l avem pentru analiza atmosferelor planetelor foarte indepartate, dupa care incepe analiza: daca metanul si carbonul sunt detectate impreuna, fara mari urme de monoxid de carbon, avem un indiciu solid ca viata ar putea fi prezenta. In mod normal, atmosferele planetelor care nu gazduiesc viata ar trebui sa fie pline de monoxid de carbon, pe cata vreme cele care gazduiesc diverse forme de viata ar trebui sa prezinte un dezechilibru chimic: absenta monoxidului de carbon care este consumat rapid de catre microbi pe de o parte si prezenta dioxidului de carbon in cantitati mari.

Analizand lumina provenita de la aceste planete, vedem clar ce culori lipsesc din spectrul normal al luminii si putem deduce prezenta elementelor chimice care au determinat acest spectru prin procesul de absortie.

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
...viața așa cum ne place nouã!
cã mai sunt organisme care trãiesc sulfuros chiar pe terra (hmmm, impropriu zis pe, mai bine în ...)

#42
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Asta cu satisfacerea conditiilor vietii pe o planeta la mama dracului, e un sweetner la o chestie pur tehnica, nicio legatura cu viata.
Faptul ca X sau Y are dreptate in privinta asta, ar fi doar o simpla ghicire, prezicere fara temei, departe de un educated guess.
Cand ai putine informatii si non-contradictorii asupra unui obiect, e mai usor sa faci presupuneri.

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postursamajor, on 11 aprilie 2018 - 17:44, said:

Și asta, evident. Efectele se adună. Posted Image Măcar una din două să fi fost, dacă nu ambele.
Aaaa..atmosfera fara camp magnetic nu se poate. Deci daca nu amandoua atunci macar camp magnetic...

View Postursamajor, on 11 aprilie 2018 - 19:26, said:

Și tu crezi în moș Crăciun? Idioții ăia pot spune orice pe baza unor calcule matematice și... presupuneri. Tu ai idee cum determină ei DACĂ o stea are planete? De la chestia aia la a spune că o planetă se află la distanța prielnică susținerii vieții (așa cum o știm noi), că are apă etc. etc. e cale lungă. Ei PRESUPUN că e așa. Doar nu crezi că se uită cu telescoapele la 1400 de ani lumină și văd panglici de vegetație și oceane pe planete de-alea... Posted Image Îi poate contrazice cineva? nu, la fel cum nici ei n-au dovezi clare că ipotezele lor sunt OK.

Nu uita că trăim o epocă tulbure și în științe, când idioții se fac că (re)descoperă lucruri și îmbină ficțiunea cu știința. Deh, trebuie să se remarce și ei cumva, într-o lume așa "competitivă". Înainte răzbăteau doar cei cu probitate științifico-morală solidă. Acum orice imbecil poate trece drept "om de știință".

Omul mai are mult de stat pe Pământ și ar face bine să realizeze asta. Altfel, "selecția naturală" va acționa și omenirea va dispărea.
Mestere vezi ca anul asta sau in 2019 parca se lanseaza un telescop spatial ce poate observa inclusiv in vizibil planetele si chiar poate determina compozitia planetelor dupa spectrografie. Parca e james webb respectivul telescop....da el e
https://en.wikipedia...Space_Telescope

View Postursamajor, on 11 aprilie 2018 - 21:50, said:

Nu, netul e plin de specimene care atacă persoanele, nu ideile. Și mai sunt și pe funcții.

Știința e relativ clară? Hmm... Exact asta am zis și eu. A ajuns un kitsch. Ipoteze și presupuneri afirmate ca adevăruri. Pe care le împrăștie prostimea.

Dar luminează-ne și pe noi:
- cum detectează planetele în jurul stelelor, să vedem dacă știi, apoi,
- cum află distanțele la care orbitează,
- care e marja de eroare la metodele lor, asta e cea mai importantă, având în vedere că e vorba de distanțe de mii de ani lumină și corpuri infime raportate la acele distanțe.
Întâmplător, sunt un mare pasionat de astronomie, ceea ce mă face să cred că trolezi și jignești aiurea.
Stiind directia ....da ma bine nu iti spun...ce ar fi sa aflii singur cum se calculeaza locatia si componenta atmosferei unei planete?

#44
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostMr_Woppit, on 12 aprilie 2018 - 00:04, said:

...
M-am lămurit, ai înghițit gălușca nemestecată!
Stimabile, ei nu știu cu precizie ce se află în jurul Proximei Centauri (~4 ani lumină) și crezi că au habar de ceea ce e la 1400 AL? Să fim serioși, de-abia descoperă ce e în Sistemul nostru Solar...
Trendul ăsta cu exoplanetele mie îmi seamănă cu raportările comuniste la producțiile de cereale de pe vremea lui Ceaușescu.
Era suficient să confirme ceea ce s-a afirmat dintotdeauna și anume existența exoplanete (și chiar s-a făcut aceasta prin observarea diminuării infinitezimale a strălucirii stelelor). Dar de aici încolo "știința" devine kitschoasă, când se-apucă și îndrugă verzi și uscate, despre lumi similare Terrei... aiurea, sunt PURE ipoteze SUBIECTIVE, fără vreun suport real consistent.

#45
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Auzi ...tu stii cum functioneaza un banal radar?

#46
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cu cromozomi uscați, cumva?
Spune-ți ideea, lasă complexele de superioritate. Posted Image

View Postkarax, on 12 aprilie 2018 - 13:14, said:

anul asta sau in 2019 parca se lanseaza un telescop spatial ce poate observa inclusiv in vizibil planetele si chiar poate determina compozitia planetelor dupa spectrografie. Parca e james webb respectivul telescop....

Parcă ... mai mult în infraroșu. Parcă optica are o limită și în vizibil n-ai să vezi tu vreodată o exoplanetă de la 1400 AL. ;) Dacă te referi la planetele de pe-aici de prin curtea noastră, da.

Edited by ursamajor, 12 April 2018 - 13:26.


#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Tu stii legea scaderii intensitatii radiatiei electromagnetice in vid?

Ai auzit de notiunea de radiotelescop?

Inclusiv cu el poti face spectrografie...

#48
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postursamajor, on 12 aprilie 2018 - 13:15, said:

M-am lămurit, ai înghițit gălușca nemestecată!
Stimabile, ei nu știu cu precizie ce se află în jurul Proximei Centauri (~4 ani lumină) și crezi că au habar de ceea ce e la 1400 AL? Să fim serioși, de-abia descoperă ce e în Sistemul nostru Solar...
[...]
.. aiurea, sunt PURE ipoteze SUBIECTIVE, fără vreun suport real consistent.

Dupa cum spuneam, esti de fapt un habarnist cu acces la net si pretentii de astronom dar nu intelegi stiinta care sta la baza detectiei exoplanetelor, asa ca in capul tau sunt "PURE ipoteze SUBIECTIVE, fără vreun suport real"

Pune mana si citeste asta: http://www.mpia.de/h...ter/fischer.pdf  sau asta http://star-www.st-a...1/esp/esp02.pdf si mai discutam dupa ce si cum.

"Indeed, a year later, the HARPS team published the smallest velocity signal ever detected: a planet candidate that orbits alpha Centauri B (Dumusque et al., 2012) with a velocity amplitude K = 0.51 m s−1, planet mass M sin i = 1.13 M⊕, and an orbital period of 3.24 days. This detection required 469 Doppler measurements obtained over 7 years and fit for several time-variable stellar noise signals."

Ignora cifrele ca-s irelevante in discutia cu tine si intelege doar asa: 469 de observatii, facute in 7 ani, pe aceeasi stea/planeta (care este Centauri B, din Proxima Centauri, aia din care nu stim nimic), totul pentru a creste cat se poate de mult datele aflate despre o exoplaneta iar pentru tine asta inseamna "subiectiv si fara suport".

#49
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostMr_Woppit, on 12 aprilie 2018 - 14:13, said:

Ignora cifrele ca-s irelevante in discutia cu tine si intelege doar asa: 469 de observatii, facute in 7 ani, pe aceeasi stea/planeta (care este Centauri B, din Proxima Centauri, aia din care nu stim nimic), totul pentru a creste cat se poate de mult datele aflate despre o exoplaneta iar pentru tine asta inseamna "subiectiv si fara suport".
Asta nu înțelegi tu, că nu poți ignora cifrele, fiindcă e FIX/DOAR ce se stie despre Proxima Centauri. ;) Restul, sunt ipoteze (înflorite cu tot felul de detalii ce prind la public). Pe mine unul nu mă conving, dacă pe tine, da, atunci suntem pe poziții ireconciliabile și discuția e fără rost.

#50
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postursamajor, on 12 aprilie 2018 - 15:48, said:

Asta nu înțelegi tu, că nu poți ignora cifrele, fiindcă e FIX/DOAR ce se stie despre Proxima Centauri. Posted Image Restul, sunt ipoteze (înflorite cu tot felul de detalii ce prind la public). Pe mine unul nu mă conving, dacă pe tine, da, atunci suntem pe poziții ireconciliabile și discuția e fără rost.

Daca vezi ca nu poti discuta, de ce continui si mai ales, de unde tupeul sa-mi spui ca nu inteleg cand evident esti relativ paralel cu astea?

Am spus sa ignori cifrele, nu pentru ca-s irelevante ci pentru ca din moment ce nu intelegi ce fac oamenii aia acolo, ce rost are sa discutam de faptul ca se stie cu zecimala, care este masa planetei, viteza, perioada orbitala?

Iar dincolo de cifrele astea care iti ofera date despre planete, asa cum am spus, doar in mintea ta, a altora si probabil mass media exista  RESTUL  din "Restul, sunt ipoteze (înflorite cu tot felul de detalii ce prind la public)" pentru ca nu vezi pe nimeni din cei care s-au ocupat de treaba asta sa faca afirmatii hazardate despre exoplanete ci doar maruntisuri de tipul: este in zona habitabila, este de dimensiune similara cu pamantul iar in cateva cazuri cand au fost destul de mari, au putut sa se prinda de ceva componente ale atmosferei vreunei planete.

#51
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Sau mai bine zis  de ce toti astia care se plang de ceva nu isi fac aria/topicul/site-ul lor etc daca tot nu cred pe nimeni?

#52
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View Postloock, on 11 aprilie 2018 - 01:52, said:

cred ca a fi o destinatie buna pt. o gramada de oameni, cei cu Pamantul plat
totul e sa nu fie obligatoriu. nu s-a facut un sondaj, dar eu cred ca cei cu F.E nu vor sa incerce asa ceva

View PostQuantum, on 11 aprilie 2018 - 08:07, said:

Baietii au gasit o cale sa le evite, altfel cum crezi ca s-au dus si intors intregi de acolo?

View Postutopium, on 11 aprilie 2018 - 08:14, said:

Si cei care au ajuns pe luna cum au trecut si apoi s-au si intors
asta doar pentru cine crede. tot mai multa lume nu mai crede in asa ceva

View PostClovis, on 11 aprilie 2018 - 09:35, said:

Pe vremea aia nu se stia de Centura Van Allen, chiar Armstrong a specificat acest lucru. Deci a fost usor ocolita din moment ce nu era cunoscuta la momentul respectiv.
eu si acum sunt socat cum de unii nu reusesc sa inteleaga ce ai scris

#53
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
Cand aveti timp, si daca considerati ca aveti neuronii suficient de antrenati, va recomand lectura trilogiei Marte de K.S. Robinson. Veti avea o surpriza a unui punct de vedere radical diferit (si totodata realist) al marilor probleme pe care le vor avea primii (si urmatorii) colonisti pe Marte.
De asemenea , ptr curiosii care intreaba "de ce sa mergem pe Marte?!?!", vor gasi niste raspunsuri.

Marile provocari in a calatori si coloniza Marte NU SUNT cele de natura tehnica/tehnologica...marea problema o constitue resursa umana, si mai ales instabilitatea ei.

Desi la momentul scrierii acestor carti, ele au reprezentat niste romane Science Fiction pur sange, acum, la 20 de ani dupa, multe din tehnologiile descrise in romane sunt realitate (3D printing in ziua de azi e o joaca de copil...printre altele), multe din evenimentele "prezise" in carte s-au intamplat sau incept sa se intample....deci romanul in ansamblul lui trece mai degraba catre Science Fact.

Atentie: sunt 3 volume de vreo 800 pagini fiecare...nerecomandat celor obtuzi si cu urme de analfabetism functional.

#54
limonfire

limonfire

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 25.09.2019
Urmatoarea misiune importanta va fi la anu' cand NASA va trimite un nou rover pe Marte.  
Apoi, cred ca prin  2050, NASA va trimite roboti bipezi  cu inteligenta artificiala coordonata,  cu brate inteligente capabile sa manuiasca unelte si obiecte si sa sape dupa sedimente si roci.

Abia prin 2080-2100 vor trimite astronauti pe Marte cand tehnologia va mai evolua un pic.

E necesar sa avem rabdare.
Nu-mi doresc ca urmatoarele generatii  sa traiasca cu ....gandul ca .......intre Pamant si Marte exista o nava spatiala care pluteste in deriva cu astronauti morti la bord.
Sau mai rau, sa se uite pe cerul noptii,  catre  Marte,  ca la un mormant al astronautilor prabusiti  acolo sau morti din cauza unui incident nefericit si neanticipat precum  o furtuna cu nisip, impactul unui asteroid, inghet ori o stricaciune in sistemul de aprovizionare cu energie si oxigen.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate