Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Garaju' meu pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Daca tot se fac 9 ani (cifra rotunda Posted Image ) de cand m-am mutat in casa prezentata intr-un topic de la locuinte finalizate, iaca mi-a trecut prin cap sa ma apuc de un garajo-spatio-birou, in sine un spatiu modular care sa aiba garaj la parter si un spatiu la etaj (care sa poata fi transformat, in functie de nevoie, in birouri / locuinta / spatiu de depozitat / loc de joaca pentru adulti sau copii).
Si cum vreau sa il lucrez repede (si bine), am optat pentru o cladire pe structura metalica (profil de tip I) cu panouri sandwich de 100 mm (la care ma gandesc sa adaug, in timp, spuma de 100 mm pe interior).

Garajospatiul o sa fie construit in comuna Berceni - Ilfov.

Atasez niste schite primare si va astept la discutii.

Attached File  garaj 1.jpg   64.17K   226 downloadsAttached File  garaj 2.jpg   42.11K   220 downloads

#2
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Eu nu o sa inteleg niciodata (poate nu ma duce capul)   de ce sa faci garaj la parter al casei sau in cazul tau.. de birouri sau  loc joaca copii... Elimina noxele toxice in spatiu inchis si face galagie maxima deranjeaza dimineata si seara...  
Pentru cat spatiu ?  20 -30 mp   de teren economisit ,,,

Edited by Un-ZeU, 10 April 2018 - 22:32.


#3
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Garajul este pentru depozitare vehicule / bicicletele. Nu te gandi la un service.
Iar zona de garaj, in functie de necesitati, poate fi transformata in spatiu de locuinta.

Edited by mihai_prd, 10 April 2018 - 22:41.


#4
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
arata decent...nu prea avem ce comenta...poate doar carcotasii... Posted Image
Te-ai gandit la o solutie pentru placa peste parter? Va fi planseu mixt ? Sper ca ai / vei avea si un proiect de structura adecvat, nu-i asa?

Dpmdv daca discutam de structuri metalice, pentru stalpi se preteaza cel mai bine profilele HEA iar pentru grinzi IPE...

Edited by brawnie, 10 April 2018 - 23:13.


#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
La deschiderile tale probabil ca vei avea nevoie de HEA 160-180 pentru stalpi iar pentru grinzi un IPE 300 banuiesc ca ar merge...desigur ca structura trebuie calculata ..ti-am dat doar niste aproximari din experienta.

@mihai_prd ...vrei sa iti transformi topicul in lectii de gramatica? Lasa-i in pace si citeste si tu printre randuri.

#6
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008

View Postbrawnie, on 10 aprilie 2018 - 23:12, said:

arata decent...nu prea avem ce comenta...poate doar carcotasii... Posted Image
Te-ai gandit la o solutie pentru placa peste parter? Va fi planseu mixt ? Sper ca ai / vei avea si un proiect de structura adecvat, nu-i asa?

Dpmdv daca discutam de structuri metalice, pentru stalpi se preteaza cel mai bine profilele HEA iar pentru grinzi IPE...

Da, 100% o să am un proiect de structură. Aș fi tâmpit să lucrez după ureche, aici e vorba de o construcție în toată regula (cu autorizații etc.), nu de o boltă de vie.

Sincer, planșeul este partea care îmi dă cel mai mult de furcă. Aici sper să mă luminați dvs, știu că activați în domeniu.
Inițial, mă gândisem la dulapi de 50 mm (la o lungime de 2 m) pe care să-i prind pe caroiajul de cornier construit peste grinzile longitudinale (asta e doar ce m-am gandit eu, nu ce mi-a spus structuristul). Arhitectul mi-a zis sa-mi bag mintile in cap si sa pun ceva tabla speciala (nu am studiat costurile), ceva de 0,8 grosime pe care să vin cu șapa. O a 3-a variantă la care m-am gândit ar fi folosirea de plăci de tego de 22 mm (dar habar nu am cum e treaba cu rezistenta în cazul lor), iar pe deasupra lor să vin cu parchet laminat.

#7
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008

View Postrealduc, on 10 aprilie 2018 - 23:20, said:

bai dragule, tu ocupa-te de filologie !
garajele pe structura metalica sa le faca aia care-s cu astea ! ...tu nu esti !
If you know what I am talcking about !... Posted Image

Pisi, propozițiile încep cu majuscule.
Eu sunt beneficiarul garajospațiului, așa că am tot dreptul să postez, în ideea că oamenii care se pricep vin cu sfaturi sau corijări de bun augur.
Dacă nu îți place topicul, te invit cu mult drag să îl părăsești. Mă plictisești.

PS: nici cu străineza nu prea le ai...
PPS: te-am citat ca să nu mai editezi.

Dvs. și colegului demiurg vă urez "Noapte bună''!

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Arhitectul are dreptate...stie el ce stie. Structuristul ii va mentine punctul de vedere cu mentiunea ca peste "tabla speciala" se toarna o suprabetonare din beton armata cu plasa sudata, nu o sapa.
Uite aici un link catre un catalog al unui producator de astfel de cofraje pierdute.
Mai poti cauta pe google denumirea de panouri de tabla profilata pentru plansee mixte otel beton sau cofraje pierdute din tabla cutata.
Tabla  cutată  poate  fi  utilizată  cu  rol  doar de  cofraj  pierdut,  dar  si pentru crearea unui planseu mixt otel-beton daca se folosesc conectori.

Attached Files



#9
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Sunt diletant in ale construcțiilor, de asta am folosit termenul șapă. Fi-ul plasei sudate este de obicei de 6 sau 8 (astea-s mărimi standard pe piața de construcții Posted Image )?
Din ce am mai studiat, am văzut că și cei de la Isopan au tabla asta profilată.

#10
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Dacă e pentru depozitare etajul, poți folosi asa ceva pentru planșeu: http://www.checker-p...cker-plate.html


#11
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008

View PostUn-ZeU, on 10 aprilie 2018 - 23:37, said:

Cat de direct si dur esti lasa-l in pace ca se supara si ne spune ca e absolvent la cine stie ce alta mare facultate (facuta pe la Spiru platita 2ani intru-nul). dar  intreaba cum sa puna neste stalpi de metali ca isi faca superinventia aia garjos-spatio-birou   .

Care parte din sintagma ''noapte buna'' nu ati inteles-o?
Poate totuși aveți treabă și vă rețin.

#12
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

View Postmihai_prd, on 10 aprilie 2018 - 23:40, said:

Sunt diletant in ale construcțiilor, de asta am folosit termenul șapă. Fi-ul plasei sudate este de obicei de 6 sau 8 (astea-s mărimi standard pe piața de construcții Posted Image )?
Din ce am mai studiat, am văzut că și cei de la Isopan au tabla asta profilată.
Da, 6 sau 8 mm uzual.

#13
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
@candreifx, etajul nu va fi numai pentru depozitare. Nu are o destinație precisă acum, poate îl fac centru de meditații. Văd că deja am doi clienți p-aci, se califică din start CA Canalfabeți funcționali.

Ideea e ca etajul va fi realizat astfel încât să poată suporta destinația de locuință. La fel de bine, e posibil ca în 10 ani să nu calce nimeni p-acolo.
Eu am vrut să-mi fac un garaj pentru depozitarea unor...lucruri care nu produc noxe toxicePosted Image, nevastă-mea mi-a zis să-i fac și ei un etaj. Că nu se știe.

Edited by mihai_prd, 10 April 2018 - 23:48.


#14
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008

View Postbrawnie, on 10 aprilie 2018 - 23:32, said:

Arhitectul are dreptate...stie el ce stie. Structuristul ii va mentine punctul de vedere cu mentiunea ca peste "tabla speciala" se toarna o suprabetonare din beton armata cu plasa sudata, nu o sapa.
Uite aici un link catre un catalog al unui producator de astfel de cofraje pierdute.
Mai poti cauta pe google denumirea de panouri de tabla profilata pentru plansee mixte otel beton sau cofraje pierdute din tabla cutata.
Tabla  cutată  poate  fi  utilizată  cu  rol  doar de  cofraj  pierdut,  dar  si pentru crearea unui planseu mixt otel-beton daca se folosesc conectori.

Este greșită ideea de folosire a unor dulapi de 5? Ca tot românul, mă gândeam că ies mai ieftin. Plus că puteam să particip în zona de manoperă.

#15
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postcandreifx, on 10 aprilie 2018 - 23:40, said:

Dacă e pentru depozitare etajul, poți folosi asa ceva pentru planșeu: http://www.checker-p...cker-plate.html
Daca te uitai cu mai mare atentie in planurile din primul post vedeai ca e trecut birouri pe plan....dar...

View Postcandreifx, on 10 aprilie 2018 - 23:42, said:

Da, 6 sau 8 mm uzual.
pe doamna plasa de fi 4 mm ai uitat-o??
De obicei suprabetonari peste planseele mixte se fac cu 6 sau 8 cm de beton si plasa sudata de 100x100x6.

View Postmihai_prd, on 10 aprilie 2018 - 23:51, said:

Este greșită ideea de folosire a unor dulapi de 5? Ca tot românul, mă gândeam că ies mai ieftin. Plus că puteam să particip în zona de manoperă.
Nu ca ar fi gresita dar caroiajul suplimentar pe care sa prinzi acesti dulapi + costul dulapilor probabil ca te va aduce ca si costuri tot pe acolo... iar ca sa faci ceva prost doar ca e mai ieftin e aiurea... planseul din lemn va vibra si va scartai de o sa te injure doamna si o sa zica ca mai bine nu ii faceai... Ca idee cred ca vazusem la un moment dat un pret de 25 lei/mp la aceasta tabla pentru cofraj pierdut ceea ce mi se pare rezonabil ca si pret.

#16
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

View Postbrawnie, on 11 aprilie 2018 - 00:02, said:

Daca te uitai cu mai mare atentie in planurile din primul post vedeai ca e trecut birouri pe plan....dar...

pe doamna plasa de fi 4 mm ai uitat-o??
De obicei suprabetonari peste planseele mixte se fac cu 6 sau 8 cm de beton si plasa sudata de 100x100x6.

Nu ca ar fi gresita dar caroiajul suplimentar pe care sa prinzi acesti dulapi + costul dulapilor probabil ca te va aduce ca si costuri tot pe acolo... iar ca sa faci ceva prost doar ca e mai ieftin e aiurea... planseul din lemn va vibra si va scartai de o sa te injure doamna si o sa zica ca mai bine nu ii faceai... Ca idee cred ca vazusem la un moment dat un pret de 25 lei/mp la aceasta tabla pentru cofraj pierdut ceea ce mi se pare rezonabil ca si pret.

Domnule brawnie, uitati ce a zis domnul care a deschis topic-ul: "etajul nu va fi numai pentru depozitare. Nu are o destinatie precisă acum,". Chiar dacă scrie birou acolo, nu stie la ce îl va folosi.

Legat de plasă, am zis "uzual", nu "doar". Pe baza asta, avem tot felul de dimensiuni* dar la ce încărcări vor fi la acel garaj hibrid, sunt sigur ca mai mult de fi 6 la 100mm pe ambele directii nu va fi nevoie dpdv structural.
Si, apropo, la ceea ce ati trecut dvs. ca fiind plasa 100x100x6, 100 aia sunt mm si reprezinta distanta dintre bare si, oricât ati zice de fi de 4, tot 6 ati dat ca exemplu. Sunt bare de fi 6 pe ambele directii, asta iese din exemplul dat de dvs.

Legat de planseu, nu comentez ca nu cunosc planseele astea mixte. Oricum ar fi, tot ai nevoie de un minim de adâncime pentru beton ca să izolezi fonic măcar tinând cont ca jos va fi un garaj.
Numai bine!
*Exemple de plase. Nu pot urca o imagine, pun link: https://www.rms-sa.c...types/mesh-wire

Edited by candreifx, 11 April 2018 - 09:16.


#17
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@candreifx chiar vrei sa discutam acum de armaturi ? Ti-ai gasit omul...intri intr-un domeniu pe care nu stiu daca il stapanesti iar din explicatia ta despre ce inseamna plasa de 100x100x6 ("100 aia sunt mm si reprezinta distanta dintre bare") bag de seama ca nu prea ati citit aria asta de jurnale si nu stii cu cine vorbesti...sorry am uitat sa urc CV-ul pe forum.
Inca odata plasele uzuale care le gasim in comert sunt de 4, 6 si 8 mm. Astea sunt dimensiunile uzuale ale plaselor sudate folosite in constructii. La suprabetonari se foloseste de obicei plasa de 6.

PS: poate din motto-ul din semnatura iti dai seama de profesia mea.

#18
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Nu pot vedea motto-ul de pe Tapatalk.
Nu am citit pe aici dar dacă doriți, se poate discuta, nici o problemă din partea mea.
Cine știe, poate fac și eu parte din domeniu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate