Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tamponare

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018

 richi_e, on 10 aprilie 2018 - 21:18, said:

timpul le rezolva pe toate!
asa cum el a lungit-o aiurea, la fel faci si tu! Posted Image
Aici ai dreptate, problema la mine a fost ca sunt mai mult plecat si din moment ce sincer iti zic la mine a fost 20 de lei, iar la el probabil costa in jur de 200-300 de lei cat costa un element la tinichigiu, am si uitat ma asteptam sa ma sune sau sa-mi spuna sa-i dau ceva si totul e bine. Tin sa mentionez ca nu e lovitura puternica, depinde mult de unchiul din cate de uiti, e foarte foarte putin intrat in spate undeva in partea dreapta bara, dar nu pentru asta am scris. Ceea ce ma interesa e ce se poate intampla daca merge la politie, pentru ca eu nu-i dau 1200 de lei sau cat mai vrea pentru o bucatica de tabla care probabil o poti face sau schimba cu o suma micuta, e ceva model de Mercedes de prin 96-98. Ma interesa urmarile sau demersurile care urmeaza. Mersi!

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ce cui vorbesti? Ala pt remorca? Pai daca avea, nu vad cum ar fi putut avea el daune mai mari ca tine. In tarile cu apa calda, sunt interzise, trebuie rabatate, scoase, daca nu tractezi nimic.

#21
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018

 FreeThinker, on 10 aprilie 2018 - 21:25, said:

N-au trecut decat 30 de zile? Wow? Ce zice ala, ca poate sa se duca la politie dupa un an?

Spune-i ca daca vrea sa repare si alte strambaturi la masina, s-o faca pe banii lui.
Multumesc frumos pentru raspuns, daca ma inteleg cu el sa-i fac ceea ce am facut eu bine, daca nu sa mearga la politie. Oricum nu stiu ce rezolva a trecut deja mai bine de o luna si daca merge pot zice ca a incercat sa ma santajeze, iar pentru ca nu a mers santajul a venit la politie ( nu e minciuna, din moment ce incearca sa ma incarce cu tot ceea ce mai are el, si imi zice ca merge la politie daca nu, cam asta e).

 rumegus, on 10 aprilie 2018 - 21:26, said:

De ce cui vorbesti? Ala pt remorca? Pai daca avea, nu vad cum ar fi putut avea el daune mai mari ca tine. In tarile cu apa calda, sunt interzise, trebuie rabatate, scoase, daca nu tractezi nimic.
Da, are unul imens in spate, iar eu am intrat fix cu o grila in el si mi-am spart o putin, el imi spune ca am lovit aia si masina s-a ridicat pe cui si i-a mai lovit nu stiu ce. dar cui-ul era bagat la mine in masina nu avea cum sa se ridice, acum incearca sa-mi puna in spate cat mai multe......

#22
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Bai nene, cand te suna spune-i ca-i dai asigurarea si i se va prezenta un agent constatator sa-i vada troaca.
El nu poate sa se urce cu daunele cum vrea el.
Tu nu dai bani, dar esti dispus sa-i predai asigurarea si atat.

#23
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Mergi la asigurare si aia vor decide ce trebuie reparat/schimbat.
Poate sa zica el orice.
Nici  tu nici el nu puteti schimba constatarea asiguratorului.
Il felul asta rezolvi "amiabil" si cu vecinu'.

Esti constient ca asiguratorul vrea sa plateasca cat mai putin si nu va asculta balivernele vecinului tau.

#24
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018

 ddaannii, on 10 aprilie 2018 - 22:15, said:

Bai nene, cand te suna spune-i ca-i dai asigurarea si i se va prezenta un agent constatator sa-i vada troaca.
El nu poate sa se urce cu daunele cum vrea el.
Tu nu dai bani, dar esti dispus sa-i predai asigurarea si atat.
Am inteles, dar daca fac asta cu cat imi creste asigurarea si cat timp ( nu am mai avut intamplari in trafic).

 alexa32, on 10 aprilie 2018 - 22:16, said:

Mergi la asigurare si aia vor decide ce trebuie reparat/schimbat.
Poate sa zica el orice.
Nici  tu nici el nu puteti schimba constatarea asiguratorului.
Il felul asta rezolvi "amiabil" si cu vecinu'.

Esti constient ca asiguratorul vrea sa plateasca cat mai putin si nu va asculta balivernele vecinului tau.
Inteleg perfect ceea ce spui, dar ca o intrebare daca fac asta cu cat imi creste asigurarea si pentru cat timp?

#25
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Colegu, atata timp cat esti vinovat suporti consecintele.
Adica iti creste asigurarea, cat si cum o sa vezi, sau vrei cu politie sa predai si permisul?
Ai gresit asuma-ti, fii raspunzator si mai atent pe viitor.
Nu cauta sa o dai cotita ca iesi mai scump.

#26
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018

 ddaannii, on 10 aprilie 2018 - 22:38, said:

Colegu, atata timp cat esti vinovat suporti consecintele.
Adica iti creste asigurarea, cat si cum o sa vezi, sau vrei cu politie sa predai si permisul?
Ai gresit asuma-ti, fii raspunzator si mai atent pe viitor.
Nu cauta sa o dai cotita ca iesi mai scump.
Colegu, incerc sa vad cum ies mai ieftin cu asigurarea sau sa merg eu cu omul sa o repare, cat despre asumat daca ai citit mai sus ai vazut ca mi-am asumat, dar nu am cum sa-mi asum tot ceea ce vrea vecinu, daca e dupa el si lovitura de acum 5 ani din fata ar incerca sa mi-o puna in spate.
Si incercam sa aflu un pret sau cum se calculeaza dupa si cat timp platesti in plus, nici tie nu-ti convine de exemplu sa spargi un stop si sa te pun la plata pentru tot spatele ( la mine e doar o bara putin indoita). Incerc sa aflu cum e mai bine. Multumesc!
Cat despre permis si amenda, mai bine fara pentru ca nimeni nu castiga nimic asa.

Edited by roberto5, 10 April 2018 - 22:59.


#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Asta e invatatura de minte. De acum stii. Orice incident, oricat de mic este ai 2 variante. Ori amiabila pe loc, ori politia in 24  de ore. Cand mi-a agatat ala cu tirul masina a zis ca sa vedem, ca imi trimite el pe curier amiabila completat etc. M-a suna nevasta, merg acolo si pun piciorul in prag. Amiabila acum! Pai stai sa vezi ca eu nu pot, ca nu am contract de munca si nu aveam voie sa conduc masina. Uite care e treaba. Ai 2 variante. Ori amiabila acum, ori chem un echipaj de politie sa faca ei constatarea..A fost de acord cu amiabila. S-a rezolvat, asigurarile au platit fara nici o problema, desi am avut emotii fiind pe Euroins. Dar valoric a fost ok. Atat ca a durat aproape 2 luni pana au platit.

Fara doar si poate. Daca ai plecat de la locul tamponarii fara amiabila anunti in 24 de ore la politie. Celalalt e problema lui. Vorbim de tamponari lasate cu tabla indoita, bara sparta etc. Zgarieturile superficiale le mai trecem cu vederea chiar daca suntem noi cei pagubiti.

Acum ai 2 variante. Ori o lasi asa  si il ignori ori ii platesti reparatia. Sau faceti amiabila acum si treci "fara daune" la tine dar asta e cam fals in acte si iti asumi riscurile.

Edited by PoeOvidiu, 11 April 2018 - 06:35.


#28
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Individul ti-a facut poze la masina, dar tu lui ?
Daca nu are nicio dovada si nici un martor cu toate ca are numarul tau de telefon, nu poate sa dovedeasca ca tu i-ai lovit masina, oricum tu ti-ai reparat-o asa ca nici politia nu poate constata ca tu l-ai lovit.
Imi pare rau pentru individ dar cam si-a luat teapa.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 kiario, on 11 aprilie 2018 - 07:04, said:

Individul ti-a facut poze la masina, dar tu lui ?
Daca nu are nicio dovada si nici un martor cu toate ca are numarul tau de telefon, nu poate sa dovedeasca ca tu i-ai lovit masina, oricum tu ti-ai reparat-o asa ca nici politia nu poate constata ca tu l-ai lovit.
Imi pare rau pentru individ dar cam si-a luat teapa.

acu asta îmi venea și mie să scriu, iată și de ce:
-individul fiind un porc (calificativ reieșit din descrierea faptelor dpdv-ul tău), nu te poți purta cu el ca și cu un uman

deci dacă știi că nu te-nroșești la minciuna că „nu am fost io domne'!”, atunci lasă-l în plata domnului
să știi că dacă faci așa, EL va da înapoi și-ți va cere: „dă domne ăia 200 lei, și gata!”

#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca (si numai daca) va intelegeti, faceti amiabila ca si cand s-a intamplat ieri. In caz ca ii platesti ceva (nu e ilegal), scrii pe formular ca i-ai platit reparatia si ca nu are nici o pretentie de la asiguratorul tau. Il pui sa semneze si va luati la revedere. Eu asa am facut cand m-a busit o tanti care nu s-a uitat cand a dat cu spatele. Mi-a dat 500 lei pentru vopsirea bandoului fata, am semnat, ne-am strans mainile si "la revedere".
Altfel o sa cam stati pietoni amandoi vreo 30 zile pentru nedeclarare accident in termen de 24 de ore.

LE. Eu nu am asteptat 30 zile, am facut amiabila pe loc.

Edited by danvlas, 11 April 2018 - 10:13.


#31
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Nu-l vor bănui pe OP de fraudă dacă fac amiabilă acum? Adică se duce păgubitul la asiguratorul vinovatului, vine un constatator de la asigurator și ce vede: tabla îndoită a păgubitului și mașina vinovatului în stare excelentă (că înțeleg că și-a reparat singur pagubele). Ce motive ar avea să creadă că între ei a avut loc un accident, altul decât că dânșii sunt prieteni și unul din ei s-a oferit să-i repare celuilalt mașina pe banii asiguratorului?

#32
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018
Multumesc frumos pentru raspunsuri tuturor, cred ca cel mai bine e sa nu ma complic cu el din moment ce e nesimtit, maine am sa-i dau asigurarea si nu ma mai intereseaza sa se descurce cu ea, e varianta cea mai simpla, iar daca merge la politie ii fac plangere pentru santaj pentru ca din punctul meu de vedere, faptul ca a vrut sa primesca bani si a tras de timp, ma ajuta enorm in sustinerea argumentelor. Si probabil ii dau o lectie ca pe viitor sa nu mai incerce chestii de genul. E o lectie si pentru mine, daca mai sunt pus intr-o situatie similara sa o rezolv atunci sa nu mai astept.
Cat despre reparatie, la mine a fost doar o bucatica de plastic din masca, care m a costat 20 de lei, o am si pe cea veche in caz ca zice ceva o pot pune pe aceasta, nu are cum sa ma zica ca mi-am reparat masina pentru ca tot ceea ce a fost lovit a fost o bucata de plastic, as putea juca la cacealma ca eu nu am facut nimic, dar daca accepta ii dau asigurarea si nu mai ma complic.
Stie cineva sa-mi explice pe scurt cum sta treaba cu asigurarea, ce anume trebuie sa fac, ii fac copie dupa aceasta si mai ce are nevoie? Multumesc!

 0v1d1u, on 11 aprilie 2018 - 12:50, said:

Nu-l vor bănui pe OP de fraudă dacă fac amiabilă acum? Adică se duce păgubitul la asiguratorul vinovatului, vine un constatator de la asigurator și ce vede: tabla îndoită a păgubitului și mașina vinovatului în stare excelentă (că înțeleg că și-a reparat singur pagubele). Ce motive ar avea să creadă că între ei a avut loc un accident, altul decât că dânșii sunt prieteni și unul din ei s-a oferit să-i repare celuilalt mașina pe banii asiguratorului?
Daca nu gaseste nimic, nu e problema mea, cei de la asigurari au venit, au vazut si nu ii repara masina ( oricum omul vrea sa isi repare masina toata partea spate, chiar daca eu i-am facut o zgarietura doar). Daca se intampla asta chiar ma bucur, sa-i fie invatatura de minte sa nu mai incerce sa profite de cei mai putin cunoscatori ( am carnetul de putin timp) omul a crezut ca si-a gasit fraierul sa-i repare toata partea spate, nu prea a vut asigurarea la momentul respectiv, si nici eu nu am prea vrut pentru ca nu stiam consecintele, dar m-am informat si e vorba de cateva sute de lei in plus la urmatoarea asigurare ( 30% in primul an, si 10% din urmatorul, deci un total de 40% mai mult) si nu am treaba sa umblu cu el si sa ma mai cert ca e sarlatan........

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
Ai să rămâi fără carnet, cu amendă și cu un rca mare pt la anul...

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Uite cum vad eu problema.
Amandoi sunteti pasibili de retinere permis pentru ca nu v-ati prezentat la politie in termenul legal.
O accidentare veche de 30 de zile in ochii unui evaluator experimentat de la asigurari nu va trece.Daca bagati povesti s-ar putea sa...nu se stie.
Paguba ta este ~ 20 de lei.A lui,dupa cate spui,este mai mare,necesitand reparatii intr-un atelier specializat,cheltuielile estimate de tine fiind de ~300 de lei.Legal si teoretic NU isi poate repara masina fara autosizatie de reparare.
In consecinta,ii propui cei 300 de lei,in caz contrar nu-i mai dai nimic.Daca treaba se impute,o mierliti oricum amandoi,sau,daca aveti proptele la politie,atunci....

Pe viitor,alege calea legala.Te va scuti de multe neajunsuri si probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate