Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tamponare

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018
Buna ziua, am si eu o mica problema, acum aproximativ o luna ( 30 de zile) am fost implicat intr-un accident usor, mai pe scurt soferul din fata mea a intrat in intersectie si a pus frana brusc, iar l-am lovit in spate ( vinovat dupa parerea mea sunt eu pentru ca nu am pastrat distanta fata el ), problema apare dupa, atunci ne-am inteles din vorbe ca o sa rezolvam peste cateva zile (nu am incheiat nimic scris, nici la politie) , iar timpul a trecut, acum m-a sunat ca vrea sa o facem cat de repede, eu am fost destul de deschis pentru ca am convenit ca eu sunt vinovat ( nu am facut constatare amiabila, nu am mers la politie, cele 24 de ore au trecut de mult). acum cand am discutat acesta incearca sa-mi bage pe gat si alte lovituri din spate care spune ca eu le-am facut, acesta are cui in partea din spate, eu am intrat cu o grila in acesta, nu aveam cum sa lovesc partea de sus de la portbagaj, e fizic imposibil.
Intrebarile mele sunt:
1. Daca acesta merge la politie ce se intampla ( au trecut deja peste 30 de zile)?
2. Daca nu ma inteleg cu acesta in privinta reparatilor ce se va intampla?
3. Ce ma sfatuiti sa fac, eu pentru ca am fost vinovat am vrut sa-i repar ceea ce i-am lovit, dar daca acesta este nesimtit nu prea imi convine sa-i mai fac nimic.

#2
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Nu faci nimic . In viata trebuie sa fi smecher , trebuie sa profiti de orice ocazie .

#3
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018

 dorel_acdc, on 10 aprilie 2018 - 19:48, said:

Nu faci nimic . In viata trebuie sa fi smecher , trebuie sa profiti de orice ocazie .
Da, dar nu pot exista consecinte, de exemplu daca el merge la politie?

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
La politie oricum se va ajunge din moment ce nu va intelegeti amiabil. Asa poate inveti si tu sa faci amiabiala in timp util sau chiar sa declari accidentul chiar daca esti vinovat. Eventual fa poze daca nu ai dashcam ca sa ai dovezi.

Edited by diZy, 10 April 2018 - 19:53.


#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nu conteaza ce daune are ala, asigurarea ta le plateste pe toate iar tu intri in aceeasi clasa de malus indiferent de ce suma plateste asigurarea.

De ce te zbati ca un ou intr-o caldare? Da-i aluia ce vrea, sa isi faca omu' masina, ca si tu ai vrea sa iti faci tot spatele daca intra altul in tine nu doar sa-l peticesti, si vezi-ti de treaba. Nu aduci fix niciun ban de acasa.

Edited by izometric, 10 April 2018 - 19:56.


#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
nu va merge la politie, ptr ca isi ia amenda!
incearca sa te prosteasca, poate isi repara masina pe banii tai!
tu ti-ai reparat masina intre timp?

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
oricum va prezentati la asigurator la constatare (reconstituire), voi puteti sa scrieti ce vreti in amiabila inclusiv ca i-ai atins si plafonul dar te asigur ca aia nu inghit orice!

Edited by alexpet, 10 April 2018 - 20:01.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Predai permisul o luna. Asta e.
Te-a pacalit.

#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Faci o programare la firma ta de asigurare, si o sa va prezentati amandoi cu masinile, pentru amiabila si constatare daune

#10
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ati convenit sa va reparati fiecare masina daca nu a chemat niciunul dintre voi politia si nu ati facut nimic in scris.

#11
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018

 richi_e, on 10 aprilie 2018 - 19:58, said:

nu va merge la politie, ptr ca isi ia amenda!
incearca sa te prosteasca, poate isi repara masina pe banii tai!
tu ti-ai reparat masina intre timp?
Da, lovitura a fost foarte usoara, a trebuit sa schimb un grijal de jos 20 de lei si e ca noua.

 izometric, on 10 aprilie 2018 - 19:56, said:

Nu conteaza ce daune are ala, asigurarea ta le plateste pe toate iar tu intri in aceeasi clasa de malus indiferent de ce suma plateste asigurarea.

De ce te zbati ca un ou intr-o caldare? Da-i aluia ce vrea, sa isi faca omu' masina, ca si tu ai vrea sa iti faci tot spatele daca intra altul in tine nu doar sa-l peticesti, si vezi-ti de treaba. Nu aduci fix niciun ban de acasa.
Ai dreptate, problema e ca am discutat cu el astazi sa mergm zilele urmatoare sa vorbim cu un tinichigiu, lovitura e usoara si la el, dar e aiurea faptul ca ceea ce spune el ca l-am lovit e cam imposibil. Si eram deschis sa-i platesc eu, sa nu implicam politia sau asigurarile ( nu vreau sa ma incarce dupa cand o fac)

 dorin_2k, on 10 aprilie 2018 - 20:03, said:

Predai permisul o luna. Asta e.
Te-a pacalit.
Predam permisele si platim amenzile.
Nu stiu daca ii convine nici lui 30 de zile pieton si amenda 500-600-700 de lei.
Faza e ca a cam trecut deja multisor timp, iar daca merge amandoi suntem sanctionati.

 diZy, on 10 aprilie 2018 - 19:53, said:

La politie oricum se va ajunge din moment ce nu va intelegeti amiabil. Asa poate inveti si tu sa faci amiabiala in timp util sau chiar sa declari accidentul chiar daca esti vinovat. Eventual fa poze daca nu ai dashcam ca sa ai dovezi.
La mine a fost de schimbat o parte din bara masca fata ( 20 de lei) cu care am intrat la el in cui. Poze nu am ce sa fac, deja a trecut mai bine de o luna, si acum s-a trezit ca ii trebuie masina facuta+ si ceea ce mai avea el in spate.
Si cel mai probabil daca merge la politie amandoi 30 de zile + amenda.

 AMETHIST, on 10 aprilie 2018 - 20:16, said:

Ati convenit sa va reparati fiecare masina daca nu a chemat niciunul dintre voi politia si nu ati facut nimic in scris.
I-am spus atunci verbal ca ii repar lovitura, nimic scris, pentru ca imi este vecin, dar asta e nesimtire. Eu ma gandeam ca are un element care la tinichigiu e 300-350 de lei, dar el vrea sa-mi bage pe gat tot spatele.

 stoshiba, on 10 aprilie 2018 - 20:06, said:

Faci o programare la firma ta de asigurare, si o sa va prezentati amandoi cu masinile, pentru amiabila si constatare daune
Asta se face cand s-a produs accidentul nu dupa mai bine de o luna. Acum daca nu ne intelegem mergem ma politie probabil.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
Ce as face eu: i-as spune ca nu sunt de acord cu ce pretinde!
mai departe, el ar trebui sa mearga la politie, sa-si ia amenda, apoi sa te dea in judecata ca sa primeasca despagubiri de la asigurator..
daca era de buna credinta, rezolva in 2-3 zile de la incident...
sau nu-i mai raspunzi la telefon..probabil o sa renunte

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu îi mai răspunde la telefon daca e magar.

#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 silesax, on 10 aprilie 2018 - 20:45, said:

nu îi mai răspunde la telefon daca e magar.

Corect. Nu-i mai raspunde la telefon. Asteapta sa te convoce politia la sectie.

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si zice ca nu îl cunoaste.

#16
roberto5

roberto5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018

 richi_e, on 10 aprilie 2018 - 20:42, said:

Ce as face eu: i-as spune ca nu sunt de acord cu ce pretinde!
mai departe, el ar trebui sa mearga la politie, sa-si ia amenda, apoi sa te dea in judecata ca sa primeasca despagubiri de la asigurator..
daca era de buna credinta, rezolva in 2-3 zile de la incident...
sau nu-i mai raspunzi la telefon..probabil o sa renunte
Asa ma gandeam si eu, daca chiar era atat de serios ma cauta repede sa rezolvam problema, avand in vedere ca nu am facut nici macar o hartie. Probabil de mers la politie urmeaza sa mearga pentru ca e batran si nu stie faptul ca ramane fara permis si primeste amenda......

 silesax, on 10 aprilie 2018 - 20:45, said:

nu îi mai răspunde la telefon daca e magar.
Contact cu el voi avea pentru ca toata faza s-a intamplat in zona unde stau, deci e un vecin, chiar daca pana la aceasta intamplare l-am mai vazut de 2-3 ori prin trecere, sunt sanse ca de acum sa il vad mai des, deci sa fug de el nu prea merge.

#17
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
timpul le rezolva pe toate!
asa cum el a lungit-o aiurea, la fel faci si tu! ;)

#18
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 16.08.2010
N-au trecut decat 30 de zile? Wow? Ce zice ala, ca poate sa se duca la politie dupa un an?

Spune-i ca daca vrea sa repare si alte strambaturi la masina, s-o faca pe banii lui.

Edited by FreeThinker, 10 April 2018 - 21:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate