Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

matematica.pedia?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
sergiu_weg

sergiu_weg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.12.2017
Salutare,apelez la cunostiintele voastre in speranta ca ma veti putea ajuta.
De ceva timp tot caut un site de unde poti invata matematica de liceu.Stiu ca pare o prostie intrebarea mea(nu sunt pe dinafara la mate)dar totusi as vrea sa beneficiez de o sursa online pentru pregatire.
Va multumesc anticipat!

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
math.pdr

cu placere anticipata

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
http://math-pdr.com/

#4
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
https://www.youtube....URSqqIVI0CkwhhQ

#5
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 30.11.2017
matematica lafel ca si rudle ei o inveti cu creionul si hartia

Crezi că poti invata rezovari de probleme de pe telefon? Crezi că aia care au făcut siturile sau filmele din ele au invatat matematica de pe online?

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006
Creion si hartie. Teoria nu conteaza, nu?
Post hunting.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcipri2bau, on 10 aprilie 2018 - 19:15, said:

matematica lafel ca si rudle ei o inveti cu creionul si hartia

Crezi că poti invata rezovari de probleme de pe telefon? Crezi că aia care au făcut siturile sau filmele din ele au invatat matematica de pe online?

care sunt rudele matematicii?

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postjimi91, on 10 aprilie 2018 - 19:21, said:


care sunt rudele matematicii?

Analiza, geometrie, algebra, fizica, chimie.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAnn0nyym0us, on 10 aprilie 2018 - 19:24, said:

Analiza, geometrie, algebra, fizica, chimie.

analiza, geometrie, algebra ramuri ale matematicii...  

fizica, chimie alte materii care se folosesc de matematica

nu cred ca e corect sa le pui pe toate la un loc...Posted Image   dar cine stie....poate s-a schimbat matematica xd

PS. tipul e un trol mai special..d-aia am dat raspunsul ala;)

Edited by jimi91, 10 April 2018 - 19:36.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcipri2bau, on 10 aprilie 2018 - 19:15, said:

matematica lafel ca si rudle ei o inveti cu creionul si hartia

Crezi că poti invata rezovari de probleme de pe telefon? Crezi că aia care au făcut siturile sau filmele din ele au invatat matematica de pe online?

ai dreptate dar acel profesor de matematică EXPLICĂ modul de rezolvare al problemelor așa cum NU au chef de explicații unii ,,profesori ,, care n-ar mai trebui să se numească așa și personal nu i-aș mai lăsa să practice așa o meserie.profa de mate a copilului le zice la ore că ea oricum își ia salariul???

deci eu după 2 facultăți mă uit la dl.profesor,îmi aduc aminte și predau acasă din nou matematica

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostEMPP, on 10 aprilie 2018 - 20:13, said:

ai dreptate dar acel profesor de matematică EXPLICĂ modul de rezolvare al problemelor așa cum NU au chef de explicații unii ,,profesori ,, care n-ar mai trebui să se numească așa și personal nu i-aș mai lăsa să practice așa o meserie.profa de mate a copilului le zice la ore că ea oricum își ia salariul???

deci eu după 2 facultăți mă uit la dl.profesor,îmi aduc aminte și predau acasă din nou matematica

da, e aberant sa folosesti internetul in scop educativ:))..

#12
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Incearca sa fii tu propriul tau profesor. De exemplu, fa un exercitiu ca si cum ar trebui sa predau o lectie noua la clasa si pentru asta ar trebui sa cauti documentatie, sa intelegi. Cea mai buna metoda de a invata este sa inveti pe altul, dar pentru asta trebuie sa te documentezi. Exista vreo intrebare din matematica la care sa nu ai raspuns in era internetului ? Poate nu vei afla raspunsul in 2  ore, poate va dura 2 zile sau 2 saptamani, dar pana la urma tot vei afla raspunsul. Exista atat de multa informatie pe internet incat ma intreb cei ai dor sa afli si nu poti afla ?

Nu este nevoie de un singur site, este nevoie de intrebari pe care sa ti le pui tu si la care sa cauti raspunsuri. De exemplu, incearca sa intelegi legatura dintre problemele de fizica si problemele de matematica. Ar prinde bine sa citesti si despre istoria matematicii, cum au aparut conceptele respective, cum s-a ajuns la notiunile de functie, limita, problema infinitului, paradoxurile de care s-au lovit matematicienii cand au acceptat coneptul de infinit si cum a aparut analiza matematica.

Matematica nu poate fi inteleasa doar din definitii si formule, ai nevoie si de istoria matematicii, istoria stiintelor naturale, mecanica, electomagnetism, logica, toate se leaga intre ele ca un puzzle. Altfel, vei memeora ca o poezie definitii si formule fara sa intelegi conceptul. Aceasta abordare nu ajuta la mare lucru.

Edited by PlatonX, 10 April 2018 - 21:15.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPlatonX, on 10 aprilie 2018 - 21:05, said:

Incearca sa fii tu propriul tau profesor. De exemplu, fa un exercitiu ca si cum ar trebui sa predau o lectie noua la clasa si pentru asta ar trebui sa cauti documentatie, sa intelegi. Cea mai buna metoda de a invata este sa inveti pe altul, dar pentru asta trebuie sa te documentezi. Exista vreo intrebare din matematica la care sa nu ai raspuns in era internetului ? Poate nu vei afla raspunsul in 2  ore, poate va dura 2 zile sau 2 saptamani, dar pana la urma tot vei afla raspunsul. Exista atat de multa informatie pe internet incat ma intreb cei ai dor sa afli si nu poti afla ?

exact asta e problema...ce intrebari ii pui lui Gogu?..d-aia e recomandat sa faci meditatii...

#14
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postjimi91, on 10 aprilie 2018 - 21:08, said:

exact asta e problema...ce intrebari ii pui lui Gogu?..d-aia e recomandat sa faci meditatii...
Crezi ca profesorul de la meditatii stie sa explice mai bine decat internetul ? Ce poate sa iti spuna profesorul si internetul sa nu iti spuna ?

Si de ce este nevoie de meditatii ? De ce nu poate profesorul sa se faca inteles la ora din clasa ? De ce nu poate avea profesorul o metoda de predare la clasa astfel incat sa fie suficient de explicit si elevii sa nu aiba nevoie de meditatii ?

Edited by PlatonX, 10 April 2018 - 21:39.


#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPlatonX, on 10 aprilie 2018 - 21:39, said:

Crezi ca profesorul de la meditatii stie sa explice mai bine decat internetul ? Ce poate sa iti spuna profesorul si internetul sa nu iti spuna ?

Si de ce este nevoie de meditatii ? De ce nu poate profesorul sa se faca inteles la ora din clasa ? De ce nu poate avea profesorul o metoda de predare la clasa astfel incat sa fie suficient de explicit si elevii sa nu aiba nevoie de meditatii ?

da, profesorul de la meditatii stie ce sa-ti predea...tot ce iti ramane tie ca elev , e sa exersezi..pana la urma, asta inseamna matematica..exersare..ce sa exersezi daca nu stii? ce sa cauti pe google, daca nu stii ce intrebari sa pui?

Cat despre profesorul de la clasa..da , e vina lui.. nu ai ce sa-i faci

#16
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postjimi91, on 10 aprilie 2018 - 21:44, said:

Cat despre profesorul de la clasa..da , e vina lui.. nu ai ce sa-i faci
Eu credeam ca pefesorul de la clasa este si profesorul de la meditatii.

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Parca se daduse ceva lege inca de pe vremea lui Funeriu, si nu mai aveau voie sa faca meditatii cu copiii de la clasa.

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,047
  • Înscris: 30.11.2017

View PostSef-chenko, on 10 aprilie 2018 - 19:18, said:

Creion si hartie. Teoria nu conteaza, nu?
Post hunting.
păi cărţile de ce sunt??

View PostEMPP, on 10 aprilie 2018 - 20:13, said:

ai dreptate dar acel profesor de matematică EXPLICĂ modul de rezolvare al problemelor așa cum NU au chef de explicații unii ,,profesori ,, care n-ar mai trebui să se numească așa și personal nu i-aș mai lăsa să practice așa o meserie.profa de mate a copilului le zice la ore că ea oricum își ia salariul???

deci eu după 2 facultăți mă uit la dl.profesor,îmi aduc aminte și predau acasă din nou matematica
păi fă tu o şcoală privată şi explică acolo.
aşa-i învatamantul de masă, cum sunt si spitalele si policlinicile de stat. Medicii lucrează la privat iar la stat se odihnesc. Lafel si invaţamantul, cei de mate dau meditatii plătite iar la scoala se luptă cu dobitocii să-i tină în banci. Iar ăia din banci se duc doar pt alocatie si socializare

Vrei să-i dai afară din sistem? te confrunţi apoi cu lipsa de cadre că evident că nu mai merge nimeni să predea decât ăia incompetenti si slabi care vedem ce fac. Cine are facultatea de mate info câstigă de 10 ori mai mult decât profii de la scoli cu stres de 5 ori mai mic doar dând mediatii si fâcând software. De ce s-ar mai duce in scoli cu tzgani doar ca sa fie stigmagtizati si aratati cu degetul de toata lumea ca-s bugetari si bla bla??

Edited by cipri2bau, 11 April 2018 - 18:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate