Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

De când rapoartele au ajuns postări pe forum și de când se sancționează „flood”-ul de rapoarte?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Avînd în vedere că am primit o sancțiune pentru că aș fi făcut o așa-zisă „revărsare” de rapoarte, și avînd în vedere că moderatorul respectiv (în speță Argonaut din „poiană”) mi-a explicitat regulamentul forumului pretinzînd că rapoartele la postări ar fi chiar ele însele niște postări (lucru care este în mod evident neadevărat), Dar ce anume este ?! Este un mesaj transmis moderarii nu in mod standard ci in mod personal, exact ca pe forum. Cand abuzezi de asa ceva, fara sa astepti sau sa iei in considerare deciziile moderatorilor, devine flood., și avînd în vedere că în regulamentul forumului nu este prevăzută vreo sancțiune pentru o așa-zisă „revărsare” de rapoarte, aș vrea să știu de la responsabilii forumului de când, chipurile, rapoartele la postări ar fi ele însele postări și mai ales de când și pe ce baze regulamentare se sancționează așa zise „revărsări” de rapoarte?

Rog responsabilii forumului să se asigure că moderatorii nu mai dau sancțiuni inventate de ei (spre exemplu „flood-ul de rapoarte”), care nu sînt prevăzute în regulamentul forumului.

Edited by Iochanan, 10 April 2018 - 17:59.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Chiar tu spui: ,,flood ".

#3
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
În regulament este vorba despre „flood”-ul de postări pe forum, nu este niciunde pomenit vreun „flood” de rapoarte.

#4
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Floodul,  acolo unde mai am eu conturi pe alte forumuri se sanctioneaza . Miram-as ca aici sa nu fie similar, 99 % dintre forumurile romanesti au aceasta sanctiune si cam acelasi regulament .
Gandeste-te doar sa fii moderator si sa-ti trazneasca vo 10 useri o data cate 12 rapoarte pe aceeasi tema .Nu te faci cu virgula capul !?
Trebuie dat un raport si asteptat, poate nu e vazut in timp util .

#5
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Înțelegi că nu este prevăzut de regulament? Da sau nu?
Așa își poate confecționa fiecare moderator propriile cutume de sancționare (pe care le constați atunci când iei suspendarea, fără să știi dinainte că ar exista așa ceva) după cum consideră el.

Edited by Iochanan, 10 April 2018 - 18:09.


#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Nu se misca nimic, am dat mai hat in urma un raport la un coleg care jignea, ce sa vezi?
Colegul jignit a deschis topic pe abuzuri ca a fost sanctionat si cel ce a jignit doar avertizat...
Vine unul acus si zice nici o problema aici si inchide topicul.

#7
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Eu inteleg ca punctul 2 litera E ti-a scapat .
https://forum.softpe...ului-softpedia/

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View PostIochanan, on 10 aprilie 2018 - 18:03, said:

ĂŽn regulament este vorba despre „flood”-ul de postări pe forum, nu este niciunde pomenit vreun „flood” de rapoarte.

Chiar si asa, daca faci asta, este deranjant.
Iar din moment ce pe aici esti musafir...

#9
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Rapoartele sunt tot postari, logic sa existe flood si pe rapoarte . Daca vin pe banda rulanta trebuie toate citite si luate masuri, analizate, intre timp pe arie se scot iataganele cata vreme moderarea se zbate in citit floodul .

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Unii dau rapoarte ca să-i enerveze pe moderatori.
Din când în când reușesc.

#11
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Nu-ţi mai fă nervi.
Esti pe tarlaua altuia, deci las-o mai incet cu juridicitatea regulamentele. Oricum dreptul la exprimare nu este garantat pe siturile firmelor private

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostZweipfoten, on 10 aprilie 2018 - 18:04, said:

.........
Trebuie dat un raport si asteptat, poate nu e vazut in timp util .
Definieste " timp util " !

View PostZweipfoten, on 10 aprilie 2018 - 18:28, said:

Rapoartele sunt tot postari, logic sa existe flood si pe rapoarte . Daca vin pe banda rulanta trebuie toate citite si luate masuri, analizate, intre timp pe arie se scot iataganele cata vreme moderarea se zbate in citit floodul .
Nu cred ca " rapoartele " pot fi postari . Daca ar fi postari ar trebui sa se aplice toate regulile forumului , si nu este asa .
Ce se poate scrie intr-un raport , nu se poate posta pe forum . Raportul poate fi cel mult asimilat cu un PM , sa zicem " mai oficial " .

#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostIochanan, on 10 aprilie 2018 - 17:49, said:

mi-a explicitat regulamentul forumului pretinzĂŽnd că rapoartele la postări ar fi chiar ele ĂŽnsele niște postări (lucru care este ĂŽn mod evident neadevărat),


lucru care este in mod evident adevarat....in regulamentul Poienei

7.d - Avem noi grijă de el dacă raportul se dovedește ĂŽntemeiat.  Raportarile fac parte si ele din conținutul forumului, regulamentul se aplica și la ele.

Edited by vio69a, 10 April 2018 - 18:49.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca tot ceea ce se scrie pe forum, poate fi numit generic "postare",atat vreme cat e considerat "post".  Si trebuie tratat ca atare.

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu, daca as fi moderator, as sanctiona astfel de practici, indiferent de ce scrie in regulament.
Tre sa fii rezonabil, nu mi se pare rezonabil sa dai 10 rapoarte, nu mai vorbim despre motivele pentru care i-ai raportat pe aia.
Litera regulamentului e un ghid(asa vad eu lucrurile), pana la urma cel mai important e sa fii rezonabil, de bun simt (in sensul de common sense, ca la americani dar chiar si in sensul ortodox, romanesc)
Raportul are scopul de a atentona moderatorul ca discutia o ia razna sau ca e vreunul care jigneste, injura, l-a apucat dracii.
Cand dai 10 rapoarte, nu le mai dai cu scopul de a atentiona, ci vrei un gangbang de sanctiuni, sau incerci sa-i fortezi mana moderatorului sa judece cum vrei tu, in speranta ca nu citeste topicul.
Aceasta practica trebuie sanctionata din pct meu de vedere.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIochanan, on 10 aprilie 2018 - 18:03, said:

În regulament este vorba despre „flood”-ul de postări pe forum, nu este niciunde pomenit vreun „flood” de rapoarte.
Se subintelege, abuzul de rapoarte (in special false) nu e bun.

Edited by andreic, 10 April 2018 - 19:04.


#17
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Oricum threadul va fi sters, deci nu merita deranjul sa scrieti in el.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post86-APP, on 10 aprilie 2018 - 18:43, said:

Nu cred ca " rapoartele " pot fi postari . Daca ar fi postari ar trebui sa se aplice toate regulile forumului , si nu este asa .
Ce se poate scrie intr-un raport , nu se poate posta pe forum . Raportul poate fi cel mult asimilat cu un PM , sa zicem " mai oficial " .
Rezolvarea lor ia mai mult timp decât cititul mesajelor, trebuie văzut în context dacă raportările sunt întemeiate sau nu. Uneori apasă pe buton  cei care au provocat replicile raportate.

Când considerați că sunt mai multe mesaje neregulamentare, puteți raporta o dată și scrieți (de exemplu) că discuția o ia razna de la acel mesaj încolo, nu vă substituiți moderatorului.

Edited by althea, 10 April 2018 - 19:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate