Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Tenul gras

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017
Salut!

De ceva timp am probleme cu acneea, de la 13-14 ani mai precis, dar acum, la 18 ani, dupa lungi tratamente si diferiti dermatologi, incepe sa dispara. Am inceput, in schimb, sa fiu deranjat de tenul meu gras: dimineata, ma spal cu apa micelara si aplic crema hidratanta, iar dupa 2-3 ore tenul incepe sa devina foarte uleios.

Voiam sa va intreb daca aveti vreo idee in legatura cu modul in care as putea rezolva aceasta problema, mai ales ca vine vara si o sa stralucesc ca un bec in lumina soarelui. Dermatologul mi-a recomandat cateva creme hidratante diferite dar, pana acum, nici una nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor. Multumesc anticipat!

P.S: Scuze daca am gresit subcategoria forumului.

Edited by Dany_Darke, 10 April 2018 - 17:57.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Fa o cura cu supliment de seleniu si zinc, ajuta la reducerea secretiei de sebum. In loc de crema hidratanta foloseste una matifianta. Periodic fa-ti masca cu argila, gasesti pliculete la cosmetice, in supermarket.
Nu inteleg de ce te speli dimineata cu apa micelara, aceea este pentru demachiere.
Din textul tau nu am inteles foarte clar daca esti baiat sau fata. Parul tot asa ti se ingrasa rapid ?
Exista si servetele matifiante dintr-o hartie foarte fina, absorb sebumul, le poti folosi in timpul zilei. Le gasesti in magazinele DM, de exemplu.
Ce mananci si bei de obicei pe parcursul unei zile ?

Edited by corinadaniela, 10 April 2018 - 18:00.


#3
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu sunt dermatolog dar mi se pare curios sa hidratezi tenul gras. Mie mi s-a recomandat in adolescenta, pentru acnee, sapunul cu sulf.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Orice ten are nevoie de hidratare. Insa la tenul gras se recomanda crema matifianta, care pe de o parte asigura hidratarea pielii, dar inhiba un pic activitatea glandelor sebacee de pe fata.

#5
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

 corinadaniela, on 10 aprilie 2018 - 17:58, said:

Fa o cura cu supliment de seleniu si zinc, ajuta la reducerea secretiei de sebum. In loc de crema hidratanta foloseste una matifianta. Periodic fa-ti masca cu argila, gasesti pliculete la cosmetice, in supermarket.
Nu inteleg de ce te speli dimineata cu apa micelara, aceea este pentru demachiere.
Din textul tau nu am inteles foarte clar daca esti baiat sau fata. Parul tot asa ti se ingrasa rapid ?
Exista si servetele matifiante dintr-o hartie foarte fina, absorb sebumul, le poti folosi in timpul zilei. Le gasesti in magazinele DM, de exemplu.
Ce mananci si bei de obicei pe parcursul unei zile ?
Sunt baiat.

Folosesc apa micelara ca sa indepartez sebuumul secretat pe perioada noptii.

Parul mi se ingrasa in 3-4 zile daca nu ma ating de el.

Crema hidratanta nu cred ca poate fi inlocuita de cea matifianta. Am creme hidrantante pe care scrie ca lasa un aspect matifiant, dar totul se rezuma la scrisul de pe ambalaj.

#6
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
De ce nu folosesti doar sapun? Te speli dimineata pe fata cu sapun si gata. Eventual, daca simti nevoia, te mai speli o data pe la mijlocul zilei, spre seara.
Si eu am avut si am cosuri (am tot 18 ani) si ten, scalp gras, dar nu ma complic cu apa micelara si tot felul de prostii.

#7
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

 Minimalistul, on 10 aprilie 2018 - 18:13, said:

De ce nu folosesti doar sapun? Te speli dimineata pe fata cu sapun si gata. Eventual, daca simti nevoia, te mai speli o data pe la mijlocul zilei, spre seara.
Si eu am avut si am cosuri (am tot 18 ani) si ten, scalp gras, dar nu ma complic cu apa micelara si tot felul de prostii.
Pentru ca nu m-ar ajuta cu nimic.

Daca m-as spala si la mijlocul zilei pe fata, as indeparta toata cantitatea de ulei produse de piele. Aceasta simtind ca tenul este nehidratat, ar urma sa produca si mai mult ulei. Nu rezolv nimic.

#8
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Am citit si eu chestia asta, deci stiu, dar nu cred in ea.
Cu ce te ajuta cremele pe care le folosesti sau ai vrea sa le folosesti?

#9
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

 Minimalistul, on 10 aprilie 2018 - 18:19, said:

Am citit si eu chestia asta, deci stiu, dar nu cred in ea.
Cu ce te ajuta cremele pe care le folosesti sau ai vrea sa le folosesti?
Cica ar trebui sa-mi hidrateze tenul si sa-l faca sa nu mai secrete atata ulei in nestire. Asta-i rezumatul.

Usor de zis, greu de facut.

#10
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Pai vezi? Abureli, cumperi abureli. Sfatul meu e sa lasi cremele si "izvoarele" de apa micelara. Pana la urma te obisnuiesti cu ideea ca ai un ten gras si sigur nu o sa mori din cauza asta sau nu o sa te linseze cei din jur pentru asta. Posted Image Situatia asta se va schimba in viitor (cel mai probabil) la fel cum s-a schimbat si cu cosurile, totul in mod natural.

Edited by Minimalistul, 10 April 2018 - 18:28.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Iti garantez eu ca poti folosi linistit crema matifianta, evitand zona ochilor. Era una excelenta in gama Gerovital Happiness, dar nu se mai produce. Ieftina si buna. Am si eu tenul gras, deci stiu ce vorbesc.
Incearca o perioada sa te speli dimineata si seara, pe fata, cu apa calduta si un gel sau spuma cu efect matifiant si antibacterian.
In paralel ia acel supliment cu seleniu si zinc, minim o luna.
Nu ai raspuns la intrebarea legata de dieta ta zilnica.

#12
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

 corinadaniela, on 10 aprilie 2018 - 18:37, said:

Iti garantez eu ca poti folosi linistit crema matifianta, evitand zona ochilor. Era una excelenta in gama Gerovital Happiness, dar nu se mai produce. Ieftina si buna. Am si eu tenul gras, deci stiu ce vorbesc.
Incearca o perioada sa te speli dimineata si seara, pe fata, cu apa calduta si un gel sau spuma cu efect matifiant si antibacterian.
In paralel ia acel supliment cu seleniu si zinc, minim o luna.
Nu ai raspuns la intrebarea legata de dieta ta zilnica.
Dimineata de obicei imi fac 2 sendvisuri cu carne si cascaval. La scoala imi iau 2-3 covrigi, iar acasa seara conteaza ce este gatit in ziua respectiva. Nu beau suc zilnic, nu beau alcool zilnic, nu beau cafea zilnic, nu mananc dulce zilnic. Evit laptele.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Lipsesc fructele si legumele din dieta, sau ai uitat sa le mentionezi :-).

#14
KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 29.10.2017

 corinadaniela, on 10 aprilie 2018 - 18:42, said:

Lipsesc fructele si legumele din dieta, sau ai uitat sa le mentionezi :-).
Nu, nu mananc. Rar imi cumpar niste kiwi cand imi este pofta, si banane cand nu am timp sa mananc dimineata.

#15
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Eu am avut in prostie cosuri pe fata, se speria lumea de mine. M-am spalat des pe fata si tamponam usor cu prosopul propiu, curat. Si mi-am facut o perioada masti cu argila de la gerovital. A, si inca ceva, nu pune mana pe fata, nici daca te mananca ceva.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
MIBAZON a folosit careva?este o cremă de uz veterinar.face minuni în acnee

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai esti fata sau baiat, spune mai multe lucruri despre tine: sex, inaltime, greutate, conditie fizica, ce mananci, etc.

#18
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 KafkaDemizeu, on 10 aprilie 2018 - 18:39, said:

Dimineata de obicei imi fac 2 sendvisuri cu carne si cascaval. La scoala imi iau 2-3 covrigi, iar acasa seara conteaza ce este gatit in ziua respectiva. Nu beau suc zilnic, nu beau alcool zilnic, nu beau cafea zilnic, nu mananc dulce zilnic. Evit laptele.
Si acum vine intrebarea de aur: De fumat, fumezi? Posted Image

Edited by YourFan, 10 April 2018 - 21:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate