Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Licența de Windows va expira în curând

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Am un laptop HP cu W 10 luat sh și acum cică "Licența de Windows va expira în curând - "Trebuie să activați Windows în setări" !



Ce am de făcut ?


Pas cu pas, vă rog ! :)

#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Sa cumperi o licenta. Home de preferat.

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Daca pe factura scrie ca vine cu windows, te adresezi companiei care ti-a vandut laptopul.
Daca nu, cumperi o licenta RETAIL.

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Cumperi de pe ebay cu 5 dolari o licenta.

#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Posteasy90rider, on 10 aprilie 2018 - 17:35, said:

Daca pe factura scrie ca vine cu windows, te adresezi companiei care ti-a vandut laptopul.
Daca nu, cumperi o licenta RETAIL.
Laptop sh de la o consignaţie :(

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ce scrie la versiune ?
Ori dai click pe This PC - Properties, ori te duci in Settings - System - About. Pui un print screen doar cu ce scrie la Windows Specifications sau Windows Edition.

Laptopul are pe el o sigla de windows pe spate ? La versiunile pana la 7 era acel COA cu serial. De la 8 in sus e doar un patratel cu noua emblema de windows - daca o are atunci ai licenta pe el, daca nu, cumperi una.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostPloiesteanul2015, on 10 aprilie 2018 - 17:45, said:

Laptop sh de la o consignaţie Posted Image
...cel mai probabil ai avut un Windows Trial (pe 90 de zile), ori platesti o licenta (care e posibil sa coste mai mult decat ai dat pe latop, depinde cat ai dat pe el) ori pui vreo distributie Linux  sau poti pune sisteme de operare ANDROID (Phoenix OS sau Remix OS ) gratuit.

Edited by stlk, 10 April 2018 - 17:57.


#8
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostPloiesteanul2015, on 10 aprilie 2018 - 17:25, said:

Am un laptop HP cu W 10 luat sh şi acum cică "Licenţa de Windows va expira în curând - "Trebuie să activaţi Windows în setări" !



Ce am de făcut ?


Pas cu pas, vă rog ! Posted Image
wtf ? Activeaza windowsul.

View PostPloiesteanul2015, on 10 aprilie 2018 - 17:45, said:

Laptop sh de la o consignaţie Posted Image
De obicei laptopurile sh vin cu licenta windows 10 speciala pentru sh-uri.
Sticke-rul il gasesti pe spatele laptopului
https://www.ifixit.c...rbisher_Program

Edited by WinstonMontana, 10 April 2018 - 18:02.


#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostWinstonMontana, on 10 aprilie 2018 - 18:01, said:

...
De obicei laptopurile sh vin cu licenta windows 10 speciala pentru sh-uri.
...
...majoritatea magazinelor specializate in asa ceva ofera si licenta la SH si refurbished
insa crezi tu ca o "consignaţie" ofera asa ceva?

#10
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
mai există consigantii?

Android pe laptop cum este? a folosit careva?

Merg direct aplictaiile de telefon?

#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View PostBombalurina, on 10 aprilie 2018 - 17:42, said:

Cumperi de pe ebay cu 5 dolari o licenta.
Poate cheie de activare vrei sa zici.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Am avut si eu odata problema asta.
Dupa ce am sunat ca fraierul la Lenovo Romania, unde nu raspund, apoi de vreo 3-5 ori la Microsoft Romania, de m-au zapacit cu informatii contradictorii, in final am rezolvat-o sunand la Microsoft, un numar international (cred ca USA), am "vorbit" cu un robot care mi-a dat Key-ul, pe baza numarului de pe stickerul ala. Numarul l-am aflat tot de la Microsoft Romania, dar l-am cautat pe net si era pe undeva pe saitul Microsoft.
Am copiat un ISO cu Windows OEM, sau ceva de genul.
Oricum, destul de alambicata operatia, nu mai stiu sa ti-o reproduc, insa aia mi-au trimis un SMS cu key-ul, altul decat cel de pe stickerul ala.
In principiu, leptoapele care se vand la SH pe la noi, au acel COA, implicit au licenta OEM, insa nu mai e valida la transferul de proprietari sau cand schimbi HDD-ul. Asta-i ce-am retinut de la astia de la Microsoft de la noi. Desi, daca il schimbi prin clonare, se transfera si licenta. Microsoft ii face responsabili pe aia de ti-au vandut leptopul, cica asa-i pentru licentele OEM, nu mai sunt ale microsoftului, ci ale producatorului. Dar totusi Microsoft iti ofera suport, insa e mai alambicat... cumva. Cred ca vor sa se asigure ca n-ai citit Key-ul de la alt leptop si vrei sa instalezi 2 windoaze pe acelasi sticker.

#13
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Mulţumesc naţiune ;)

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcipri2bau, on 10 aprilie 2018 - 18:31, said:

mai există consigantii?
Android pe laptop cum este? a folosit careva?
Merg direct aplictaiile de telefon?
Daca ai Windows poti sa le incerci in Dual Boot (se pot instala direct din Windows) si daca iti place vreunul  (din cele doua) il instalezi pe curat!
Da, functioneaza aplicatiile instalate din Google Play etc. Phoenix OS sau Remix OS  e de fapt  acelasi Android optimizat si personalizat pentru PC/laptop
Cauta pe youtube sa vezi cum arata.

Edited by stlk, 10 April 2018 - 18:57.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmaccip, on 10 aprilie 2018 - 18:42, said:

In principiu, leptoapele care se vand la SH pe la noi, au acel COA, implicit au licenta OEM, insa nu mai e valida la transferul de proprietari sau cand schimbi HDD-ul. Asta-i ce-am retinut de la astia de la Microsoft de la noi.
Ori n-au stiut ei sa explice ori n-ai inteles tu bine.

Da. la un moment dat - Vista parca - au bagat o limitare din cauza ca la Microsoft unii se foloseau de serialul de pe sticker. Windows-ul OEM insa era preinstalat cu o cheie generica - specifica fiec arui producator / editii de windows.
Licenta OEM se transfera insa intotdeauna cu PC-ul respctiv in caz ca se vinde. Problema e ca daca schimbi HDD-ul si nu ai o copie la imagineqa de backup sau un DVD de instalare trebuie sa apelezi la producatorul acelui PC/laptop ptr o imagine de instalare. Si asta costa intre 15-40 USD.
In cazuri exceptionale Microsoft activeaza windows-ul instalat pe aceste laptopuri, daca nu mai exista medie de instalre si instalezi unul normal sau sunt probleme cu activarea. Trebuie insa sa stii si seria COA, nu doar serialul.

Legat de topic, vad ca initiatorul nu vrea sa ne lamureasca ce windows are instalat, asa ca cel mai probabil stie ca nu eok ce are.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nu conteaza ce am inteles eu, pana la urma conteaza ca acel Key nu-ti merge cu windowsul copiat de pe saitul Microsoft, deci.. undeva e o problema.
Licenta OEM cade in sarcina vanzatorului, ala poa sa-ti bage nasoale ca nu l-ai upgradat de la ei, in fine.. politica fiecaruia.

Si, daca n-ai ce face, suna la Microsoft Romania sa vezi cam cu ce fel de oameni ai de-aface. hahaha
Un operator iti spune una, altul alta, pe chatul ala al lor de pe pagina web altceva. Si tot asa.
Daca ai o problema mai .. singulara(eu prima data am vrut un downgrade catre windows2000, pe vremea XP-ului), sunt praf, nu-ti dau un raspuns convergent. Nici NU, nici DA, unul ma trimsese la XXX. SRL, sa-mi faca aia downgrade, altul ca nu se poate decat cumparand licenta retail(care nu se mai vindea), altul ca se poate dar tre sa fac dovada ca l-am cumparat.  In fine, am rezolvat si atunci problema, dar cu destui nervi. Incercau ei sa ma convinga ca XP e bun, eu le ziceam ca am un hardware scump care nu-mi merge, ei o dadeau ca sa-mi upgradez hardware-ul de 10k euro, eu ca nu se poate, ei ca sa revin la vechiul leptop, eu ca-l vreau pe asta nou. Ei ca n-or sa mai ofera suport pe 2000, eu ca nu conteaza, il vreau asa cum e... etc..
La vremea aia nu mai vindeau 2000, dar scriau pe sait explicit ca puteau face downgrade. In fine.. daca cineva n-are ce face si vrea sa se distreze cu ei, sa sune.

Edited by maccip, 10 April 2018 - 19:20.


#17
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postcipri2bau, on 10 aprilie 2018 - 18:31, said:

mai există consigantii?
La Ploieşti DA

#18
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Poststlk, on 10 aprilie 2018 - 17:53, said:

...cel mai probabil ai avut un Windows Trial (pe 90 de zile), ori platesti o licenta (care e posibil sa coste mai mult decat ai dat pe latop, depinde cat ai dat pe el) ori pui vreo distributie Linux  sau poti pune sisteme de operare ANDROID (Phoenix OS sau Remix OS ) gratuit.
Omu' vrea licenta de Windows tu ii dai "ori" Linux  ,"ori" Phoenix OS,Remix OS.Pot sa-i sugerez sa-si instaleze MIUI?

Edited by lik_lights, 10 April 2018 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate