Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Top 5 webhosting - clasament personal

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Rog pe cei avizati , sa posteze aici
pareri , optiuni , o incercare de  clasament pentru primele 3 - 5 solutii / firme de webhosting extern  , testate sau netestate ...

Daca se poate si cu argumente ... daca nu , e ok si fara  argumente .
Multumesc mult , in avans
celor care isi vor ''rapi '' cateva minute din timpul lor ,
pentru a impartasi din experienta lor .

Eu , personal
am la whois.com , de aproximativ un an si ceva .

Edited by noname44, 10 April 2018 - 15:03.


#2
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Orice e non romanesc.
Cele straine sunt cele mai pro... altul e nivelul cand nu esti un patronache care nu stie cum sa reduca costurile cat mai mult si face asta prin scaderea calitatii.
Mari diferente intre cele straine nu sunt, mai mult de costuri si anumite beneficii, unele mai utile altele ceva mai inutile, depinde de ce vrea sa faca fiecare.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Top: AWS/Azure (si poate altii asemenea) pentru treburi serioase ce nu vrei sa le gazduiesti in reteaua proprie.

Platesti pentru cat consumi si poti foarte usor sa ceri mai mult/mai putin (gen ai nevoie de o masina virtuala cu 4 cores si 32gb RAM pentru doar 4-5 ore).

#4
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Mie unul imi place DigitalOcean, cu $5/luna iei un VPS de buna calitate si foarte usor de configurat, nu am avut nicio problema cu ei.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 07.08.2008

View Postromangx, on 10 aprilie 2018 - 14:52, said:

Cele straine sunt cele mai pro... altul e nivelul cand nu esti un patronache care nu stie cum sa reduca costurile cat mai mult si face asta prin scaderea calitatii.
Pai daca iei de la firme romanesti de apartament atunci bineinteles ca ti-o poti lua usor. Sunt cativa mai mari si vechi care nu prea se incumeta sa faca prostii, de ex. Romarg, xServers, NewHost, MxHost, EasyHost. Am incercat cateva firme de afara, inclusiv din aia mari(GoDaddy, HostGator, etc.) si cand vezi ca pe ftp abia descarci cu 0.2MB/s nu stiu daca iti mai vine vreun chef. Pe afara cel mai bine e sa iti iei un vps si sa inveti sa il administrezi - DigitalOcean si Linode.

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
sunt bune si arvixe,bluehost....

#7
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Eu unul nu prea recomand GoDaddy sau BlueHost, am avut la amandoua si la amandoua am avut probleme si a trebuit sa contactez support-ul, ba pentru facturare, ba pentru certificate SSL, ba pentru versiuni invechite de PHP/MySQL. In afara de faptul ca sunt mediocre spre slabe serviciile oferite, ele sunt si scumpe, costa mai mult un shared hosting lunar decat costa un VPS.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,866
  • Înscris: 14.08.2007
Eu lucrez cu Hosterion (romani) de mai mult de 12 ani (pe vremuri le zicea Elvsoft) pentru diversi clienti de-ai mei si inca n-am auzit ca vreo unul sa fie nemultumit. Si de cate ori a trebuit sa contactez suportul pentru diverse chestiuni (instalari, configurari, upgrade-uri, etc), le-au rezolvat rapid. Am folosit si GoDaddy sau alte servicii straine si nu mi s-au parut cu nimic mai bune. Deci mi se pare un mit ca serviciile romanesti din domeniu n-ar fi bune ...

Edited by utopium, 11 April 2018 - 08:21.


#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Asta vad ca e un subiect interminabil asa ca o sa intretin o lista pe baza discutiilor actuale si viitoare. Poate o sa mai limpezeasca apele.

Lista

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
O alegere mai potrivita se face oricum cand discuti cu cartile (requirements) pe masa.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Singurul hosting shared romanesc pe care l-am incercat a fost hostvision.ro si a fost ok.

Totusi depinde si ce aplicatie vrei sa hostezi si cati vizitatori ai, pentru ca la multi vizitatori un host shared nu prea mai face fata indiferent de cat de premium/business/professional este!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate