Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident - masina parcata neregulamentar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ok .....m-ati convins ....   oricum niste chei / lichid de frana sunt mai ieftine ca un carlig

View Postarg, on 10 aprilie 2018 - 14:35, said:

awesome

https://forum.softpe...eregulamentara/

#38
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 14:16, said:

deci pui masina pe avarii o lasi in mijlocul bulevardului si cel mai rau lucru care se poate intampla e o amenda de parcare . Bine de stiut asta
Nu cred ca e nevoie sa "pui masina pe avarii" (curentu' e scump) ... daca ai treaba o lasi si te duci sa ti-o rezolvi Posted Image

PS - acu' e drept ... asta n-a lasat-o chiar in "mijlocul bulevardului" Posted Image

Edited by adrian_r5, 10 April 2018 - 14:43.


#39
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
https://www.avocatne...lpa-comuna.html

#40
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sau o stergi cat mai iute si iti cumperi un stop de la dezmembrari. pe viitor sa se invete minte sa parcheze regulamentar !!!

#41
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ooooo baeti ... dar e plin netul de culpe comune la parcare neregulamentara  .....iar mie cu carlig imi convine asta

https://www.reddit.c...ara_in_parcare/

http://www.volvo-clu...eregulamentara/

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
normal ca e plin, deoarece sunt multi soferi care desi sunt nevinovati de accident zic sa fie omenosi si fac amiabila (sa nu piarda saracul vinovat carnetul si sa plateasca amenda) dupa care sunt pusi la plata de firmele de asigurari (culpa comuna).

p.s. eu am o problema cu taximetristii.. care se baga aiurea si nu acorda cedeaza trecerea... sa vezi ce frumos opresc si transpira cand las masina sa se apropie amenintator de ei si sa le julesc usile (nu ma apropii mai mult de 1m dar e suficient, mai ales ca-i mai si claxonez)

Edited by arg, 10 April 2018 - 15:01.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 13:29, said:

Acuma eu stau si ma gandesc ca parca nu eu sunt vinovat . Ca daca  masina aia nu era parcata acolo neregulamentar atunci accidentul nu s-ar fi intamplat.


Daca imi raspunzi la intrebarea asta esti mare domn.

Zi-mi ce se intampla daca pe acel spatiu hasurat se afla un om si dadeai cu masina peste el.
Tu incerci sa gasesti scuza la neatentia ta. Problema nu este faptul ca era ala parcat neregulamentar, ci faptul ca nu ai fost atent ce se intampla in jurul tau in timp ce conduceai un autoturism. Data viitoare s-ar putea sa nu mai fie un fier in spatele tau ci o persoana.

Edited by MembruAnonim, 10 April 2018 - 15:14.


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sau s-ar putea sa fie un "fier" mai mare..
Spoiler

Edited by arg, 10 April 2018 - 15:08.


#45
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 13:29, said:

Acuma eu stau si ma gandesc ca parca nu eu sunt vinovat .

Doi ardeleni stau pe prispă și privesc în gol. După o vreme, unul îl întreabă pe celălalt:
- Ce faci, Ioane?
- Stau și cuget. Da' tu?
- Apăi, io numai stau.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarg, on 10 aprilie 2018 - 15:07, said:

sau s-ar putea sa fie un "fier" mai mare..
Spoiler

Exact. Bine spus arg.

Mai stiu eu pe unul care a intrat in troleu/autobuz. Mergea in paralel cu autobuzul, a facut stanga  si a intrat in el. Cica nu l-a vazut. Posted Image)

Edited by MembruAnonim, 10 April 2018 - 15:19.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si mai e ceva, nu e o rusine sa ceri asistenta la manevre in spatii stramte, sau sa cobori din masina si sa te uiti ce si cum ai de facut.
decat sa julesc masima mai bine cobor ma uit, ma scarpin in cap, ma gandesc ce am de facut si usor usor rezolv problema (sau chem politia sa-l mute pe ala de m-a blocat)

Edited by arg, 10 April 2018 - 15:19.


#48
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 14:48, said:

ooooo baeti ... dar e plin netul de culpe comune la parcare neregulamentara  .....iar mie cu carlig imi convine asta

https://www.reddit.c...ara_in_parcare/

http://www.volvo-clu...eregulamentara/
asiguratorul stie sa-si protejeze afacerea. Crezi ca da cu drag bani din buzunar?
Insa daca se ajunge la politie, vei afla cruntul adevar, si anume ca masina calca nu f..te.
Ia eventual legatura cu un instructor si contra cost, sunt convins ca te poate invata manevrele de parcare, lucrul cu pedalele, manevrarea volanului...stii tu chestii de baza pentru a detine carnet de sofer. Si inca ceva: cand dai cu spatele de acum inainte, incearca sa nu mai mergi cu 50 km/h. Cu spatele se da incet ca altfel spargi tot ce prinzi. Cum de altfel ai si facut.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
poate sa foloseasca niste jaloane, undeva intr-o parcare inchisa, sau fara jaloane intr-un colt de parcare gol.

#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 13:29, said:

Am reusit sa fac un accident in timpul unor manevre de parcare ...

Acuma eu stau si ma gandesc ca parca nu eu sunt vinovat .
Ei Doamne, cum ti se pare tie ca esti nevinovat ?? Daca nu iti parcai masina acolo , nu se intampla nimic . Faci amiabila , dai asigurarea si gata .

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt....

https://www.hotnews....e-din-culpa.htm


Ca sa nu mai zicem de propuneri legislative:

http://adevarul.ro/n...c1c7/index.html

Edited by bumpocbum, 10 April 2018 - 15:25.


#52
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View Postbumpocbum, on 10 aprilie 2018 - 15:24, said:

De fapt....

https://www.hotnews....e-din-culpa.htm


Ca sa nu mai zicem de propuneri legislative:

http://adevarul.ro/n...c1c7/index.html


"Instanta a stabilit si gradele de culpa in prezenta cauza, respectiv 15% in sarcina fiecaruia dintre inculpatii care si-au parcat neregulamentar masinile, culpe concurente cu cea a inculpatului care a produs efectiv accidentul."

Corect, e vina împărțită - 15% pentru fiecare din cei 2 parcați neregulamentar, iar restul, adică grosul, celui care era în mers.
În plus, acolo e vorba de un caz particular (dovada că a fost și mediatizat), cu proces finalizat după 6 ani, pentru ucidere din culpă.
Nu e un stop spart și 2 zgârieturi.

#53
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Iar pentru initiator oricum cheltuielile cu procesul ar fi oricum mai mari decat reparatia...

#54
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 13:29, said:

Am reusit sa fac un accident in timpul unor manevre de parcare . Pagubele nu sunt foarte mari  : capota indoita , bara fata  la el iar la mine un stop pe spate.

E vina mea ....nu am apreciat bine distanta ...am accelerat prea tare cand am dat in spate etc .

Doar ca masina avariata era stationata pe un spatiu hasurat care este rezervat pt. intrarea in bloc . Spatiul ala este pt. accesul persoanelor , carucioare handicapati , carucioare copii , ambulate , pompieri etc. Nu exista semn de oprirea sau stationarea interzisa dar spatiul este hasurat.

Acuma eu stau si ma gandesc ca parca nu eu sunt vinovat . Ca daca  masina aia nu era parcata acolo neregulamentar atunci accidentul nu s-ar fi intamplat.
Ca pe sistemul asta ai putea sa iti lasi masina in mijlocul autostrazii .... noaptea si vinovat e ala care ti-o loveste.

Are vreun rost sa merg la politie sau sa vorbesc cu un avocat?

Politie - vinovat
Amiabila - culpa comuna
Instanta - culpa comuna sau grade de vinovatie/culpa (ex: poate sa-ti dea tie 70% culpa si celui care a parcat neregulamentar 30 sau invers depinde de mai multi factori ). Sunt sanse extrem,extrem de mici sa fii scos nevinovat in instanta , trebuie sa ai niste probe `solide` sau argumente extrem de bine intemeiate...Dadeam cu spatele si nu am vazut o masina parcata neregulamentar = neatentie iar asta se plateste.

Edited by polizei, 10 April 2018 - 15:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate