Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Accident - masina parcata neregulamentar

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 13:42, said:

o sa fac intelegere amiabila ca nu e mare lucru si ni paguba imensa.

Dar m-ar interesa mai mult partea juridica a problemei . Care sunt legile ....care sunt principiile dupa care sunt facute aceste legi ?   ce diferenta ar fi fata de accidentarea unui pieton care traverseaza neregulamentar ?
Legea spune clar că tu ești vinovat de accident . Nicio discuție aici. Uneori, pentru a plăti mai puțin asiguratorii dau culpă comună, chiar și în ciuda articolelor de lege. De obicei cel nedreptățit se îndreaptă în instanță împotriva deciziei lor de culpă comună.



View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 13:44, said:

......iar daca sunt amandoi in miscare cel cu viteza mai mare? gen pieton vs automobil

Nu. Citește Codul Rutier pentru a ști cum se stabilesc vinovățiile în cazul unui accident. Sper că ai fost doar ironic

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSpeedDemon, on 10 aprilie 2018 - 13:48, said:

Daca sunt amadoi in miscare, culpa comuna sau vina aluia care nu a acordat prioritate in situatia respectiva.

Comentariul tau n-are nici o tangenta cu tema de fata.
Una din masini,cea lovita,era stationata.Vezi primul post.
Intr-o alta ordine de idei,si daca erau in miscare,tot initiatorul ar fi fost de vina,fiind singurul care nu ar fi dat prioritate,pentru ca circula cu spatele.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@ caiuscorneliu
de obicei daca esti vinovat mergi pe amiabila poate obti o culpa comuna si-ti platesti doar jumate din reparatii
iar daca esti nevinovat mergi la politie nu care cumva sa prinzi o culpa comuna si sa-ti platesti juma din reparatii

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 13:29, said:

Doar ca masina avariata era stationata pe un spatiu hasurat care este rezervat pt. intrarea in bloc . Spatiul ala este pt. accesul persoanelor , carucioare handicapati , carucioare copii , ambulate , pompieri etc. Nu exista semn de oprirea sau stationarea interzisa dar spatiul este hasurat.

Acuma eu stau si ma gandesc ca parca nu eu sunt vinovat .

gandeste-te mai bine cat de norocos ai fost ca pe spatiul ala era o masina si nu vreo persoana, un carucior cu copii sau handicapati sau alte chestii pe cre le puteai lovi.

#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 13:29, said:

Acuma eu stau si ma gandesc ca parca nu eu sunt vinovat . Ca daca  masina aia nu era parcata acolo neregulamentar atunci accidentul nu s-ar fi intamplat.

si daca eu trec cu cheia in mana pe langa o masina parcata neregulamentar (slava domnului, nu mi-ar ajunge cheile din lume pt masinile parcate asa in bucuresti), o zgarii accidental - inseamna ca e ok? adica e culpa comuna, ala isi repara masina pe cheltuiala lui si eu imi repar cheia pe banii mei?

#24
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postarg, on 10 aprilie 2018 - 13:50, said:

altfel e vinovat cel care se misca nu cel care este oprit/parcat.

deci pui masina pe avarii o lasi in mijlocul bulevardului si cel mai rau lucru care se poate intampla e o amenda de parcare . Bine de stiut asta


Nu e nevoie sa ne agitam prea tare ...putem discuta si civilizat. Cetatenii sunt obligati sa cunoasca legile .....dar asta nu inseamna ca atunci cand cer un sfat juridic sa sara unii cu :  "..... Sa i se retraga cetatenia ....nu meriti sa ai buletin ... etc "


chill

Edited by Dany_Darke, 10 April 2018 - 14:25.


#25
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postborn2lose, on 10 aprilie 2018 - 14:12, said:

si daca eu trec cu cheia in mana pe langa o masina parcata neregulamentar (slava domnului, nu mi-ar ajunge cheile din lume pt masinile parcate asa in bucuresti), o zgarii accidental - inseamna ca e ok? adica e culpa comuna, ala isi repara masina pe cheltuiala lui si eu imi repar cheia pe banii mei?
dar daca este vreo urgenta medicala si un om moare in blocul ala pt. ca accesul echipajului medical a fost incomodat atunci cine plateste?

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View Postborn2lose, on 10 aprilie 2018 - 14:12, said:

si daca eu trec cu cheia in mana pe langa o masina parcata neregulamentar (slava domnului, nu mi-ar ajunge cheile din lume pt masinile parcate asa in bucuresti), o zgarii accidental - inseamna ca e ok? adica e culpa comuna, ala isi repara masina pe cheltuiala lui si eu imi repar cheia pe banii mei?
E amuzant comentariul dar culpa comună nu înseamnă, cum greșit crezi și tu, că fiecare își repară bunul pe banii proprii. De obicei, la culpa comună, fiecare își acoperă jumătate din pagubă pe asigurarea celuilalt iar restul din buzunar și vice-versa. Am zis de obicei pentru că asiguratorul poate stabili și alte procentaje de vinovăție, nu doar 50-50.

#27
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 14:18, said:

dar daca este vreo urgenta medicala si un om moare in blocul ala pt. ca accesul echipajului medical a fost incomodat atunci cine plateste?

Si daca pisica impinge drobul de sare de pe soba si cade pe copil atunci ce ne facem?

Daca, daca, daca, daca, daca...

Ca raspuns direct la intrebarea ta, de multe ori omul moare din cauza ca echipajul ajunge prea tarziu, sau insuficient pregatit (si ca teorie, si ca echipament) din o gramada de alte motive, nu pentru ca nu poate parca masina in fata scarii.

Edited by dasvik, 10 April 2018 - 14:23.


#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegule inițiator poate am exagerat puțin că e după sărbători și suntem încă veseli.

Nu-i frumos că ai permisu cald și faci boroboațe la oameni și după aia o dai în legale.

Nu-i frumos nici să aprinzi avariile unde vrea pana ta că odată cu permisu nu ți se dă nici stradă. Și poate să coste undeva pe la 7 8 bulioane așa că încearcă.

Era de bun simț că tu i-ai lovit omului mașina să remediezi greșeala nu să o dai că ce parcare e aia.
Am dreptate ?

Edited by Dany_Darke, 10 April 2018 - 14:26.


#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ajunge cu mistourile. urmatoarele vor fi premiate fara exceptie

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008


View Postquantico2708, on 10 aprilie 2018 - 14:16, said:


deci pui masina pe avarii o lasi in mijlocul bulevardului si cel mai rau lucru care se poate intampla e o amenda de parcare . Bine de stiut asta
pacat

Dacă tot ai dat un exemplu extrem..legal te alegi cu o contravenție sau, mai rău, te poți alege cu dosar penal pentru blocarea intenționată și punerea în pericol a traficului.
În cazul tău, ești vinovat pentru producerea accidentului pentru că nu te-ai asigurat la efectuarea manevrei de mers cu spatele. Poliția l-ar fi putut sancționa pe celălalt pentru parcarea neregulamentară, e adevărat. Dar singurul vinovat de accident, legal, ești tu.



#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Coelgu, fa o amiabila. Daca mergi la politie sa raportezi accidentul, amandoi veti avea de plata amenda, plus carnete suspendate (depinde cum o scalda celalalt, dar tu sigur) si vei plati RCA marit (oricum o vei plati, dar vei avea bonus punctele amenda).

In cazul asta, amiabila e cea mai buna. Masina pe care ai accidentat-o poate ca transporta o persoana bolnava (poate o urca acasa sau o ducea la spital si avea nevoie 2-3 minute pentru transportul prin bloc).

#32
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View Postarg, on 10 aprilie 2018 - 13:50, said:

@ quantico2708
intr-o instanta de judecata poate ai ceva sanse sa dai vina pe cel parcat (~0.001%), altfel e vinovat cel care se misca nu cel care este oprit/parcat.
Nu prea. Deca se ajunge la politie, ala o sa plateasca o amenda pentru parcare neregulamentara si asta e... Iar pe initiator au sa-l faca vinovat. Orice instanta cand vede asta nu-si mai bate capul...

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu erai cu maşina în mişcare, cealaltă staţiona, automat tu eşti vinovat.
Faptul că el staţiona neregulamentar nu te disculpă. Se poate presupune că staţiona acolo de urgenţă. El nu era în trafic, tu însă da.
Cel mai bine este să faceţi amiabilă, pentru că numai aşa el poate să-şi repare maşina, evident pe RCA-ul tău.
Dacă nu, el se poate înfuria şi vei plăti cât nu face.

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcaiuscorneliu, on 10 aprilie 2018 - 14:28, said:

Dacă tot ai dat un exemplu extrem..legal te alegi cu o contravenție sau, mai rău, te poți alege cu dosar penal pentru blocarea intenționată și punerea în pericol a traficului.
În cazul tău, ești vinovat pentru producerea accidentului pentru că nu te-ai asigurat la efectuarea manevrei de mers cu spatele. Poliția l-ar fi putut sancționa pe celălalt pentru parcarea neregulamentară, e adevărat. Dar singurul vinovat de accident, legal, ești tu.
subscriu.
(exact asta am vrut sa scriu si eu)

#35
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostDany_Darke, on 10 aprilie 2018 - 14:26, said:

ajunge cu mistourile. urmatoarele vor fi premiate fara exceptie

Dany, stii, era un banc care se termina cu "pai care din noi a inceput?". Cam asa si aici, la asa intrebare - si nu neaparat intrebare, ci atitudine - asa raspunsuri.

Inteleg ca trebuie mentinuta o oarecare ordine pe forum, si discutiile sa nu devieze prea mult, dar daca omul o tine sus si tare ca har, ca mar...

Edited by dasvik, 10 April 2018 - 14:35.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostWotan, on 10 aprilie 2018 - 14:32, said:

Nu prea. Deca se ajunge la politie, ala o sa plateasca o amenda pentru parcare neregulamentara si asta e... Iar pe initiator au sa-l faca vinovat. Orice instanta cand vede asta nu-si mai bate capul...
parca la constanta au fost declarate in instanta cu culpa comuna 2 masini parcate neregulamentar, pentru ca daca nu erau acolo nu avea loc acel accident.
(dar este singurul caz de care stiu)
https://www.hotnews....e-din-culpa.htm

Edited by arg, 10 April 2018 - 14:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate