Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Statie emisie-receptie.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Buna ziua.

As avea nevoie de o pereche de statii emisie-receptie. Detine cineva un model de care este multumit? Statiile trebuie sa bata pana in 3km (chiar si in padure), iar la unul dintre ei este necesar sa pot pune o casca ieftine cu tot cu microfon. Utilizatorul care va folosi statie nr. 2 trebuie sa aiba mainile libere.

Pot gasi asa ceva, si daca se poate nu la un pret foarte piperat.
Am gasit modelul acesta pe altex: https://altex.ro/sta...anale-raza-5km/
Dar nu stiu daca are 2 mufe de 2.5mm sau doar unul care se poate folosi atat pentru casca cat si pentru microfon. Din specificatii nu reiese acest lucru.


Multumesc mult de sfaturi.

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
XIAOMI MIJIA UHF/VHF Dual Band Handheld Walkie Talkie Bluetooth 4.0 Walkie Talkie with FM Radio

de aici:

https://www.banggood...ml?rmmds=search

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Pentru XIAOMI trebuie sa ai autorizatie de radioamator, sau sa inchiriezi frecventa.
Cea din primul link se utilizeaza "free".

#4
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
hai, lasa ...

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,622
  • Înscris: 07.02.2003

 Lovele, on 09 aprilie 2018 - 20:19, said:

Buna ziua.

As avea nevoie de o pereche de statii emisie-receptie. Detine cineva un model de care este multumit? Statiile trebuie sa bata pana in 3km (chiar si in padure), iar la unul dintre ei este necesar sa pot pune o casca ieftine cu tot cu microfon. Utilizatorul care va folosi statie nr. 2 trebuie sa aiba mainile libere.

Pot gasi asa ceva, si daca se poate nu la un pret foarte piperat.
Am gasit modelul acesta pe altex: https://altex.ro/sta...anale-raza-5km/
Dar nu stiu daca are 2 mufe de 2.5mm sau doar unul care se poate folosi atat pentru casca cat si pentru microfon. Din specificatii nu reiese acest lucru.
Sunt slabe si ca antene. Daca vrei statii PMR decente gasesti la Decathlon, modelele Onechannel 510 alea cu carcasa galben fosforescent. Sunt mai destepte fata de cobra, stiu si coduri DCS (digital coded squelch) nu doar CTCSS cum au majoritatea si au antenele bine facute/acordate. Deasemenea au talpi de incarcare (docking) stil motorola si includ si casti cu microfon.
Totusi nu se pot garanta 3km in orice conditii, depinde de relief si cat de deasa e padurea.
Daca vrei maximum de performanta in banda libera PMR poti cauta portabile de PMR mai profesionale de 2-3W sau Baofenguri pe care le programezi strict conform benzii (latime banda si frecventa exacta sa nu te ia ancom-ul). Mai mult nu ai ce sa ceri in regim portabil.

Uite trusa mea de pmr-uri de la Decathlon, le folosesc copii la joaca in parc.
Attached File  one 510.jpg   925.57K   64 downloads

Edited by andreic, 09 April 2018 - 21:24.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,380
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai semnal GSM foloseste 2 telefoane.

#7
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
Multumesc am gasit pe decathlon modelul. Cred ca raman la cel recomandat pentru 50 de lei in plus. Par decente.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Midland G7 Pro ...cumperi doua bucati ( nu-s la set ) . Sau Baofeng
Am fost multumit si de Topcom dar nu la pretul actual. Eu le-am luat la oferta din Metro cu 300 si ceva de lei varianta Twintalker 9100
https://www.germanel...100-930309.html

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Prima data am avut 4 kinezarii bune, neasteptat de bune. Papau repede bateriile, dar bateau mult si se auzeau tare. Scria in kinezeste firma.
Dupa ce am pierdut una, m-am gandit sa iau ceva mai de firma, am luat Midland, ceva mai scump.
Au fost foarte proaste, nu bateau, se auzea foarte prost in ele, prima secunda nici nu se auzea deloc, trebuia sa apesi, sa astepti, apoi sa vorbesti.
Dupa care mi-am luat niste Topcom, am vazut la cineva. Topcomurile au fost bune, desi nu am luat varianta pe care o vazusem la ala.
Erau mici, puternice, se auzeau bine si bateau mult.
Nu prea le mai folosesc de cand cu semnalul GSM peste tot.

Edited by maccip, 09 April 2018 - 21:59.


#10
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
De o varianta mai ieftina ce ziceti? https://www.emag.ro/...1b910404bb4e06f
Unul din review scrie ca se comporta ca m la fel ca si g7 pro...
Daca bate pana in 500m intre cladiri is foarte multumit.

Si se pot lega la ele casti normale de calculator, din alea simple la 10-20 de lei?

Edited by Lovele, 10 April 2018 - 07:40.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mai bine cumperi un pachet care contine totul . Statie , incarcatoare ( priza de 220 si 12 Volti) , casti cu microfin . Este mai avantajos . Eu cu Topcomurile am vorbit in camp deschis si la 7-8 km fara interferenta . In zona muntoasa , nu am avut probleme de nici un fel in limita a 2-3 km .

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cumpara doua baofeng 888,le gasesti si la noi la pret de pmr,alea sigur bat 2-3 km
Si stai linistit ca nu umbla ancom-u sa te caute prin paduri ca te dai cu baofeng-u

#13
Lovele

Lovele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 02.02.2009
http://radiomall.ro/...0&product_id=65
Ziceti ca nu sunt foarte legale? Intreb pentru ca le voi folosi si in zona de oras (sunt topograf). Oare bateriile tin macar 4 ore?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate