Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Facebook si sugestiile de prieteni/pagini

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
zutac

zutac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2018
Salut
Am un cont de Facebook pe care intru  saptamanal  doar ca sa citesc niste bancuri, meme-uri amuzante , clipuri  sau sa mai postez un comentariu la caterinca pe pagina unui site de stiri,  canal TV sau pe un grup.  Nu am poze  deloc si nu folosesc decat foarte rar mesageria privata decat cu rude sau colegi pe care ii cunosc (si nici pe aia nu-i am pe lista fiindca stiu ca relatia de prietenie cu o persoana e ceva invizibil, nu material si nu trebuie demonstrat printr-o adaugare pe lista).
Nu am "prieteni" pe lista fiindca nu vreau sa am in lista mii de necunoscuti "prieteni"  si sa le vad postarile si pozele scarboase cu ce mananca, cu ce gagica  si-o trag sau in ce club  sau statiune de lux au mai fost, plus ca sunt foarte selectiv si prefer sa petrec in compania unor oameni de calitate non-mitomani  pe care ii cunosc si cu care conversez personal fata-n fata, oricat de putini ar fi.
Doar ca de la o vreme incoace, Facebook imi tot sugereaza necunoscuti pe care sa-i adaug in lista de "prieteni"  .
Dar  cand vreau  sa vorbesc cu un fost coleg de serviciu, facultate sau de liceu, ma avertizeaza  imediat si ma intreba daca  "X-ulescu imi este prieten cunoscut", dar in schimb, imi sugereaza mii de necunoscuti din alte tari.

Straniu!

Nu ca as avea ceva avand in vedere ca intru rar pe Facebook, dar ma enerveaza sa le vad mutrele altora si  parca te obliga sa le vezi pozele scarboase.

Iar de doua luni incoace primesc sugestii cu pitipoance  si fotomodele , dar si  urate cu spume.
Dar din alea care   au doar 1-2 poze si nume englezesti/japoneze  dubioase, parca inventate .

Recunosc ca nu am iubita, nu am avut, dar nici nu-mi doresc sa-mi fac una de pe Facebook  fiindca urasc relatiile la distanta si mai ales cu fete de un caracter de asa fel  cu care nu pot avea tangenta.  Nu sunt genul sa agat apoi.

Sa fie cumva totusi binecunoscutii trolli rusi care folosesc conturi false cu poze furate care vor sa ma santajeze  ?
Sau spioni CIA sau de la  Pentagon care vor doar sa-mi caute detalii despre viata mea?  
Ori moderatori  de pe Facebook  sub acoperire care vor sa ma depisteze pentru nu stiu ce comentarii deplasate de tip "hate" pe care le-am postat in trecut  ?

Cum as putea dezactiva sugestiile pana un alta?




Am uitat sa specific ca si din cauza lipsei pozelor am avut probleme in trecut cu platforma...de cate ori mi l-au dezactivat si de cate ori mi-au cerut confirmare telefonica, doar pentru ca nu am poze deloc.

Edited by zutac, 09 April 2018 - 18:59.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Feisbucul face ce vrea el, nu ce vrei tu.

#3
zutac

zutac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2018

 maccip, on 09 aprilie 2018 - 18:49, said:

Feisbucul face ce vrea el, nu ce vrei tu.
Adica, nu exista nicio optiune pentru dezactivarea sugestiilor   pe care mi le face?
Ti le baga asa pe gat?


Pai asta deja e abuz, e ca publicitatea agresiva!

Stiu multi insa care au reusit sa-si dezactiveze optiunea de a fi adaugati sau contactati de alti necunoscuti, asta din cate stiu se poate, doar ca nu m-am trezit niciodata adaugat de cineva nefiind cineva demn de cautat.

Dar ma enerveaza sugestiile abuzive.

Edited by zutac, 09 April 2018 - 18:52.


#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 zutac, on 09 aprilie 2018 - 18:32, said:

Cum as putea dezactiva sugestiile pana un alta?
Din pacate nu se poate.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am incercat si eu, in cele din urma am renuntat in a-l mai folosi.
Erau interesante optiunile de abonare la diverse feed-uri, practic iti sortai informatia dupa propriile preferinte.
Devenise scarry la un moment dat cand am vazut ca imi sugera sa adaug in lista persoane care ma apelau pe telefonul personal.

De ce zic straniu? Pentru ca acel numar nu e atasat pe nicaieri in facebook, nici pe telefon nu am avut vreodata adaugat contul de FB si cu toate astea imi sugera sa adaug la prieteni pe contul secundar (cel de troleala) persoane cu care nu cred ca m-am vazut mai mult de 2 ori.

Edited by gumball3000, 09 April 2018 - 18:55.


#6
zutac

zutac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2018
Macar daca acele gagici ar fi reale si mai putin "pitiponcizate". Posted Image
Femei cu care sa am ce conversa.


Dar daca ar fi reale,  macar ele stiu ca sunt folosite abuziv de Facebook ca sugestii de adaugat pe listele altor necunoscuti?

Edited by zutac, 09 April 2018 - 18:56.


#7
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Ce bine ca mi-am dezactivat contul de aproape 2 ani,si nu am mai intrat.

#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 zutac, on 09 aprilie 2018 - 18:51, said:

Pai asta deja e abuz, e ca publicitatea agresiva!
Nimeni nu ti-a pus pistolu' la tampla obligandu-te sa-ti cont pe facebook, ai facut-o de bunavoie...
Cand ti-ai creat cont ai acceptat anumiti termeni si conditii cu bune si rele Posted Image

Edited by YourFan, 09 April 2018 - 18:59.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Sugestiile sunt facute in functie de cautarile tale. Ai cautat o singura data pitipoance: deja ai un profil facut.

#10
zutac

zutac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2018

 dorin_2k, on 09 aprilie 2018 - 18:56, said:

Sugestiile sunt facute in functie de cautarile tale. Ai cautat o singura data pitipoance: deja ai un profil facut.
Ah, deci daca e sa caut mereu biserici si manastiri, imi va sugera calugarite?
LOL
Posted Image



Si totusi, tot nu mi se pare ok sa prezinti conturile unor persoane ca pe marfa chiar si in mediul virtual.

Edited by zutac, 09 April 2018 - 19:00.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Apropo, cati dintre voi stiti ca Facebook uploadeaza pe servere chiar si filmuletele video pe care ati hotarat ca nu vrei sa le faceti publice?

Daca te pui sa faci un filmulet in aplicatie, termini de inregistrat, iar apoi te hotarasti ca nu vrei sa-l publici, tot il incarca pe servere, il vei gasi gasi cand iti descarci complet profilul de pe site.
Cica era o functie gandita sa ajute la viteza de incarcare, doar ca si dupa ce te hotarasti ca nu vrei sa-l publici, ei nu-l sterg de pe servere.

Edited by gumball3000, 09 April 2018 - 19:00.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Nu. Iti va fi sugerat un sicriu elegant.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 zutac, on 09 aprilie 2018 - 18:51, said:

Adica, nu exista nicio optiune pentru dezactivarea sugestiilor   pe care mi le face?
Ti le baga asa pe gat?
Nu stiu vere si nici nu ma intereseaza. Eu mi-am exprimat o opinie, atat.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001

 gumball3000, on 09 aprilie 2018 - 18:57, said:

Apropo, cati dintre voi stiti ca Facebook uploadeaza pe servere chiar si filmuletele video pe care ati hotarat ca nu vrei sa le faceti publice?
Bineinteles ca-s pe servere. Ca doar nu stau filmele doar pe sarma.

#15
zutac

zutac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2018

 dorin_2k, on 09 aprilie 2018 - 18:57, said:

Nu. Iti va fi sugerat un sicriu elegant.


Odata am primit sugestia la nu stiu ce pagina de atelier de tamplarie sa-i dau like, cu toate ca n-am cautat in viata mea lemne si scanduri pe Facebook.

Cum vine asta?

Edited by zutac, 09 April 2018 - 19:00.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 dorin_2k, on 09 aprilie 2018 - 18:58, said:

Bineinteles ca-s pe servere. Ca doar nu stau filmele doar pe sarma.
Am completat, ca sa se inteleaga mai bine unde e anomalia, te hotaraseti sa nu-i mai dai upload si publicare, insa clipul tot se uploadeaza, ramane ratacit pe undeva prin contul tau, caut articolul in care am citit, ca explica mai clar.

Inca una (fara vreo legatura cu exemplul de l-am dat mai sus)
Facebook can track who you know using the DUST on your camera: Creepy patent reveals how the site can connect people by studying smudges in photos to see if they were taken by the same lens

Edited by gumball3000, 09 April 2018 - 19:04.


#17
zutac

zutac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2018
Nah poftim, am intrat din nou pe Facebuci si vad ca in ultimele zile mi s-a dat sugestia sa-i dau add unei gagici......de TREI ORI CONSECUTIV!

O fi indragostita de mine si imi vizualizeaza contul , dar nu stie sa dea add  ?  



Din ce observ totusi, arata a cont fals cu poze furate si cam 0 comentarii pe perete.

Edited by zutac, 09 April 2018 - 19:06.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aproape 10% din toate conturile sunt fie fake, fie duplicate: https://www.telegrap...icate-accounts/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate