Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Racire procesor laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.

Am un laptop obosit Toshiba satellite L20-183 cu procesor celeron 1.6 Ghz care ajunge la 70 grade dupa cateva minute.

Am schimbat pasta si acelasi rezultat. Probabil se intampla sa creasca asa mult temperatura la procesor si pt ca ventilatorul nu sta deasupra procesorului.  Ventilatorul raceste practic o conducta din cupru care ajunge la procesor si chipsetul video.

Exista vreo aplicatie care sa faca ventilatorul sa se invarta permanent?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Degeaba ai schimbat pasta, daca nu ai curatat si "mocheta" depusa pe radiator, ventilator.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Uite aici aplicatie pentru ce doresti tu.

http://www.softpedia...anControl.shtml

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmariusixy, on 09 aprilie 2018 - 17:27, said:

  Ventilatorul raceste practic o conducta din cupru care ajunge la procesor si chipsetul video.
ai posibilitate si disponibilitatea sa faci/pui o poza cu "teava" ?!?!
din ce ai povestit, am o banuiala ca un obiect care poate fi intitulat radiator, ori nu mai este, ori nu face bine contact cu "teava". teoretic este imposibil ceeace presupun eu, dar minunile uneori se mai intimpla.

#5
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 28.09.2008

View PostSerafim606, on 09 aprilie 2018 - 17:33, said:

Uite aici aplicatie pentru ce doresti tu.

http://www.softpedia...anControl.shtml
Aplicatia asta ofera suport pt anumite modele si din pacate al meu nu e in lista.

View Postr_murphy, on 09 aprilie 2018 - 17:55, said:

ai posibilitate si disponibilitatea sa faci/pui o poza cu "teava" ?!?!
din ce ai povestit, am o banuiala ca un obiect care poate fi intitulat radiator, ori nu mai este, ori nu face bine contact cu "teava". teoretic este imposibil ceeace presupun eu, dar minunile uneori se mai intimpla.

Nu ai dezasamblat niciodata un laptop?

Edited by mariusixy, 09 April 2018 - 17:56.


#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Exista sute de solutii pentru racire folosite de producator. Gasesti poze cu heat pipe pentru toshiba asta.
Ce pasta ai folosit? Unele sunt slabe.
Ce windows are,antivirus,programe etc?
Celeroanele sunt intel ciuntate de ceva ... aici te supara speed step . Celeronul nu are,nu isi poate scade frecventa de lucru pentru a se pastra rece cand nu face nimic.

O solutie ieftina ar fi un procesor intel compatibil gasesti la bani marunti.

Edit
Procesor seria pentium M740 750

Edited by botelucian, 09 April 2018 - 18:09.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmariusixy, on 09 aprilie 2018 - 17:27, said:

Salut.

Am un laptop obosit Toshiba satellite L20-183 cu procesor celeron 1.6 Ghz care ajunge la 70 grade dupa cateva minute.

Am schimbat pasta si acelasi rezultat. Probabil se intampla sa creasca asa mult temperatura la procesor si pt ca ventilatorul nu sta deasupra procesorului.  Ventilatorul raceste practic o conducta din cupru care ajunge la procesor si chipsetul video.

Exista vreo aplicatie care sa faca ventilatorul sa se invarta permanent?
7

   Care e de fapt dilema ? E normal ca procesorul unui laptop sa ajunga la 70 de grade.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmariusixy, on 09 aprilie 2018 - 17:57, said:

Nu ai dezasamblat niciodata un laptop?
tocmai pentru ca am .. te intreb.

#9
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Daca tot vrei sa il folosesti cauta intel pentium m 740 pin mod.
Eu am facut acum 15 ani si e overclok la 2.1
Eu aveam un dell si radiatorul era exact peste procesor,cu usita de acces pentru curatare etc. Merge si azi la mama.

Daca nu isi da restart de suparare lasa-l on pace.

Edited by botelucian, 09 April 2018 - 18:20.


#10
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postr_murphy, on 09 aprilie 2018 - 17:55, said:

ai posibilitate si disponibilitatea sa faci/pui o poza cu "teava" ?!?!
din ce ai povestit, am o banuiala ca un obiect care poate fi intitulat radiator, ori nu mai este, ori nu face bine contact cu "teava". teoretic este imposibil ceeace presupun eu, dar minunile uneori se mai intimpla.
Nu-i chiar teava simpla, ii heat pipe Posted Image si are conductivitate termica echivalenta enorma, chiar comparat cu metale ca cuprul.


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Laptop_Heat_Pipe.JPG/1200px-Laptop_Heat_Pipe.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabyxm, 09 April 2018 - 18:48.


#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
poza este sublima dar total irelevanta pentru depistarea problemei ;) exact ce ma interesa nu apare in imagine si anume "partea rece" a hitpaipului, adica acea portiune, citez din postarea anterioara "un obiect care poate fi intitulat radiator, ori nu mai este, ori nu face bine contact cu "teava".
adica acea parte a heatpipeului lipita de o multime de lamele prin care curge aerul pompat de cooler, sau ca si cum ai roti poza pe care ai facut-o cu 90 de grade in sensul acelor de ceasornic, sau spre dreapta, daca ai digital.

din ce vad acolo, aerul pompat de ventilaizar, trece pe sub tevi, si nu vad nici urma de radiator.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca stiu modelul, foarte vechi, am avut doua la vechiul serviciu, nu a fost un model reusit si probabil ca nu ai ce sa-i faci, procesorul functioneaza ok si la temperaturile astea.

Edited by spooky51, 10 April 2018 - 07:47.


#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postr_murphy, on 09 aprilie 2018 - 19:58, said:

poza este sublima dar total irelevanta pentru depistarea problemei Posted Image exact ce ma interesa nu apare in imagine si anume "partea rece" a hitpaipului, adica acea portiune, citez din postarea anterioara "un obiect care poate fi intitulat radiator, ori nu mai este, ori nu face bine contact cu "teava".
adica acea parte a heatpipeului lipita de o multime de lamele prin care curge aerul pompat de cooler, sau ca si cum ai roti poza pe care ai facut-o cu 90 de grade in sensul acelor de ceasornic, sau spre dreapta, daca ai digital.

din ce vad acolo, aerul pompat de ventilaizar, trece pe sub tevi, si nu vad nici urma de radiator.

Bun. Ne-am inteles ca mutu o orbu. Posted Image Io am dedus ca nu stii de heat pipe si tu mi-ai raspuns ca si cand io as fi initiatorul topicului.

@initiator: ai ceva utilitar instalat (Speedfan, CPUID HWMonitor, etc) cu care sa vezi la cat % merge ventilatorul? Daca procesorul ii in idle (sub 5%), ventilatorul ii la 100% si temperatura ii mare, poate fi o probelma (contact prost intre procesor si sistemul de racire, canale de circulatie a aerului obturate sau chiar heat pipe defect/spart). Daca ventilatorul iti sta la 40-50% in conditiile asta, insemna ca asa ii facut profilul pentru controlul temperaturii. Pe laptopuri cu procesoare mai vechi ai deobicei temperaturi pe CPU >60C.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate