Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Gratare din Praktiker sau Dedemen-rezistenta in timp

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salutare si Hristos a-nviat !
Ma intereseaza cateva pareri referitoare la rezistenta in timp si la intemperii a modelelor de gratare din 'beton' care se vand in Praktiker sau Dedeman (si nu doar la ei...)
  Nu ma pot hotara daca sa cumpar unul din acest tip sau sa construiesc eu unul !



#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
eu prefer sa le mananc din carne. Din beton nu am mancat inca dar am dintii mai slabi din nastere.

Lasand gluma la o parte, am eu un gratar luat din ambient. L-am cumparat de vreo 5 ani si inca tine bine. Este expus la intemperii, nu s-a intamplat pana acum nimic rau cu el.
Insa daca te pricepi sa construiesti unul, cred ca va arata mai bine.

Edited by dan1980_25, 09 April 2018 - 12:52.


#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Orice lucru la care te pricepi si-l faci, arata bine.Dar banuiesc ca nu se pricepe,de aia intreaba,si pe mine ma intereseaza treaba...

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://semineepersonalizate.files.wordpress.com/2012/03/barbeq-scapitat.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://www.sites.google.com/site/moraruconstructiispeciale/_/rsrc/1487696310196/home/gratare-de-curte/SPM_A1191.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.seminee-arad.ro/images/grilluri/G-05%20gratar-piatra-decorativa-arad.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cele mai rezistente sunt gratarele placate cu piatra naturala....Posted Image

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu nu inteleg de ce va trebuie magaoaiele alea... ca sa prajiti 2 mici??

Eu am luat unul din Dedeman de fier gros ( vreo 400 de lei ) si cred ca mor eu si nu-l da gata rugina..  Avantaj ca fac gratar unde vreau. In livada, sub nuc etc..

Si nici nu ocupi loc aiurea pentru nimic. Sa-l vezi pe mosneagul meu ce catedrala de gratar si-a facut. Unde credeti ca face gratar cand merg la el? Exact...la ala mic din tabla..Posted Image Ca se face mai repede.

PS: Gata stiu la ce va trebuie...sa moara vecinii..

Edited by mariovrs, 09 April 2018 - 15:36.


#6
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
Alege grilu direct pe aragaz, este mai sanatos si tot mancare pe gratar se numeste

Edited by laurentiu230480, 09 April 2018 - 15:57.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 mariovrs, on 09 aprilie 2018 - 15:34, said:


PS: Gata stiu la ce va trebuie...sa moara vecinii..
Daca as vrea sa moara vecinii l-as placa cu granit si i-as face acoperis din cupru,nu as lua din Dedeman cu 600 de ron.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cauta in Brasov , Sacele , face un nene din tabla de 8 mm taiat cu plasma ...la vreo 200-250 lei cu tot cu transport. Cele din beton nu rezista la caldura mare . Scrie pe ele ca nu se folosesc decat carbuni si aia aprinsi cu lichid special pentru ca orice flacara mai rasarita duce la craparea gratarului .

#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 daniMMM, on 09 aprilie 2018 - 14:05, said:

Orice lucru la care te pricepi si-l faci, arata bine.Dar banuiesc ca nu se pricepe,de aia intreaba,si pe mine ma intereseaza treaba...
Ba tocmai ca ma pricep ! Problema ,la mine este ca trebuie carat aprox 1 km la deal in spate si ma gandeam ca mi-ar fi mai usor si rapid sa duc unul gata facut (componentele) decat sa incep sa car caramizi si adezivi sus la ferma. Acolo vreau sa amenajez un loc pt facut si servit un gratar. Am gratar metalic sudat de mine,dar vreu sa am unul din asta mai "catedrala".Daca incep acum il duc la deal 1 km si de acolo il pun pe tractor.Asta pana prin iunie,cand nu mai pot circula cu tractorul  si va trebui sa-l car 2 km in spate...

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pane,pune in balanta:de cate ori faci chindii sa moara oaspetii+pretul afferent/ceva portabil ,basca tot mor oaspetii.  Daca e sa-l faci,cumperi ma gandesc la casa,casoaie,magaoaie unde locuiesti permanent.Asa la ferma -mai rustic,intelegi?

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
luat de la dede, de doi ani in utilizare normală (fiece vi-chend): țeapăn!
(am schimbat ani la rândul tot felul de grătare metalice, care au sucombat pt că rugină! de la unul am rămas cu grilul de fontă și-l folosesc în cel de la dedeman...)

#12
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Noo,pana la urma am luat unul din Dedeman....metalic,picioare demontabile,gratar de 37x55 cm,destul de robust,la doar 162 lei... In timp am sa construiesc unul... M-am uitat si la cele din beton din Dedeman,un model la 526 lei si era cat pe ce sa-l cumpar,dar este foarte greu si mi-a fost groaza sa-l car 2 km in sus pe un deal,chiar bucata cu bucata...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate