Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Televizoare Hisense in Romania ?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Având în vedere că pretul lui este sub 3000 lei ( hisense 55u8b ) NU poti cere prea multe de la el
Dacă tu ai fi fost mulțumit 100% de acest tv pana in 3000 lei , atunci inseamna ca cele care costa dublu sau mai mult nu s-ar mai vinde deloc
CALITATEA COSTA INTOTDEAUNA , însă variază noțiunea de CALITATE de la user la user

#38
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
Salut, sunt interesat de un H65B7500, nu cred ca pot gasi ceva mai decent la acelasi pret. Am câteva întrebãri totuși pentru cei ce au Hisense, au lag la schimbarea canalelor? Cum se descurcã cu upscalingul la canalele SD. Daca telecomanda e ergonomica si e doar pe infraroșu sau rf?
Partea de smart nu prea ma intereseaza, poate doar youtube mai rar. Meniul e intuitiv, usor de navigat?

#39
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Sony schimba canalele la 4-5 secunde! Receptoarele DVB-C la 2 secunde.

#40
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Ma interesa si pe mine un Hisense. Nu stiu de ce, dar cred eu ca Hisense chinezesc ar fi peste Vestel turces(nu le-am vazut fata in fata, doar prejudecatile mele :D ).
Vad ca Altex are 4 modele: H65B7100, H65B7500, H65U8B, H65U7B.

geotheone tu ai versiunea scumpa, UB8, cum e cum filmele de pe USB ? Ai reusit sa te mai intelegi cu tv-ul sa mearga subtitrarea ?
Cu televiziunea esti multumit (filme de actiune, sport, canalele care nu sunt HD)?
Eu folosesc televizorul doar pentru cablu si filme pe stick; dar, daca zici ca nu merg filmele.. atunci nu prea s-ar merita,..

#41
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Nu inteleg de ce in anul 2019 lumea se mai uita la un film de pe stick cand exista plex, chromecast etc.

#42
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Fiindcă e mult mai usor de folosit
Nu stai sa instalezi varii variante de plex , nu ai prb cu subtitrarile.......
Însă e adevărat că,  contează foarte mult de ce poate mp-ul tv-ului vis-a-vis de recunoașterea multitudiniilor de fisiere multimedia

#43
geotheone

geotheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.03.2008

View Postromanasu, on 13 decembrie 2019 - 17:06, said:

Ma interesa si pe mine un Hisense. Nu stiu de ce, dar cred eu ca Hisense chinezesc ar fi peste Vestel turces(nu le-am vazut fata in fata, doar prejudecatile mele Posted Image ).
Vad ca Altex are 4 modele: H65B7100, H65B7500, H65U8B, H65U7B.

geotheone tu ai versiunea scumpa, UB8, cum e cum filmele de pe USB ? Ai reusit sa te mai intelegi cu tv-ul sa mearga subtitrarea ?
Cu televiziunea esti multumit (filme de actiune, sport, canalele care nu sunt HD)?
Eu folosesc televizorul doar pentru cablu si filme pe stick; dar, daca zici ca nu merg filmele.. atunci nu prea s-ar merita,..


Salut, subtitrarea e la fel, doua pncte pe i in loc de i cu caciula, dar vad ca pe Netflix daca reincarc filmul Dolby Vision nu mai e sacadat si pe alocuri e chiar fermecator ca imagine - spectacol, in fond DV e un fisier foarte mare deci are nevoie de timp sa se incarce ca lumea ( am 300Mbps net) Canalele non-HD nu se vad grozav deloc, dar pe HD se vede foarte bine, inca nu am parcurs toate setarile. Se pare ca totusi media player-ul "vede" HDR 10+ trei moduri : Cinema Standard si Dynamic desi nu se incarca niciun logo apare in Meniu la Picture HDR 10+ La Dolby Vision presupun ca stiti, e "blocat" pe doua setari Dolby Vision Bright si Dark, fara acces la altceva, deci predefinit... Sunt foarte aproape de finalul celor 14 zile dar cred ca il pastrez, e mare, luminos, NU are probleme vizibile cu clouding / bleeding care pt mine e cea mai enervanta problema. Are el niste dungi, la niste faze, iar Local Dimming este doar pe 16 zone, insa...la banii astia... Sper sa se rezolve ceva cu un upgrade astfel ca  la subtitrari sa nu mai fie nevoie sa le reincarci manual de fiecare data cand incarci filmul. Dolby Atmos e in continuare NE suportat pe internal MediaPlayer USB. Sper sa va fie de folos acest re-review

Edited by geotheone, 21 December 2019 - 21:39.


#44
weed43

weed43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.09.2007
Multumesc de review. Cum sta cu unghiurile de vizualizare? Am citit pe forumuri de UK (despre B7500,se pare ca e foarte bine vandut acolo) ca sta foarte prost la capitolul asta, mai rau decat alte VA-uri.

#45
geotheone

geotheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.03.2008

View Postweed43, on 22 decembrie 2019 - 03:08, said:

Multumesc de review. Cum sta cu unghiurile de vizualizare? Am citit pe forumuri de UK (despre B7500,se pare ca e foarte bine vandut acolo) ca sta foarte prost la capitolul asta, mai rau decat alte VA-uri.

Eu privesc la Tv din fata, nu din lateral niciodata, poate si pt ca asa am camera mai lunga decat lata. Atasez si niste imagini sper sa apara, una dintre ele este cu imagine Dolby Vision Netflix -  cea cu tipa, plus inca una din "Frozen", sursa TV Antena1. Am mai adaugat un UHD 4K fara Dolby Vision de pe Netflix (Ryan Gosling - Blade Runner)

https://imgur.com/a/L4JrnlJ

https://imgur.com/a/r14YPpf

https://imgur.com/a/3Xi6zXf

https://imgur.com/a/1dqnXOj

Edited by geotheone, 22 December 2019 - 13:37.


#46
geotheone

geotheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.03.2008

View Postweed43, on 12 decembrie 2019 - 04:39, said:

Salut, sunt interesat de un H65B7500, nu cred ca pot gasi ceva mai decent la acelasi pret. Am câteva întrebări totuși pentru cei ce au Hisense, au lag la schimbarea canalelor? Cum se descurcă cu upscalingul la canalele SD. Daca telecomanda e ergonomica si e doar pe infraroșu sau rf?
Partea de smart nu prea ma intereseaza, poate doar youtube mai rar. Meniul e intuitiv, usor de navigat?

La schimbarea canalelor este un lag, dar nu ma deranjeaza personal. Upscale slabut, daca asta va intereseaza, pe mine nu prea, caci nu zabovesc pe canale digitale, de cand avem HD-uri si sper si 4K-uri. Meniul nu este cel mai rapid, dar nici slow, e OK avand in vedere si ca OS-ul este proprietar (VIDAA) Telecomanda smart metalica isi face pairing prin Bluetooth, insa deocamdata nu am reusit sa "bunghesc" comanda vocala, iar Alexa Amazon e disponibila doar pe anumite zone,in care nu intra Europa de Est.

Edited by geotheone, 22 December 2019 - 21:38.


#47
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Salut, exista urmatoarele aplicatii la tv-urile Hisense?

Amazon prime video
Plex
HBO go

#48
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014
HBO Go nu ai (aplicatia se regaseste doar la Samsung, LG si Sony ori Philips, dar doar variantele cu Android). Amazon Prime, da. Plex, parca da, dar nu-s sigur.

Edited by iZet, 23 December 2019 - 14:32.


#49
geotheone

geotheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.03.2008

View Postamenajari_buc, on 23 decembrie 2019 - 14:24, said:

Salut, exista urmatoarele aplicatii la tv-urile Hisense?

Amazon prime video
Plex
HBO go

Iti pot spune doar pe TV-ul meu  55U8B, dar cred ca exista la toate ULED-urile (seria 7 si seria 8) : HBO Go deocamdata nu, poate va fi inclus in vreun update, Prime Video (amazon ) da si Plex da. Chiar am reusit sa ma conectez de pe un desktop remote prin serverele Plex la o calitate destul de buna. Mai pot sa spun ca Prime Video are multe HDR-uri, dar doar un serial Dolby Vision (Jack Ryan). La Netflix gasiti mai multe DV, fara HDR. Desi Hisesnse le suporta pe amandoua, pe Prime reda HDR si pe Netflix NUMAI Dolby Vision (nu poti selecta intre el si HDR)

Edited by geotheone, 24 December 2019 - 08:29.


#50
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Toate DV-urile de pe Netflix sunt si HDR.

#51
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,725
  • Înscris: 04.10.2014
Dolby Vision este o variantă de HDR. Pe Netflix există și materiale (marcate UltraHD 4k) de rezoluție UHD care sunt SDR.

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Da. Stiu. Sunt chiar multe. De ex. Blade Runner ,asta nou.

#53
geotheone

geotheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.03.2008
Am intrat in contact cu cineva de la vanzari Gorenje/Hisense, caruia i-am sesizat problemele descoperite. Cea mai enervanta este ca fisierele  4K si DV de pe stick/HDD nu redau subtitrarea, indiferent ca sunt .mkv sau .mp4. Pare dispus sa discute cu cei de la fabrica pentru remediere. Eu sper sa se rezolve printr-un update. A mai intalnit cineva aceeasi problema?

Edited by geotheone, 08 January 2020 - 20:07.


#54
geotheone

geotheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.03.2008

 Jean-Luc_Picard, on 25 decembrie 2019 - 11:16, said:

Dolby Vision este o variantă de HDR. Pe Netflix există și materiale (marcate UltraHD 4k) de rezoluție UHD care sunt SDR.

@Picard, da, Dolby Vision e o "varianta" superioara avand in vedere ca reda imaginea pe 12 bit si "vreo" 68.7 billion colors fata de HDR10+ , care e pe 10 bit si numa' 1.07 billion colors...Posted Image

Edited by geotheone, 20 January 2020 - 12:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate