Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Idee simpla energie electrica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postkarax, on 09 aprilie 2018 - 07:17, said:

Sau hai sa zicem asa, un balon cu invelis dublu , iar in  interiorul acestui perete un gaz care sa umple pe jumatate camera asta exterioara
Astept cu nerabdare sa aflu cum umpli cu gaz jumate dintr-un spatiu.   :w00t:  :roflmaofast:

#38
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostBrainie, on 09 aprilie 2018 - 10:26, said:

,,, lumea are timp de băgat în seamă toate prostiile unor analfabeți care n-au depășit clasa a 4-a.,,,,

in orice scola din lumea asta se invata "stiintific" cum ca COP < 1.0
oricare idee altfel este combatuta si ridiculizata
analfabeti sunt mai degraba cei ce sunt limitati doar la ceea ce se invata la scoala
lasati initiatorul sa propuna, eu am deja solutii de imbunatatire pe baza ideii initiale

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostBarboso, on 09 aprilie 2018 - 10:44, said:

Astept cu nerabdare sa aflu cum umpli cu gaz jumate dintr-un spatiu.   Posted Image  Posted Image
HA ce chestie...pai..un pneu pe jumate umplut? O camera de bicicleta?

#40
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu, Bula, nu sunt "pe jumatate umplute".  Orice gaz ocupa tot spatiul disponibil.  In functie de cantitatea de gaz, e presiune mica sau mare, dar spatiul este plin cu gaz.

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Vorbim de potentialul  de expandare maxim al camerei aleia sau te faci ca nu intelegi...bula?

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Doamne... nu din nou!

#43
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Experimentul e simplu de tot, fa`l in cada de baie si ne spui si noua cum a iesit.
Daca tot intrebi pierzi vremea, de cind ai inceput deja era facut si invatai ceva din el.

#44
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostLORELYAN, on 09 aprilie 2018 - 10:54, said:

in orice scola din lumea asta se invata "stiintific" cum ca COP < 1.0
oricare idee altfel este combatuta si ridiculizata
analfabeti sunt mai degraba cei ce sunt limitati doar la ceea ce se invata la scoala

Ai vrut sa zici randamentul (chestia aia care se noteaza cu litera "eta"), care ii intotdeauna subunitar si doar in unele cazuri se considera egal cu 1 pentru a usura judecata si calculele.
COP poate fi >1 ca ii alta mancare de peste, da asa-i cand porti gheozdanu de pomana pana la scoala si inapoi si pe urma visezi cum ai defini tu "legile" naturii pe care nu le-ai invatat.

View PostLORELYAN, on 09 aprilie 2018 - 10:54, said:

eu am deja solutii de imbunatatire pe baza ideii initiale
Da inainte sa ni le expui, incearca-le experimetal, sa nu trebuiasca sa te trimit si pe tine sa cauti cantare si saci de cartofi.
Voi doi poate ati face o echipa buna. Posted Image

#45
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De fapt in loc de arc eu cautam asa ceva pentru chestia asta
https://en.wikipedia...Newtonian_fluid
Numai ca nu stiu cum ai putea face un mecanism cu astea.

Sau asa
https://en.wikipedia...i/Complex_fluid

#46
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Defapt tu cauti un perpetuum mobile, nu un arc. Trebuie sa te dezamagesc, ca asa ceva nu se poate face (inca), chiar daca exista cateva sisteme cu pierderi minime de energie in care miscarea poate dura ore sau zile.
Deci, pe scurt, tu vrei sa faci un mecanism care sa functioneze singur, fara aport de energie din exterior. NU POTI CONSTRUI ASA CEVA! Daca din mecanismu asta mai vrei sa transferi si o parte din energie catre un generator electric cum crezi ca ii poti asigura/imbunatati conservarea energiei care i-ar asigura miscarea continua?

#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu un perpetuum mobile. Apa de care vorbim e un sistem exterior deci nu e un perpetuum mobile.

Edited by karax, 10 April 2018 - 07:37.


#48
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018

View PostLORELYAN, on 09 aprilie 2018 - 10:54, said:

in orice scola din lumea asta se invata "stiintific" cum ca COP < 1.0
oricare idee altfel este combatuta si ridiculizata
analfabeti sunt mai degraba cei ce sunt limitati doar la ceea ce se invata la scoala
lasati initiatorul sa propuna, eu am deja solutii de imbunatatire pe baza ideii initiale

Deci esti un troll mai bun...

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poate am putea folosi lichidele non newtoniene si fluidele complexe in felul asta
https://www.popsci.c...ity-researchers
sau asta
http://www.ibtimes.c...-itself-2515239
Daca am putea obtine un angrenaj care sa se miste cu ajutorul lichidelor non newtoniene macar jumate de zi am avea practic un nou combustibil.

#50
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postkarax, on 10 aprilie 2018 - 07:34, said:

Apa de care vorbim e un sistem exterior deci nu e un perpetuum mobile.

Io ma las pagubas. Fa-l sa mearga si te urmaresc cand te dau astia la televizor. Posted Image

#51
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegu, topicul l-ai deschis pe aria de stiinta aplicata, asteptam sa vii cu ceva concret la noi. momentan emiti doar teorii, multe din ele gresite. asteptam o aplicatie, o formula concreta, un experiment, ceva sa vedem si noi pt sustinerea conceptului tau.

inca esti la faza daca si cu parca. adica nimic

#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai da asa este, insa intuitiv mi se pare ca aceste lichide non newtoniene au un potential cinetic care ar putea fi exploatat.

#53
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postkarax, on 09 aprilie 2018 - 06:43, said:

Se da un bazin artificial , apa in el , se poate adauga si sare ca la binecunoscutele bai , se ia un balon cu gaz si se leaga de o sfoara , sfoara la un capat e legata de un arc pe fundul bazinului, balonul e pus in apa ,tendinta lui este de a urca , trage de arc , arcul se intinde si revine apoi , arcul trimite miscarea respectiva la o turbina.
Deci? Poate functiona?
E un Perpetuum Mobile de speta a 5-a. Problema ca sa functioneze e sarea.....de care esta ca cea romaneasca are impuritati multe . Si sarea e sau nu iodata?

#54
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Neapărat de Himalaya. De preferat roz, e randamentul mai bun. Dar în cazul ăsta să nu fie și balonul tot roz (riști să se respingă reciproc) !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate