Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

CPU, MB, RAM - recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Salut,

Vreau sa achizitionez urmatoarele componente: i5 8400, 8GB RAM si o placa de baza.
Sistemul se va folosi pentru: jocuri, internet, filme, muzica.
Am decis ca procesorul va fi un i5 8400, iar pentru inceput memoria va fi de 8GB, urmand in perioada urmatoare sa cumpar inca 8GB.
Am citit, mai demult (acum cateva luni), ca sunt placi de baza cu probleme (coolerul de la procesor merge la viteza maxima - nu mai stiu sigur).
Va rog sa imi recomandati o placa de baza pentru procesorul si memoria mentionate mai sus care sa fie ok, adica sa nu aiba probleme din fabricatie. Pe procesor voi folosi un CM Hyper 212 Evo.
Am vazut ca au aparut recent niste placi de baza cu chipset H si B. Nu cred ca am nevoie de chipset Z, pentru ca nu vreau sa fac OC.
In ceea ce priveste bugetul, cu cat e mai ieftin cu atat mai ok, dar sa nu fie nici o placa de baza prea putin echipata. Sa zicem 400 lei.

In prezent folosesc: i5 3450, 12GB RAM, GTX1050Ti, 240GB SSD + 500GB HDD, 600W power supply (Sirtec).

Multumesc anticipat.

Edited by Candea_Mihai, 08 April 2018 - 14:58.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Candea_Mihai, vezi care din placile astea >>https://www.pcgarage...1670768,1670772<< sunt "echipate" cu ce iti tebuie tie !

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Toate sunt cam la fel, eu as alege-o pe cea din mijloc pentru faptul ca are 4 sloturi de RAM ( poate fi irelevant pentru initiator )

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Parerea mea e ca nu merita upgrade-ul, nu cred ca o sa observi nici o diferenta in jocuri. Poate chiar o sa vezi in minus din cauza ca in multe jocuri din zilele noastre se folosesc undeva la 9-10 gb ram.
Procesorul nu limiteaza placa video, parerea mea e sa pui banii deoparte si sa schimbi procesorul si placa video amandoua odata cand o sa consideri ca nu mai fac fata.

Edited by SpeedDemon, 08 April 2018 - 16:07.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
O placa de baza buna are:
-VRM-uri bune ( MOSFET de calitate si destui sau VRM digital cu chipuri performante, fiabile si destule, plus radiatoare/racire buna pe ei/elei, plus condensatori de calitate la fiecare),
- apoi are NIC ( chip de LAN) bun,
- audio bun ( ALC 1150 / 1220 / sau macar 898, condensatori f buni, chip de amplificare f bun si pt. iesirea din spate si pt. cea din fata, ecranare EMI buna, etc.; la cele cu ALC 892 in general sunt si restul celor mentionate mai slabe, chiar daca chipul nu e tocmai rau, la un ABIT sau DFI poate merita compromisul daca costa 250-406 lei pt ca era oricum mai buna decat altele, dar acum nu)
- chipset bun si bine racit
- intrari si iesiri si interfete indestulatoare, bine pozitionate, de felurile care e nevoie si care le-a venit vremea sa fie folosite, M2 NVMe gen. 2, USB 3.1, etc.
- condensatori si chipuri de calitate
- placa rezistenta, bine gandita, groasa, conectori bine/ergonomic plasati.
- de ex. conectori pt ventilatoare bine pusi, pt SATA, pt alimentarea MB, pt baterie, pt memorii sa nu interfereze cu heatpipeurile coolerului, astfel incat sa nu faci varza in carcasa, etc.
- sa fie stabila si fiabila chiar si la OC ( asta e de fapt cel mai important)
- sa fie compatibila cu destule memorii si in general sa nu puna probleme de compatibilitate cu diverse componente fie ele placi grafice sau altceva, probleme  de drivere, alimentare/tensiune, adresare IRQ gresita/suprapusa/conflictuala, alte conflicte.
- trasee de calitate, cupru suficient de gros, sa nu ia foc sau consme aiurea din cauza unor trasee subtiri sau a unor defecte de ingustare/subtiere fie ea si locala a traseelor - a se vedea modelul si reviewuri pt el, etc.
- preferabil sa fie si estetica.

Placile cu chip audio bun ( care de regula au si celelalte avantaje) sunt acum ( si anul trecut erau) in general nesimtit de scumpe, si se pot duce si la +++/- dublul bugetului de 400, deci cerceteaza bine modelele.
Alegerea este si subiectiva, este si la noroc, este si partial random din lipsa de criterii.
Unii se jura pe fiabilitatea MSI, insa au VRM-uri cu chipuri ieftine deci fiabilitate discutabila chiar si la modele varf de gama.
Unii prefera Asus insa la multe se arde sunetul la +/- un an sau mai devreme, au audio mediocru slab cu exceptia unor modele porcos de scumpe, au probleme de compatibilitate cu memorii, uneori au si probleme stupide de compatibilitate si adresare IRQ, alimentare, etc.; unele sunt instabile, unele crapa (se arde/strica ceva catastrofal, nu doar audio ci si alte lucruri chipset, etc., dupa un timp prea scurt.
Unii prefera Gigabyte insa buteaza lent, sunt fierbinti si pot face throttling, la hardware BIOS-ul/UEFI nu e fiabil chiar si dublu.
Uni prefera Asrock dar alea ieftine sunt teapa la VRM si trasee, iar cele scumpe sunt si ele lipsite de lucruri altfel banale precum LLC, uneori au sunet bun doar pe fata sau spate, unele sunt insa OK, BIOS/UEFI submediocru cel putin ca functionalitate si implementare atat software cat si hardware, slabe la OC, placi subtiri, trasee dubioase la unele la altele OK, etc.

Ceva mai OK poate ar fi supermicro care fabrica si placi de baza pt PC-uri, nu doar pt servere, dar sunt mai rare in RO chit ca au destule modele - mai ales pt intel, inclusiv de gaming sau nu, (si au si pt AMD).
Atentie ca placa de baza sa fie v 2 la socket-ul CPU ( 1151 v2 ) ca sa fie compatibil cu generatia 8 de i5. La supermicro trebuie sa intrebi pt ca nu e specificat clar la unele modele.
Nu confunda numele supermicro cu microstar/MSI, pt. ca sunt cu totul altceva !

Legat de procesor, mai ales daca nu faci OC e mai bine sa te uiti la i5 8600, fie el cu sau fara K, pt ca si stock are frecventa mai mare.
Nu e o diferenta asa de mare de bani, mai bine mai strangi putin si apoi sa stai satisfacut ca ai luat ceva bun.

Legat de RAM, e preferabil sa iei 16 GB ( 2 x 8 ) de la inceput pt ca apoi e posibil sa nu mai gasesti acelasi model si nu mai sunt compatibile pt dual channel, latente, tensiune, etc.

Legat de upgrade, placa video era poate inaintea altora ca prioritate, chiar daca o consideri relativ noua si scumpa, insa pretul din pacate in prezent nu este asa de relevant cum era normal cu ani in urma, preturile actuale nu mai reflecta corect performanta de mainstream decent, si sunt umflate cam de 3 X...

Inca ceva, procesoarele actuale si intel i5/7 gen 8 si AMD ryzen prima si a doua generatie, si de asemenea si placile grafice de ultima generatie ( vega, etc) , sunt compatibile doar cu win 10...- sa nu plangi daca iei 8400/8600 ca nu merge bine decat cu win 10...

Edited by loock, 08 April 2018 - 17:47.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postloock, on 08 aprilie 2018 - 17:18, said:

O placa de baza buna are:
-VRM-uri bune ( MOSFET de calitate si destui sau VRM digital cu chipuri performante, fiabile si destule,
Cum iti dai seama daca placile de baza au VRM digital cu chipuri performante ?

Apropo, ai vazut ca @OP a spus pana in 400 Lei placa de baza.

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005

View Postloock, on 08 aprilie 2018 - 17:18, said:

Legat de procesor, mai ales daca nu faci OC e mai bine sa te uiti la i5 8600, fie el cu sau fara K, pt ca si stock are frecventa mai mare.
Nu e o diferenta asa de mare de bani, mai bine mai strangi putin si apoi sa stai satisfacut ca ai luat ceva bun.
Diferenta dintre 8400 si 8600 non-k e prea mica si nu justifica sa platesti in plus 25% din pretul primului. La 8600K se schimba situatia.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View PostSpeedDemon, on 08 aprilie 2018 - 16:05, said:

Parerea mea e ca nu merita upgrade-ul, nu cred ca o sa observi nici o diferenta in jocuri. Poate chiar o sa vezi in minus din cauza ca in multe jocuri din zilele noastre se folosesc undeva la 9-10 gb ram.
Procesorul nu limiteaza placa video, parerea mea e sa pui banii deoparte si sa schimbi procesorul si placa video amandoua odata cand o sa consideri ca nu mai fac fata.
+1
Momentan ai placa video echilibrata cu procesorul, upgrade-ul uneia nu aduce mari rezultate... mai degraba la placa video ai vedea ceva in jocuri..
Cu sistemul actual cred ca te joci decent pana-n 2020, atunci schimbi totul... cand probabil iei 8core la pret de 6 astazi.

Si apropo de placile de baza scumpe, a mea a costat ~220 lei in 2012, de atunci merge fara probleme aprox 14ore/ zi.
Cat timp ai macar un ventilator mai mare de carcasa sa nu se supraincalzeasca ceva esti ok.

Edited by sirgoofy, 08 April 2018 - 18:52.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsirgoofy, on 08 aprilie 2018 - 18:41, said:

+1
Momentan ai placa video echilibrata cu procesorul, upgrade-ul uneia nu aduce mari rezultate... mai degraba la placa video ai vedea ceva in jocuri..
Cu sistemul actual cred ca te joci decent pana-n 2020, atunci schimbi totul... cand probabil iei 8core la pret de 6 astazi.

Si apropo de placile de baza scumpe, a mea a costat 220 lei in 2012, de atunci merge fara probleme aprox 14ore/ zi.

La procesoarele care consuma putin, sa zicem pana in 65 W, nu sunt necesare VRM-uri foarte performante - cel putin daca nu faci OC.
Am avut si eu o placa de baza f buna pe care am dat 250 lei in 2007, dar era Abit KN9 ULTRA (nu mai exista ABIT) si cu un X2 4800+ de 65 W sigur ca nu avea probleme....

Ar fi totusi interesant sa ne povestesti mai exact ce MB si CPU ai acolo.

i5 8400 are TDP 65 W dar frecventa 2,8 Ghz cu turbo 4 ghz.
i5 8600K are TDP 95 W dar frecventa este 3,6 Ghz cu turbo 4,3 ghz.

Fara OC si 8600-le o sa consume mai putin ( la 95 deja suporta ceva OC ), insa oricum are alte cerinte fata de 8400.
i5 8600 non K nu stiu daca a aparut in RO, insa am vazut ca sunt deja listate de luna trecuta prin state...

Edited by loock, 08 April 2018 - 19:01.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostSpeedDemon, on 08 aprilie 2018 - 16:05, said:

Parerea mea e ca nu merita upgrade-ul, nu cred ca o sa observi nici o diferenta in jocuri. Poate chiar o sa vezi in minus din cauza ca in multe jocuri din zilele noastre se folosesc undeva la 9-10 gb ram.
Procesorul nu limiteaza placa video, parerea mea e sa pui banii deoparte si sa schimbi procesorul si placa video amandoua odata cand o sa consideri ca nu mai fac fata.
Subsriu, castiga  30% performanta pe cpu pentru 1000+ Ron. Daca esti pe Ivy bridge ia un i7 3770 (am presupus non-k fiindca nu stiu ce placa de baza ai) la 600 de ron si ai terminat treaba,sau daca nu un xeon e3 (care e mai ieftin si practic e un i7 fara igp/cu igp retardat)

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCandea_Mihai, on 08 aprilie 2018 - 14:55, said:

Vreau sa achizitionez urmatoarele componente: i5 8400, 8GB RAM si o placa de baza.
Sistemul se va folosi pentru: jocuri, internet, filme, muzica.

In prezent folosesc: i5 3450, 12GB RAM, GTX1050Ti, 240GB SSD + 500GB HDD, 600W power supply (Sirtec).

Eu am I5 3570,2x4Gb memorii,AsRock B75 Pro3 placa de baza.
De obicei schimbam platforma odata la 5 ani.
Cu componentele de mai sus am stricat traditia.Au trecut cei 5 ani si avand in vedere diferentele dintre procesoarele actuale si Ivy Bridge prea repede nici nu se intrevede o schimbare de platforma.
Stiu,testele arata procente insemnate in defavoarea Ivy.Dar acele procente sant egale cu zero pentru mine atata timp cat platforma se misca fluent,fara probleme in orice aplicatie pe care o folosesc.
In cei 5 ani ani am schimbat doar placa video si implicit monitorul.
In locul tau sa fiu,eu n-as schimba absolut nimic.Nici macar acel I7 3770 nu l-as cumpara,chiar daca-i 600 de lei,cu toate ca sfatul este de bun-simt.Daca schimbi ceva,atunci schimba totul.Dar poti sa mai astepti inca.Nu pierzi nimic.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ce simpatici sunteti :)
@Initiatorul intreaba ce placa de baza 1151 v2 e mai buna pana in 400 Lei si voi il sfatuiti sa cumpere i5-3570, i7-3770, Xeon e3...

#13
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

Quote

Placile cu chip audio bun ( care de regula au si celelalte avantaje) sunt acum ( si anul trecut erau) in general nesimtit de scumpe, si se pot duce si la +++/- .
Cu cat la suta in plus fata de valoarea MSRP a acestia ?

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostWinstonMontana, on 10 aprilie 2018 - 13:04, said:

Cu cat la suta in plus fata de valoarea MSRP a acestia ?

Au pretul mare de la inceput ( MSRP).

Faptul ca in RO sunt mai scumpe decat pe newegg si nu ai toate reducerile sau ai rar reduceri, ca au TVA, adaus, etc., e altceva, dar asta se intampla oricum daca iei din RO.

Problema mare cu diferenta fata de MSRP este la placile grafice (sau a fost mai bine spus, pt ca acum treaba e deja stiuta...).
Cand au lansat RX 480 au facut tam-tam ca revin preturile normale de mainstream la +/- 200 USD.
In state s-a gasit o vreme la MSRP, insa in RO a disparut inainte sa-i scada pretul umflat mult, a aparut RX 580 care e 480 OC cu pret de 3 X peste MSRP-ul de la 480, si acum e cica o oferta pe la 1800 lei adica 2 x 200 E...
E scumpa si memoria.
La procesoarele intel nu sunt surprize mari, insa la AMD au MSRP apropiat de modelele intel de la incepu de la prima generatie ryzen, si apare acum si a doua similar. ( 2600X la 239-249 USD). Au pus si cooler la 2600X, sper sa se gaseasca totusi si fara pt ca oricum multi nu vor modelul stock.

Edited by loock, 10 April 2018 - 13:33.


#15
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View PostSpeedDemon, on 08 aprilie 2018 - 16:05, said:

Parerea mea e ca nu merita upgrade-ul, nu cred ca o sa observi nici o diferenta in jocuri. Poate chiar o sa vezi in minus din cauza ca in multe jocuri din zilele noastre se folosesc undeva la 9-10 gb ram.
Procesorul nu limiteaza placa video, parerea mea e sa pui banii deoparte si sa schimbi procesorul si placa video amandoua odata cand o sa consideri ca nu mai fac fata.
Ca persoana care a trecut de la i5 4460 la i5 8600k pot sa spun ca te inseli , se simnte chiar bine diferenta in jocuri , cel putin la mine in urmatoarele jocuri WoW , CoD WW II , fornite , fallout 4 , rise of the tombraider .

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu cunosc un vecin care a facut upgrade de la i5-3330 la i5-6400 si la fel, simte diferenta !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate