Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema instalare Windows 10 laptop Acer USB UEFI

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salut! Am vrut sa instalez un Windows 10 pe un laptop Acer Es 15 prin USB. Am facut un stick bootable in UEFI, am instalat de pe acest stick pe laptopul meu Asus, a mers fara probleme. Am vrut sa intalez pe acest laptop minunat Acer, am intrat in bios de pe boot Legacy am selectat pe UEFI, am dat Save&Exit, a inceput procesul de instalare Windows, iar problema a aparut la selectarea partitiilor.

Laptopul avea 3 partitii, una de 300 si ceva de mb care este al sistemului si asa zisul C si D, am sters partitia de 300 si ceva de MB si C-ul pentru ca pe D avea poze, filme, etc. Cand am vrut sa formatez unlocated spaces mi-a aparut acolo un pop-up ca nu pot sa intalez pe MBR si trebuie sa fie GPT( Imag1) . Am intrat pe YT sa vad cum se poate rezolva problema asta. Am vazut un tutorial, am urmat pasii, am apasat shift+f10 si mi-a aparut un Administrator Windows(Imag 2), am dat pe disk part, dupa aceea pe list disk si mi-au aparut 2 partitii, Disk 0 si Disk 1. Disk 0 era asa zisul D, iar Disk 1 a fost nu stiu care partitie de 300 de mb ori 3000 de mb nu mai stiu, am dat select Disk partition 1 si clean.

M-am gandit ca am rezolvat problema... Se reaprinde laptopul imi apare imaginea de la Acer iar dupa aceea imi apare o imagine si imi scrie no bootable device(Imag 3). Am intrat din nou in Bios sa selectez de pe UEFI pe Legacy, am dat save and exist, se reaprinde laptopul si imi apare Media Test Failure( Imag 4).

Nu stiu ce sa mai fac, va rog sa imi explicati cum pot sa rezolv problema, daca nu singura varianta este sa ii dau laptopul meu si asta este... Chiar am nevoie de ajutorul vostru. Scuzati-ma daca nu am avut o exprimare corecta dar sunt atata de nervos ca am vrut sa fac un bine si s-a intamplat asta... Eu trebuie sa predau laptopul pana la 10 seara pentru ca acest prieten pleaca in cursa cu tirul pentru 1 luna si are nevoie de laptop.... Va multumesc!

Attached Files


Edited by IloveHp, 08 April 2018 - 12:18.


#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
refa stickul tau de windows din UEFI in MBR...

#3
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 29.09.2010
Ce utilitar ai utilizat pentru realizarea mediului de boot, Rufus?

#4
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Da, Rufus. Trebuie alt program? Acum incerc sa il fac MBR iar schema Bios si Uefi. Sper sa functioneze asa

Edited by IloveHp, 08 April 2018 - 13:10.


#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View PostIloveHp, on 08 aprilie 2018 - 13:09, said:

Da, Rufus. Trebuie alt program? Acum incerc sa il fac MBR iar schema Bios si Uefi. Sper sa functioneze asa
da de ce nu faci stickul in gpt?

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
De ce nu folosesti direct utilitarul de la Microsoft? https://www.microsof...nload/windows10

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostIloveHp, on 08 aprilie 2018 - 13:09, said:

Da, Rufus. Trebuie alt program? Acum incerc sa il fac MBR iar schema Bios si Uefi. Sper sa functioneze asa

Ti-as recomanda tool-ul de la Microsoft: http://www.softpedia...load-Tool.shtml

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View Postsebastiansebi, on 08 aprilie 2018 - 13:28, said:

da de ce nu faci stickul in gpt?


Nu-i problema cu stickul in sine, ala e facut corect in FAT32 si GPT ca altfel nu boota de el, problema e ca el s-a "incurcat" la partitionare pentru ca hardul era deja partitionat MBR si nu l-a formatat complet, atunci kitul de windows isi facea singur treaba si instalarea continua fara probleme ( sigur, se pierdea tot de pe el )

#9
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Verifică să ai Secure Boot dezactivat și ar trebui să poți șterge partițiile MBR direct din interfața grafică de instalare (prima captură). Lași discul nealocat și își face el automat cele 4 partiții necesare: System, Recovery, Swap și Root (montată ca C:\).

#10
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Am refacut stick-ul in MBR, am modificat din bios de pe UEFI sa booteze pe Legacy si a mers perfect. Va multumesc foarte mult pentru sprijin! O seara buna tuturor si sarbatori fericite!! Se poate inchide.

#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Redeschimb subiectul :)) De data aceasta este vorba de un Lenovo. Dupa ce am instalat Windows-ul la acest Acer, am rescris stick-ul in GPT ca mi-am reinstalat eu Windowsul. Acuma am primit un Lenovo sa ii instalez Windows-ul dar la fel are aceeasi problema trebuie ca partitiile sa fie GPT nu MBR. Problema este ca acuma nu mai pot sa rescriu pe stick Windows-ul. Folosesc Rufus si imi apare  error iso extraction failure. Ma puteti ajuta?

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In BIOS dezactiveaza UEFI/ activeaza Legacy sau reinitializeaza HDD-ul ca GPT (asta inseamna sa dispara toate partitiile).
Descarca din nou imaginea ISO, deoarece probabil ca este corupta.
Foloseste tool-ul de la Microsoft, daca Rufus da rateuri.

#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut!
Nu ma pot abtine... deh... impatimit si mai si lucrez in domeniu!
De ce nu va cumparati frate o unitate optica externa pe USB si sa va faceti DVD-uri cu OS-urile dorite? DA,merge si cu stick-ul bootabil dar mereu va vor aparea probleme cu ISO-ul bootabil daca nu stiti ce sa faceti!
Asa... cu unitatea optica externa pe USB, "frigi" un DVD cu Windows-ul dorit si daca ai partitii GPT sau vrei sa instalezi in UEFI,dai in BIOS ordine de bootare USB UEFI DVD... si ce iti mai apare acolo,daca vrei Legacy, dai prima la butare USB DVD... si ce iti mai apare acolo,apoi a doua optiiune HDD-ul sau SSD-ul.
Discul inca este sfant! Eu numai cu unitate optica externa instalez unde NU am unitate optica deloc si am una cu UN SINGUR USB... exista,este foarte important sa NU cumparati una cu 2 USB-uri fiindca poate nu aveti 2 porturi libere simultan!
Uitati aici un exemplu de ceea ce va trebuie,eu am una identica ca si constructie si marca. NU model identic dar 99% asemanatoare,tot cu un cablu detasabil cu un singur USB. Costa in jur de 100 - 110 lei una,NU este o avere si merge excelent! LG,foarte buna!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SzR1yJSOImQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tehnicianul1970, 10 July 2018 - 23:45.


#14
frankye89

frankye89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2018
va salut. am un acer aspire es 15 si as vrea sa reinstalez windowsul pentru ca are doar o partitie facuta, dar in bios am doar modul UEFI si nu pot schimba pe legacy. nu booteaza de pe nimic.
se poate face ceva ? multumesc

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Bootezi de pe un stick creat special pentru UEFI.
In acest scop se poate utiliza tool-ul de la Microsoft:
Direct https://www.softpedi...tion-Tool.shtml
sau indirect (daca ai imaginea ISO): https://www.softpedi...load-Tool.shtml
(Mai poti folosi si alt program, cum ar fi Rufus, dar trebuie sa-l configurezi corect.)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate