Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Achizitie placa video GTX 1050 Ti OC WINDFORCE

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Salut. Vin si eu cu o intrebare pentru a ma ajuta sa iau decizia corecta :)

1. Se mai merita achizitionat acest model de placa video GTX 1050 Ti OC WINDFORCE, 4GB GDDR5, 128-bit , dat fiind faptul ca urmeaza sa apara seria 20 si apoi faptul ca in prezent 1050Ti OC este la un pret ca maricel ? (intre 1000 si 1300 lei)

2. Eu am in pc in acest moment o placa video MSI Radeon R7 250 OC, 1GB GDDR5, 128-bit . Nu ma pricep prea bine si de asta intreb, GTX 1050 Ti este cu mult mai buna decat ce am eu sau nu este prea mare diferenta?


In final, mai merita achizitionat GTX 1050 Ti OC, sau nu?



Si acum a doua intrebare ca sa nu mai deschid alt topic.

Sistemul meu este urmatorul:

Procesor: Intel Pentium Dual-Core G3250 3.2GHz
Placa de baza: ASUS H81M-K socket 1150
Placa videoPlaca video MSI Radeon R7 250 OC, 1GB GDDR5, 128-bit
Memorie RAM: KINGSTON 4GB DDR3 1600 Mhz
Sursa: RaidMax 500W


Acum intrebare este: Ce ar putea sa ma ajute mai mult in jocuri, placa video de mai sus adica GTX 1050 Ti OC sau un procesor Intel® Core™ i5-4460, 3.2GHz din generatia 4 pe socket 1150.

Care din cele doua ma ajuta mai mult sa schimb pe sistemul de mai sus?

O sa spuneti ca de ce nu le achizitionez pe ambele... momentan nu am bani decat de una din ele. dar nu stiu care din cele doua m-ar putea ajuta mai mult.

#2
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
Ce jocuri vrei sa joci?

#3
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
schimba procesoru
- daca cumperi o placa video GTX 1050 Ti OC va fi "gatuita" (bottleneck) de procesoru actual dual core G3250

Edited by STARTREK1, 08 April 2018 - 11:27.


#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Readonul ala de doar 1GB vRAM e depasit rau in ziua de azi,la fel si CPU-ul,si memoria RAM.
Intai inlocuieste CPU-ul si mai adauga 4GB RAM,iar pe urma schimbi si GPU.

Edited by Petran_Marius, 08 April 2018 - 11:32.


#5
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostSTARTREK1, on 08 aprilie 2018 - 11:26, said:

schimba procesoru
- daca cumperi o placa video GTX 1050 Ti OC va fi "gatuita" (bottleneck) de procesoru actual dual core G3250

View PostPetran_Marius, on 08 aprilie 2018 - 11:31, said:

Readonul ala de doar 1GB vRAM e depasit rau in ziua de azi,la fel si CPU-ul,si memoria RAM.
Intai inlocuieste CPU-ul si mai adauga 4GB RAM,iar pe urma schimbi si GPU.


Si in cazul acesta ce procesor sa cumpar, tot pe socket 1150 din generatia 4 sau sa cumpar placa de baza pe soket 1151 si sa trec la un i5 din generatia 7? Este diferenta mare intre un i5 din gen 4 si gen 7?

Exemplu:
https://www.pcgarage...-7400-3ghz-box/
https://www.emag.ro/...0/pd/DHHPLBBBM/

#6
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Teoretic schimbarea placii video (împreuna cu înca 4 Gb RAM) îti va aduce mai multe fps-uri în jocuri AAA gen gta v, the witcher, bf. Dar experiența tot nu va fi una plăcută, vei avea scaderi de frame-uri când îti va fi lumea mai dragă.
Un astfel de upgrade ajunge la 1100-1200 lei. Un i5 4460 îl găsești la 300-400 lei. Problema cu procesorul este că nu te va ajuta în jocuri, chiar dacă este un upgrade mai ieftin.

Quote

dat fiind faptul ca urmeaza sa apara seria 20 si apoi faptul ca in prezent 1050Ti OC este la un pret ca maricel ?
Nu pot să văd în viitor, dar orice strop de performanța se platește. Cel puțin în primele luni nu cred că o să își saboteze nvidia generația mai veche.
Prețul va continua să fie măricel pentru toate placile video, zic eu. De un an de zile opinia populară pare să fie că prețurile vor scădea pentru că minerii vor muri în chinuri. Problema este că ei nu vor să moară, ba chiar prosperă.

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005

View PostiThorr, on 08 aprilie 2018 - 11:15, said:

dat fiind faptul ca urmeaza sa apara seria 20
Cand?

View PostiThorr, on 08 aprilie 2018 - 11:50, said:

sa trec la un i5 din generatia 7? Este diferenta mare intre un i5 din gen 4 si gen 7?
De ce ai lua un i5 Kaby Lake cand poti sa iei cu aceiasi bani Coffee Lake ?

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
gen 4 e haswell..

On: Nu e diferenta mare intre i5 gen 4 si 7, deci m-as uita la un i5 sh pt placa ta de baza... si o placuta 4gb.
Asta daca ai o placuta de 4gb, daca ai 2 placutex2gb si doar 2 sloturi de ram, e un pic mai greu.

Edited by sirgoofy, 08 April 2018 - 12:00.


#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View Postvimann, on 08 aprilie 2018 - 11:55, said:

De ce ai lua un i5 Kaby Lake cand poti sa iei cu aceiasi bani Coffee Lake ?
Mai ales că săptămâna trecuta au apărut și placile de bază de buget și la noi, nu prea are sens să meargă pe kaby.

//Trebuie notat ca UHD 630 este doar puțin sub  r7 250 ca performanță, iar vega 11 este cu mult peste ea.
ideal ar fi să știm bugetul aproximativ

Edited by AwkwardMe, 08 April 2018 - 12:05.


#10
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostAwkwardMe, on 08 aprilie 2018 - 11:55, said:

Teoretic schimbarea placii video (împreuna cu înca 4 Gb RAM) îti va aduce mai multe fps-uri în jocuri AAA gen gta v, the witcher, bf. Dar experiența tot nu va fi una plăcută, vei avea scaderi de frame-uri când îti va fi lumea mai dragă.
Un astfel de upgrade ajunge la 1100-1200 lei. Un i5 4460 îl găsești la 300-400 lei. Problema cu procesorul este că nu te va ajuta în jocuri, chiar dacă este un upgrade mai ieftin.


Nu pot să văd în viitor, dar orice strop de performanța se platește. Cel puțin în primele luni nu cred că o să își saboteze nvidia generația mai veche.
Prețul va continua să fie măricel pentru toate placile video, zic eu. De un an de zile opinia populară pare să fie că prețurile vor scădea pentru că minerii vor muri în chinuri. Problema este că ei nu vor să moară, ba chiar prosperă.


Deci sa optez pentru placa video momentan si pe viitor sa caut sa schimb si placa de baza cu procesor si memorie ram?

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostiThorr, on 08 aprilie 2018 - 12:02, said:

Deci sa optez pentru placa video momentan si pe viitor sa caut sa schimb si placa de baza cu procesor si memorie ram?
Asta costa foarte mult... vezi ce am scris mai sus.

Edited by sirgoofy, 08 April 2018 - 12:03.


#12
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postsirgoofy, on 08 aprilie 2018 - 12:03, said:

Asta costa foarte mult... vezi ce am scris mai sus.

Nu prea am incredere sa cumpar un procesor sh gen de pe olx...

View PostAwkwardMe, on 08 aprilie 2018 - 11:59, said:

Mai ales că săptămâna trecuta au apărut și placile de bază de buget și la noi, nu prea are sens să meargă pe kaby.

//Trebuie notat ca UHD 630 este doar puțin sub  r7 250 ca performanță, iar vega 11 este cu mult peste ea.
ideal ar fi să știm bugetul aproximativ

Momentan dispun doar de 1100 lei

#13
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
încerc o configurație bazată pe Ryzen și revin.

//Depășește bugetul cu 170 lei, poate reusești să strângi ceva bani și din vânzarea pentimului
Apoi, mai este și problema cu updatarea biosului pentru compatibilitate. Văd că au și service, poate oferă serviciul ăsta gratuit.
Altă variantă ar fi să contactezi AMD pentru a-ți trimite un kitt pentru updatarea biosului. Dar în afară durează câteva săptămâni până ce se primește kittul din ce am reținut eu. . .la noi este posibil să dureze mai mult.

Mă rog. . .este o variantă în care trebuie să faci multe compromisuri. Caută pe youtube filmulețe cu numărul de fps-uri obținut în gaming și vezi dacă te mulțumește. Sunt ore întregi pe care poți să le urmărești.

//Din ce observ eu asta ar fi varianta care obține cea mai "lină" experiență în gaming.

Attached Files


Edited by AwkwardMe, 08 April 2018 - 12:38.


#14
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostAwkwardMe, on 08 aprilie 2018 - 12:17, said:

încerc o configurație bazată pe Ryzen și revin.

//Depășește bugetul cu 170 lei, poate reusești să strângi ceva bani și din vânzarea pentimului
Apoi, mai este și problema cu updatarea biosului pentru compatibilitate. Văd că au și service, poate oferă serviciul ăsta gratuit.
Altă variantă ar fi să contactezi AMD pentru a-ți trimite un kitt pentru updatarea biosului. Dar în afară durează câteva săptămâni până ce se primește kittul din ce am reținut eu. . .la noi este posibil să dureze mai mult.

Mă rog. . .este o variantă în care trebuie să faci multe compromisuri. Caută pe youtube filmulețe cu numărul de fps-uri obținut în gaming și vezi dacă te mulțumește. Sunt ore întregi pe care poți să le urmărești.

//Din ce observ eu asta ar fi varianta care obține cea mai "lină" experiență în gaming.


Deci sa merg pe placa de baza, memorie, proc si sa renunt la placa video momentan?

Edited by iThorr, 08 April 2018 - 13:05.


#15
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Da, eu așa aș proceda.
Placa video veche o pui la vânzare, cea integrată în apu este mai puternică. Mă refer strict la modelul pus de mine în captura de mai sus.

#16
yolo4ever

yolo4ever

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.01.2018
nu recomand apu pt gaming.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wNaz4hBNQDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005

View PostAwkwardMe, on 08 aprilie 2018 - 12:17, said:

//Din ce observ eu asta ar fi varianta care obține cea mai "lină" experiență în gaming.

Daca vrei experienta lina pui memorie cu frecventa cat mai mare, vega merge ca un cur cu 2133Mhz...

#18
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Din filmulețul pus de tine reiese altceva.
Oricum, tu ce recomanzi?

//Este scumpă memoria cu frecvența mai mare.

Edited by AwkwardMe, 08 April 2018 - 13:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate