Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

3 garsoniere mici stirbei voda la 85 k

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua tuturor

se vinde o garsoniera 21 mp si un apt alaturat de 2 camere, 41 mp incl balcon. foarte mici ambele. zona excelenta, bloc 1961, ambele la etj 2 din 6,  fara niciun risc seismic, nu apare pe nicio lista nici pe urgenta.
doream achizitie una din unitati locative, dar proprietar pleaca din ro si vinde tot sau nimic.
vrea 90 k eur pe tot. apartamentul deja segmentat de el in 2 gars f mici folosite pt regim hotelier.

bref - intreb daca sunteti de parere ca ar merita sau nu achizitie, probabil ca la 85 k, orice se negociaza pana la urma.
la 85 k luam 3 gars a cate 20 mp fiecare. cu baie si camera toate 3, dar bucatarie au doar 2. ultima are doar camera, baie, dresseng si spatiu cafetiera si plita. ca sa fiu mai specific, una are camera de 15 mp si baie si bucatarie, alta camera de 14 mp si la fel baie si bucatarie, ultima are camera de 12 mp si baie, bucataria e un fel de spatiu de cafea si incalzit un sanvis pe un holisor.

eu m am gandit ca pe zona se pot inchiria cu macar 250 e fiecare, poate chiar mai bine cele 2 cu bucatarie.

Paste Fericit tuturor

r

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
de la cine sa iei 250 euro pe luna? sau adica 750 pe toate 3? poate 3 curve care sa munceasca nonstop ca sa scoata banii aia doar pt chirie, trebuie sa le ramana si lor ceva nu?

Edited by xcit, 08 April 2018 - 10:26.


#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Daca in prezent nu are chiriasi pe care sa-i preiei, inseamna ca locuintele respective (generic vorbind, nu pot sa denumesc garsoniere doua improvizatii) nu se preteaza inchirierii a la long...ci doar inchirierii cu ziua (era sa zic cu ora) pentru romantici (aka in regim hotelier).
Atentie cum iti faci calculele cu cei 250€x3 /luna, s-ar putea sa nu fie fezabile in piata...

Daca ai disponibilitate si te pricepi sa inchiriezi in regim hotelier, posibil sa merite...altfel merita sa-ti urmezi planul initial de a lua o garsoniera individuala si nu una la pachet cu altele...

#4
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Eu tare vreau sa-l vad pe ala care da 250 euro /luna pe 12 mp si fara bucatarie...
Dupa cum zicea si colegul de mai sus: sa fii multumit daca vine cineva ocazional sa mai dea la buci pe acolo..

#5
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Sigur are risc seismic, doar ca nu e expertizat!!

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu zic că merită pt ăla care vinde.

#7
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009

 adytzoi, on 08 aprilie 2018 - 11:11, said:

Eu tare vreau sa-l vad pe ala care da 250 euro /luna pe 12 mp si fara bucatarie...

salut. camera individuala are 12. mai e un hol cu dressing si masuta cafetiera si plita. in total aceasta minigars are 20 mp. nu are bucatarie indeed, dar are un spatiu dedicat in acest sens

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Bloc din 61->NU, Garsoniere mici, uratele, nu prea se preteaza de inchiriat la pretul ala,greu de inchiriat, nu stiu cine iti da tie 250 de euro pe 20 mp, practic este un cotet, esti cu un pic mai mult de o garsoniera confort 3, daca vrei un plan realist pleci de la suma de 300 de euro toate, sau le bagi pe AIRBNB, vezi daca merge, daca sunt potentiali clienti, te uiti la zona, sa fie aproape de mijloacele de transport in comun, metrou, etc, obiective turistice cat de cat aproape, ai o vedere draguta la geam, etc,

#9
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009

 leusteanul, on 08 aprilie 2018 - 11:11, said:

Sigur are risc seismic, doar ca nu e expertizat!!
salut. de unde putem afla acest amanunt? noi am verificat pe toate listele cu grad de risc, cu urgente samd. nu apare nimic. se asigira blocul fara pb incl la seism, asta am vorbit personal - generalli si citi
daca stii cumva ca se poate vedea altfel spune mi pls. thx

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
alta afacere de succes pt vanzator

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Prea multi bani . Nu e prost cine cere ci ...

#12
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009

 Platon, on 08 aprilie 2018 - 12:03, said:

Bloc din 61->NU, Garsoniere mici, uratele, nu prea se preteaza de inchiriat la pretul ala,greu de inchiriat, nu stiu cine iti da tie 250 de euro pe 20 mp, practic este un cotet, esti cu un pic mai mult de o garsoniera confort 3, daca vrei un plan realist pleci de la suma de 300 de euro toate, sau le bagi pe AIRBNB, vezi daca merge, daca sunt potentiali clienti, te uiti la zona, sa fie aproape de mijloacele de transport in comun, metrou, etc, obiective turistice cat de cat aproape, ai o vedere draguta la geam, etc,
salut. da, mici sunt. vedere toate pe strada, la 2 min pe jos de cismigiu, sala palatului.
acum inchiriata una - cea originala ca sa zic asa, unor studenti cu 1200 lei. apartamentul spart in 2 gars nu e inchiriat long term ci in regim hotelier. nu stiu cati clienti are samd. daca le iau o sa le renovez clar. nu necesita multa investitie, lavabil si verificare instalatii. evtl schimb usile, mi se par naspa acum.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Inainte sa cumperi trebuie sa iti faci si tu un plan de afaceri mic, costurile initiale, costuri de renovare, costuri de imbunatatire, apoi costurile de exploatare, impozitele, ( daca vrei sa fii transparent) costurile generate la asociatia de proprietari, bloc vechi, instalatii vechi, tevi vechi, etc, etc,
pana la bulina te mananca sfintii, si sa te gandesti pe ce perioada vrei sa tii afacerea, sau vrei sa fie mijlocul tau de subzistenta ?

La ce spui tu cu studentii cam ala e pretul corect pentru una singura 100-120 euro, din care iti deduci 40% si restul dai impozit ca sa dormi linistit

Edited by Platon, 08 April 2018 - 12:10.


#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 xcit, on 08 aprilie 2018 - 10:26, said:

de la cine sa iei 250 euro pe luna? sau adica 750 pe toate 3? poate 3 curve care sa munceasca nonstop ca sa scoata banii aia doar pt chirie, trebuie sa le ramana si lor ceva nu?

Iei fara stres. E plin Bucurestiul de studenti. Stiu eu pe una care s-a panicat ca nu isi gasea chirie (tipa venita din provincie) si care da 350 de euro pe o garsoniera.

Iar un pret normal e 180-250 de euro in functie de zona, distanta pana la metrou, confort si amenajare.

Edited by Serafim606, 08 April 2018 - 12:11.


#15
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
350 pe o garsoniera, nu pe un pat si un wc cu chiuveta la nga el

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Serafim606, on 08 aprilie 2018 - 12:11, said:

Iei fara stres. E plin Bucurestiul de studenti. Stiu eu pe una care s-a panicat ca nu isi gasea chirie (tipa venita din provincie) si care da 350 de euro pe o garsoniera.

Iar un pret normal e 180-250 de euro in functie de zona, distanta pana la metrou, confort si amenajare.


Cresc studentii astia in pom mai ceva decat vrabiile, si vin toti cu cash de acasa, plini de bani, cum dracu vine asta? ca provincia se vaita ca e saraca..... 350 de euro este un apartament cu 3 camere, o garsoniera de 55-60 mp situata bine, nu e prost cine cere......trebuie sa cauti, sa faci si niste compromisuri

Edited by Platon, 08 April 2018 - 12:15.


#17
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 Platon, on 08 aprilie 2018 - 12:14, said:

Cresc studentii astia in pom mai ceva decat vrabiile, si vin toti cu cash de acasa, plini de bani, cum dracu vine asta? ca provincia se vaita ca e saraca..... 350 de euro este un apartament cu 3 camere, o garsoniera de 55-60 mp situata bine, nu e prost cine cere......trebuie sa cauti, sa faci si niste compromisuri

Pai vezi? Unii nu vor compromisuri Posted Image.  Stiu unii care vor fix la gura de metrou si mai vor si zona. Mofturile astea costa.
PS: Mai vor sa stea si singuri cuc in garsoniera, nu apartament cu 2-3 camere pe care sa il imparta ca sa dea bine la bani.

Edited by Serafim606, 08 April 2018 - 12:19.


#18
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
daca ceva e ok la aceste minigars e zona. geamurile dau spre sala palatului, kretulescu. de aia m a si atras ideea...m am gd ca mereu vor fi amatori chiar dc sunt micute
multumesc tuturor pt raspunsuri, ma ajuta.
ca istoric personal, am mai luat acum 3 ani un apt mic - 48 mp, in zona scala. avut inchiriat cu 400 eur unei firme 2 ani. acum l am transf in 2 minigars, una are doar 16 mp! camera de 9 mp. si culmea, ca are client, un student din iasi care da 1000 lei. cea mare, de 27 mp e long term aceleiasi firme dar cu 300. cat despre acte samd, le dau factura pe firma, asa vor toti.
de aia m am gd eu, ca ideea e sa cumperi un apt cu 2 camere si sa inchiriezi 2 gars in fond, cu randam mai bun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate