Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

VW CC 10K €

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
catry86

catry86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.05.2007
Bună ziua, ce parere aveti de masina din anunt, merita?
http://automobilebc....en-passat-cc-5/

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Eu, cu bietul si anemicul meu chevrolet aveo 1.2 din 2009 si pana acum am facut aproape 240 000 km. Si am folosti masina mai ales la naveta acasa-loc de munca, la cumparaturi si deplasari ocazionale in interiorul judetului. Plus vreo 7-8 drumuri lungi in concedii de-a lungul timpului. Iar tu vrei sa spui ca pasatul asta cc tot din 2009 are doar 167 000 km ? Probabil e al unei pensionare , tinut in garaj si folosit doar sa mearga la piata si in vizita la rude, nu?  

sau ....

....ieri dauna totala azi masina ca noua !

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
n-ai de unde sa stii, daca vezi Mazda nevestii din 2008 cu 27 de mii in bord tot asa o sa zici, sau chiar si a mea luata noua in 2008 am 107 mii km

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Bugetul este prea mic pt in Passat cc dotat cu km putini, bugetul respectiv este pentru un golf 7 sau in Passat b7 break tras de par.

Motorul 2.0 diesel este bun, sensibil la motorină proasta și uscată din Ro, uneori face span la pompa de înalte și costă mult reparația.

Cutia dsg este o cutie foarte ok, dar necesita revizie la 60.000 km schb ulei și filtru. E mai fiabila că dsg7 uscat dar mai slabă că o cutie cvt. Dacă e sa schimbi ambreiajele costa 2000-3000ron dacă e sa schimbi mecatroniciul costa 1000euro.

Mașina din link e prea ieftina pt km respectivi, eu as zice un 240.000km reali, nu aș cumpăra o mașină cu asemenea rulaj știind de problemele de mai sus.  Deci daca mai vrei cc asta sa verifici pe langa restul.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Depinde de la om la om, sunt masini din 2009 cu 30k km reali, da, alea au alte probleme dar zic ca idee. De regula benzinarele sunt alea cu km putini, tre sa fii masochist sa iti iei diesel cand stii ca nu faci km multi pe an.
De multe ori cine are o masina premium de noua are si o masina de serviciu de tavaleala. 18000 de km pe an totusi nu e asa nerealist si se incadreaza in cadrul in care s-ar considera ca merita sa iei diesel. Da, e drept, sunt si masini care fac km astia in 3 ani totusi.
Uite eu cu masina personala nu fac 6000 de km pe an, cu masina de serviciu am facut vreo 1500 de km in vreo 15 ore. Posted Image

#6
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Masinile aduse de samsari pentru revanzare, 98% sunt masluite. Cauta in afara o masina  din acel an, cu acei km, si vei vedea ca sunt mai scumpe acolo...

Cat despre kilometraj, Passatul lu fratemiu din 2003 are 194 000km... Il are de nou ...

#7
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011

View Postxcit, on 08 aprilie 2018 - 10:21, said:

n-ai de unde sa stii, daca vezi Mazda nevestii din 2008 cu 27 de mii in bord tot asa o sa zici, sau chiar si a mea luata noua in 2008 am 107 mii km

Poate. Dar asta nu e vreun particular care vinde masina nevestii. E samsar de masini importate din Europa de vest si mai ales Germania. De aici si reticenta mea cu privire la km sau la starea masinii, avarii suferite ... etc.

#8
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Vesticii au km mai mulți de autostradă și nu își cumpără mașini că noi că să le arate vecinilor fala.

Mașinile cu km putini in Vest sunt puține și se vând scump. Rareori sunt km putini și ieftine și atunci majoritatea cu diverse probleme rezolvate mai mult sau mai puțin corect. In Vest dacă faci o.tamponate ușoară și ai nevoie de o bara noua un far și.indreptat.capota îți dă dauna totala

Epava e vândută așa esticilor, o.repara și o vând cu adaos in Romania, Bg, Polonia, Turcia.

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View PostPekiasan, on 08 aprilie 2018 - 10:42, said:


Poate. Dar asta nu e vreun particular care vinde masina nevestii. E samsar de masini importate din Europa de vest si mai ales Germania. De aici si reticenta mea cu privire la km sau la starea masinii, avarii suferite ... etc.
asta cam asa e...

#10
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

View PostDeenman, on 08 aprilie 2018 - 10:30, said:

Mașina din link e prea ieftina pt km respective..

totusi e o masina de 10 ani , cat ai vrea sa coste ? cu 1,5 mii in plus kroghy si-a luat A4 de  3-4 ani vechime si exemplele pot continua .
la dealerul din anunt am trecut si eu in toamna cand cautam un 4x4, e undeva pe E85 la vreo 10 km de BC. si eu am vandut anul trecut masina din 2010 cu 130 mii km deci pot fi reali cei 167 de mii din anunt.

#11
catry86

catry86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.05.2007
Evident ca nu ma asteptam ca acei km sa fie reali. Ma gandesc totusi ca masina e vanduta de un dealer si daca masina corespunde tehnic, are istoric  (am de gand sa o verific la reprezentanta) poate poate merita riscul.
In alta ordine de idei, Clio lui taicamiu 1.5 dci, luata de noua din reprezentanta in 2005 are 110 mii km( da, ați citit bine: 110.000 km in 13 ani)
Am un buget de 10.000€ pentru o masina , diesel si neaparat automata. Voi ce v-ati lua in banii astia?

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostDeenman, on 08 aprilie 2018 - 10:42, said:

Epava e vândută așa esticilor, o.repara și o vând cu adaos in Romania, Bg, Polonia, Turcia.
trebuie adaugata pe lista si Rusia

Totusi, nu se da dauna totala nici la ei pt un far. Se da doar la masini f vechi la care reparatia ar costa mai mult ca masina.

E cu totul altceva. Si au si ei masini cu km putini, exceptii sau nu, la milioane de masini, se aduna destul de multe

View Postcatry86, on 08 aprilie 2018 - 11:10, said:

Am un buget de 10.000€ pentru o masina , diesel si neaparat automata. Voi ce v-ati lua in banii astia?
cutia automata la atatia ani vechime e un pericol mare.
la 10.000 poti lua un Passat Variant (break) de prin 2013-2014 cu cerintele tale.
Nu CC insa

#13
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
garantat vei gasi un pret mai mic decat la un dealer daca cumperi masina direct de la un proprietar sau din DE. anul trecut in cercul meu de prieteni s-au cumparat un A4 de 3 ani cu 15 mii si un golf din 2012 cu 6500 , ambele masini aduse din DE.
am fost in toamna in targul auto (tot BC), erau sute de masini si cumparatori ioc. daca te uiti atent cu 10 mii iti iei masina buna.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatry86, on 08 aprilie 2018 - 11:10, said:

Evident ca nu ma asteptam ca acei km sa fie reali. Ma gandesc totusi ca masina e vanduta de un dealer si daca masina corespunde tehnic, are istoric  (am de gand sa o verific la reprezentanta) poate poate merita riscul.
In alta ordine de idei, Clio lui taicamiu 1.5 dci, luata de noua din reprezentanta in 2005 are 110 mii km( da, ați citit bine: 110.000 km in 13 ani)
Am un buget de 10.000€ pentru o masina , diesel si neaparat automata. Voi ce v-ati lua in banii astia?
La Daswelt ai incercat? Si astia sunt tot un fel de samsari insa parca mai cinstiti. Oricum, bugetul tau e cam subtire pentru CC...

#15
catry86

catry86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.05.2007
O cutie automată întreținută și servisata la timp nu cred ca ar trebui sa ridice probleme. Mi-a atras atenția si acest Passat http://automobilebc....agen-passat-46/

Oricum, masina sh e o mare loterie si cam tot ce spuneti pe aici este adevarat.
Sunt total bulversat, la tot pasul aud de samsari. In cazul asta ce sa fac? Imi iau Logan nou si am eliminat toate riscurile

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
aproape ca este imposibil sa gasesti afara diesel cu km putini si pleasca la bani
in schimb daca masina e luata din ro de noua,cred ca au putini km
ce nu inteleg ce naiba faci cu o masina daca faci cateva mii de km pe an
dar atata timp cat in ro se cumpara masina si dupa nu mai sunt bani de intretinut si bagat combustibil
se explica de ce multe cotete fac 5-6 mii pe an

#17
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Iti cauti masina pentru bugetul tau, cu niste dotari ok de care ai nevoie, si cu km putini istoric foarte clar.

eu zic ca te incadrezi la un Passat b7 cu 100-140.000km reali unic proprietar cumparata de noua din Romania.


La dasweltauto primesti istoricul complet din reteaua VAG inainte sa cumperi masina.
- o revizie gratuita (filtre+ulei) = 800ron+
- garantie la anumite componente- motor/cutie/electrice 12 luni sau 10.000km.
- o negociere puternica de 300-1000euro, depinde ce defecte gasesti din pretul afisat.

https://www.daswelta...0&minPrice=9000
https://www.daswelta...0&minPrice=9000

Audi are probleme la motorul 1.8 tfsi, din pacate, nu prea pot sa-l recomand, o sa manance ulei:
https://www.daswelta...0&minPrice=9000

Eu as oferi 10.000euro sau maxim 10.1000euro si as lua-o pe asta, e highline, imi place tot mai putin navigatia rns315 invechita rau, dar schimbi cu rcd300 cu mirror link de pe telefon,e ieftin, iti dau si 2 randuri de jante.

https://www.daswelta...0&minPrice=9000


Mare atentie ce motorina alimentezi (omw/mol/rompetrol mereu, sa nu bagi de la rusi) sa faci revizia la 60.000km la cutie la dsg6, sa nu cumperi motoare pe benzina decat dupa 2013. Sa nu cumperi masina cu mai mult de 150-160.000km reali, pe la 200.000km vin niste investitii printre care si distributia (210.000km) mai pica un egr la 2.0 tdi e si ala vreo 1500ron si tot asa.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postxcit, on 08 aprilie 2018 - 10:21, said:

n-ai de unde sa stii, daca vezi Mazda nevestii din 2008 cu 27 de mii in bord tot asa o sa zici, sau chiar si a mea luata noua in 2008 am 107 mii km

Sunt o gramada care habar nu au, tot comenteaza sa se afle in treaba, ori ca are prea putin km, ori prea multi... niciodata nu sunt multumiti. App, majoritatea masinilor de max 1 an cu km putini ce sunt la vanzare aduse din afara, au avut accidente serioase.

Am facut in familie in aprox 6 ani, pana in 50.000km , abia anul asta am ajuns la 20.000km / an.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate