Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Roaming in Serbia

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Buna dimineata. Scuze daca postez unde nu trebuie, dar am cautat un topic asemanator si nu am gasit.

Situatia sta in felul urmator : Am un prieten care vrea sa plece in Serbia o luna si e utilizator Vodafone prepay. Am cautat la ei pe site si am gasit niste tarife foarte mari in Roaming. Intrebarea mea : Ce retele de telefonie exista acolo si ce tarife ofera ?

Edited by madalinmdl1, 08 April 2018 - 02:37.


#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Din expeienta proprie cam 2, ceva euro pe minut.  Foarte scump, nu-s in UE si au tarife foarte mari.

Asta in roaming, nu stiu ce au ei acolo.

#3
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

 Bombalurina, on 08 aprilie 2018 - 02:47, said:

Din expeienta proprie cam 2, ceva euro pe minut.  Foarte scump, nu-s in UE si au tarife foarte mari.

Asta in roaming, nu stiu ce au ei acolo.
Exact asa am gasit pe net

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Am patit-o eu, locuiesc la 15-20 km de Serbia si cand te apropii de granita iti intra roamingul, acum fiind pe digi nu mai am aceasta problema dar mai demult fiind pe alte retele am platit de m-a luat dracu pentru ca intra roamingul automat. Nu stiu cum este cu cartele lor dar cred ca sunt la fel de mari tarifele catre Romania.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Poti scapa de chestia asta foarte usor facand selectia manuala a retelei.

#6
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Pentru o luna isi poate activa oferta 15 cu roaming.

Oferta 15 cu acces în roaming include și beneficii valabile în roaming în afara SEE. Beneficiile care pot fi folosite și în afara SEE sunt: 1.000 MB și 100 de unități (minute apelate, minute primite și SMS-uri). Țările în care pot fi folosite beneficiile în afara  SEE sunt: Australia, Canada, China, Elveția, Georgia, India, Indonesia, Israel, Jersey, Kenya, Kuweit, Macedonia, Monaco, Muntenegru, Republica Moldova, Serbia, Singapore, SUA, Thailanda, Turcia, Vietnam. Minutele și SMS-urile valabile în Roaming în afara SEE incluse în Oferta 15 pot fi folosite către România și în țara de destinație. După depășirea beneficiilor disponibile în roaming în afara SEE, tarifele sunt cele specifie țărilor de destinație. Detalii aici

#7
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

 rromcic, on 08 aprilie 2018 - 06:26, said:

Pentru o luna isi poate activa oferta 15 cu roaming.

Oferta 15 cu acces în roaming include și beneficii valabile în roaming în afara SEE. Beneficiile care pot fi folosite și în afara SEE sunt: 1.000 MB și 100 de unități (minute apelate, minute primite și SMS-uri). Țările în care pot fi folosite beneficiile în afara  SEE sunt: Australia, Canada, China, Elveția, Georgia, India, Indonesia, Israel, Jersey, Kenya, Kuweit, Macedonia, Monaco, Muntenegru, Republica Moldova, Serbia, Singapore, SUA, Thailanda, Turcia, Vietnam. Minutele și SMS-urile valabile în Roaming în afara SEE incluse în Oferta 15 pot fi folosite către România și în țara de destinație. După depășirea beneficiilor disponibile în roaming în afara SEE, tarifele sunt cele specifie țărilor de destinație. Detalii aici
Multumesc pentru informatie.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
in serbia e misto cu ~14 euro/ MB de net . cand sunt in tranzit pe acolo de obicei inchid telefonul. singura varianta e sa mergi sa iei o cartela de acolo cu net mullt si toate convorbirile sa fie pe whatsapp de pe cartela sau de pe wlan

#9
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

 rromcic, on 08 aprilie 2018 - 06:26, said:

Pentru o luna isi poate activa oferta 15 cu roaming.

Oferta 15 cu acces în roaming include și beneficii valabile în roaming în afara SEE. Beneficiile care pot fi folosite și în afara SEE sunt: 1.000 MB și 100 de unități (minute apelate, minute primite și SMS-uri). Țările în care pot fi folosite beneficiile în afara  SEE sunt: Australia, Canada, China, Elveția, Georgia, India, Indonesia, Israel, Jersey, Kenya, Kuweit, Macedonia, Monaco, Muntenegru, Republica Moldova, Serbia, Singapore, SUA, Thailanda, Turcia, Vietnam. Minutele și SMS-urile valabile în Roaming în afara SEE incluse în Oferta 15 pot fi folosite către România și în țara de destinație. După depășirea beneficiilor disponibile în roaming în afara SEE, tarifele sunt cele specifie țărilor de destinație. Detalii aici
Nu știam ca au oferta asta. La 15 euro merita, 1GB de net si 100 minute. Si eu am tranzitat Serbia si Macedonia anul trecut, sj am stat cu datele oprite. Totusi, 1MB 9.4 euro, sau cat era, cam mult.

#10
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 xeleron, on 08 aprilie 2018 - 05:45, said:

Poti scapa de chestia asta foarte usor facand selectia manuala a retelei.
Stiu chestia asta dar n-am fost atent, pe clisura mi-a trecut telefonul pe roaming si n-am observat(nici mesaj n-am primit decat tarziu ). Am trecut pe manual ulterior.

#11
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014

 Swagger, on 08 aprilie 2018 - 09:52, said:

Nu știam ca au oferta asta. La 15 euro merita, 1GB de net si 100 minute. Si eu am tranzitat Serbia si Macedonia anul trecut, sj am stat cu datele oprite. Totusi, 1MB 9.4 euro, sau cat era, cam mult.
E aparuta recent de vreo 2 saptamani si intradevar merita pentru tari non SEE

#12
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Intrebare: ce poti face o luna in serbia?
😁

www.telenor.rs/sr/privatni/ponuda/tarifni-paketi/pripejd/

#13
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

 khristian78, on 08 aprilie 2018 - 10:46, said:

Intrebare: ce poti face o luna in serbia?
😁

www.telenor.rs/sr/privatni/ponuda/tarifni-paketi/pripejd/
Il trimite firma sa lucreze acolo, si lucreaza doar 1 luna , apoi vine in tara

#14
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
1. MTS - Telekom Srbija
2. VIP , partener Vodafone
3. Telenor

Poti accesa site , folosind .rs , la sfarsit .

Edited by sarbulb, 10 April 2018 - 06:53.


#15
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009
Tarife Serbia:
Bine ai venit in Serbia. Tarife (EUR/min, TVA inclus): Apel catre RO 1.9, catre alta tara 2.38 si local 1.19, apel primit 1.01, SMS 0.47, internet 10.59 EUR/MB. Detalii Cost Control *123#.

#16
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Mergi spre Grecia? :D

#17
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009

 Swagger, on 25 iunie 2018 - 13:50, said:

Mergi spre Grecia? :D

Nu. Serbia, Bosnia, momentan Montenegro, apoi Croatia, Ungaria sí acasa.

#18
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,303
  • Înscris: 18.03.2007
Oferta Telenor data mai sus de cineva e ok si ai numar locals i date la greu.
Acum 2 ani am folosit in Novisat la Exit Festival un sim local si la magazin gsm local ne au activat pe simul nou cu creditul initial o optiune pt 7 zile cu net nelimitat. Posibil au si evoluat de atunci ofertele si sunt si mai bune. Nu recomand sim ul din Ro sa fie folosit doar daca nu aveti la vreun operator un pachet special ce include trafic in Serbia si sunteti comozi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate